Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի (21 փետրվարի 2007 թվականի,  այսուհետ` օրենսգիրք) 23-րդ հոդվածում`
«2. Եթե գումարը բռնագանձելու պահանջի մասին կամ դրամական արտահայտությամբ գնահատված հայցի առարկայի արժեքը չի գերազանցում նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկը, ապա ընդհանուր իրավասության դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:».
2) 4-րդ մասի «կայացման» բառը փոխարինել «հրապարակման» բառով.
«5. Ընտրողների ցուցակների ճշգրտման վերաբերյալ գործերով ընդհանուր իրավասության դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը վերջնական է, վերանայման ենթակա չէ եւ օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերից հանել «դատավորներին հայտնած բացարկները կամ» բառերը:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 6-րդ մասի երկրորդ նախադասությունում «կոլեգիալ» բառից հետո «երեք» բառը փոխարինել «հինգ» բառով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 26-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 26. Դատական ակտերի վերանայումը նոր երեւան եկած կամ նոր հանգամանքներով
1. Դատական ակտը նոր հանգամանքներով կամ նոր երեւան եկած հանգամանքներով վերանայում է համապատաuխան ակտը կայացրած առաջին ատյանի դատարանը:
2. Նոր հանգամանքներով կամ նոր երեւան եկած հանգամանքներով գործը վերանայելու համար դիմում կարող է բերվել 3 ամսվա ընթացքում այն պահից, երբ դիմում բերող անձն իմացել է կամ կարող էր իմանալ դրանց ի հայտ գալու մասին:
3. Նոր երեւան եկած կամ նոր հանգամանքներով դատական ակտի վերանայման դիմում չի կարող ներկայացվել, եթե դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո անցել է քսան տարի: Սույն նորմը չի տարածվում քրեական գործերի վրա:
4. Սույն հոդվածով նախատեսված դիմումների վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատական ակտը կողմը կարող է բողոքարկել վերաքննիչ դատարան:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 28-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «կայացման» բառը փոխարինել «հրապարակման» բառով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 36-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «կայացման» բառը փոխարինել «հրապարակման» բառով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 3-րդ մասում  «կայացման» բառը փոխարինել «հրապարակման» բառով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 42-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Գործի քննությանը չմասնակցած այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ, իրավունք ունեն վերաքննիչ բողոք բերելու այն օրվանից հետո` երեք ամսվա ընթացքում, երբ իմացել են կամ կարող էին իմանալ նման դատական ակտի կայացման մասին: Գործի քննությանը չմասնակցած այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ, չեն կարող համապատասխան բողոք ներկայացնել, եթե դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո անցել է քսան տարի: Սույն նորմը չի տարածվում քրեական գործերի վրա:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) գործի քննությանը չմասնակցած այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ»:
Հոդված 10. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի  45-րդ հոդվածի 3-րդ մասը:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 47-րդ հոդվածի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 47. Քաղաքացիական գործերով վերաքննության սահմանները փաստի հարցում»
Հոդված 12. Օրենսգրքի 47-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Վերաքննիչ դատարանն իրավունք չունի քննության առարկա դարձնելու վերաքննիչ բողոքում որեւէ հարցի վերաբերյալ արտահայտված այն դիրքորոշումը, որը չի հայտնվել առաջին ատյանի դատարանում գործի քննության ժամանակ: Բացառություն է կազմում այն դեպքը, երբ բողոք բերող անձը զրկված է եղել այդ հարցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանում գործի քննության ժամանակ իր դիրքորոշումը հայտնելու հնարավորությունից:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 48-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 3-րդ կետը «ամբողջությամբ» բառից առաջ լրացնել «քաղաքացիական հայցի մասով» բառերով.
«4) մասնակիորեն բեկանում եւ փոփոխում է ստորադաս դատարանի ակտը, եթե ստորադաս դատարանի հաստատած փաստական հանգամանքները, իսկ քրեական գործերով նաեւ քրեական վերաքննիչ դատարանին նոր ներկայացված ապացույցների հիման վրա նրա հաստատած փաստական հանգամանքները հնարավորություն են տալիս կայացնելու նման ակտ, եւ եթե  դա բխում է արդարադատության արդյունավետության շահերից:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) նորմատիվ իրավական ակտերի վիճարկման գործերով փոփոխում է վարչական դատարանի դատական ակտը կամ մերժում վճռաբեկ բողոքը:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 56. Վճռաբեկ բողոք բերելու իրավունքը
Ստորադաս դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը վճռաբեկ դատարանում բողոքարկելու իրավունք ունեն`
1) գործին մասնակցող անձինք` վճռաբեկ դատարանում հավատարմագրված փաստաբանների միջոցով.
2) գլխավոր դատախազը եւ նրա տեղակալները՝ օրենքով նախատեսված դեպքերում:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 19-րդ կետից հանել «բացարկի» բառը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Ինքնաբացարկի մասին որոշումը կարող է բողոքարկվել:»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի  155-րդ հոդվածի 6-րդ մասում «3-րդ եւ 4-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «2-րդ եւ 3-րդ կետերով» բառերով:
Հոդված 19. Օրենսգրքի  167-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 167. Կարգապահական պատասխանատվության հետ չկապված հիմքով դատավորի լիազորությունների դադարեցումը եւ պաշտոնավարման դադարումը
1. Դատավորի լիազորություններն Արդարադատության խորհրդի առաջարկությամբ  դադարեցվում են Հանրապետության Նախագահի կողմից, եթե`
1) ժամանակավոր անաշխատունակության հետեւանքով նա ավելի քան չորu ամիu անընդմեջ կամ ավելի քան 6 ամիu oրացուցային տարվա ընթացքում ի վիճակի չի եղել կատարելու իր պաշտոնեական պարտականությունները.
2) դատարանի` oրինական ուժի մեջ մտած վճռով ապացուցված է, որ նա նշանակվել է դատավորի պաշտոնում` oրենքի պահանջների խախտմամբ.
3) oրինական ուժի մեջ է մտել նրա նկատմամբ կայացված մեղադրական դատավճիռը, կամ նրա նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել է ոչ արդարացնող հիմքով.
4) նա երկու տարի անընդմեջ չի անցել տարեկան վերապատրաuտման ծրագրերը.
5) նշանակումից հետո նա ձեռք է բերել դատավորի պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատ կամ հիվանդություն:
2. Uույն հոդվածի 1-ին մաuի 1-4-րդ կետերով նախատեuված հիմքերի առկայության դեպքում Արդարադատության խորհրդին դատավորի լիազորությունների դադարեցման մաuին միջնորդությամբ պարտավոր է դիմել վճռաբեկ դատարանի նախագահը:
3. Եթե առերեւույթ առկա է uույն հոդվածի 1-ին մաuի 5-րդ կետով նախատեuված հիմքը, ապա արդարադատության նախարարը եւ վճռաբեկ դատարանի նախագահը համատեղ դիմում են իրավաuու պետական մարմին` դատավորի բժշկական զննությունը կազմակերպելու համար: Դատավորը պարտավոր է անցնել բժշկական զննությունը: Եթե զննության արդյունքում հիմնավորվում է, որ առկա է uույն հոդվածի 1-ին մաuի 5-րդ կետով նախատեuված հիմքը, ապա վճռաբեկ դատարանի նախագահը համապատաuխան միջնորդություն է ներկայացնում Արդարադատության խորհրդին:
4. Դատավորի պաշտոնավարումը դադարում է, եթե`
1) նա դիմում է այդ մաuին (հրաժարական է տալիu).
2) լրացել է նրա 65 տարին (պաշտոնավարման տարիքը).
3) դատարանի` oրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա նա ճանաչվել է անգործունակ, uահմանափակ գործունակ, անհայտ բացակայող կամ հայտարարվել է  մահացած.
4) նա կորցրել է Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունը:
5. Uույն հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն` դատավորի պաշտոնավարումը դադարում է  Հանրապետության Նախագահի  հրամանագրում նշված օրվանից:
Uույն հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի համաձայն` դատավորի պաշտոնավարումը դադարում է նրա 65 տարին լրանալու հաջորդ oրվանից:
Uույն հոդվածի 4-րդ մասի 3-րդ կետի համաձայն` դատավորի պաշտոնավարումը դադարում է դատարանի համապատասխան վճիռն ուժի մեջ մտնելու օրվանից:
Uույն հոդվածի 4-րդ մասի 4-րդ կետի համաձայն` դատավորի պաշտոնավարումը դադարում է նրա` Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնելու հաջորդ oրվանից:»:

Статья 1. В статье 23 Судебного кодекса Республики Армения (21 февраля 2007 года, далее – Кодекс):
“2. Если стоимость предмета по требованию о взыскании суммы или стоимость предмета иска, оцененного в денежном выражении, не превышает пятидесятикратный размер минимальной заработной платы, то разрешающий дело по существу судебный акт суда общей юрисдикции вступает в силу с момента его оглашения.”;
2) в части 4 слово “вынесения” заменить словом “оглашения”;
“5. Разрешающий дело по существу судебный акт суда общей юрисдикции по делам об уточнении списков избирателей является окончательным, пересмотру не подлежит и вступает в законную силу с момента его оглашения.”.
Статья 2. В частях 3 и 4 статьи 14 Кодекса исключить слова “заявленных судьям отводов или”.
Статья 3. Во втором предложении части 6 статьи 18 Кодекса слово “трех” заменить словом “пяти”.
Статья 4. Статью 26 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 26. Пересмотр судебных актов по вновь открывшимся или новым обстоятельствам
1. Судебный акт пересматривается по новым или вновь открывшимся обстоятельствам судом первой инстанции, вынесшим соответствующий акт.
2. Заявление о пересмотре дела по новым или вновь открывшимся обстоятельствам может быть принесено в течение 3 месяцев с момента, когда принесшее заявление лицо узнало или могло узнать об их выявлении.
3. Заявление о пересмотре судебного акта по вновь открывшимся или новым обстоятельствам не может быть подано, если после вступления в законную силу судебного акта прошло двадцать лет. Настоящая норма не распространяется на уголовные дела.
4. Сторона может опротестовать в Апелляционный суд судебный акт суда первой инстанции по предусмотренным настоящей статьей заявлениям.”.
Статья 5. В части 4 статьи 28 Кодекса слово “вынесения” заменить словом “оглашения”.
Статья 6. В части 3 статьи 36 Кодекса слово “вынесения” заменить словом “оглашения”.
Статья 7. В части 3 статьи 42 Кодекса слово “вынесения” заменить словом “оглашения”.
Статья 8. Статью 42 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Лица, не участвовавшие в рассмотрении дела, в отношении прав и обязанностей которых вынесен разрешающий дело по существу судебный акт, имеют право принесения апелляционного протеста в течение трех месяцев со дня, когда они узнали или могли узнать о вынесении такого судебного акта. Лица, не участвовавшие в рассмотрении дела, в отношении прав и обязанностей которых вынесен разрешающий дело по существу судебный акт, не могут подавать соответствующий протест, если после вступления в законную силу судебного акта прошло двадцать лет. Настоящая норма не распространяется на уголовные дела.”.
Статья 9. Часть 1 статьи 43 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) лица, не участвовавшие в рассмотрении дела, в отношении прав и обязанностей которых вынесен разрешающий дело по существу судебный акт”.
Статья 10. Часть 3 статьи 45 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 11. Название статьи 47 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 47. Пределы апелляции по гражданским делам относительно вопроса факта”.
Статья 12. Часть 4 статьи 47 Кодекса изложить в следующей редакции:
“4. Апелляционный суд не вправе делать предметом рассмотрения выраженную в апелляционном протесте по какому-либо вопросу позицию, не заявленную при рассмотрении дела в суде первой инстанции. Исключение составляет случай, когда лицо, принесшее протест, было лишено возможности заявления своей позиции по этому вопросу при рассмотрении дела в суде первой инстанции.”.
Статья 13. В части 1 статьи 48 Кодекса:
1) пункт 3 после слов “судебный акт” дополнить словами “в части гражданского иска”;
“4) частично отменяет и изменяет акт нижестоящего суда, если подтвержденные нижестоящим судом фактические обстоятельства, а по уголовным делам – также его подтверженные на основании представленных Уголовному апелляционному суду новых доказательств фактические обстоятельства дают возможность для вынесения такого акта и если это вытекает из интересов эффективности правосудия.”.
Статья 14. В части 1 статьи 60 Кодекса:
2) часть дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) изменяет судебный акт Административного суда по делам об оспаривании нормативных правовых актов либо отклоняет кассационный протест.”.
Статья 15. Статью 56 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 56. Право принесения кассационного протеста
Опротестовать в Кассационный суд вступивший в законную силу судебный акт нижестоящего суда, разрешающий дело по существу, вправе:
1) лица, участвующие в деле, - через аккредитованных при Кассационном суде адвокатов;
2) Генеральный прокурор и его заместители – в предусмотренных законом случаях.”.
Статья 16. В пункте 19 части 3 статьи 72 Кодекса исключить слово “отвода,”.
Статья 17. Статью 91 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Решение о самоотводе может быть опротестовано.”.
Статья 18. В части 6 статьи 155 Кодекса слова “пунктами 1, 3 и 4” заменить словами “пуктами 1, 2 и 3”.
Статья 19. Статью 167 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 167. Прекращение полномочий и прекращение пребывания в должности судьи по основанию, не связанному с дисциплинарной ответственностью
1. Полномочия судьи прекращаются Президентом Республики по предложению Совета правосудия, если:
1) он не был в состоянии исполнять свои должностные обязанности вследствие временной нетрудоспособности более четырех месяцев подряд либо более 6 месяцев в течение календарного года;
2) вступившим в законную силу решением суда доказано, что он назначен на должность судьи с нарушением требований закона;
3) вступил в законную силу вынесенный в его отношении обвинительный приговор либо возбужденное в его отношении уголовное преследование прекращено по неоправдательному основанию;
4) он два года подряд не проходил переподготовку по годовым программам;
5) он после назначения приобрел физический порок или заболевание, препятствующие назначению на должность судьи.
2. При наличии оснований, предусмотренных пунктами 1-4 части 1 настоящей статьи, председатель Кассационного суда обязан обратиться в Совет правосудия с ходатайством о прекращении полномочий судьи.
3. Если имеется явное основание, предусмотренное пунктом 5 части 1 настоящей статьи, то министр юстиции и председатель Кассационного суда совместно обращаются в управомоченный государственный орган с целью организации медицинского обследования судьи.
Судья обязан пройти медицинское обследование. Если в результате обследования дается обоснование тому, что имеется основание, предусмотренное пунктом 5 части 1 настоящей статьи, председатель Кассационного суда представляет Совету правосудия соответствующее ходатайство.
4. Пребывание в должности судьи прекращается, если:
1) он подает заявление об этом (подает в отставку);
2) ему исполнилось 65 лет (возраст пребывания в должности);
3) он на основании вступившего в законную силу решения суда признан недееспособным, ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим или объявлен умершим;
4) он утратил гражданство Республики Армения;
5. Пребывание в должности судьи согласно пункту 1 части 4 настоящей статьи прекращается со дня, указанного в указе Президента Республики.
Пребывание в должности судьи согласно пункту 2 части 4 настоящей статьи прекращается со дня, следующего за днем достижения им 65 лет.
Пребывание в должности судьи согласно пункту 3 части 4 настоящей статьи прекращается со дня вступления в законную силу соответствующего решения суда.
Пребывание в должности судьи прекращается согласно пункту 4 части 4 настоящей статьи со дня, следующего за днем утраты им гражданства Республики Армения.”.