Դատական ծառայության մասին
«ԴԱՏԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Դատական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի հուլիսի 7-ի ՀՕ-159-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 10-րդ հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ կետը «երկու տարվա ստաժ» բառերից հետո լրացնել «կամ դատական ծառայության առնվազն 1-ին դասի կրտսեր ծառայողի դասային աստիճան» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«1) դատական դեպարտամենտի ղեկավարին՝ Դատարանների նախագահների խորհուրդը՝ վճռաբեկ դատարանի նախագահի ներկայացմամբ.»:
Հոդված 3. Օրենքի 15-րդ հոդվածում՝
1. երկրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2. լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. դատական ծառայության թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում մեկշաբաթյա ժամկետում տվյալ պաշտոնում նշանակելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձն իրավասու է տվյալ պաշտոնում նշանակել այն դատական ծառայողին, որը՝
1) բավարարում է տվյալ թափուր պաշտոնի անձնագրով սահմանված պահանջները.
2) այդ մասին տվել է գրավոր համաձայնություն:»:
Հոդված 4. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
1. 1-ին մասի «մասով» բառը փոխարինել «եւ 5-րդ մասերով» բառերով.
2. 2-րդ մասի «թափուր պաշտոնն առաջանալուց հետո» բառերը փոխարինել «սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով եւ ժամկետում նշանակում չկատարելու դեպքում» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասը «առաջանալու» բառից հետո լրացնել «եւ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով եւ ժամկետում նշանակում չկատարելու» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը «ներկայացուցիչ լինելու» բառերից հետո լրացնել «եւ ի պաշտոնե գործելու դեպքերի» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СУДЕБНОЙ СЛУЖБЕ”
Статья 1. Пункт 2 части 6 статьи 10 Закона Республики Армения “О судебной службе” от 7 июля 2006 года, ЗР-159-Н (далее – Закон) после слова “службы,” дополнить словами “либо классный чин младшего служащего судебной службы не менее чем 1 класса,”.
Статья 2. Пункт 1 части 3 статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
“1) руководителя Судебного департамента – Совет председателей судов по представлению председателя Кассационного суда;”.
Статья 3. В статье 15 Закона:
1. часть вторую признать утратившей силу;
2. статью дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. В случае открытия вакантной должности судебной службы должностное лицо, управомоченное назначать на данную должность, имеет право в недельный срок назначить на данную должность судебного служащего:
1) отвечающего требованиям, установленным паспортом данной вакантной должности;
2) представившего письменное согласие на это.”.
1) в части 1 слова “частью третьей” заменить словами “частями третьей и 5”;
2) в части 2 слова “после открытия вакантной должности” заменить словами “в случае непроизведения назначения в порядке и срок, которые установлены частью 5 статьи 15 настоящего Закона,”.
Статья 5. Часть 1 статьи 17 Закона после слов “судебной службы” дополнить словами “и непроизведения назначения в порядке и срок, которые установлены частью 5 статьи 15 настоящего Закона,”.
Статья 6. В пункте 3 части 1 статьи 31 Закона слова “законного представителя” заменить словами “случаев участия в качестве законного представителя и действия по должности”.