«ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ԵՎ ԲՆՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի դեկտեմբերի 28-ի ՀՕ-270 օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 111 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 111 . Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների ճշտված հաշվարկ-հաշվետվությունները
1. Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարներ վճարողների կողմից համապատասխան վճարի գծով սխալների ինքնուրույն հայտնաբերման դեպքում դրանց ճշտման արդյունքներով կարող են ներկայացվել ճշտված հաշվարկ-հաշվետվություններ, որոնց հիման վրա կատարվում է այդ ժամանակաշրջանի համար պարտավորությունների վերահաշվարկ:
2. Հարկային կամ բնապահպանական մարմինների կողմից կատարվող ստուգումների ընթացքում կամ ստուգումների ավարտից հետո լիազոր մարմին ներկայացված ստուգ՟վող կամ արդեն ստուգված ժամանակաշրջաններին վերաբերող հաշվարկների ճշտում չի իրականացվում:
3. Ճշտված հաշվարկ-հաշվետվությունները երկու օրինակից ներկայացվում են համապատասխան լիազոր մարմին` գրանցման: Գրանցված հաշվարկ-հաշվետվությունների երկրորդ օրինակները վճարողները գրանցմանը հաջորդող 5 օրվա ընթացքում ներկայացնում են համապատասխան հարկային մարմին:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПРИРОДООХРАНИТЕЛЬНЫХ ПЛАТЕЖАХ И ПЛАТЕЖАХ ЗА ПРИРОДОПОЛЬЗОВАНИЕ”
Закон Республики Армения “О природоохранительных платежах и платежах за природопользование” от 28 декабря 1998 года, ЗР-270 дополнить статьей 111
“Статья 111
Уточненные расчеты-отчеты “Статья 111
. Уточненные
расчеты-отчеты
по
природоохранительным платежам и
платежам за природопользование
1. При самостоятельном выявлении ошибок по соответствующему платежу плательщиками природоохранительных платежей и платежей за природопользование по их уточненным результатам могут быть представлены уточненные расчеты-отчеты, на основании которых производится перерасчет обязательств за этот период.
2. Уточнение расчетов, касающихся проверяемого или уже проверенного периодов, представленных в уполномоченный орган в течение проводимых проверок или после окончания проверок налоговыми или природоохранительными органами, не производится.
3. Уточненные расчеты-отчеты представляются в соответствующий уполномоченный орган в двух экземплярах для регистрации. Плательщики представляют вторые экземпляры зарегистрированных расчетов-отчетов в соответствующий налоговый орган в течение 5 дней, следующих за регистрацией.”.