«ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ԵՎ ԲՆՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի դեկտեմբերի 28-ի ՀO-270 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 9-րդ հոդվածի 3-րդ կետի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Uտորերկրյա քաղցրահամ եւ հանքային ջրերի (ինչպես նաեւ արտադրված ածխաթթու գազի) ու աղի արդյունահանված պաշարների համար վճարը հաշվարկվում է հաշվետու ժամանակաշրջանում արդյունահանված ջրի եւ աղի, ինչպես նաեւ արտադրված ածխաթթու գազի ծավալների հիման վրա:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 11.2. Վճարների օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների հաշվառման կարգը
1. Բնօգտագործման վճար վճարող հանդիսացող ջրօգտագործողները ստորերկրյա քաղցրահամ ջրերի արդյունահանված պաշարների հաշվառման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով ու ժամկետներում տեղադրում եւ շահագործում են հաշվիչ (չափիչ) սարքեր, որոնք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով ենթակա են կնքման հարկային եւ լիազոր պետական մարմինների կողմից: Արդյունահանված պաշարների ծավալների վերաբերյալ տվյալները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով ու ժամկետներում արձանագրվում են հարկային մարմնի եւ վճար վճարողի ներկայացուցիչների համատեղ ակտով:
2. Բնօգտագործման վճար վճարող ջրօգտագործողները հանքային ջրերի արդյունահանված պաշարների հաշվառման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով`
ա) միայն մեկ նպատակով հանքային ջրի հորատանցքը (աղբյուրը) շահագործելիս անմիջապես հորատանցքի (աղբյուրի) վրա տեղադրված գազանջատիչից (այսուհետ` գազանջատիչ) դուրս եկող ջրախողովակի (այսուհետ՝ առաջնային խողովակ) վրա տեղադրում են ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ) սարքեր.
բ) միաժամանակ մեկից ավելի նպատակներով հանքային ջրերի հորատանցքը (աղբյուրը) շահագործելիս առաջնային խողովակին միացված հանքային ջրի օգտագործման յուրաքանչյուր նպատակի համար առանձնացված յուրաքանչյուր խողովակի վրա տեղադրում են ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ) սարքեր.
գ) ածխաթթու գազ ստանալու նպատակով գազանջատիչից դուրս եկող գազի խողովակի վրա ածխաթթու գազ ստանալու սարք (սարքեր) տեղադրված կամ միացված լինելու դեպքում մինչեւ ածխաթթու գազ ստանալու սարքն ընկած հատվածում տեղադրում են գազաչափ:
Սույն կետում նշված ջրահաշվիչ (ջրաչափիչ) սարքերը եւ գազաչափերը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով ենթակա են կնքման հարկային եւ լիազոր պետական մարմինների կողմից: Արդյունահանված պաշարների ծավալների տվյալները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով ու ժամկետներում արձանագրվում են հարկային մարմնի եւ վճար վճարողի ներկայացուցիչների համատեղ ակտով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ կետի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Վճար վճարողի կողմից սույն օրենքով սահմանված հաշվարկ-հաշվետվություններ չներկայացնելու կամ ներկայացված հաշվարկ-հաշվետվություններում ակնհայտ կեղծ տվյալներ ներառելու կամ օրենքով սահմանված կարգով հարկային մարմիններին տեղեկություններ (հաշվետվություններ) չներկայացնելու կամ ներկայացված տեղեկություններում (հաշվետվություններում) ակնհայտ կեղծ տվյալներ ներառելու կամ վճարի օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների հաշվառում չվարելու կամ սահմանված կարգի խախտումներով վարելու, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 9-րդ կետում նշված դեպքերում հարկային մարմինը կարող է կիրառել վճարողների հարկվող օբյեկտները եւ հարկային պարտավորությունները անուղղակի եղանակներով գնահատելու` օրենքով սահմանված կարգը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПРИРОДООХРАНИТЕЛЬНЫХ ПЛАТЕЖАХ И ПЛАТЕЖАХ ЗА ПРИРОДОПОЛЬЗОВАНИЕ”
Статья 1. Абзац второй пункта 3 статьи 9 Закона Республики Армения “О природоохранительных платежах и платежах за природопользование” от 28 декабря 1998 года, ЗР-270 (далее-Закон) изложить в следующей редакции:
“Платеж за добытые запасы подземных пресных и минеральных вод (а также полученный углекислый газ) и соли исчисляется на основе объемов воды и соли, а также полученного углекислого газа, добытых в отчетном периоде.”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 11.2 следующего содержания:
“Статья 11.2. Порядок учета объемов, считающихся объектом платежа
1. В целях учета добытых запасов пресных вод водопользователи, являющиеся плательщиками платежа за природопользование, в установленные Правительством Республики Армения порядке и сроки устанавливают и эксплуатируют счетные (измерительные) приборы, подлежащие опечатыванию налоговыми и государственными уполномоченными органами в порядке, установленном Правительством Республики Армения. Данные об объемах добытых запасов фиксируются совместным актом представителей налогового органа и плательщика платежа в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Армения.
2. В целях учета добытых запасов минеральных вод  водопользователи, являющиеся плательщиками платежа за природопользование, в установленном Правительством Республики Армения порядке:
а) устанавливают водосчетчики (водомеры)на водопроводной трубе (первичной трубе), выходящей из установленного непосредственно на скважине (источнике) газоотделителя (далее-газоотделитель), при эксплуатации скважины (источника) минеральной воды только с одной целью;
б) устанавливают водосчетчики (водомеры) на каждой выделенной для каждой цели использования минеральной воды трубе, присоединенной к первичной трубе, при эксплуатации скважины (источника) минеральных вод с более чем одной целью одновременно;
в) устанавливают в целях получения углекислого газа газомер на отрезке, расположенном до установки для получения углекислого газа, при размещении на газовой трубе или подсоединении к ней установки (установок) для получения углекислого газа. Указанные в настоящем пункте водосчетчики (водомеры) и газосчетчики подлежат опечатыванию налоговыми и государственными уполномоченными органами в порядке, установленном Правительством Республики Армения. Данные об объемах добытых запасов фиксируются совместным актом представителей налогового органа и плательщика платежа в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Армения.
Статья 3. Абзац второй пункта 2 статьи 18 Закона изложить в следующей редакции:
“В случаях непредставления плательщиком платежа установленных настоящим Законом расчетов-отчетов либо включения заведомо ложных данных в представленные расчеты-отчеты, либо непредставления налоговым органам сведений (отчетов) в установленном законом порядке, либо включения заведомо ложных данных в представленные сведения (отчеты), либо неведения учета фактических объемов, считающихся объектом платежа, либо его ведения с нарушениями установленного порядка, а также в случаях, указанных в пункте 9 настоящей статьи, налоговым органом в отношении плательщиков может быть применен установленный законом порядок косвенной оценки налогооблагаемых объектов и налоговых обязательств.”.