«ԱՎԵԼԱՑՎԱԾ ԱՐԺԵՔԻ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի մայիսի 14-ի ՀՕ-118 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունը «(այսուհետ` ան՟ձինք)» բառերից հետո լրաց՟նել «, բացառությամբ սույն հոդվածով եւ սույն օրենքի 3 հոդվածով սահմանված դեպքերի» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի առաջին եւ երկրորդ պարբերությունները փոխարինել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Հոդված 3. Անձինք, որոնց կողմից նախորդ օրացուցային տարում իրականացված` սույն օրենքի 6 հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ (կամ) 3-րդ կետերով սահ՟ման՟ված գործարքների (գործառնությունների) հարկվող շրջանառությունը չի գերազանցել 58,35 միլիոն դրամը, տվյալ օրացուցային տարում ԱԱՀ վճարող են համարվում այդ գործարքների հարկվող շրջանառությունը 58,35 միլիոն դրամը գերազանցելու պահից` 58,35 միլիոն դրամը (ԱԱՀ-ի շեմը) գերազանցող մասի համար:
Սույն հոդվածի առաջին պարբերությունում նշված չափի որոշման նպատակով հաշվի է առնվում նաեւ ԱԱՀ-ին փոխարինող հաստատագրված վճարներով հարկվող օբյեկտ համարվող գործունեության տեսակների իրականացումից ստացման ենթակա հասույթը:
Սույն հոդվածի առաջին պարբերության դրույթները չեն տարածվում`
ա) ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապ՟րանք՟ներ արտադրող կամ ներմուծող անձի նկատմամբ կամ
բ) լիցենզավորման ենթակա այն գործունեություն իրականացնող կամ լիցենզիա ունեցող անձի նկատմամբ, որի գործունեության լիցենզիայի համար պետական տուրքի տարեկան գումարը սահ՟՟մանված է 100 հազար դրամ կամ ավելի, կամ
գ) այն կազմակերպության եւ անհատ ձեռնարկատիրոջ նկատմամբ, որին պատկանում է այլ անձանց կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալի 20 տոկոսը եւ ավելի մասը (բաժնետոմս, բաժնեմաս, փայաբաժին), կամ
դ) այն կազմակերպության նկատմամբ, որի կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալի 20 տոկոսը կամ ավելի մասը (բաժնետոմս, բաժնեմաս, փայաբաժին) պատկանում է այլ առեւտրային կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի, կամ
ե) այն կազմակերպության նկատմամբ, որի կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալի 20 տո՟կոսը կամ ավելի մասը (բաժնետոմս, բաժնեմաս, փայաբաժին) պատկանում է անհատ ձեռնարկատեր չհան՟դիսացող այն ֆիզիկական անձին, որին միաժամանակ պատկանում է մեկ այլ կազմակերպության կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալի 20 տոկոսը կամ ավելի մասը (բաժնետոմս, բաժնեմաս, փայաբաժին), ընդ որում, այս դեպքում կազմակերպություններից ոչ մեկի նկատմամբ ԱԱՀ-ի շեմը չի կարող տարածվել, կամ
զ) այն առեւտրային կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ նկատմամբ, որի կողմից նա՟խորդ օրացուցային տարում ապրանքների մատակարարումից կամ ծառայությունների մատուցումից հաշվարկված եկամուտների առնվազն 80 տո՟կոսը վերաբերում է մեկ հարկ վճարողից ստացման ենթակա եկամուտներին, եւ (կամ) որի կողմից նախորդ օրացուցային տարում ապրանքների ձեռ՟ք՟բեր՟ման համար կատարման ենթակա ծախսե՟րի առնվազն 80 տոկոսը վերաբերում է մեկ հարկ վճա՟րո՟ղի.
է) անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց նկատմամբ` սույն օրենքի 6 հոդվածի 1-ին կետի համաձայն` ապրանքի մատակարարում համարվող գործարքների համար որոշվող հարկվող շրջանառության մասով:
Անձինք, որոնք, սույն հոդվածի առաջին պարբերության համաձայն, չեն համարվում ԱԱՀ վճարողներ, սակայն իրենց հաշվառման վայրի հարկային մարմնին գրավոր հայտարարություն են ներկայացրել ԱԱՀ վճարող համարվելու վերաբերյալ, հայտարարությունում նշված օրվանից, բայց ոչ շուտ, քան հայտարարությունը ներկայացնելու հաշվետու ժամանակաշրջանի առաջին օրացուցային օրվանից, համարվում են ԱԱՀ վճարողներ:»:
Հոդված 3 . Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ապրանքի մատակարարում է համարվում նաեւ ֆիզիկական անձանց պատկանող` ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա հանդիսացող գույքի, արտադրական, այլ առեւտրային եւ հասարակական նշանակության գույքի, ներառյալ` շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց)), արդյունաբերության, ընդերքoգտագործման եւ այլ արտադրական նշանակության հողերի (այդ թվում` ընդհանուր սեփականություն հանդիսացող գույքի եւ հողերի) օտարումը (ներառյալ` իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում դրանց ներդրումը):
Ապրանքի մատակարարում չի համարվում ձեռնարկատիրական գործունեության հետ չկապված (սպառողական նպատակներով օգտագործման ենթակա)` անձնական, ընտանեկան կամ տնային օգտագործման գույքի (այդ թվում` բնակարանի, առանձնատան (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց), գյուղատնտեսական նշանակության եւ բնակավայրերի հողերի, անձնական օգտագործման ավտոմեքենայի) եւ ֆիզիկական անձանց կողմից գույքային իրավունքների օտարման տնտեսական գործունեություն համարվող գործարքը, բացառությամբ սույն կետի չորրորդ պարբերության նշված դեպքի:
Մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում երկու եւ ավելի թվով անգամ անձի սեփականությունը կամ ընդհանուր սեփականություն հանդիսացող նույն տեսակի հետեւյալ գույքի` բնակարանի, առանձնատան (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց)), անձնական օգտագործման ավտոմեքենայի, գյուղատնտեսական նշանակության եւ բնակավայրերի հողերի, ավտոտնակի, որեւէ ձեւով կատարվող հատուցման դիմաց օտարման դեպքերում ապրանքի մատակարարում է համարվում այդ ժամանակահատվածում երկրորդ եւ ավելի թվով նույն տեսակի գույքի օտարումը, եթե օտարումը կատարվում է տվյալ գույքի ձեռքբերմանը հաջորդող մեկ տարին չգերազանցող ժամանակահատվածում: Սույն մասում նշված` ԱԱՀ-ով հարկվող գործարքների մասով ԱԱՀ-ի պարզեցված հաշվարկների ներկայացման եւ գումարների վճարման կարգն ու ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Անկախ սույն կետի դրույթներից` ֆիզիկական անձանց պատկանող` ժա՟ռանգության զանգվածում ներառվող գույքի` ժառանգին օտարումը ապրանքի մատակարարում չի համարվում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 9-րդ կետում`
1) առաջին պարբերությունը «շենքերի, շինությունների» բառերից հետո լրացնել «(այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց)), բնակելի կամ այլ տարածքների» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ պարբերությունով.
«Շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց)), բնակելի կամ այլ տարածքների վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման գործարքների մասով ԱԱՀ-ով հարկվող շրջանառությունը որոշվում է սույն հոդվածով սահմանված կարգով, բայց ոչ պակաս գույքահարկով հարկման նպատակով` օրենքով սահմանված կարգով որոշվող արժեքի, իսկ այդպիսի արժեքի բացակայության դեպքում` գույքահարկով հարկման օբյեկտի ընդհանուր մակերեսում վարձակալության կամ անհատույց օգտագործման հանձնված տարածքի մակերեսի բաժնեմասին համապատասխանող արժեքի հինգ տոկոսից` հաշվարկված տարեկան կտրվածքով: Այդ մեծությունը, ըստ ԱԱՀ-ի հաշվետու ժամանակաշրջանների, բաշխվում է հավասարաչափ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 23-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «բանկային փոխանցմամբ» բառերը փոխարինել «բանկի կամ փոստի միջոցով մա՟տակարարի բանկային հաշվին» բառերով, իսկ նույն կետի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով հանրապետության տարածքում ձեռք բեր՟ված ապրանքների եւ ստացված ծառայությունների դիմաց կանխիկ դրամով վճարված գումարները օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող են հաշվանցվել նաեւ հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կտրոններում եւ (կամ) կրճատ հաշիվ ապրանքագրերում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարների չափով, եթե այդ գործարքների գումարը (ներառյալ` ԱԱՀ-ն) յուրաքանչյուր միանվագ գործարքի համար չի գերազանցում 300 հազար դրամը, իսկ յու՟րաքանչյուր ամսվա ընթացքում բոլոր այդպիսի գործարքների համար` 3 միլիոն դրամը:».
2) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով հանրապետության տարածքում ձեռք բեր՟ված ապրանքների եւ ստացված ծառայությունների դիմաց բանկի կամ փոստի միջոցով մատակարարի բանկային հաշվին փոխանցումները մասնակիորեն կատարվելու դեպքում ԱԱՀ-ի հաշվանցումները կա՟տար՟վում են վճարմանը համամասնորեն:
Միանվագ գործարքի գումարը (ներառյալ` ԱԱՀ-ն) 300 հա՟զար դրամը գերազանցելու դեպքում ԱԱՀ-ի հաշվանցումը սահմանված կարգով կատարվում է միայն բանկի կամ փոստի միջոցով մա՟տա՟կարարի բանկային հաշվին փո՟խան՟ցումներով վճա՟րումների դեպքում, իսկ ամսվա ընթացքում 300 հազար դրամը չգերազանցող բո՟լոր միանվագ գործարքների ընդհանուր գումարը 3.0 միլիոն դրամը գե՟րա՟զանցելու դեպքում սահ՟ման՟ված կարգով հաշվանցման ենթակա է այն գործարքի ԱԱՀ-ի ամբողջ գու՟մարը, որի արժեքի հանրագումարով չի գե՟րա՟զանց՟՟վել 3 միլիոն դրամի սահմանաչափը:
Անկախ սույն հոդվածի դրույթներից` 2008 թվականի հունվարի 1-ից օրենսդրական փոփոխությունների հետեւանքով պարզեցված հարկից հարկման ընդհանուր կարգին անցած հարկ վճարողները 2008 թվականի հաշվետու ժամանակաշրջաններում առանց հարկային հաշիվների կարող են հաշվանցել արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով այդ հաշվետու ժամանակաշրջաններում ձեռք բերված ապրանքների, ինչպես նաեւ 2008 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ առկա ապրանքային մնացորդների (որի հաշվանցումը կատարվում է 2008 թվականի առաջին հաշվետու ժամանակաշրջանում) մասով մատակարարներին կանխիկ կամ բանկային փոխանցումներով վճարված գումարներում ներառված` ԱԱՀ-ի հաշվարկային դրույքաչափով հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները, եթե առկա է որեւէ հաշ՟վար՟կային փաստաթուղթ կամ բանկային փոխանցումը կամ կանխիկ վճարումների կատարված լինելը հիմնավորող որեւէ փաստաթուղթ:».
3) նախավերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Սույն օրենքի 3 հոդվածի համաձայն` ԱԱՀ վճարող համարվող անձինք այդպիսին համարվելու հաշվետու ժամանակաշրջանում սույն օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով կարող են հաշվանցել ԱԱՀ վճարող դառնալու պահին առկա ապրանքային մնացորդի մասով մատակարարների կող՟մից տրամադրված հաշվարկային փաստաթղթերում (ներմուծման դեպքում` մաքսային հայտարարագրերում) առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները:
Սույն օրենքի 3 հոդվածին համապատասխան` ԱԱՀ վճարող համարվելուց դադարած անձանց մոտ ԱԱՀ վճարող չհամարվելու օրացուցային տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ առկա ԱԱՀ-ի դեբետային մնացորդը ենթակա չէ հարկ վճարողի այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց հաշվանցման եւ (կամ) վերադարձման ու վերագրվում է արտադրության եւ շրջանառության ծախսերին:»:
Հոդված 6. Օրենքի 241-րդ հոդվածում «բանկային փոխանցմամբ» բառերը փոխարինել «սույն օրենքի 23 հոդվածով սահմանված կարգով» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 26-րդ հոդվածը «հայտարարագրերում» բա՟ռից հետո լրացնել «, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կտրոններում, կրճատ հաշիվ ապրանքագրերում» բառերով, իսկ նույն հոդվածի 2-րդ կետի երրորդ պարբերությունում «Սույն կետում նշված`» բառերը փոխարինել «Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կե՟տերում նշված դեպքերում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 32-րդ հոդվածը «հասույթը» բառից հետո լրացնել «(առանց ԱԱՀ-ի)» բառերով, իսկ նույն հոդվածի «60 միլիոն դրամը» բառերը փոխարինել «100 միլիոն դրամը» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 431-րդ հոդվածը «ենթակա չեն հաշվանցման» բառերից հետո լրացնել «(բա՟ցա՟ռությամբ սույն օրենքի 23 հոդվածի 1-ին կետի վերջին պարբերությամբ սահմանված դեպքի)» բառերով:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանված` օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին կետի վերջին պարբերության դրույթ՟ների, որոնք կիրառվում են 2008 թվականի հունվարի 1-ից:
2009 թվականի հունվարի 1-ից պարզեցված հարկից հարկման ընդհանուր կարգին անցած հարկ վճարողների համար Օրենքի 3-րդ հոդվածով սահմանված չափի հաշվարկման համար հաշվի է առնվում 2008 թվականի ընթացքում մատակարարված ապրանքների եւ մատուցված ծառայությունների իրացման շրջանառությունը (ներառյալ` վարձավճարները):

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ”
Закона Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость” от 14 мая 1997 года, ЗР-118 (далее - Закон) после слов “настоящего Закона” дополнить
словами “ , за исключением случаев, установленных настоящей статьей и статьей 3 настоящего Закона”.
Абзацы первый и второй статьи 3 Закона заменить новыми абзацами следующего содержания:
“Статья 3. Лица, у которых налогооблагаемый оборот по совершенным в предшествующем календарном году сделкам (операциям), установленным пунктами 1, 2 и (или)
3 статьи 6 настоящего Закона, не превысил 58,35 миллионов драмов, считаются плательщиками НДС в данном календарном году с момента превышения 58,35 миллионов драмов налогооблагаемого оборота по этим сделкам - в части, превышающей
58,35 миллионов драмов (порог НДС) .
С целью определения размера, указанного в абзаце первом настоящей статьи,
учитывается также выручка, подлежащая получению от осуществления видов деятельности, считающихся объектом, облагаемым фиксированными платежами, заменяющими НДС.
Положения абзаца первого настоящей статьи не распространяются:
а) на лицо, производящее или ввозящее товары, подлежащие обложению акцизным налогом, либо
б) на лицо, осуществляющее подлежащую лицензированию деятельность или
имеющее лицензию, у которого годовая сумма государственной пошлины за лицензию на деятельность установлена в размере 100 тысяч и более драмов, либо
в) на организацию и индивидуального предпринимателя, которым принадлежат 20 и более
процентов уставного или складочного долевого капитала (акция, доля, пай)
других лиц, либо
г) на организацию, 20 и более процентов
уставного или складочного долевого капитала (акция, доля, пай) которой принадлежат другим коммерческим организациям или индивидуальным предпринимателям, либо
д) на организацию, 20 и более процентов уставного или складочного долевого капитала (акция, доля, пай) которой принадлежат не являющемуся индивидуальным предпринимателем физическому лицу, которому одновременно принадлежат 20 и более процентов уставного или складочного долевого капитала (акция, доля, пай)
какой-либо
другой организации, причем порог НДС в этом случае
не может быть распространен ни на одну из этих организаций, либо
е) на коммерческую организацию или индивидуального предпринимателя,
не менее чем 80 процентов доход
ов
которых от поставки товаров или оказания услуг, исчисленных ими в предшествующем календарном году, приходятся на доходы, подлежащие получению от
одного налогоплательщика, и (или) не менее чем 80 процентов расходов которых, подлежащих произведению на приобретение ими товаров в предшествующем календарном году, приходятся на одного налогоплательщика;
ж) на физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в части налогооблагаемого оборота, определяемого по сделкам, считающимся согласно пункту 1 статьи 6 настоящего Закона поставкой товара.
Лица, не считающиеся согласно абзацу первому настоящей статьи плательщиками НДС, однако представившие в налоговый орган по месту их учета письменное объявление о признании их плательщиками НДС, считаются плательщиками НДС со дня, указанного в объявлении, но не ранее чем с первого календарного дня отчетного периода представления объявления.”.
Абзац второй пункта 1 статьи 6 Закона изложить в следующей редакции:
“Поставкой товара считается также отчуждение (включая вклад в уставный капитал юридического лица) принадлежащего физическим лицам имущества, являющегося предметом предпринимательской деятельности, производственного, иного коммерческого имущества и имущества общественного назначения, включая здания, строения (в том числе незавершенные
/
недостроенные/ ), земел
ь
промышленности, недропользовательского и иного производственного назначения (в том числе имущества и земель, являющихся общей собственностью).
Не считается поставкой товара не связанная с предпринимательской деятельностью (подлежащая использованию для потребительских целей) признанная
хозяйственной деятельностью сделка по отчуждению имущества личного, семейного или домашнего пользования [в том числе квартиры, особняка (в том числе незавершенных
недостроенных/
)
, земель сельскохозяйственного назначения и земель поселений, автомобиля личного пользования] и имущественных прав физических лиц, за исключением случая, указанного в абзаце четвертом настоящего пункта.
В случаях отчуждения в течение одного календарного года два и более раза следующего имущества одного и того же вида
являющегося собственностью лица или общей собственностью, - квартиры, особняка (в том числе незавершенных /недостроенных/), автомобиля личного пользования, земель сельскохозяйственного назначения и земель поселений, гаража
- за возмещение, производимое в какой-либо форме, поставкой товара считается отчуждение имущества одного и того же вида в течение этого периода два и более раза, если отчуждение осуществляется в период, не превышающий один год, следующий за приобретением данного имущества. Порядок и сроки представления упрощенных расчетов и уплаты сумм НДС в части указанных в настоящей части сделок, облагаемых НДС, устанавливаются Правительством Республики Армения.
Независимо от положений настоящего пункта не считается поставкой товара отчуждение наследнику принадлежащего физическим лицам имущества, включаемого в наследственную массу.
В пункте 9 статьи 8 Закона:
1) абзац первый после слов “зданий, строений” дополнить словами “(в том числе незавершенных /недостроенных/), жилых или прочих площадей”;
2) пункт дополнить абзацем вторым следующего содержания:
“Облагаемый НДС оборот в части сделок по предоставлению зданий, строений (в том числе незавершенных /недостроенных/), жилых или прочих площадей в аренду или на праве безвозмездного пользования определяется в установленном настоящей статьей порядке, но не менее чем в размере пяти процентов стоимости, определяемой в установленном законом порядке с целью обложения налогом на имущество, а при отсутствии такой стоимости – стоимости, соответствующей доле переданной в аренду или безвозмездное пользование площади в общей площади объекта, облагаемого налогом на имущество, исчисленных в годовом разрезе. Эта величина распределяется равномерно по отчетным периодам НДС.”.
В статье 23 Закона:
1) в пункте 1 слова “произведена оплата банковским перечислением” заменить словами “произведен платеж на банковский счет поставщика через банк или почту”, а абзац второй этого же пункта изложить в следующей редакции:
“Суммы, уплаченные наличными деньгами за приобретенные товары и полученные услуги на территории республики для производственных и иных коммерческих целей
могут быть также засчитаны в установленном законодательством порядке в размере сумм НДС, выделенных в чеках контрольно-кассовых аппаратов и (или) сводных счет-фактурах, если сумма этих сделок (включая НДС) не превышает 300 тысяч драмов по каждой единовременной сделке,
а по всем таким сделкам в течение каждого месяца – 3 миллиона драмов.”;
2) пункт 1 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“В случае произведения частичного перечисления на банковский счет поставщика за приобретенные товары и
предоставленные услуги на территории республики для производственных и иных коммерческих целей через банк или по почте зачеты НДС производятся пропорционально оплате.
В случае, если сумма единовременной сделки (включая НДС) превышает 300 тысяч драмов, зачет НДС в установленном порядке производится только при оплате перечислением на банковский счет поставщика через банк или по почте, а
если общая сумма всех не превышающих 300 тысяч драмов единовременных сделок в течение месяца превышает 3.0 миллиона драмов, зачету в установленном порядке подлежит вся сумма НДС по той сделке, общая сумма стоимости
которой не превысила предельный размер в 3 миллиона драмов.
Независимо от положений настоящей статьи налогоплательщики, перешедшие от обложения упрощенным налогом к общему порядку налогообложения с 1 января 2008 года вследствие законодательных изменений, могут в отчетные периоды 2008 года зачислять
без налоговых счетов исчисленные по расчетной ставке НДС суммы НДС, включенные в суммы, уплаченные наличными или банковскими перечислениями поставщикам в части товаров, приобретенных в этот отчетный период для производственных и иных коммерческих целей, а также имеющихся по состоянию на 1 января 2008 года товарных остатков (зачет которых производится в первый отчетный период 2008 года), если имеется какой-либо расчетный документ либо какой-либо документ, обосновывающий банковское перечисление или произведение платежей наличными.”;
3) предпоследний абзац изложить в следующей редакции:
“Согласно статье 3 настоящего Закона лица, считающиеся плательщиками НДС, в период, когда они считаются таковыми,
могут засчитывать в установленном настоящим Законом общем порядке суммы НДС, выделенные поставщиками в расчетных документах (в таможенных декларациях при ввозе ) в части товарного остатка, имевшегося на момент признания их плательщиками НДС.
Дебетовый остаток у лиц, прекративших считаться в соответствии со статьей 3 настоящего Закона плательщиками НДС, имеющийся по состоянию на 1 января календарного года, когда они уже не считаются плательщиками НДС, не подлежит зачислению и (или) возврату в счет других налоговых обязательств налогоплательщика и причисляется к издержкам производства и обращения.”.
В статье 241
Закона слова “банковским перечислением” заменить словами “в порядке, установленном статьей 23 настоящего Закона,”.
Статью 26 Закона
после слов “при ввозе товаров” дополнить словами
“ , чеках контрольно-кассовых аппаратов, сводных счет-фактурах”, а в абзаце третьем пункта 2 той же статьи слова “Суммы НДС, зачтенные в предыдущие отчетные периоды в части приобретений, прямо относящиеся к указанным в настоящем пункте сделкам,” заменить словами “В случаях, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, суммы НДС, зачтенные в предыдущие отчетные периоды в части приобретений, прямо относящиеся к сделкам,” .
Статью 32 Закона после слова “выручка” дополнить словами “(без НДС)”, а слова “60 миллионов драмов” той же статьи заменить словами “100
миллионов драмов”.
Статью 431
Закона после слов
“не подлежат зачету” дополнить словами “(за исключением случая, установленного последним
абзацем пункта 1 статьи 23 настоящего Закона)”.
Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2009 года, за исключением установленных статьей 5 настоящего Закона положений последнего абзаца пункта 1 статьи 23 Закона, которые применяются с 1 января 2008 года.
Для налогоплательщиков, перешедших
от упрощенного налога к общему порядку налогообложения с 1 января 2009 года, учитывается оборот от реализации поставленных товаров и предоставленных услуг (включая арендные платежи) в течение 2008 года для исчисления размера налога, установленного статьей 3 Закона.