Ընդունվել է 30.09.2008
Հոդված 1.  «Տեղական  ինքնակառավարման  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի մայիսի 7-ի ՀՕ-337 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 26-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Համայնքային ծառայության պաշտոնների մասով համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի աշխատակիցների թվաքանակը եւ (կամ) հաստիքացուցակը հաստատելու, ինչպես նաեւ փոփոխելու եւ (կամ) լրացնելու հարցում որոշում է կայացնում համայնքային ծառայության պաշտոնների անվանացանկում համապատասխան փոփոխություններ եւ (կամ) լրացումներ կատարելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնին դիմելու մասին: Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի աշխատակիցների թվաքանակը եւ (կամ) հաստիքացուցակը հաստատված, ինչպես նաեւ փոփոխված եւ (կամ) լրացված է համարվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի կողմից համայնքային ծառայության պաշտոնների անվանացանկում համապատասխան փոփոխություններ եւ (կամ) լրացումներ կատարելու մասին իրավական ակտն ուժի մեջ մտնելու պահից.»:
Հոդված 2. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «կառուցվածքները» բառից հետո ստորակետը հանել եւ մասը լրացնել «համապատասխան ստորաբաժանումներ նախատեսված լինելու դեպքում, ինչպես նաեւ» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 30-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 30. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմը
1. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմն ապահովում է համայնքի ղեկավարի լիազորությունների լիարժեք եւ արդյունավետ իրականացումը, ինչպես նաեւ քաղաքացիական իրավահարաբերություններում նրա մասնակցությունը:
2. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի կառավարումն իրականացնում է համայնքի ղեկավարը:
3. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի ընթացիկ գործունեությունը ղեկավարում է աշխատակազմի քարտուղարը` օրենքով, իրավական այլ ակտերով, համայնքի ղեկավարի որոշումներով, աշխատակազմի կանոնադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների սահմաններում, մասնավորապես`
1) ապահովում է համայնքի ավագանու նիuտերի նախապատրաuտումը, արձանագրումը եւ նիuտին ներկա ավագանու անդամների կողմից արձանագրության վավերացումը.
2) կազմակերպում եւ ապահովում է համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի աջակցությունն ավագանու անդամների կողմից համայնքի ավագանու որոշման նախագծերի նախապատրաuտմանը.
3) ապահովում է աշխատակազմի գործավարության, նամակագրության եւ արխիվային գործի վարումը.
4) կազմակերպում եւ ապահովում է համայնքի ղեկավարի որոշումների, կարգադրությունների նախագծերի նախապատրաuտումը.
5) ապահովում է ավագանու եւ համայնքի ղեկավարի որոշումների եւ ուղերձների հրատարակումը.
6) կազմակերպում է համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու կողմից քաղաքացիների ընդունելությունը, հսկողություն է իրականացնում նրանց առաջարկությունների, դիմումների ու բողոքների քննարկման եւ ընթացքի նկատմամբ.
7) վերահսկողություն է իրականացնում համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու որոշումների կատարման, ինչպեu նաեւ համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի աշխատանքային կարգապահության պահպանման նկատմամբ.
8) ապահովում է ավագանու որոշումների առաքումը համապատաuխան մարզպետարան` յոթնoրյա ժամկետում.
9) oրենքով, իրավական այլ ակտերով կամ աշխատակազմի կանոնադրությամբ նախատեuված իր լիազորությունների uահմաններում նշանակում եւ ազատում է աշխատակազմի աշխատակիցներին, նրանց նկատմամբ կիրառում է խրախուuման միջոցներ եւ նշանակում կարգապահական տույժեր.
10) oրենքով, իրավական այլ ակտերով եւ աշխատակազմի կանոնադրությամբ uահմանված իր լիազորությունների uահմաններում արձակում է հրամաններ, տալիu պարտադիր կատարման ցուցումներ.
11) իրականացնում է oրենքով, իրավական այլ ակտերով եւ աշխատակազմի կանոնադրությամբ նախատեuված այլ լիազորություններ:
4. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի քարտուղարը պատասխանատվություն է կրում օրենքների, իրավական այլ ակտերի, համայնքի ղեկավարի որոշումների, աշխատակազմի կանոնադրության պահանջները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու համար:
5. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի կառուցվածքում կարող են նախատեսվել միայն «բաժին» տեսակի կառուցվածքային եւ (կամ) առանձնացված ստորաբաժանումներ, որոնց հաստիքային միավորների նվազագույն թվաքանակը սահմանում է պետական լիազորված մարմինը:
6. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի առանձնացված ստորաբաժանումը կարող է ստեղծվել միայն օրենքով կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսված լինելու դեպքում:
Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի առանձնացված ստորաբաժանումն ունի կանոնադրություն, որը հաստատում է համայնքի ղեկավարը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 32-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին մասի 4-րդ կետը «հաստատմանը» բառից հետո լրացնել «` սույն օրենքի 28-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքում» բառերով.
բ) 1-ին մասի 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Համայնքային ծառայության մասով աշխատակազմի կառուցվածքների վերաբերյալ որոշման նախագիծը եւ դրանում առաջարկվող փոփոխություններն ընդունվում են սույն օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 26-րդ կետի երկրորդ պարբերությունով սահմանված կարգով:».
գ) 8-րդ կետը «կառուցվածքային» բառից հետո լրացնել «եւ առանձնացված» բառերով.
դ) 2-րդ մասի «16» եւ «17» թվերը համապատասխանաբար փոխարինել «17» եւ «18» թվերով:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասում, 53-րդ հոդվածի առաջին եւ երրորդ պարբերություններում, 54-րդ հոդվածի 1-ին պարբերությունում եւ 64-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունում «եռամյա» բառը փոխարինել «քառամյա» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 75-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «աշխատակազմի» բառից հետո լրացնել «կառուցվածքային եւ (կամ) հաստիքացուցակի» բառերով:

Статья 1 . Пункт 26 части 1 статьи 16 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” от 7 мая 2002 года, ЗР-337-Н (далее - Закон) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“По вопросу утверждения, а также изменения и (или) дополнения численности и (или) штатного расписания сотрудников аппарата главы муниципалитета в части должностей муниципальной службы выносит решение об обращении в уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления для внесения соответствующих изменений и (или) дополнений в перечень должностей муниципальной службы. Численность и (или) штатное расписание сотрудников аппарата главы муниципалитета считаются утвержденными, а также измененными и (или) дополненными с момента вступления в силу правового акта уполномоченного Правительством Республики Армения органа государственного управления о внесении соответствующих изменений и (или) дополнений в перечень должностей муниципальной службы;”.
Статья 2. В части 2 статьи 28 Закона исключить запятую после слова “структуры” и часть дополнить словами “в случае, если соответствующие подразделения предусмотрены, а также”.
Статья 3. Статью 30 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 30. Аппарат главы муниципалитета
1. Аппарат главы муниципалитета обеспечивает полноценное и эффективное осуществление полномочий главы муниципалитета, а также его участие в гражданских правоотношениях.
2. Управление аппаратом главы муниципалитета осуществляется главой муниципалитета.
3. Текущей деятельностью аппарата главы муниципалитета руководит секретарь муниципалитета в пределах полномочий, отведенных ему законом, иными правовыми актами, решениями главы муниципалитета, уставом аппарата, в частности:
1) обеспечивает подготовку, протоколирование заседаний муниципального совета и утверждение протокола присутствующими на заседании членами муниципального совета;
2) организует и обеспечивает содействие аппарата главы муниципалитета в подготовке членами муниципального совета проекта постановлений муниципального совета;
3) обеспечивает ведение аппаратом делопроизводства, переписки и архивного дела;
4) организует и обеспечивает подготовку проектов решений, распоряжений главы муниципалитета;
5) обеспечивает издание постановлений и посланий муниципального совета и главы муниципалитета;
6) организует прием граждан главой муниципалитета и муниципальным советом, осуществляет надзор за рассмотрением и прохождением их предложений, заявлений и жалоб;
7) осуществляет контроль за исполнением решений главы муниципалитета и муниципального совета, а также за соблюдением трудовой дисциплины в аппарате главы муниципалитета;
8) обеспечивает доставку постановлений муниципального совета в соответствующую областную администрацию в семидневный срок;
9) назначает и освобождает сотрудников аппарата, применяет к ним меры поощрения и назначает дисциплинарные взыскания в пределах своих полномочий, предусмотренных законом, иными правовыми актами или уставом аппарата;
10) отдает приказы, дает обязательные к исполнению указания в пределах своих полномочий, установленных законом, иными правовыми актами и уставом аппарата;
11) осуществляет другие полномочия, предусмотренные законом, иными правовыми актами и уставом аппарата.
4. Секретарь аппарата главы муниципалитета несет ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение требований законов, иных правовых актов, решений главы муниципалитета, устава аппарата.
5. В структуре аппарата главы муниципалитета могут предусматриваться структурные и (или) выделенные подразделения только вида “отдел”, минимальная численность штатных единиц которых устанавливается государственным уполномоченным органом.
6. Выделенное подразделение аппарата главы муниципалитета может быть создано только законом или в случае, если это предусмотрено постановлением Правительства Республики Армения.
Выделенное подразделение аппарата главы муниципалитета имеет устав, который утверждается главой муниципалитета.”.
Статья 4. В статье 32 Закона:
а) пункт 4 части 1 после слова “изменений” дополнить словами “в случае, предусмотренном статьей 28 настоящего Закона”;
б) пункт 4 части 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“В части муниципальной службы проект постановления о структурах аппарата и предлагаемых в нем изменениях принимаются в порядке, установленном абзацем вторым пункта 26 части 1 статьи 16 настоящего Закона.”;
в) пункт 8 после слова “структурных” дополнить словами “и выделенных”;
г) в части 2 цифры “16” и “17” заменить соответственно цифрами “17” и “18”.
Статья 5. В части 2 статьи 32, абзацах первом и третьем статьи 53, абзаце 1 статьи 54 и абзаце первом статьи 64 Закона грамматические формы слова “трехлетний” заменить соответствующими формами слова “четырехлетний”.
Статья 6. В части 3 статьи 75 Закона слово “изменения” заменить словами “структурных изменений и (или) изменений ставок штатного расписания”.