«ՊԵՏԱԿԱՆ ՆՊԱՍՏՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական նպաստների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի հոկտեմբերի 24-ի ՀՕ-205-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «հատուցումը» բառից հետո շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «, ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավումը, Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանության իրականացման ժամանակ կամ պաշտոնեական պարտականությունները կատարելիս զոհված` հետմահու «Հայաստանի ազգային հերոս» Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչում ստացած կամ Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրված անձի (այսուհետ` զոհված` Հայաստանի ազգային հերոսի կամ Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրված անձի) ընտանիքին նյութական աջակցության ցուցաբերումը»:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի «դ» կետը, 4.1-րդ գլխի վերնագիրը, 24.1-րդ հոդվածի վերնագիրը, 24.1-րդ հոդվածը, 24.2-րդ հոդվածի վերնագիրը, 24.2-րդ հոդվածը «հերոսի» բառից հետո լրացնել «կամ Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրված անձի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի «դ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«դ) ընտանեկան նպաստ ստացողի կողմից ընտանեկան նպաստի չափի փոփոխություն առաջացնող ոչ հավաստի տեղեկություններով փաստաթղթեր ներկայացնելու կամ ընտանիքի եկամուտներում կամ ընտանիքի կազմում ու պայմաններում տեղի ունեցած փոփոխությունների վերաբերյալ հավաստի տեղեկություններով փաստաթղթեր չներկայացնելու դեպքում.» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 22-րդ հոդվածում`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.2-րդ մասով.
«3.2. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը տարբերակվում է ընտանիքում ծնված երեխայի հերթական թվով: Ընտանիքում ծնված երեխայի թիվը որոշվում է` ելնելով տվյալ ամուսնական զույգի (միայնակ կնոջ) խնամքի տակ գտնվող (միեւնույն բնակության վայրում փաստացի բնակվող, ինչպես նաեւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված շարքային կազմի ժամկետային զինծառայողների եւ ռազմաուսումնական հաստատություններում սովորող կուրսանտների) չամուսնացած զավակների, ինչպես նաեւ երեխաների, այդ թվում` որդեգրած եւ (կամ) խորթ, թվից:».
2) 1-ին մասի «գ» կետը «վայրից» բառից հետո լրացնել «` ընտանիքի կազմի մասին» բառերով.
3) 4-րդ մասը «չափը» բառից հետո լրացնել «, դրա տարբերակման պայմաններն ու տրամադրման ժամկետները» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 23-րդ հոդվածում «լրանալու ընթացքում» բառերը փոխարինել «լրանալը» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 24.2-րդ հոդվածում`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Սույն օրենքի 24.1-րդ հոդվածով սահմանված մեկից ավելի նպաստի իրավունք ունեցող ընտանիքին (քաղաքացուն) նշանակվում է մեկ նպաստ` իր ընտրությամբ:».
2) 1-ին մասի 2-րդ կետը, 4-րդ մասի 1-ին կետը «շնորհելու» բառից հետո լրացնել «կամ Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրելու» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 25-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 25. Քաղաքացիների պատասխանատվությունը
1. Նպաստ ստացող ընտանիքի (քաղաքացու) ներկայացրած փաստաթղթերում նպաստի իրավունք տվող կամ նպաստի չափի փոփոխություն առաջացնող ոչ հավաստի տեղեկությունների հայտնաբերման դեպքում նպաստի վճարումը դադարեցվում է հայտնաբերման ամսից, եւ տվյալ ընտանիքը վեց ամսով զրկվում է նպաստ ստանալու իրավունքից:
2. Ավել վճարված գումարներն ամբողջությամբ ենթակա են վերադարձման կամ դատական կարգով բռնագանձման, սակայն ավել գումարների վճարման հանգամանքի հայտնաբերման ամսվան նախորդած մեկ տարվա ընթացքում ստացած ավել գումարի չափից ոչ ավելի:
3. Սոցիալական աջակցության խորհրդի պատշաճ հիմնավորված առաջարկությամբ ընտանիքի (քաղաքացու) ներկայացրած փաստաթղթերում նպաստի իրավունք տվող կամ նպաստի չափի փոփոխություն առաջացնող ոչ հավաստի տեղեկությունների հիման վրա ավել վճարված գումարները կարող են վերադարձվել ընտանիքի (քաղաքացու) հետ գրավոր համաձայնությամբ կազմված ժամանակացույցով կամ համարվել մարած:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված` սոցիալական աջակցության խորհրդի առաջարկության մասին որոշման կայացման եւ ընտանիքի (քաղաքացու) հետ գրավոր համաձայնությամբ ժամանակացույց կազմելու կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
1. Մինչեւ 2009 թվականի հունվարի 1-ը զոհված` հետմահու Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրված անձի ընտանիքի նպաստը նշանակվում է 2009 թվականի հունվարի 1-ից, եթե դիմումը ներկայացվել է մինչեւ 2010 թվականի հունվարի 1-ը:
2. 2008 թվականին երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստն ստացած, սակայն ընտանիքում երեխայի ծննդի հերթական թվով պայմանավորված` 2008 թվականի ընթացքում բարձր չափով միանվագ (հրատապ) օգնությունը չստացած երեխայի համար ծնողին երեխայի ծննդյան կապակցությամբ վճարվում է դրամական օժանդակություն, եթե ծնողը դիմել է երեխայի ծննդյան օրվանից հետո` վեց ամիսների ընթացքում:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դրամական օժանդակության չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:

Государственные пособия
Часть 2 статьи 3 Закона Республики Армения ,,О государственных пособиях" от 24 октября 2005 года, ЗР- 205-П (далее – Закон) после слов ,,до трех лет" изложить в следующей редакции:
,, ,улучшение демографической ситуации, оказание материального содействия семье лица, погибшего при защите границ Республики Армения или при исполнении служебных обязанностей, посмертно удостоенного высшего звания Республики Армения ,,Национальный Герой Армении" или награжденного орденом Боевого Креста (далее – погибшего Национального Героя Армении или лица, награжденного орденом Боевого Креста)".
Статья 2. Пункт ,,г" статьи 5, название главы 4.1, название статьи 24.1, название статьи 24.2, статью 24.2 Закона после слов ,,Национального Героя Армении" дополнить словами ,,или лица, награжденного орденом Боевого Креста", а статью 24.1 Закона после слов ,,Национального Героя Армении" дополнить словами ,,или лица, награжденного орденом Боевого Креста,".
Статья 3. Пункт ,,г" статьи 19 Закона изложить в следующей редакции:
,,г) при представлении получателем семейного пособия документов с недостоверными сведениями, которые влекут изменение размера семейного пособия, или при непредставлении им документов с достоверными сведениями об имевших место изменениях в доходах семьи либо составе и условиях семьи;".
Статья 4. В статье 22 Закона:
1) статью дополнить частью 3.2 следующего содержания:
,,3.2 Размер единовременного пособия при рождении ребенка дифференциируется в соответствии с порядком очередности рожденного в семье ребенка. Порядок очередности рожденного в семье ребенка определяется исходя из числа неженатых (незамужних) детей, а также детей, в том числе усыновленных (удочеренных) и (или) неродных (фактически проживающих в одном и том же месте жительства, а также военнослужащих рядового состава срочной службы, призванных на обязательную военную службу, и курсантов, обучающихся в военно-учебных заведениях), находящихся на иждивении данной супружеской пары (одинокой женщины).";
2) пункт ,,в" части 1 после слова ,,жительства" дополнить словами ,,о составе семьи";
3) часть 4 после слова ,,ребенка" дополнить словами ,, , условия дифференциации и сроки его предоставления".
Статья 5. Настоящая статья не влечет изменения в тексте русского перевода.
Статья 6. Статью 24.2:
1) дополнить частью 6 следующего содержания:
,,6. Семье (гражданину), имеющей (имеющему) установленное статьей 24.1 настоящего Закона право на получение более чем одного пособия, назначается одно пособие по ее (его) выбору.";
2) пункт 2 части 1 после слов ,,Национальный Герой Армении" дополнить словами ,,или награждении орденом Боевого Креста" , пункт 1 части 4 после слов ,,Национальный Герой Армении" дополнить словами ,,или награждения орденом Боевого Креста".
Статья 7. Статью 25 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 25. Ответственность граждан
1. В случае выявления в представленных получающей семейное пособие семьей (гражданином) документах недостоверных сведений, дающих право на получение пособия либо влекущих изменение размера пособия, выплата пособия прекращается с месяца выявления, и данная семья лишается права на получение пособия на шесть месяцев.
2. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату или взысканию в судебном порядке полностью, но не более чем в размере суммы, излишне полученной в течение года, предшествующего месяцу выявления факта излишне выплаченных сумм.
3. Суммы, излишне выплаченные на основании недостоверных сведений, представленных семьей (гражданином) в документах, дающих право на пособие или влекущих изменение размера пособия, могут быть возвращены по графику, составленному с письменного согласия семьи (гражданина), либо считаются погашенными по обоснованному надлежащим образом предложению совета социального содействия.
4. Порядок вынесения решения по установленному частью 3 настоящей статьи предложению совета социального содействия и составления графика с письменного согласия семьи (гражданина) утверждается Правительством Республики Армения.".
1. Пособие семье лица, посмертно награжденного орденом Боевого Креста, погибшего до 1 января 2009 года, назначается с 1 января 2009 года, если заявление представлено до 1 января 2010 года.
2. Родителю, получившему в 2008 году единовременное пособие при рождении ребенка, но не получившему в течение 2008 года за ребенка единовременную (экстренную) помощь в повышенном размере, обусловленную очередностью рождения ребенка в семье, в связи с рождением ребенка выплачивается денежное содействие, если родитель обратился в течение шести месяцев со дня рождения ребенка.
3. Размеры денежного содействия, предусмотренного частью 2 настоящей статьи, устанавливаются Правительством Республики Армения.