Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրու՟թյամբ`
«Հայաստանի Հանրապետությունից օդային տրանսպորտի միջոցով ֆիզիկական անձանց (օդային ուղեւորների) ելքի համար պետական տուրքի վճարումից ազատվում են՝
ա) մինչեւ 12 տարեկան երեխաները.
բ) տարանցիկ ուղեւորները.
գ) Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցները եւ նրանց հավասարեցված ան՟ձինք, Հայրենական մեծ պատերազմի հաշմանդամները եւ նրանց հավասարեցված ան՟ձինք,  Հայրենական մեծ պատերազմի 1-ին խմբի հաշմանդամին ուղեկցող անձը, Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների այրիները, Խորհրդային Միության հերոսները եւ Փառքի երեք աստիճանների շքանշաններով պարգեւատրված անձինք, Հայաստանի Հանրապետության ազգային հե՟րոսները.
դ) Հայաստանի Հանրապետության օդանավակայաններից մինչեւ 450 կիլոմետր շառավղով օդային փոխադրումների իրականացման դեպքում` օդային տրանսպորտի միջոցով մեկնող ֆիզիկական անձինք:»:
Հոդված 2. Օրենքի 32-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով՝
«Հայաստանի Հանրապետությունից օդային տրանսպորտային միջոցներով մեկնող ֆիզիկական անձանց ելքի դեպքում ծառայության մատուցման պահ է համարվում թռիչքի պահը:».
2) 4-րդ մասը «երկու բանկային օրվա ընթացքում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ, երբ Հայաստանի Հանրապետությունից օդային տրանսպորտի միջոցներով մեկնող ֆիզիկական անձանց ելքի դեպքում պետական տուրքի գանձման լիազորությունը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ պատվիրակվել է կազմակերպություններին, որի դեպքում պետական տուրքի գումարները պետական բյուջե են փոխանցվում կառավարության սահմանած կարգով: Այս դեպքում Հայաստանի Հանրապետության ավիափոխադրողները եւ Հայաստանի Հանրապետու՟թյու՟նում հաշվառված օտարերկրյա ավիափոխադրողների ներկայացուցչությունները ուղեւորների փոխադրման տոմսի մեջ ներառված պետա՟կան տուրքի գումարները պետական բյուջե են փոխանցում ոչ ուշ, քան փաստացի թռիչքի օրվան հաջորդող 3 բանկային օրվա ընթացքում, իսկ ոչ կանոնավոր օդային փոխադրումների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ներկայացուցություններ չունեցող օտարերկրյա կազմակերպությունների կողմից օդային փոխադրումներ  իրականացնելու դեպքում փաստացի թռիչքի օրվան հաջոր՟դող  10 բանկային օրվա  ընթացքում պե՟տական տուրքի գումարները հաշվարկում եւ պե՟տական բյուջե են  փոխանցում օդանավակայանները շահագործող կազմակերպությունները`  ան՟կախ օդային փո՟խադրումներ իրականացնող կազմակերպություններից փոխանցումների ստացումից:» բառերով.
3) 5-րդ մասը «վճարներ,» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ օդային  փո՟խա՟դրում՟ների տոմսերի վաճառք եւ օդային փոխադրումներ իրականացնող կազմակերպություններին պետական տուրքի գանձման լիազորությունը պատվիրակված լի՟նե՟լու դեպքերի)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 34-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր  պարբերությունով`
«Օրենքի 32 հոդվածով սահմանված կարգով պետական տուրքի գանձման լիազորությունը կազմակերպություններին պատվիրակված լինելու դեպքում, եթե սույն օրեն՟քով սահմանված ժամկետներում դրանց կողմից չվճարված պետական տուր՟քի գումարը գերազանցում է 5.0 մլն դրա՟մը, պետական տուրքի հաշվարկման եւ գանձման կարգի պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի ղեկավարը  կազմակերպությունների բանկային հաշիվների նկատ՟մամբ կիրառում է արգելանք`  ապահովելով պետական տուրքի գծով պարտավորությունների կատարումը: Ընդ որում, նշված արգելանքից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի ղեկավարը հրաժարվել չի կարող, քանի դեռ պետական տուրքի գծով պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարված չեն:»:
Հոդված 4. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ընթացքում» բառից հետո լրաց՟նել «, բա՟ցառությամբ օդային տրանս՟պորտի միջոցներով ֆիզիկական անձանց ելքի համար վճարված տուրքի գումարների: Օդային տրանսպորտային միջոցներով ֆիզիկական անձանց ելքի համար վճարված պետական տուրքը ֆիզիկական ան՟ձանց է վերադարձվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ"
Статья 1. Часть 1 статьи 29 Закона Республики Армения "О государственной пошлине" от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 изложить в следующей редакции:
"От уплаты государственной пошлины за вылет из Республики Армения физических лиц (воздушных пассажиров) посредством воздушного транспорта освобождаются:
а) дети до 12 лет;
б) транзитные пассажиры;
в) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, инвалиды Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лицо, сопровождающее инвалида Великой Отечественной войны 1 группы, вдовы погибших в Великой Отечественной войне, Герои Советского Союза и лица, награжденные Орденом Славы трех степеней, Национальные Герои Республики Армения;
г) физические лица, вылетающие посредством воздушного транспорта из аэропортов Республики Армения, в случае осуществления воздушных перевозок в радиусе до 450 километров.".
Статья 2. В статье 32 Закона:
1) статью после части второй дополнить новой частью следующего содержания:
"В случае вылета физических лиц, убывающих из Республики Армения воздушными транспортными средствами, моментом оказания услуги считается момент взлета.";
2) часть 4 после слов ,,оказанием соответствующих услуг" дополнить словами " , за исключением случая, когда при вылете физических лиц, убывающих из Республики Армения средствами воздушного транспорта, решением Правительства Республики Армения полномочие по взиманию государственной пошлины делегировано организациям, при этом суммы государственной пошлины перечисляются в государственный бюджет в установленном Правительством порядке. В этом случае авиаперевозчики Республики Армения и представители зарегистрированных в Республике Армения иностранных авиаперевозчиков перечисляют в государственный бюджет суммы включенной в билет на перевозку пассажиров государственной пошлины не позднее, чем в течение 3 банковских дней, следующих за днем фактического вылета, а в случае осуществления нерегулярных воздушных перевозок, а также осуществления воздушных перевозок иностранными организациями, не имеющими представительств в Республике Армения, суммы государственной пошлины в течение 10 банковских дней, следующих за днем фактического вылета, исчисляют и перечисляют в государственный бюджет организации, осуществляющие эксплуатацию аэропортов, независимо от получения ими перечислений от организаций, осуществляющих воздушные перевозки.";
3) часть 5 после слова "платежи" дополнить словами ,,(за исключением случаев делегирования полномочий по взиманию государственной пошлины организациям, осуществляющим продажу билетов на воздушные перевозки и воздушные перевозки)".
Статья 3. Статью 34 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
"В случае делегирования полномочий по взиманию государственной пошлины организациям в порядке, установленном статьей 32 Закона, если сумма неуплаченной ими государственной пошлины в установленные настоящим Законом сроки превышает 5.0 млн. драмов, руководитель уполномоченного органа Правительства Республики Армения, осуществляющего надзор за соблюдением порядка исчисления и взимания государственной пошлины, осуществляет блокирование банковских счетов организаций, с обеспечением выполнения обязательств по линии государственной пошлины. При этом, руководитель уполномоченного органа Правительства Республики Армения не может отказаться от указанного блокирования, пока обязательства по линии государственной пошлины не выполнены полностью.".
Статья 4. Часть 1 статьи 39 Закона после слов "установленных настоящим Законом" дополнить словами " , за исключением сумм пошлины, уплаченной за вылет физических лиц средствами воздушного транспорта. Государственная пошлина, уплаченная за вылет физических лиц воздушными транспортными средствами, возвращается физическим лицам в порядке, установленном Правительством Республики Армения".