«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկ՟տեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ   խմբագրությամբ`
«2. Ծառայության ընթացքում գույքահարկից ազատվում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի զինծառայողները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով դաշնակից երկրների զինված ուժերում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձինք`
1) սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող գույքահարկով հարկվող օբյեկտ համարվող` հասարակական եւ (կամ) արտադրական նշանակության շինություն չհանդիսացող շենքերի եւ շինությունների եւ (կամ) փոխադրամիջոցների մասով.
2) ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող` սույն մասի 1-ին կետում նշված` գույքահարկով հարկվող օբյեկտի դեպքում հարկվող օբյեկտի իրենց բաժնի մասով.
3) ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող սույն մասի 1-ին կետում նշված գույքահարկով հարկվող օբյեկտի մասով, եթե մյուս համասեփականատերերն անչափահաս կամ անաշխատունակ անձինք են:
Սույն մասի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերին համապատասխան, պարտադիր ժամկետային ծառայության ժամկետի ավարտից հետո, գույքահարկից ազատվում են նաեւ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում եւ այլ զորքերում ծառայություն անցած` ռազմաուսումնական հաստատություններն ավարտած անձինք` հասարակական եւ (կամ) արտադրական նշանակության շինություն չհանդիսացող մեկ շինության մասով, որի հարկման բազան չի գերազանցում 40.0 մլն դրամը (չգերազանցող մասով) եւ մեկ փոխադրամիջոցի մասով, որի հարկ՟ման բազան չի գերազանցում 150 ձիաուժը (չգերազանցող մասով):
Սույն մասում նշված` սեփականության իրավունքով հարկ վճարողին մեկից ավելի շի՟նութ՟յուն պատկանելու դեպքում արտոնությունը կիրառվում է հարկ վճարողի կողմից  ընտրված շինության նկատմամբ, իսկ արտոնությունների կիրառման համար հիմք է ընդունվում անշարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմնի կողմից տրված տեղեկանքը` անձին սեփականության իրավունքով պատկանող շինությունների թվաքանակի եւ գտնվելու վայրերի մասին, ինչպես նաեւ շինության գտնվելու վայրի (վայրերի) հաշվառող մարմնի կողմից տր՟ված տեղեկանքը` այլ շինության մասով արտոնություն կիրառված չլի՟նելու մասին:
Սույն մասով նշված սեփականության իրավունքով հարկ վճարողին մեկից ավելի փոխադրամիջոց պատկանելու դեպքում արտոնությունները կիրառվում են հարկ վճարողի կողմից ընտրված փոխադրամիջոցի մասով, իսկ արտոնությունների կիրառման համար հիմք է ընդունվում ոստիկանության լիազոր մարմնի կողմից տրված տեղեկանքը` անձին սեփականության իրավունքով պատկանող փոխադրամիջոցի թվաքանակի մասին եւ (կամ) փոխադրամիջոցի գրանցման վայրի հաշվառող մարմնի կողմից տրամադրված  տեղեկանքը` այլ փոխադրամիջոցների մասով արտոնություններ կիրառված չլինելու մասին:
Սույն մասով սահմանված արտոնությունները չեն կիրառվում, եթե հարկվող օբյեկտ համարվող գույքը ծառայության ընթացքում կամ ծառայության ավարտից հետո հանձնվել է վարձակալության կամ հավատարմագրային կառավարման, ինչպես նաեւ եթե հարկվող օբյեկտ համարվող գույքը ձեռք է բերվել ծառայության ժամկետի ավարտից  հետո:
Սույն մասով սահմանված հարկային արտոնությունների տրամադրման հե՟տեւան՟քով համայնքների եկամուտների նվազեցումը պետության կողմից փոխհատուցման ենթակա չէ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО"
Статья 1. Часть 2 статьи 15 Закона Республики Армения ,,О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года, ЗР-491 – Н изложить в следующей редакции:
,,2. От налога на имущество в течение службы освобождаются военнослужащие Вооруженных Сил и других войск Республики Армения, а также лица, находящиеся на обязательной срочной военной службе в вооруженных силах стран-союзников по международным договорам Республики Армения:
1) в части принадлежащих им на праве собственности зданий и строений, не являющихся строениями общественного и (или) производственного назначения, и (или) транспортных средств, считающихся объектом, облагаемым налогом на имущество;
2) в части их доли в объекте налогообложения в случае облагаемого налогом на имущество объекта, указанного в пункте 1 настоящей части, принадлежащего им на праве общей долевой собственности;
3) в части облагаемого налогом на имущество объекта, указанного в пункте 1 настоящей части, принадлежащего им на праве общей совместной собственности, если другие совладельцы являются несовершеннолетними или нетрудоспособными лицами.
По окончании срока обязательной срочной военной службы от налога на имущество в соответствии с пунктами 1, 2, 3 настоящей части освобождаются также перешедшие на службу в Вооруженные Силы и другие войска Республики Армения лица, окончившие военно-учебные заведения, – в части одного строения, не являющегося строением общественного и (или) производственного назначения, налогооблагаемая база которого не превышает 40.0 млн. драмов (в непревышаемой части), и в части одного транспортного средства, налогооблагаемая база которого не превышает 150 лошадиных сил (в непревышаемой части).
В случае принадлежности указанному в настоящей части налогоплательщику на праве собственности более чем одного строения льгота применяется в отношении строения, выбранного налогоплательщиком, а за основания для применения льгот принимается справка о количестве и местонахождении строений, принадлежащих лицу на праве собственности, выданная уполномоченным органом, ведущим кадастр недвижимого имущества, а также справка о неприменении льготы в части других строений, выданная учитывающим органом по месту (местам) нахождения строения.
В случае принадлежности указанному в настоящей части налогоплательщику более чем одного транспортного средства льготы применяются в части транспортного средства, выбранного налогоплательщиком, а за основание для применения льгот принимается справка о количестве транспортных средств, принадлежащих лицу на праве собственности, выданная уполномоченным органом Полиции, и (или) справка о неприменении льгот в части других транспортных средств, выданная учитывающим органом по месту регистрации транспортного средства.
Установленные настоящей частью льготы не применяются, если имущество, считающееся объектом налогообложения, в течение службы или по окончании службы было передано в аренду или доверительное управление, а также если имущество, считающееся объектом налогообложения, было приобретено после окончания срока службы.
Уменьшение доходов муниципалитетов вследствие предоставления установленных настоящей частью налоговых льгот компенсации государством не подлежит.".