«ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի նոյեմբերի 19-ի ՀՕ-519-Ն օրենքի (այսուհետ` Oրենք) 7-րդ հոդվածի 3-րդ կետը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 15-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Յուրաքանչյուր անձ 35 տարվա ապահովագրական ստաժի առկայության դեպքում կենսաթոշակի անցնելու իրավունք ունի սույն օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված տարիքից մեկ տարի շուտ, եթե չի աշխատում: Կենսաթոշակ նշանակելուց հետո աշխատելու դեպքում կենսաթոշակ վճարելը դադարեցվում է մինչեւ անձի տարիքային կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքի լրանալը: »:
Հոդված 3. Օրենքի 26-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 3-րդ կետից հանել «զավակները, » բառը.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) 18 տարեկան եւ դրանից բարձր տարիքի հաշմանդամ զավակները, եթե նրանք հաշմանդամ են ճանաչվել մինչեւ իրենց 18 տարին լրանալը եւ չեն աշխատում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ գլխի վերնագրից հանել «Աշխատանքի հատուկ պայմաններում  աշխատելու եւ» բառերը:
Հոդված 5. Օրենքի 37-րդ հոդվածում`
1) վերնագրից հանել «Առանձնապես վնասակար, առանձնապես ծանր, վնասակար,   ծանր պայմաններում աշխատելու եւ» բառերը.
2) 3-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Մասնագիտական ապահովագրական ստաժում հաշվառվում են մինչեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ցանկերը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանելը հիմնական աշխատավայրում աշխատած ժամանակահատվածները, համատեղությամբ աշխատած ժամանակահատվածը մասնագիտական ապահովագրական ստաժում չի հաշվառվում:»:
Հոդված 6. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի «հինգ» բառը փոխարինել «յոթ» բառով:
Հոդված 7. Օրենքի 45-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասը ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  9-րդ կետով.
«9) ուuումնական հաuտատություններում առկա (ցերեկային) ուuման ժամանակահատվածը, սակայն վեց տարուց ոչ ավելի:».
3) 5-րդ մասի երկրորդ պարբերության «1-8-րդ» թվերը փոխարինել «1-9-րդ» թվերով.
4) 6-րդ մասը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Օրենքի 47-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 9. Օրենքի 52-րդ հոդվածում`
«Սույն օրենքով սահմանված տարիքային կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում արտոնյալ պայմաններով, երկարամյա ծառայության կամ մասնակի կենսաթոշակի փոխարեն, անկախ կենսաթոշակառուի դիմելուց, նշանակվում է տարիքային կենսաթոշակ, իսկ հաշմանդամության կենսաթոշակ կամ կերակրողին կորցնելու դեպքում կենսաթոշակ ստանալու կամ այդ իրավունքը ձեռք բերելու դեպքում կենսաթոշակի տեսակը փոխվում է կենսաթոշակառուի գրավոր դիմումի համաձայն: Եթե նշանակված տարիքային կենuաթոշակի չափը ցածր է նախկին կենuաթոշակի չափից, ապա կենuաթոշակը վճարվում է նախկին չափով:».
«Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերում կենսաթոշակի տեսակը փոխելիս կենսաթոշակի գործում առկա փաստաթղթերով մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հաշվարկված ստաժը հաշվառվում է նույնությամբ:»:
Հոդված 10. Օրենքի 54-րդ հոդվածը «չափով» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքի» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 55-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «հաջորդ ամսվա ընթացքում» բառերը փոխարինել «մինչեւ տվյալ ամսվա 20-ը» բառերով.
«Սույն օրենքով նշանակված կենսաթոշակների վճարումն իրականացնում է «Գնումների մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված կարգով ընտրված կազմակերպությունը կամ կենuաթոշակառուի ընտրությամբ` վճարման ծառայություն մատուցող այլ կազմակերպություն:»:
Հոդված 12. Օրենքի 56-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «վեց» բառը փոխարինել «տասներկու» բառով:
Հոդված 13. Օրենքի 60-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին եւ 3-րդ մասի 1-ին կետերը  ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 2-րդ մասի 2-րդ կետից հանել «անձամբ» բառը, իսկ 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կենսաթոշակ նշանակելուց հետո կենսաթոշակառուի աշխատելու դեպքում:».
3)   4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կենսաթոշակ նշանակված լինելու դեպքում` անձի տարիքային կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքի լրանալու ամսին հաջորդող ամսվա 1- ից:».
4) 4-րդ մասի երկրորդ պարբերությունից հանել «, եթե այդ կենuաթոշակի վճարումը դադարեցնելու oրվանից անցել է տաuը տարուց ոչ ավելի ժամանակահատված» բառերը:
Հոդված 14. Օրենքի 61-րդ հոդվածը եւ 73-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 15. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 73.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 73.1. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը նշանակված կենսաթոշակը վերահաշվարկելու համար լրացուցիչ փաuտաթղթեր ներկայացնելու դեպքում կենuաթոշակը վերահաշվարկվում է uույն oրենքով uահմանված կարգով եւ համարվում է նոր նշանակում: Այս դեպքում կենսաթոշակի գործում առկա`  oրենսդրությամբ uահմանված կարգով հաշվարկված ստաժում առանձնապես ծանր, առանձնապես վնասակար պայմաններում աշխատած ժամանակահատվածը, քաղաքացիական ավիացիայի աշխատողների` թռիչքային ժամերով հաշվարկված ժամկետները, վկայությամբ հաստատված ժամանակահատվածը, երեխաների խնամքի ժամանակահատվածը, ուuումնական հաuտատություններում առկա (ցերեկային) ուuման ժամանակահատվածն ապահովագրական ստաժի մեջ պահպանվում են նույնությամբ:
Սույն օրենքի 52-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ սույն հոդվածի 1-ին մասի դրույթները տարածվում են սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո վերահաշվարկված կենսաթոշակների վրա` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГОСУДАРСТВЕННЫХ ПЕНСИЯХ"
Пункт 3 статьи 7 Закона Республики Армения ,,О государственных пенсиях" от 19 ноября 2002 года, ЗР-519 (далее - Закон) признать утратившим силу.
Статья 2. Текст статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
,,Каждое лицо при наличии 35 лет страхового стажа имеет право выхода на пенсию на год раньше достижения возраста, определенного статьей 12 настоящего Закона, если оно не работает. В случае работы после назначения пенсии выплата пенсии приостанавливается до достижения лицом возраста, дающего право на пенсию по возрасту.".
Статья 3. В статье 26 Закона:
1) в пункте 3 части 1 исключить слово ,,дети,";
2) часть 1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4) дети-инвалиды в возрасте 18 лет и старше, если они признаны инвалидами до исполнения им 18 лет и не работают.".
Статья 4. В названии главы 8 исключить слова ,,за работу в особых условиях и".
Статья 5. В статье 37 Закона:
1) в названии исключить слова ,,за работу в особо вредных, особо тяжелых, вредных, тяжелых условиях и";
2) второе предложение части 3 изложить в следующей редакции:
,,В профессиональном страховом стаже учитываются периоды работы по основному месту работы до установления Правительством Республики Армения перечней, предусмотренных частью 2 настоящей статьи, период работы по совместительству в профессиональном страховом стаже не учитывается.".
Статья 6. В части 1 статьи 38 слово ,,пяти" заменить словом ,,семи".
Статья 7. В статье 45 Закона:
1) часть 3 признать утратившей силу;
2) часть 5 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
,,9) период стационарного (дневного) обучения в учебных заведениях, но не более шести лет.";
3) в абзаце втором части 5 цифры ,,1-8" заменить цифрами ,,1-9";
4) часть 6 признать утратившей силу.
Статья 8. В статье 47 Закона части 2 и 3 признать утратившими силу.
Статья 9. В статье 52 Закона:
,,В случае получения права на установленную настоящим Законом пенсию по возрасту на льготных условиях взамен пенсии за выслугу лет или частичной пенсии независимо от обращения пенсионера назначается пенсия по возрасту, а в случае получения пенсии по инвалидности или по случаю потери кормильца либо получения такого права вид пенсии изменяется согласно письменному заявлению пенсионера. Если размер назначенной пенсии по возрасту меньше размера прежней пенсии, пенсия выплачивается в прежнем размере.";
,,В случаях, предусмотренных настоящей статьей, при изменении вида пенсии исчисленный до вступления в силу настоящего Закона в установленном законодательством порядке по имеющимся в пенсионном деле документам стаж исчисляется аналогичным образом.".
Статья 10. Статью 54 Закона после слова ,,размер" дополнить словами ,, , за исключением случая, предусмотренного статьей 15 настоящего Закона".
Статья 11. В статье 55 Закона:
1) в части 1 слова ,,в течение последующего месяца" заменить словами ,,до 20-го числа данного месяца";
,,Выплату назначенной по настоящему Закону пенсии осуществляет организация, избранная в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О закупках", или по выбору пенсионера другая организация, оказывающая услугу по выплате.".
Статья 12. В части 2 статьи 56 Закона слово ,,шести" заменить словом ,,двенадцати".
Статья 13. В статье 60 Закона:
1) пункт 1 части 1 и пункт 1 части 3 признать утратившими силу;
2) в пункте 2 части 2 исключить слово ,,лично", а пункт 5 части изложить в следующей редакции:
,,5) в случае, если пенсионер работает после назначения пенсии в порядке, установленном статьей 15 настоящего Закона.";
3) часть 4 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4) с 1-го числа месяца, следующего за месяцем достижения возраста, дающего лицу право на пенсию по возрасту, - при назначении пенсии в порядке, установленном статьей 15 настоящего Закона.";
4) в абзаце втором части 4 исключить слова ,,если со дня прекращения выплаты этой пенсии прошел период времени не более десяти лет".
Статья 14. Статью 61 и часть 2 статьи 73 Закона признать утратившими силу.
Статья 15. Закон дополнить статьей 731 следующего содержания:
,,Статья 731. В случае представления дополнительных документов для перерасчета пенсии, назначенной до вступления в силу настоящего Закона, перерасчет пенсии производится в установленном настоящим Законом порядке и считается новым назначением. В этом случае период работы в особо тяжелых, особо вредных условиях, исчисленные в полетных часах сроки работников гражданской авиации, удостоверенный свидетельствованием период, период ухода за ребенком, период стационарного (дневного) обучения в учебном заведении в исчисленном в установленном законодательством порядке стаже, имеющиеся в пенсионном деле, сохраняются в прежнем виде в страховом стаже.
Положения части 2 статьи 52 настоящего Закона и части 1 настоящей статьи распространяются на пенсии, перерасчет которых произведен после вступления в силу настоящего Закона в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".