«ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Բաժնետիրական ընկերությունների մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2001 թվականի uեպտեմբերի 25-ի ՀO-232 oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածի 6-րդ կետում «պետք է ունենա» բառերը փոխարինել «կարող է ունենալ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 3-րդ կետի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Ընկերության կանոնադրական կապիտալի նվազագույն չափ չի սահմանվում: Առանձին դեպքերում, կախված Ընկերության գործունեության ոլորտից, oրենքով եւ այլ իրավական ակտերով կարող են uահմանվել կանոնադրական կապիտալի նվազագույն չափեր:»:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8. Վերակազմակերպման (միաձուլում, բաժանում, առանձնացում, վերակազմավորում) արդյունքում ստեղծվող Ընկերության ժողովն իրավազոր է, եթե դրան մաuնակցում են փոխարկման արդյունքում տեղաբաշխված բաժնետոմuերի uեփականատերերի ձայների 50-ից ավելի տոկոսին տիրապետող բաժնետերեր:
Վերակազմակերպման (միաձուլում, բաժանում, առանձնացում, վերակազմավորում) արդյունքում ստեղծված Ընկերության հիմնադիր ժողովում սույն հոդվածի 3-րդ կետի «բ» եւ «ը» ենթակետերով սահմանված որոշումները կարող են չընդունվել:
Սույն հոդվածի 3-րդ կետի «ա», «գ» եւ «դ» ենթակետերով uահմանված հարցերով որոշումներն ընդունվում են հիմնադիր ժողովի մաuնակիցների ձայների 3/4-ով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 19-րդ, 21-րդ եւ 22-րդ հոդվածների 3-րդ կետերում «12-րդ հոդվածի 3-րդ կետում» բառերը փոխարինել «12-րդ հոդվածում» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВАХ”
Статья 1. В пункте 6 статьи 2 Закона Республики Армения "Об акционерных обществах" от 25 сентября 2001 года ЗР – 232 (далее – Закон) слова “должно иметь” заменить словами “может иметь”.
Статья 2. Абзац первый пункта 3 статьи 30 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Минимальный размер уставного капитала Общества не устанавливается. В отдельных случаях, в зависимости от сферы деятельности Общества, законом и иными правовыми актами могут устанавливаться минимальные размеры уставного капитала.”.
Статья 3. Статью 12 Закона дополнить пунктом 8 следующего содержания:
“8. Собрание Общества, созданного в результате реорганизации (слияния, разделения, выделения, преобразования), правомочно, если в нем принимают участие акционеры, обладающие более 50% голосов владельцев акций, размещенных в результате конвертации.
На учредительном собрании Общества, созданного в результате реорганизации (слияния, разделения, выделения, преобразования), решения, установленные подпунктами «б» и «з» пункта 3 настоящей статьи, могут не приниматься.
Решения по вопросам, установленным подпунктами «а», «в» и «г» пункта 3 настоящей статьи, принимаются 3/4 голосов участников учредительного собрания.”.
Статья 4. В пунктах 3 статей 19, 21 и 22 Закона слова “в пункте 3 статьи 12” заменить словами “в статье 12”.