Հոդված 1. «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի մայիսի 14-ի ՀՕ-118 օրենքի 6.1-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ» կետով եւ նոր պարբերությամբ`
«գ) հայտարարագրման օրվանից երեք տարի ժամկետով, եթե նշված ծածկագրերին դասվող ներմուծված ապրանքների մաքսային արժեքը գերազանցում է 300 մլն դրամը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ընտրված կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում, 300 մլն դրամը գերազանցող սույն հոդվածում նշված ապրանքներից բացի, այլ ապրանքների ներմուծման դեպքում սահմանված կարգով մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարների վճարման ժամկետը կարող է հետաձգվել երեք տարի ժամկետով: Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ընտրության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:».
2) 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«2. Սույն հոդվածի առաջին մասում նշված ապրանքները մինչեւ նույն մասով սահմանված ժամկետների լրանալն օտարվելու կամ օգտագործման իրավունքով այլ անձանց հանձնելու (բացառությամբ վերակազմակերպման դեպքերի) դեպքում վճարումը հետաձգված՝ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները եւ դրանք սահմանված ժամկետից ուշ վճարելու համար օրենքով սահմանված տույժերը՝ հաշվարկված այդ ապրանքների համար ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետի հետաձգման օրվանից մինչեւ գործարքն իրականացնելու հաշվետու ժամանակաշրջանի ավարտը ենթակա են վճարման պետական բյուջե` որպես մաքսային մարմիների կողմից գանձվող՝ ներմուծված ապրանքներից ԱԱՀ-ի վճարներ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 48-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Սույն օրենքի 6.1 հոդվածի առաջին մասի վերջին պարբերությունն ուժի մեջ է մինչեւ 2011 թվականի հունվարի 1-ը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ”
Статья 1. В статье 6.1 Закона Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость”  от 14 мая 1997 года, ЗР-118:
1) часть 1  дополнить пунктом “в” и новым абзацем следующего содержания:
“в) на срок в три года со дня декларирования, если таможенная стоимость  ввезенных товаров, относимых к указанным кодам, превышает 300 млн. драмов.
В рамках выбранных решением Правительства Республики Армения организаций и инвестиционных программ индивидуальных предпринимателей, кроме указанных в настоящей статье товаров, превышающих 300 млн. драмов, срок уплаты сумм НДС, исчисленных таможенными органами в установленном  порядке в случае ввоза других товаров, может быть отсрочен на срок в три года. Порядок выбора организаций и индивидуальных предпринимателей устанавливает Правительство Республики Армения.”;
“2. В случае отчуждения или передачи на праве пользования другим лицам (за исключением случаев реорганизации) указанных в части первой настоящей статьи товаров до истечения установленных той же частью сроков исчисленные суммы НДС, платеж по которым отсрочен,  и установленные законом пени, начисленные на эти товары за их просроченную уплату со дня отсрочки уплаты НДС до завершения отчетного периода осуществления сделки, подлежат уплате в государственный бюджет в качестве платежей, взимаемых таможенными органами НДС за ввезенные товары.”.