ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԱՏԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի փետրվարի 21-ի դատական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 14-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ եւ 4-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Այն դեպքում, երբ տվյալ դատարանում գործը չի կարող քննվել դատարանում դատավորների թվի օբյեկտիվորեն առաջացած անբավարարության հետեւանքով, Դատարանների նախագահների խորհրդի որոշմամբ դատավորը կարող է մինչեւ 6 ամիս ժամկետով գործուղվել նույն ատյանի դատարան: Նշված ժամկետը կարող է երկարաձգվել միայն մինչեւ դատավորի վարույթում գտնվող գործի քննության ավարտը: Նույն դատավորը չի կարող կրկին գործուղվել նախորդ գործուղման ավարտից հետո` մեկ տարվա ընթացքում:
4. Այն դեպքում, երբ տվյալ դատարանում գործը չի կարող քննվել դատարանում դատավորների թվի օբյեկտիվորեն առաջացած անբավարարության հետեւանքով, Դատարանների նախագահների խորհրդի որոշմամբ սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված նույն ատյանի դատավորը կարող է գործուղվել այդ դատարան:».
2) 5-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 9-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9) իրականացնում է օրենքով իրեն վերապահված այլ լիազորություններ, որոնք չպետք է հակասեն սույն հոդվածի 3-րդ մասով վճռաբեկ դատարանի նախագահին վերապահված մյուս լիազորություններին:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 19-րդ կետը «դատավորների ինքնաբացարկի,» բառերից հետո լրացնել «դատավորների գործուղման,» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В СУДЕБНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В статье 14 Судебного кодекса Республики Армения от 21 февраля 2007 года (далее – Кодекс):
1) части 3 и 4 изложить в следующей редакции:
“3. В случае, когда дело не может быть рассмотрено в данном суде вследствие объективно возникшей недостаточности числа судей, судья решением Совета председателей судов может быть командирован в суд той же инстанции на срок до 6 месяцев. Указанный срок может быть продлен только до завершения рассмотрения дела, находящегося в производстве судьи. Один и тот же судья не может быть направлен в командировку повторно в течение одного года после окончания предыдущей командировки.
4. В случае, когда дело не может быть рассмотрено в данном суде вследствие объективно возникшей недостаточности числа судей, предусмотренный частью 7 настоящей статьи судья той же инстанции решением Совета председателей судов может быть командирован в этот суд.”;
2) часть 5 признать утратившей силу.
Статья 2. Пункт 9 части 3 статьи 61 Кодекса изложить в следующей редакции:
“9) осуществляет отведенные ему законом иные полномочия, которые не должны противоречить другим полномочиям, отведенным частью 3 настоящей статьи председателю Кассационного суда.”.
Статья 3. Пункт 19 части 3 статьи 72 Кодекса после слов “самоотвода судей,” дополнить словами “командирования судей,”.