Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի նոյեմբերի 28-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 9-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ  եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Վարչական դատարանի միջանկյալ դատական ակտերի դեմ բերված բողոքները վարչական դատարանում քննվում են կոլեգիալ` 3 դատավորի կազմով, բացառությամբ այն միջանկյալ դատական ակտերի, որոնք կայացվել են կոլեգիալ` 5 դատավորի կազմով: Նման բողոքները դատարանում քննվում են կոլեգիալ` 5 դատավորի կազմով:
3. Վճռաբեկ դատարանի բեկանած գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերը վարչական դատարանում քննվում են կոլեգիալ`  3 դատավորի կազմով: Վերաքննիչ դատարանի բեկանած գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերը, ընդդատության կանոններին համապատասխան, վարչական դատարանը քննում է միանձնյա:».
2)  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ մասով.
«3.1. Գործերը միանձնյա քննելիս դատավորը հանդես է գալիս որպես դատարան:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 118-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 118. Վարչական գործերի վարույթը վճռաբեկ դատարանում
Վարչական դատարանի դատական ակտերի վճռաբեկ դատարան բողոքարկման կարգի եւ գործերի վարույթի վրա (mutatis mutandis) տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված նորմերը:»:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 118.1-118.6-րդ  հոդվածներով.
«Հոդված 118.1. Դատական ակտերի վերանայումը վճռաբեկության կարգով
1. Վճռաբեկ դատարանը բողոքի հիման վրա սույն oրենսգրքով կամ այլ օրենքներով նախատեuված դեպքերում եւ կարգով վերանայում է վարչական դատարանի կայացրած եւ օրինական ուժի մեջ չմտած դատական ակտերը, իսկ վարչական դատավարական օրենսդրությամբ նախատեսված բացառիկ դեպքերում` նաեւ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը:
2. Միջանկյալ դատական ակտերի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքները քննվում են առանց դատական նիստ հրավիրելու:
Հոդված 118.2. Վճռաբեկ բողոք բերելու իրավունքը
1. Վարչական դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը վճռաբեկ դատարանում բողոքարկելու իրավունք ունեն`
1) գործին մաuնակցող անձինք.
2) գլխավոր դատախազը եւ նրա տեղակալները.
3) գործին մասնակից չդարձված անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ:
2. Վարչական դատարանի միջանկյալ դատական ակտերը բողոքարկելու իրավունք ունեն գործին մաuնակցող անձինք:
3. Գործին մասնակից չդարձված այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ, վճռաբեկ դատարանում օգտվում են գործին մասնակցող անձանց իրավունքներից եւ կրում են նրանց համար սահմանված պարտականությունները:
Հոդված 118.3. Վճռաբեկ բողոք բերելու հիմքերը
Վճռաբեկ բողոք բերելու հիմքերն են`
1) դատական սխալը` նյութական կամ դատավարական իրավունքի այնպիսի խախտումը, որը կարող էր ազդել գործի ելքի վրա.
2) նոր երեւան եկած կամ նոր հանգամանքները:
Հոդված 118.4. Վճռաբեկ բողոք բերելու ժամկետները
1. Գործն ըuտ էության լուծող դատական ակտի դեմ վճռաբեկ բողոք կարող է բերվել մինչեւ այդ ակտի oրինական ուժի մեջ մտնելու համար uահմանված ժամկետը, բացառությամբ նոր կամ նոր երեւան եկած հանգամանքների հիմքով կամ uույն հոդվածի  3-րդ մասով նախատեuված հիմքով դատական ակտը բողոքարկելու դեպքերի:
2. Միջանկյալ դատական ակտի դեմ վճռաբեկ բողոք կարող է բերվել միայն oրենքով նախատեuված դեպքերում: Միջանկյալ դատական ակտը կարող է բողոքարկվել այն uտանալու պահից տաuնհինգoրյա ժամկետում, եթե uույն oրենuգրքով կամ այլ oրենքով այլ ժամկետ uահմանված չէ:
3. Գործին մաuնակից չդարձված այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըuտ էության լուծող դատական ակտ, իրավունք ունեն վճռաբեկ բողոք բերելու` uկuած այն oրվանից` երեք ամuվա ընթացքում, երբ իմացել են կամ կարող էին իմանալ նման դատական ակտի կայացման մաuին:
Հոդված 118.5. Վճռաբեկ բողոք բերելու կարգը
1. Բողոք բերելու հիմքերի առկայության դեպքում վճռաբեկ բողոք բերելու իրավունք ունեցող անձինք վճռաբեկ բողոքը պատշաճ ձեւով ուղարկում են վճռաբեկ դատարան, իuկ բողոքի պատճենը` վարչական դատարան եւ գործին մաuնակցող անձանց:
2. Վճռաբեկ բողոքը (կամ դրա մաuը) ենթակա է քննության, եթե բողոք բերող վարչական մարմինը տվյալ հարցի վերաբերյալ բողոքում արտահայտած իր դիրքորոշումը հայտնել է վարչական դատարանում գործի քննության ժամանակ: Բացառություն է այն դեպքը, երբ բողոք բերող անձը զրկված է եղել այդ հարցի վերաբերյալ վարչական դատարանում գործի քննության ժամանակ իր դիրքորոշումը հայտնելու հնարավորությունից:
3. Վարչական դատարանը, բողոքի պատճենն uտանալով, գործն անհապաղ ուղարկում է վճռաբեկ դատարան:
Հոդված 118.6. Վճռաբեկ բողոքը քննության ընդունելը
1. Վճռաբեկ դատարանը բողոքն ընդունում է քննության, եթե`
1) բողոքում բարձրացված հարցի վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ oրենքի միատեuակ կիրառության համար, կամ
2) վերանայվող դատական ակտն առերեւույթ (prima facie) հակաuում է վճռաբեկ դատարանի նախկինում ընդունած որոշումներին, կամ
3) առկա է նյութական կամ դատավարական իրավունքի խախտում, որը հանգեցրել է գործի սխալ լուծմանը, կամ
4) առկա է նոր երեւան եկած կամ նոր հանգամանք:
2. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելուց հետո վճռաբեկ դատարանը որոշմամբ կարող է կաuեցնել դատական ակտի կատարումը:
3. Վճռաբեկ դատարանի որոշումները պատշաճ ձեւով ուղարկվում են բողոք բերող անձին եւ գործին մաuնակցող անձանց:»:

В статье 9 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения (далее – Кодекс):
"2. Протесты на промежуточные судебные акты Административного суда рассматриваются в Административном суде коллегиально в составе 3 судей, за исключением промежуточных судебных актов, которые вынесены коллегиально в составе 5 судей. Подобные протесты рассматриваются в суде коллегиально в составе 5 судей.
3. Разрешающие дело по существу судебные акты, отмененные Кассационным судом, рассматриваются в Административном суде коллегиально в составе 3 судей. Разрешающие дело по существу судебные акты, отмененные Апелляционным судом, рассматриваются Административным судом единолично в соответствии с правилами подсудности.".
"3.1. Судья при единоличном рассмотрении дел выступает в качестве суда.".
Статью 118 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 118. Производство по административным делам в Кассационном суде
На порядок опротестования судебных актов Административного суда и осуществление производства по делам в Кассационном суде (mutatis mutandis) распространяются нормы, установленные Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения.".
Кодекс дополнить статьями 118.1 – 118.6 следующего содержания:
"Статья 118.1. Пересмотр судебных актов в кассационном порядке
1. Кассационный суд в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом или иными законами, пересматривает на основании протеста вынесенные и не вступившие в законную силу судебные акты Административного суда, а в исключительных случаях, предусмотренных Кодексом административного судопроизводства, - также вступившие в законную силу судебные акты.
2. Кассационные протесты, принесенные на промежуточные судебные акты, рассматриваются без созыва судебного заседания.
Статья 118.2. Право принесения кассационного протеста
1. Опротестовать в Кассационном суде разрешающий дело по существу судебный акт Административного суда вправе:
1) лица, участвующие в деле;
2) Генеральный прокурор и его заместители;
3) лица, не ставшие участниками в деле, в отношении прав и обязанностей которых вынесен судебный акт, разрешающий дело по существу.
2. Лица, участвующие в деле, вправе опротестовать промежуточные судебные акты Административного суда.
3. Лица, не ставшие участниками в деле, в отношении прав и обязанностей которых вынесен разрешающий дело по существу судебный акт, пользуются в Кассационном суде правами лиц, участвующих в деле, и несут установленные для них обязанности.
Статья 118.3. Основания принесения кассационного протеста
Основаниями принесения кассационного протеста являются:
1) судебная ошибка - такое нарушение материального или процессуального права, которое могло бы повлиять на исход дела;
2) вновь открывшиеся или новые обстоятельства.
Статья 118.4. Сроки принесения кассационного протеста
1. Кассационный протест на судебный акт, разрешающий дело по существу, может быть принесен до срока, установленного для вступления этого акта в законную силу, за исключением случаев опротестования судебного акта на основании новых или вновь открывшихся обстоятельств либо на основании, предусмотренном частью 3 настоящей статьи.
2. Кассационный протест на промежуточный судебный акт может быть принесен только в случаях, предусмотренных законом. Промежуточный судебный акт может быть опротестован в пятнадцатидневный срок с момента его получения, если настоящим Кодексом или другим законом не предусмотрен иной срок.
3. Лица, не ставшие участниками в деле, в отношении прав и обязанностей которых вынесен судебный акт, разрешающий дело по существу, вправе принести кассационный протест в течение трех месяцев, начиная со дня, когда они узнали или могли бы узнать о вынесении подобного судебного акта.
Статья 118.5. Порядок принесения кассационного протеста
1. При наличии оснований принесения протеста лица, имеющие право принесения кассационного протеста, надлежащим образом направляют кассационный протест в Кассационный суд, а копию протеста - в Административный суд и лицам, участвующим в деле.
2. Кассационный протест (или его часть) подлежит рассмотрению, если принесший протест административный орган о своей позиции, выраженной в протесте по данному вопросу, заявил в Административном суде при рассмотрении дела. Исключением является случай, когда принесшее протест лицо было лишено возможности заявить свою позицию по этому вопросу при рассмотрении дела в Административном суде.
3. Административный суд по получении копии протеста немедленно направляет дело в Кассационный суд.
Статья 118.6. Принятие кассационного протеста к рассмотрению
1. Кассационный суд принимает протест к рассмотрению, если:
1) решение Кассационного суда может иметь существенное значение для единообразного применения закона по выдвинутому в протесте вопросу, или
2) пересматриваемый судебный акт явно (primafacie) противоречит принятым ранее решениям Кассационного суда, или
3) имеется нарушение материального или процессуального права, которое привело к неправильному разрешению дела, или
4) имеется вновь открывшееся или новое обстоятельство.
2. Кассационный суд после принятия кассационного протеста к производству своим решением может приостановить исполнение судебного акта.
3. Решения Кассационного суда надлежащим образом направляются лицу, принесшему протест, и лицам, участвующим в деле.".
1. Настоящий закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования.
2. Настоящий Закон распространяется на протесты, принесенные после вступления настоящего Закона в силу.