«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 19.05.2009
Հոդված 1. «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի դեկտեմբերի 8-ի  ՀՕ-9-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունում «ամուսնության եւ ծննդյան գրանցումը կարող է» բառերը փոխարինել «ամուսնության, ծննդի, իր կողմից կատարված ամուսնության ամուսնալուծության պետական գրանցումը, ինչպես նաեւ իր կողմից կատարված քաղաքացիական կացության ակտերի գրառման մեջ փոփոխությունը, լրացումը կամ ուղղումը կարող են» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «բ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ) մահացածի ազգականին կամ շահագրգիռ անձին` մահվան ակտի գրառման վերաբերյալ.».
2) 3-րդ մասի վերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«Վկայականների կրկնօրինակներ չեն տրամադրվում դադարած ամուսնության եւ մահացածի վերաբերյալ (բացի մահվան գրանցումից), ինչպես նաեւ անվավեր ճանաչված քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումներից: Շահագրգիռ անձանց դիմումով ՔԿԱԳ մարմինը տրամադրում է փաստաթուղթ, որով հաստատվում են քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«1. Ծննդի պետական գրանցումն իրականացնում է երեխայի ծննդի կամ ծնողների (ծնողներից մեկի) բնակության վայրի, գտնված (ընկեցիկ) երեխաներինը` գտնվելու վայրի կամ երեխայի բնակության վայրի, իսկ կյանքի 4 շաբաթվա ընթացքում մահացած երեխայի ծնունդը` նաեւ մահվան վայրի ՔԿԱԳ մարմինը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 32-րդ հոդվածը «վայրի» բառից հետո լրացնել «կամ ամուսնության պետական գրանցման վայրի» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 34-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «Ամուսիններից մեկի» բառերից հետո լրացնել «կամ նրա կողմից լիազորված անձի» բառերով.
2) 3-րդ մասից հանել «ամուսնու պարտադիր» բառերը, իսկ նույն մասը «ցանկացող» բառից հետո լրացնել «ամուսիններից մեկի կամ նրա կողմից լիազորված անձի» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դատարանը» բառը փոխարինել «դատարանի գտնվելու վայրի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին մասը «(որդեգրողի)» բառից հետո լրացնել «կամ որդեգրողների (որդեգրողի) կողմից լիազորված անձի» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 49-րդ հոդվածի 1-ին մասը «դեպքերում`» բառից հետո լրացնել «նաեւ» բառով:
Հոդված 9. Օրենքի 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է1», «է2» եւ «է3» կետերով.
«է1)  երեխայի ծննդյան ակտի գրանցման մեջ նրա, հոր կամ մոր մասին տեղեկությունների (անունը, հայրանունը, ազգանունը փոխելու կապակցությամբ) ուղղման վերաբերյալ ծնողների (ծնողի) դիմումը.
է2)  ծննդի ակտի գրանցման մեջ տվյալ անձի կամ իր ծնողների ազգության լրացման վերաբերյալ տվյալ անձի դիմումը, իսկ երեխաների դեպքում` ծնողներից մեկի դիմումը.
է3) տվյալ անձի քաղաքացիական կացության ակտային գրանցումներում առանձին տառերի ուղղման, փոփոխման կամ լրացման վերաբերյալ դիմումը, բացառությամբ մահվան կամ որդեգրման.»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ АКТАХ ГРАЖДАНСКОГО СОСТОЯНИЯ”
Статья 1. В абзаце втором части 1 статьи 4 Закона Республики Армения “Об актах гражданского состояния” от 8 декабря 2004 года, ЗР-9-Н (далее - Закон) слова “регистрация заключения брака и рождения может” заменить словами “государственная регистрация заключения
брака, рождения, расторжения лицом заключенного им брака, а также совершенное им в записях актов гражданского состояния изменение, дополнение или исправление могут”.
1) пункт б части 2 изложить в следующей редакции:
“б) родственнику умершего или заинтересованному лицу – относительно записи акта о смерти;”;
2) последний абзац пункта 3 изложить в следующей редакции:
“Дубликаты свидетельств не выдаются в отношении записей о расторгнутом браке и об умершем (за исключением регистрации смерти), а также в отношении актовых записей, признанных недействительными. По просьбе заинтересованных лиц орган ЗАГСа выдает
документ, которым подтверждается регистрация актов гражданского состояния.”.
Статья 3. Часть 1 статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Государственную регистрацию рождения осуществляет орган ЗАГСа  по месту рождения ребенка или жительства родителей (одного из родителей), найденных (подкинутых) детей – по месту их обнаружения или месту жительства ребенка, а рождение ребенка, умершего в
течение 4 недель жизни – также по месту его смерти.”.
Статья 4. Статью 32 Закона после слов “(одного из супругов)” дополнить словами  “или месту государственной регистрации заключения брака”.
Статья 5. В статье 34 Закона:
1) часть 1 после слов “одного из супругов” дополнить словами “или уполномоченного им лица”;
2) в части 3 исключить слова “обязательном” и “супруга”, а ту же часть перд словами “желающего расторгнуть брак” дополнить словами “одного из супругов или уполномоченного им лица”.
Статья 6. Части 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
“1. Государственную регистрацию усыновления осуществляет орган ЗАГСа по месту нахождения суда, вынесшего решение  об усыновлении, или по месту жительства усыновителей (усыновителя).”.
Статья 7. Часть 1 статьи 41 Закона после слова “(усыновителя)” дополнить словами “или уполномоченного  усыновителями (усыновителем) лица”.
Статья 8. Часть 1 статьи 49 Закона  после слов “настоящего Закона, -” дополнить словом “также”.
Статья 9. Часть 2 статьи 69 Закона дополнить понктами “ж1”, “ж2” и “ж3” следующего содержания:
“ж1) заявление родителей (родителя) об исправлении в записи акта о рождении ребенка сведений о нем, отце или матери (в связи с изменением имени, отчества, фамилии);
ж2) заявление данного лица, а в случае с детьми – заявление одного из родителей, о заполнении в записи акта о рождении национальности  данного лица или его родителей;
ж3) заявление относительно исправления, изменения или дополнения отдельных букв в актовых записях гражданского состояния данного лица, за исключением смерти или усыновления;”.