Հոդված 1. «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի մայիսի 14-ի ՀՕ-118 օրենքը (այսուհետ` Օրենք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 34.1-րդ հոդվածով`
«Հոդված 34.1. Եթե սույն հոդվածի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված ծառայությունների ձեռքբերման արդյունքում ընկերությունը (բացառությամբ պետության կողմից կարգավորվող սակագներ կիրառող ընկերությունների) իր կողմից թողարկված հասարակ անվանական բաժնետոմսերն օրենքով սահմանված կարգով ցուցակում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ֆոնդային բորսայում, ապա ընկերությանը փոխհատուցվում է այդ ծառայությունների ստացման համար ծառայությունները մատուցողներին վճարված ավելացված արժեքի հարկի գումարը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Սույն հոդվածի առաջին պարբերությամբ նախատեսված փոխհատուցումը կիրառվում է ցուցակման նպատակով ձեռք բերված հետեւյալ ծառայությունների նկատմամբ.
1) իրավաբանական ծառայություններ.
2) մարքետինգային ծառայություններ.
3) տեղեկատվական ծառայություններ.
4) ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներին համապատասխան մատուցվող աուդիտորական ծառայություններ.
5) ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտներին համապատասխան մատուցվող հաշվապահական ծառայություններ.
6) ֆոնդային բորսայում ցուցակման ծառայություններ:
Սույն հոդվածի առաջին պարբերությամբ նախատեսված փոխհատուցման կիրառման նպատակով սույն հոդվածի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված ծառայությունները մատուցող եւ ստա՟ցող ընկերությունների միջեւ կնքվող պայմանագրերում եւ կազմվող հաշվարկային փաստաթղթերում պետք է առանձին նշվեն այն ծառայությունների տեսակը, ծավալը, ինչպես նաեւ ԱԱՀ-ի գումարը, որոնց վրա տարածվում է սույն հոդվածի առաջին պարբերությամբ նշված փոխհատուցումը:
Սույն հոդվածի առաջին պարբերությամբ նախատեսված փոխհատուցումից օգտված ընկերությունից գանձվում է փոխհատուցված հարկի գումարը, ինչպես նաեւ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ չափով հաշվարկված տույժերը` հաշվարկված փոխհատուցման օրվանից, եթե ընկերության կողմից թողարկված հասարակ անվանական բաժնետոմսերի ցուցակման տարին նե՟րառող վեց տարիների ընթացքում դրանք ապացուցակվում են (այդ թվում` ընկերության վերակազմակերպման արդյունքում), կամ ընկերությունը լուծարվում է (բացառությամբ սնանկացման արդյունքում լուծարման դեպքի):»:
Հոդված 2. Օրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով`
«6) սույն օրենքի 34.1 հոդվածով նախատեսված փոխհատուցման գումարները: Ընդ որում, մինչեւ արժեթղթերի ցուցակումն ընկած հաշվետու ժամանակաշրջաններում այդ ծառայությունների ձեռքբերման մասով օրենքով սահմանված կարգով հաշվանցված ԱԱՀ-ի գումարները փոխհատուցման հաշվետու ժամանակաշրջանում ենթակա են վերաձեւակերպման եւ պետք է միացվեն ծառայությունների ձեռքբերման արժեքին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 33-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված ԱԱՀ-ի հաշվարկներում ԱԱՀ վճարողների կողմից սխալների ինքնուրույն հայտնաբերման դեպքում ԱԱՀ վճարողները կարող են օրենքով սահմանված կարգով հարկային մարմիններին ներկայացնել ԱԱՀ-ի ճշտված հաշվարկներ, եթե ճշտումը կատարվել է ԱԱՀ վճարողների կողմից թողարկված հասարակ անվանական բաժնետոմսերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ֆոնդային բորսայում ցուցակելու նպատակով: Ընդ որում, բաժնետոմսերի ցուցակման նպատակով ներկայացված ճշտված հաշվարկների հիման վրա ԱԱՀ վճարողների նկատմամբ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եւ չափով տույժեր հաշվարկվում եւ գանձվում են միայն տվյալ ընկերության կողմից թողարկված հասարակ անվանական բաժնետոմսերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ֆոնդային բորսայում չցուցակվելու կամ սույն օրենքի 34.1 հոդվածի չորրորդ պարբերությամբ սահմանված պայմաններից որեւէ մեկը տեղի ունենալու դեպքում:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ”
Статья 1. Закон Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость” от 14 мая 1997 года, ЗР-118 (далее - Закон) дополнить статьей 34.1 следующего содержания:
Статья 34.1. Если в результате приобретения услуг, установленных абзацем вторым настоящей статьи, общество (за исключением обществ, применяющих регулируемые государством тарифы) в установленном законом порядке вносит выпущенные им самим простые именные акции в список на фондовой бирже, действующей на территории Республики Армения, то обществу в установленном Правительством Республики Армения порядке компенсируется сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная за получение этих услуг лицам, оказывающим услуги.
Предусмотренная абзацем первым настоящей статьи компенсация применяется в отношении следующих приобретенных в целях внесения в список услуг:
1) юридические услуги;
2) маркетинговые услуги;
3) информационные услуги;
4) аудиторские услуги, оказываемые в соответствии с международными стандартами финансовых отчетов;
5) бухгалтерские услуги, оказываемые в соответствии с международными стандартами финансовых отчетов;
6) услуги по внесению в списки на фондовой бирже.
В целях применения компенсации, предусмотренной абзацем первым настоящей статьи, в договорах, заключаемых между обществами, оказывающими и получающими установленные абзацем вторым настоящей статьи услуги, и в составляемой ими расчетной документации  должны быть отдельно указаны вид, объем услуг, а также сумма НДС, на которые распространяется компенсация, указанная в абзаце первом настоящей статьи.
С обществ, воспользовавшихся компенсацией, предусмотренной  абзацем первым настоящей статьи, взимается сумма компенсированного налога, а также исчисленные в установленных налоговым законодательством   порядке и размере пени со дня исчисления компенсации, если в течение шести лет, включающих год внесения в список выпущенных обществом простых именных акций, они исключены из списка (в том числе, в результате реорганизации общества) либо общество ликвидировано (за исключением случая ликвидации в результате банкротства).”.
Статью 26 Закона дополнить пунктом 6 следующего содержания:
“6) суммы компенсации, предусмотренные статьей 34.1 настоящего Закона. При этом, суммы НДС, исчисленные в установленном законом порядке в части приобретения этих услуг в отчетныей период до внесения ценных бумаг в список, подлежат переоформлению в отчетный период компенсации и должны быть приобщены к стоимости прибретения услуг.”.
Статью 33 Закона дополнить новыми абзацем следующего содержания:
“В случае самостоятельного обнаружения плательщиками НДС ошибок в расчетах НДС, представленных за предыдущий отчетный год, плательщики НДС могут в установленном законом порядке представлять в налоговые органы уточненные расчеты НДС, если уточнение произведено с целью внесения выпущенных плательщиками НДС простых именных акций в список на фондовой бирже, действующей на территории Республики Армения. При этом, пени, исчисленные в отношении плательщиков НДС в установленных налоговым законодательством   порядке и размере на основании уточненных расчетов, представленных в целях внесения акций в списки, исчисляются и взимаются только в случаях невнесения выпущенных данным обществом простых именных акций в список на фондовой бирже, действующей на территории Республики Армения, либо наличия одного из условий, установленных  абзацем четвертым статьи 34.1 настоящего Закона.”.