Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով լիցենզավորված անձանց գործունեության նկատմամբ հսկողության իրականացումը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 8-րդ մասի առաջին պարբերությունը «պաշտպանության» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով լիցենզավորված անձանց գործունեության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «կարգերով» բառից հետո լրացնել «եւ միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններով» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ մասով.
«2.1. Լիցենզավորող մարմինը լիցենզիան հանձնելիս ծանուցում է լիցենզավորված անձին միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների մասին: Նման պարտավորությունների փոփոխության դեպքում լիցենզավորող մարմինը այդ փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում, պարտավոր է ծանուցել լիցենզավորված անձին:»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 12.1. Ռազմական նշանակության արտադրանքի ներմուծման, արտահանման ու տարանցիկ փոխադրման եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի միջնորդական գործունեության իրականացմանը ներկայացվող պարտադիր պահանջները եւ պայմանները
1. Ռազմական նշանակության արտադրանքի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաեւ ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի միջնորդական գործունեություն իրականացնելու համար լիցենզավորված անձինք նախքան ռազմական նշանակության արտադրանքի ներմուծում, արտահանում կամ տարանցիկ փոխադրում իրականացնելը, ինչպես նաեւ ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի միջնորդական պայմանագիր ստորագրելը պարտավոր են ստանալ լիցենզավորող մարմնի եզրակացությունը` այդ գործունեության` սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով սահմանված նպատակներին համապատասխանելու վերաբերյալ:
Եզրակացությունը ստանալու նպատակով անձը պարտավոր է, լիցենզավորման կարգով սահմանված պահանջների համաձայն, լիցենզավորող մարմին ներկայացնել պատշաճ կարգով հաստատված հետեւյալ տեղեկությունները.
1) ներմուծող կամ արտահանող կամ տարանցիկ փոխադրում իրականացնող կազմակերպության գրանցման եւ գործունեություն իրականացնելու վայրի մասին.
2) ռազմական նշանակության արտադրանքի վերջնական օգտագործողի գրանցման եւ գործունեություն իրականացնելու վայրի մասին.
3) ռազմական նշանակության արտադրանքի արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման դեպքերում ներմուծվող պետության լիազոր մարմնի հավաստումն այն մասին, որ ներմուծվող ռազմական նշանակության արտադրանքը կհանձնվի վերջնական օգտագործողին, այդ արտադրանքը չի օգտագործվի այլ նպատակներով, քան հայտարարված է, եւ չի փոխանցվի որեւէ այլ երրորդ երկիր կամ այլ անձի` առանց արտահանող կողմի լիցենզավորող մարմնի գրավոր համաձայնության.
4) ռազմական նշանակության արտադրանքի փոխադրում իրականացնող կազմակերպության (կազմակերպությունների) գրանցման եւ գործունեություն իրականացնելու վայրի մասին.
5) ռազմական նշանակության արտադրանքի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման պայմանագրերում նախատեսված ներմուծվող կամ արտահանվող կամ տարանցիկ փոխադրվող ապրանքների ցանկը, իսկ ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի միջնորդական գործունեության դեպքում` նաեւ կնքման ենթակա պայմանագրի նախագծում նախատեսված ապրանքների ցանկը:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված պահանջները եւ պայմանները լիցենզավորված անձը պետք է պահպանի նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս իրականացվող գործունեության ժամանակ:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է ռազմական նշանակության արտադրանք համարվող այն ապրանքների, ծառայությունների, աշխատանքների եւ մտավոր գործունեության արդյունքների ցանկը, որոնց ներմուծման, արտահանման, տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաեւ դրանց առեւտրի միջնորդական գործունեության նկատմամբ հսկողությունն անհրաժեշտ է սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված նպատակների կատարումն ապահովելու համար:
Սույն մասում նշված ցանկը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատում է պաշտպանության բնագավառի պետական լիազոր մարմնի ներկայացմամբ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ռազմական նշանակության արտադրանքի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման կամ ռազմական նշանակության արտադրանքի առեւտրի միջնորդական գործունեություն իրականացնելու համար լիցենզիաները տրվում են երեք տարի ժամկետով, իսկ տրամադրված լիցենզիաների ժամկետը երկարաձգվում է 5 տարի ժամկետով:»:
Հոդված 6. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-րդ կետով.
«4.1) լիցենզիայի տրամադրումը հակասում է միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին.»:
Հոդված 7. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը «համբավին» բառից հետո լրացնել «կամ միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարմանը,» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) լիցենզավորված անձի կողմից սույն օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված խախտումներ կատարելու դեպքում.»:
Հոդված 9. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) լիցենզավորված անձի կողմից սույն օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված խախտումները պարբերաբար կատարելու դեպքում.»:
Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի «Անվտանգության բնագավառ» բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ, 12-րդ եւ 13-րդ կետերով.
| Հ/Հ | ||||||||
| 11 | ||||||||
| 12 | ||||||||
| 13 |
Հոդված 11. Օրենքի 48-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-րդ մասով.
«4.1. Սույն հոդվածի երրորդ եւ չորրորդ մասերի պահանջները չեն տարածվում միջազգային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորություններին առնչվող գործունեության լիցենզավորման վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ”
Статья 1. Статью 5 Закона Республики Армения “ О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193-Н (далее - Закон) дополнить пунктом 5 следующегосодержания:
”5) осуществление контроля за деятельностю лицензиатов в целях обеспечения выполнения международных обязательств, принятых Республикой Армения в части обеспечения международной безопасности.”.
Статья 2. Абзац первый части 8 статьи 10 Закона после слова ”людей” дополнить словами ”,а также осуществления контроля за деятельностью лицензиатов в целях обеспечения выполнения международных обязательств, принятых Республикой Армения в части обеспечения международной безопасности”.
1) часть 1 послеслов ”положениями о лицензировании” дополнить словами ”и международными обязательствами, принятыми Республикой Армения в части обеспечения международной безопасности”;
2)статью дополнить частью 2.1 следующего содержания:
2.1. При вручении лицензии лицензирующий орган уведомляет лицензиата омеждународных обязательствах, принятых Республикой Армения в части обеспечения международной безопасности. В случае изменения подобных обязательств лицензирующий орган обязан уведомить об этом лицензиата в 15-дневный срок после вступления в силу данных изменений.”.
Статья 4. Закон дополнить статьей 12.1 следующего содержания:
”Статья 12.1. Обязательные требования и условия, предъявляемые к осуществлению деятельности по ввозу, вывозу и транзитномуперемещению продукции военного
назначения и к осуществлению посреднической деятельности в торговле продукцией военного назначения
1. Лицензиаты для обуществления деятельности по ввозу или вывозу либо транзитному перемещению продукции военного назначения, а также посреднической деятельности в торговле продукцией военного назначения обязаны для осуществления ввоза, вывоза или транзитного перемещения продукции военного назначения, а также подписания посреднического договора наторговлю продукцией военного назначения получить заключение лицензирующего органа о соответствиии этой деятельности целям, установленным статьей 5 настоящего Закона.
Для получения заключения лицо обязано, согласно установленномупорядком лицензирования требованию, представить в лицензирующий орган следующие утвержденные в надлежащем порядке сведения:
1) о месте регистрации и обуществления деятельности организации, осуществляющей ввоз, вывоз или транзит;
2) о месте регистрации и осуществления деятельности конечного потребителя продукции военного назначения;
3) в случаях вывоза или транзита продукции военного назначения удостоверение уполномоченного органа государства-импортера, что ввезенная
продукциявоенного назначения будет доставлена конечному потребителю, что эта продукция не будет использоваться в целях, отличных от заявленных, и не будет передана какой-либо третьей стране или другому лицу без письменного согласия лицензирующего органа экспортирующей стороны; 4) о месте регистрации и осуществления деятельности организации (организаций), осуществляющей (осуществляющих) перевозку продукции военного назначения;
5) перечень ввозимой или вывозимой либо транзитной продукции, предусмотренной в договорах о ввозе или вывозе либо транзитном перемещении продукции военного назначения, а в случае осуществления посреднической деятельности в торговле продукцией военного назначения – также перечень продукции, предусмотренной проектом договора, подлежащего заключению.
2. Требования и условия, предусмотренные частью первой настоящей статьи и лицензиатом доллжны соблюдатьсятакже при осуществлении деятельности за пределами территории Республики Армения.
3. Правительство Республики Армения устанавливает перечень товаров, услуг, работ и результатов интеллектуальной деятельности, считающихся продукцией военного назначения, контроль за ввозом, вывозом, транзитным перемещением которых, а также за посреднической деятельностю в торговле которыми необходимы для обеспечения выполнения целей, предусмотреннных статьей 5 настоящего Закона.
Указанный в настоящей части Перечень утверждается Правительством Республики Армения по представлению уполномоченного государственного органа в области обороны.”.
Статья 5. Часть 3 статьи 26 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: ” Лицензии на осуществление деятельности по ввозу или вывозу либо транзитному перемещению продукции военного назначения, а также вывозу или транзитному перемещению продукции военного назначения, а также посреднической деятельности в торговле продукцией военного назначения выдаются сроком на тригода, а срок выданных лицензий продлевается сроком на 5 лет.”.
Статья 6. Часть 1 статьи 29 Закона дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
”4.1) предоставление лицензии противоречит международным обязательствам, принятым Республикой Армения в части обеспечения международной безопасности;”.
Статья 7. Абзац второй части 1 статьи 35 Закона после слов ”репутации других людей” дополнить словами ”либо исполнению международных обязательств, принятых Республикой Армения в части обеспечения международной безопастности”.
Статья 8. Пункт 4 части 1 статьи 36 Закона изложить в следующей редакции:
“4) в случае совершения лицензиатом нарушений, предусмотренных абзацем вторым части первой статьи 35 настоящего Закона;”.
Статья 9. Пункт 4 части 1 статьи 37 Закона изложить в следующей редакции:
“4) в случае неоднократного совершения лицензиатом нарушений, предусмотренных абзацем вторым части первой статьи 35 настоящего Закона;”.
Статья 10. Раздел “Область безопасности” части 2 статьи 43 Закона дополнить пунктами 11, 12 и 13:
NN |
Вид деятельности, подлежащей лицензированию |
Лицензирующий орган |
Вид лицензии |
Сфера |
Требование экспертизы |
В конкурсном порядке |
Требование квалицикации |
Требование отчетности |
11 |
Ввоз и вывоз продукции военного назначения |
OУ |
C |
Транзитное перемещение продукции военного назначения
13 |
Посредническая деятельность в торговле продукцией военного назначения (оказание услуг по ведению переговоров по заключению договоров для других лиц в процессе тоговли продукцией военного назначения, а также по содействию в приобретении, передаче и реализации этой продукциии) |
Статья 11. Статью 48 Закона дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Требования частей третьей и четвертой настоящей статьи не распространяются на лицензирование деятельности, связанной с обязательствами, принятыми Республикой Армения в части обеспечения международной безопасности.”.