Ընդունվել է 07.10.2009
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի փետրվարի 20-ի  ՀՕ-308 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 18-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի ժէ.1-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ժէ.1) ձեւավորում է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (այսուհետ` Ազգային հանձնաժողով) անդամի թափուր տեղի ընտրության մրցութային հանձնաժողով.».
2) 3-րդ մասը «ժե,» բառից հետո լրացնել «ժը.1,» բառով, իսկ «ժը,»-ից հետո`  «ժէ.1,»-ով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 30.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 30.2. Որոշակի հարցերի վերաբերյալ Ազգային ժողովին եզրակացություններ ներկայացնելու կարգը
1.  Սահմանադրության 73-րդ հոդվածին համապատասխան` Ազգային ժողովը կարող է իր որոշմամբ որոշակի հարցերի նախնական քննարկումը հանձնարարել մշտական հանձնաժողովներից մեկին` սահմանելով քննարկման արդյունքով Ազգային ժողովին եզրակացություն ներկայացնելու ժամկետը:
2. Եզրակացությունն  Ազգային  ժողովում  քննարկվում  է  հանձնաժողովի ներկայացրած եւ Ազգային ժողովի սահմանած հատուկ ընթացակարգով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 97-րդ հոդվածի 1-ին մասի չորրորդ պարբերության «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (այսուհետ` Ազգային հանձնաժողով)» բառերը փոխարինել «Ազգային հանձնաժողովի» բառերով:

В статье 18 Закона Республики Армения ,,Регламент Национального Собрания" от 20 февраля 2002 года ЗР- 308 (далее – Закон):
1) пункт ,,с1 " изложить в следующей редакции:
2) часть 3 после обозначения ,,п," дополнить обозначением ,,т1 ,", а после ,,т," - ,,с1 ,".
Статья 2. Закон дополнить статьей 30.2 следующего содержания:
,,Статья 30.2 Порядок представления Национальному Собранию заключений по определенным вопросам
1. Национальное Собрание в соответствии со статьей 73 Конституции своим постановлением может поручить одной из постоянных комиссий предварительное обсуждение определенных вопросов, установив срок представления Национальному Собранию заключения по результатам обсуждения.
2. Заключение в Национальном Собрании обсуждается по специальной процедуре, представленной комиссией и установленной Национальным Собранием.".
Статья 3. В абзаце четвертом части 1 статьи 97 Закона исключить слова ,,по телевидению и радио (далее – Национальная комиссия)".