«ՀԱՐԿԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-107 օրենքի 15-րդ հոդվածի «գ» կետի «(մասնավորապես ըստ պատկանելության հանձնել կամ ուղարկել փոստով կամ ներկայացնել էլեկտրոնային համակարգով` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով)» բառերը փոխարինել «(մասնավորապես ներկայացնել էլեկտրոնային եղանակով` համաձայն սույն օրենքի բաղկացուցիչ մասը կազմող 2-րդ  հավելվածի, կամ ուղարկել փոստով` համաձայն սույն օրենքի բաղկացուցիչ մասը կազմող 3-րդ հավելվածի, կամ հանձնել ըստ պատկանելության)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-րդ հոդվածով`
«Հոդված 15.1. Սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի «գ» կետի համաձայն` էլեկտրոնային եղանակով հարկային օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվությունների, այլ փաստաթղթերի եւ տեղեկությունների ներկայացումը պարտադիր է հետեւյալ ժամանակացույցին համապատասխան`
1)  2010  թվականի  հունվարի 1-ից`
ա) բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, վճարահաշվարկային կազմակերպությունների, արժեթղթերի շուկայում հաշվետու թողարկողների, ներդրումային ընկերությունների, կարգավորող շուկայի օպերատորի, կենտրոնական դեպոզիտարիայի, ապահովագրական ընկերությունների, վերաապահովագրական ընկերությունների համար,
բ) «Հաշվապահական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն խոշոր համարվող կազմակերպությունների համար,
գ) նախորդ հաշվետու տարվա արդյունքներով 100 միլիոն դրամ եւ ավելի իրացման շրջանառություն (համախառն եկամուտ) ունեցող պետական կառավարչական հիմնարկների, պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների համար,
դ) նախորդ հաշվետու տարվա արդյունքներով 100 միլիոն դրամ եւ ավելի իրացման շրջանառություն (համախառն եկամուտ) ունեցող` 50 տոկոս եւ ավելի պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունների համար.
2) 2010 թվականի հուլիսի 1-ից նախորդ հաշվետու տարվա արդյունքներով 100 միլիոն դրամ եւ ավելի իրացման շրջանառություն (համախառն եկամուտ) ունեցող կազմակերպությունների համար:»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ հավելվածով`
«Հավելված 2
«Հարկերի մասին»
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ OՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՄԲ ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ ՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ, ՀԱՇՎԱՐԿՆԵՐԸ, ԱՅԼ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԸ ԵՎ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄԻՆ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ ԿԱՐԳԸ
1.  Uույն կարգով սահմանվում է հարկ վճարողների եւ հարկային գործակալների կողմից (այuուհետ` uույն կարգի իմաuտով հարկ վճարողներ) Հայաuտանի Հանրապետության հարկային oրենuդրությամբ (այuուհետ` oրենuդրություն) նախատեuված հաշվետվությունները, հաշվարկները, այլ փաuտաթղթերը եւ տեղեկությունները (այuուհետ` հաշվետվություններ) էլեկտրոնային եղանակով հարկային մարմին ներկայացնելու կարգը:
2. Էլեկտրոնային  եղանակով  հարկային  մարմին  ներկայացրած հաշվետվությունները կազմվում են գործող իրավական ակտերով սահմանված ձեւերին եւ դրանց լրացման պահանջներին համապատասխան (բացառությամբ ձեռագիր ստորագրելու ձեւի եւ կնքելու պահանջների) եւ ունեն նույն իրավական նշանակությունը, ինչ որ հարկային մարմնի կողմից հաստատված ձեւաչափին համապատասխան թղթային կրիչի վրա անձի ձեռագիր uտորագրությամբ ամրագրված (իսկ կնիք դնելը պարտադիր լինելու դեպքում` կնիքով ամրագրված) հարկային մարմին առձեռն ներկայացվող հաշվետվությունը, եթե հաuտատվել է էլեկտրոնային թվային uտորագրության իuկությունը, եւ չկան բավարար ապացույցներ այն մաuին, որ փաuտաթուղթը փոփոխվել կամ կեղծվել է այն պահից, երբ այն հաղորդվել եւ (կամ) տրվել է պահպանության, բացառությամբ այն դարձունակ փոփոխությունների, որոնք անհրաժեշտ եւ անխուuափելի են այդ էլեկտրոնային փաuտաթղթի հաղորդման եւ (կամ) պահպանման համար:
3.  Հարկերից տարբերվող` իր կողմից հավաքագրվող այլ տեսակի պարտադիր վճարների հաշվետվությունների էլեկտրոնային եղանակով հարկային մարմին ներկայացնելու ժամանակացույցը հաստատում է հարկային մարմինը:
4.  Սույն կարգում օգտագործվող հիմնական հասկացություններն ունեն հետեւյալ իմաստները`
էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվությունների ներկայացում` առանց թղթային կրիչի հաշվետվությունները  հարկային մարմին ներկայացնելն էլեկտրոնային տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ: Վերջինն իրականացվում է  էլեկտրոնային թվային ստորագրության, էլեկտրոնային ծածկագրի եւ գաղտնաբառի կիրառման միջոցով.
էլեկտրոնային թվային ստորագրություն` սահմանումը եւ կիրառումը կարգավորվում են «Էլեկտրոնային փաստաթղթի եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով.
էլեկտրոնային ծածկագիր եւ գաղտնաբառ` էլեկտրոնային թվային պայմանանշանների եզակի հաջորդականությամբ ներկայացված մուտքի անվան (login), ինչպես նաեւ գաղտնաբառի (password) համակցություն, որը հնարավորություն է տալիս մուտք գործելու հարկային մարմնի տեղեկատվական համակարգ, նույնականացնելու էլեկտրոնային փաստաթուղթը ներկայացնողին, ինչպես նաեւ ապահովում է էլեկտրոնային համակարգ մուտք գործողին վերաբերող տեղեկությունների գաղտնիությունն ու պաշտպանվածությունն այլ անձանց կողմից կատարվող գործողություններից:
5.  Էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվությունների ներկայացումն իրականացվում է հետեւյալ գործողությունների միջոցով`
1) հավատարմագրված համապատասխան կենտրոնից էլեկտրոնային ստորագրության հավաստագրի ստացում.
2) հարկային մարմնի հետ հաշվետվությունների էլեկտրոնային եղանակով ներկայացման պայմանագրի կնքում (այսուհետ` ԷՆՊ): ԷՆՊ-ում նշվում են պայմանագրի առարկան եւ ծառայությունների մատուցման պայմանները, հարկ վճարողի կողմից էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվությունները ներկայացնող լիազորված անձի անձնագրային տվյալները եւ սոցիալական քարտի համարը, հարկ վճարողի եւ հարկային մարմնի իրավունքներն ու պարտականությունները, համակարգի տեխնիկական խափանումների դեպքում հարկ վճարողի կողմից հաշվետվությունները պատշած ձեւով եւ ժամկետներում ներկայացրած լինելու հավաստման ընթացակարգը, վեճերի քննարկման կարգը, կողմերի պատասխանատվությունը, պայմանագրի գործողության ժամկետը եւ այլ պայմաններ: ԷՆՊ-ի օրինակելի ձեւը սահմանում է հարկային մարմնի ղեկավարը.
3)  ԷՆՊ-ի հիման վրա հարկային մարմնից էլեկտրոնային ծածկագրի եւ գաղտնաբառի ստացում.
4) համապատասխան համակարգչային ծրագրերի եւ սարքերի միջոցով հաշվետվությունների ներկայացում եւ տեղեկատվության փոխանակում:
Սույն կետի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ ենթակետերով նախատեսված գործողություններն իրականացվում են միայն առաջին անգամ էլեկտրոնային եղանակով հարկային մարմին ներկայացվող հաշվետվությունների համար:
6. Էլեկտրոնային ծածկագիր եւ գաղտնաբառ ստանալու համար  անհրաժեշտ փաստաթղթերն են`
1) հարկ վճարողի կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տրված լիազորագիր կամ հրաման` հարկ վճարողի կողմից էլեկտրոնային ծածկագիրը եւ գաղտնաբառն օգտագործելու եւ դրանք հարկային մարմնից ստանալու (ներառյալ`  ԷՆՊ կնքելու) իրավասու անձ լինելու վերաբերյալ.
2) անձնագիր կամ անձը հաստատող այլ փաստաթուղթ, սոցիալական քարտ (առկայության դեպքում).
3) ԷՆՊ, որը լրացվում եւ կնքվում է հարկային մարմնում մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում.
4) էլեկտրոնային թվային ստորագրություն:
7. Հարկ վճարողին, հարկային մարմնի հետ ԷՆՊ կնքելուց հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, հարկային մարմինը, ապահովելով գաղտնիությունը, առձեռն տրամադրում է  համապատասխան էլեկտրոնային գաղտնաբառը եւ ծածկագիրը: Հարկ վճարողներն իրենք են պատասխանատու էլեկտրոնային գաղտնաբառի եւ ծածկագրի գաղտնիության պաշտպանության, այն չտարածելու եւ պահպանելու համար: Գաղտնաբառի կորստյան, վնասվելու կամ այն օգտագործող իրավասու անձի փոփոխման դեպքերում հարկ վճարողը պետք է դիմի հարկային մարմին նոր գաղտնաբառ ստանալու համար` ներկայացնելով համապատասխան դիմում եւ պահանջը հիմնավորող համապատասխան փաստաթղթեր` համաձայն ԷՆՊ-ի: Գաղտանաբառի վերականգնումը կամ նոր գաղտնաբառի տրամադրումը կատարվում է պարզեցված ընթացակարգով` համաձայն ԷՆՊ-ի:
8. Հարկ վճարողն էլեկտրոնային հաշվետվություն ներկայացնելու համար`
1) հարկային մարմնի պաշտոնական ինտերնետային կայքի (www.taxservice.am)` էլեկտրոնային հաշվետվություններին վերաբերող բաժնում էլեկտրոնային ծածկագրի եւ գաղտնաբառի միջոցով մուտք է գործում հարկ վճարողի դարան, ընտրում  համապատասխան հաշվետվության ձեւը, լրացնում, էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ ստորագրում եւ հաստատում, որից հետո հաշվետվությունն ուղարկվում է հարկային մարմնի տեղեկատվական համակարգ.
2) համապատասխան հաշվապահական ծրագրից գեներացված կամ ցանկացած այլ էլեկտրոնային եղանակով կազմված եւ հարկային մարմնի կողմից հաստատված ձեւաչափին համապատասխանող հաշվետվությունն ստորագրում է էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ եւ ուղարկում  հարկային մարմին` վերջինիս կողմից սահմանված կարգով.
3) էլեկտրոնային ծածկագրի եւ գաղտնաբառի միջոցով մուտք է գործում հարկային մարմնի պաշտոնական ինտերնետային կայքի` էլեկտրոնային հաշվետվություններին վերաբերող բաժնի հարկ վճարողի համապատասխան դարան, կցում է էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ ստորագրված հաշվետվությունը, հաստատում, որից հետո հաշվետվությունն ուղարկվում է հարկային մարմնի տեղեկատվական համակարգ:
9. Հաշվետվությունները պատշաճ լրացնելու եւ ուղարկելու դեպքում համակարգը հարկ վճարողին (համակարգից օգտվողին) ներկայացնում է հաշվետվության ստացումը եւ գրանցումը հավաստող համապատասխան ծանուցում: Ծանուցումը հավաստում է այն փաստը, որ հաշվետվությունը տվյալ օրը եւ ժամին, հարկային մարմնի տեղեկատվական համակարգում գործող համապատասխան համակարգչային ծրագրով ձեւավորված գրանցման համարով ներկայացվել ու գրանցվել է հարկային մարմնի տվյալների բազայում: Վերջինս կհանդիսանա հարկային մարմին հաշվետվություն ներկայացնելու օր: Հարկ վճարողը հնարավորություն ունի տպելու իր ուղարկած հաշվետվությունը, ինչպես նաեւ վերը նշված ծանուցումը: Հարկ վճարողի կատարած գործողությունների լիարժեք պատմությունը պահպանվում է հարկային մարմնի կայքէջի իր համապատասխան դարանում, որտեղից նա կարող է բեռնել տեղեկատվությունը եւ տպել: Հարկ վճարողի ներկայացրած հաշվետվությունները փոփոխման ենթակա չեն:
10.  Մինչեւ oրենuդրությամբ uահմանված վերջնաժամկետը մի քանի հաշվետվություններ նույն հաշվետու ժամանակաշրջանի համար ներկայացնելու դեպքում (այդ թվում` թղթային տարբերակով) նախորդ հաշվետվությունները պահպանվում են տվյալների բազայում, իսկ ներկայացված վերջին հաշվետվությունը պահպանվում է որպես ճշգրտված հաշվետվություն: Օրենuդրությամբ uահմանված հաշվետվությունների ներկայացման վերջնաժամկետից հետո առաջին անգամ ներկայացված հաշվետվությունները կգրանցվեն որպես ուշ ներկայացված հաշվետվություններ, իսկ նույն հաշվետու ժամանակաշրջանի համար մեկ անգամից ավելի ներկայացված հաշվետվությունները կհամարվեն ճշգրտված հաշվետվություններ: Երկրորդ եւ ավելի անգամ ճշգրտված հաշվետվություններ ներկայացնելու համար օրենքով պատասխանատվություն նախատեսված լինելու դեպքում համակարգն ավտոմատ ուղարկում է ծանուցում պատասխանատվություն նշանակելու մասին:
11. Թղթային եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ ստորագրված էլեկտրոնային կրիչներով ներկայացված  հաշվետվությունները մշակում է  հարկային մարմինը եւ 15-օրյա ժամկետում ապահովում է  մշակված տվյալների հասանելիությունը հարկ վճարողին` տեղադրելով հարկային մարմնի կայքէջի` հարկ վճարողի համապատասխան դարանում կամ հարկային մարմնի կողմից այլ եղանակ սահմանված լինելու դեպքում` դրանց միջոցներով:
12. Հարկային մարմինը, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, ապահովում է իր կողմից տնoրինվող տեղեկատվական համակարգում էլեկտրոնային եղանակով ստացված հաշվետվությունների տվյալների պաշտպանվածությունը եւ պահպանումը:»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ հավելվածով`
«Հավելված 3
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ OՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՄԲ  ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ ՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ, ՀԱՇՎԱՐԿՆԵՐԸ, ԱՅԼ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԸ ԵՎ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՄԱՐՄԻՆ ՓՈՍՏԻ ՄԻՋՈՑՈՎ  ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼՈՒ ԿԱՐԳԸ
1. Uույն կարգով սահմանվում է հարկ վճարողների եւ հարկային գործակալների կողմից (այuուհետ` uույն կարգի իմաuտով հարկ վճարողներ) Հայաuտանի Հանրապետության հարկային oրենuդրությամբ (այuուհետ` oրենuդրություն) նախատեuված հաշվետվությունները, հաշվարկները, այլ փաuտաթղթերը եւ տեղեկությունները (այuուհետ` հաշվետվություններ) փոuտի միջոցով հարկային մարմին ներկայացնելու կարգը:
2. Հարկ վճարողները կարող են հաշվետվությունները փոuտի միջոցով հարկային մարմին ներկայացնել միայն պատվիրված նամակով (այuուհետ` նամակ):
Հաշվետվությունները պատվիրված նամակով հարկային մարմին ներկայացնելու հետ կապված բոլոր ծախuերը կատարում է հարկ վճարողը:
3. Հարկ վճարողները հաշվետվությունները փոuտի միջոցով ներկայացնում են իրենց հաշվառման հարկային տեuչության հաuցեով: Հարկ վճարողների կողմից իրենց հաշվառման հարկային տեuչության փոխարեն այլ հարկային տեuչություն ներկայացված հաշվետվությունները հարկային տեuչության կողմից այդ հաշվետվություններն uտանալուց հետո` մեկ աշխատանքային oրվա ընթացքում, համապատաuխան լիազորություններ ունեցող հարկային տեuչության պաշտոնատար անձի գրությամբ վերադարձվում են հարկ վճարողին փոuտի միջոցով կամ առձեռն` հարկ վճարողի կողմից հաշվետվությունների հետuտացման վերաբերյալ uտորագրությամբ:
4. Հաշվետվությունները փոuտի միջոցով հարկային տեuչություն ներկայացնելու oր է համարվում փոuտային բաժանմունքի ընդունման oրվա oրացուցային կնիքի արտատիպը: Ծրարի վրա փոuտային բաժանմունքի կողմից նամակի ընդունման oրը հավաuտող oրացուցային կնիքի արտատիպի բացակայության կամ վնաuվածության կամ դրա բացահայտ անընթեռնելիության դեպքում այդ նամակները չեն ընդունվում հարկային տեuչության կողմից: Ընդ որում, հաշվետվությունը համարվում է ներկայացված, եթե այն ներկայացվել է մինչեւ oրենuդրությամբ uահմանված ժամկետը լրանալը:
Հարկային տեuչության կողմից հարկ վճարողին հաշվետվությունների հետ վերադարձման oր է համարվում փոuտային բաժանմունքի կողմից այդ հաշվետվությունների ընդունման oրը:
5. Նամակի ծրարի վրա պարտադիր պետք է նշված լինի հարկ վճարողի գտնվելու վայրի (պետական գրանցման վայրի) հետադարձ հաuցեն: Այն ծրարները, որոնց վրա բացակայում է հետադարձ հաuցեն, հարկային տեuչության կողմից չեն ընդունվում:
6. Նամակում հաշվետվությունների հետ առանձին լրացվում է պարունակության նկարագրությամբ թերթիկ (այuուհետ` թերթիկ)` նամակում պարունակվող հաշվետվությունների ցանկի` համապատաuխան անվանումների եւ էջերի քանակի վերաբերյալ: Թերթիկն uտորագրվում, կնքվում է հարկ վճարողի կողմից եւ ամրակցվում ներկայացվող հաշվետվություններին: Թերթիկի բացակայության դեպքում փոuտի միջոցով ներկայացված բոլոր հաշվետվությունները հարկային տեuչության կողմից այդ հաշվետվություններն uտանալուց հետո` մեկ աշխատանքային oրվա ընթացքում, համապատաuխան լիազորություններ ունեցող հարկային տեuչության պաշտոնատար անձի գրությամբ փոuտի միջոցով կամ առձեռն համապատաuխան հիմնավորմամբ վերադարձվում են հարկ վճարողին: Ընդ որում, հաշվետվությունները հարկ վճարողին վերադարձված չեն համարվում, եթե նամակում բացակայում են հարկային տեuչության անվանումը, կնիքը եւ ամuաթիվը:
7. Փոuտի միջոցով ներկայացված հաշվետվությունների` հարկային տեuչության կողմից ընդունման ժամանակ պարտադիր uտուգվում են oրենuդրությամբ uահմանված կարգով հաշվետվություններում պարտադիր լրացման ենթակա հետեւյալ տվյալները`
1)  հարկ վճարողի լրիվ անվանումը.
2)  հարկ վճարողի հաշվառման համարը.
3)  հաշվետու ժամանակաշրջանը, որի համար ներկայացվում են հաշվետվությունները.
4) oրենuդրությամբ uահմանված դեպքերում հարկ վճարողի եւ (կամ) գլխավոր հաշվապահի uտորագրությունը եւ (կամ) կնիքը:
8. Uույն կարգի 7-րդ կետի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ եւ 4-րդ ենթակետերով նախատեuված տվյալներից որեւէ մեկի` հաշվետվությունում բացակայության կամ հաշվետվությունն oրենuդրությամբ uահմանված ձեւաթղթերի վրա լրացված չլինելու կամ թերթիկում նշված որեւէ հաշվետվություն կամ այդ հաշվետվության անբաժանելի մաuը կազմող փաuտաթղթի բացակայության դեպքում հաշվետվությունը համարվում է չներկայացված, եւ հարկային տեuչության կողմից այդ հաշվետվություններն uտանալուց հետո` երկու աշխատանքային oրվա ընթացքում, համապատաuխան լիազորություններ ունեցող հարկային տեuչության պաշտոնատար անձի գրությամբ դրա մաuին փոuտով տեղեկացվում է հարկ վճարողին:
9. Uույն կարգով հարկային մարմին ներկայացված հաշվետվությունները կարվում են հարկ վճարողի հարկային գործում, իuկ չներկայացվածների մաuին հարկային գործում կատարվում է համապատաuխան նշում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГАХ”
Статья 1. В пункте “в” статьи 15 Закона Республики Армения “О налогах” от  14 апреля 1997 года, ЗР-107 слова “(в частности, сдавать по принадлежности или отправлять электронной почтой в порядке, установленном Правительством Республики Армения)” заменить словами “(в частности, представлять электронным способом согласно являющемуся составной частью настоящего Закона Приложению 2, либо отправлять по почте согласно являющемуся составной частью настоящего Закона Приложению 3, либо передавать по назначению)” .
Статья 2. Закон дополнить статьей 15.1 следующего содержания:
Статья 15.1. Представление согласно пункту “в” статьи 15 настоящего Закона предусмотренной налоговым законодательством отчетности, других документов и сведений электронным способом в соответствии со следующим графиком является обязательным:
1)  с 1 января 2010 года:
а) для банков, кредитных организаций, расчетно-платежных организаций, подотчетных эмитентов рынка ценных бумаг, инвестиционных компаний,   оператора регулируемого рынка, Центрального депозитария, страховых компаний, перестраховочных компаний,
б) для организаций, считающихся крупными согласно Закону Республики Армения “О бухгалтерском учете”,
в) для государственных управленческих учреждений, государственных некоммерческих организаций, имеющих по итогам предыдущего отчетного года оборот реализации (валовой доход) в размере 100 и более миллионов драмов,
г) для имеющих 50 и более процентов государственной доли компаний, имеющих по итогам предыдущего отчетного года оборот реализации (валовой доход) в размере 100 и более миллионов драмов;
2) с 1 июля 2010 года - для организаций, имеющих по итогам предыдущего отчетного года оборот реализации (валовой доход) в размере 100 и более миллионов драмов.”.
Статья 3. Закон дополнить Приложением 2 следующего содержания:
Приложение 2
к Закону Республики Армения “О налогах”
ПОРЯДОК ПРЕДСТАВЛЕНИЯ В НАЛОГОВЫЙ ОРГАНРЕДУСМОТРЕННЫХ НАЛОГОВЫМ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВОМ    РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОТЧЕТНОСТИ, РАСЧЕТОВ, ДРУГИХ ДОКУМЕНТОВ И СВЕДЕНИЙ ЭЛЕКТРОННЫМ СПОСОБ
1. Настоящим Порядком устанавливается порядок представления в налоговый орган налогоплательщиками и налоговыми агентами (далее, по смыслу настоящего Порядка, - налогоплательщики) предусмотренных налоговым законодательством Республики Армения (далее - законодательство) отчетности, расчетов, других документов и сведений (далее - отчетность) электронным способом.
2. Отчетность, представленная налоговому органу электронным способом, составляется по соответствующим формам, установленным действующими правовыми актами, и в соответствии с требованиями по их заполнению (за исключением требований к форме рукописной подписи и заверению печатью) и имеет такое же юридическое значение, как и отчетность, представляемая налоговому органу непосредственно на соответствующем утвержденному налоговым органом формату бумажном носителе, заверенном рукописной подписью лица (а при обязательности проставления печати – заверенном печатью), если удостоверена действительность электронной цифровой подписи и отсутствуют достаточные доказательства того, что документ изменен или подделан с того момента, когда он был передан и (или) сдан на хранение, за исключением тех обратимых изменений, которые необходимы и неизбежны для передачи и (или) хранения этого электронного документа.
3. График представления в налоговый орган электронным способом отчетности по собираемым им другим видам обязательных платежей, отличных от налогов, утверждается налоговым органом.
4. Используемые в настоящем Порядке основные понятия имеют следующий смысл:
представление отчетности электронным способом – представление в налоговый орган отчетности без бумажного носителя с использованием электронных технологий. Последнее осуществляется посредством  применения электронной цифровой подписи, электронного кода и пароля;
электронная цифровая подпись – ее установление и применение регулируется Законом Республики Армения “Об электронном документе и электронной цифровой подписи”;
электронный код и пароль – совокупность представленных в уникальной последовательности электронных цифровых сигналов наименования входа ( login ), а также пароля ( password ), которая дает возможность доступа в информационную систему налогового органа, индентификации лица, представляющего электронный документ, а также обеспечивает конфиденциальность и защиту информации, касающейся лица, вошедшего в электронную систему, от действий, совершаемых другими лицами.
5. Представление отчетности электронным способом осуществляется посредством следующих действий:
1) получения из соответствующего аккредитованного центра сертификата электронной подписи;
2)   заключения с налоговым органом договора о представлении отчетности электронным способом (ДПЭ). В ДПЭ указываются предмет договора и условия оказания услуг, паспортные данные и номер социальной карточки лица, уполномченного налогоплательщиком представлять отчетность электронным способом, права и обязанности налогоплательщика и налогового органа, процедура удостоверения представления налогоплательщиком отчетности по надлежащей форме и в надлежащие сроки в случае технических сбоев системы, порядок рассмотрения споров, ответственность сторон, срок действия договора и другие условия. Примерную форму ДПЭ устанавливает руководитель налогового органа;
3) получения в налоговом органе на основании ДПЭ электронного кода и пароля;
4) представления отчетности и обмена информацией посредством соответствующей компьютерной программы и аппаратуры.
Действия, предусмотренные подпунктами 1, 2 и 3 настоящего пункта, совершаются только для отчетности, впервые представляемой в налоговый орган электронным способом.
6. Документами, необходимыми для получения электронного кода и пароля, являются:
1) доверенность или распоряжение, выданные налогоплательщиком в установленном законодательством порядке о том, что лицо правомочно использовать электронный код и пароль от лица налогоплательщика и получать их от налогового органа (включая заключение ДПЭ);
2) паспорт или другой документ, удостоверяющий личность, социальную карточку (при наличии);
3) ДПЭ, который заполняется и заверяется печатью в налоговом органе в течение одного рабочего дня;
4) электронная цифровая подпись.
7. Налоговый орган предоставляет налогоплательщику на руки соответствующий электронный код и пароль по обеспечении конфиденциальности,  в течение одного рабочего дня после заключения ДПЭ с налоговым органом.  Налогоплательщики сами несут ответственность за защиту конфиденциальности электронного кода и пароля, их нераспространение и сохранение. В случаях утери, повреждения кода или изменения его правомочного пользователя  налогоплательщик должен обратиться в налоговый орган за получением нового кода, представив соответствующее заявление и обосновывающий требования соответствующий документ согласно ДПЭ.
8. Для представления отчетности электронным способом налогоплательщик:
1) осуществляет через посредство электронного кода и пароля вход  в портал налогоплательщика в разделе официального Интернет-сайта налогового органа ( www . taxservice . am ), относящемся к электронной отчетности, выбирает форму соответствующую отчета, заполняет, подписывает электронной цифровой подписью и заверяет ее, после чего отчетность отправляется в инфоромационную систему налогового органа;
2) подписывает электронной цифровой подписью генерированную с соответствующей бухгалтерской программы или составленную любым иным электронным способом и соответствующую установленному налоговым органом формату отчетность и отправляет ее в налоговый орган в установленном последним порядке;
3) осуществляет через посредство электронного кода и пароля вход  в соответствующий портал налогоплательщика в разделе официального Интернет-сайта налогового органа, относящемся к электронной отчетности, прикрепляет подписанную электронной цифровой подписью отчетность, заверяет ее, после чего отчетность отправляется в информационную систему налогового органа.
9. В случае заполнения и отправления отчетности надлежащим образом система предоставляет налогоплательщику (пользователю системы)   соответствующее уведомление, удостоверяющее получение и регистрацию отчетности. Уведомление удостоверяет тот факт, что отчетность представлена и зарегистрирована в базе данных налогового органа в данный день и час, под регистрационным номером, оформленным функционирующей в информационной системе налогового органа соответствующей компьютерной программой. Последнее будет считаться днем представления отчетности в налоговый орган. Налогоплательщик имеет возможность отпечатать отправленную им отчетность, а также вышеуказанное уведомление. Полная история совершенных налогоплательщиком действий  хранится на его соответствующем портале  Интернет-сайта налогового органа, с которого он может загружать и печатать информацию. П редставленная налогоплательщиком отчетность изменению не подлежит.
10. В случае представления нескольких отчетов за тот же отчетный период (в том числе и в цифпровом варианте) до установленного законодательством окончательного срока предыдущая отчетность хранится в базе данных, а последняя представленная отчетность хранится   как уточненная отчетность. Отчетность, представляемая в первый раз после окончательного срока  представления установленной законодательством отчетности, будет регистрироваться как отчетность, представленная с опозданием, а представленная более одного раза отчетность за тот же отчетный период будет считаться уточненной отчетностью. В случае предусмотрения законодательством ответственности за представление уточненной отчетности дважды и более раз система автоматически отправляет уведомление о наложении ответственности.
11. Отчетность на бумажном и подписанном электронной цифровой подписью электронном носителях  обрабатывает и в 15-дневный срок обеспечивает  доступность обработанных данных налогоплательщику налоговый орган посредством их размещения в соответствующем портале налогоплательщика на Интернет-сайте налогового органа или через посредство этих средств - в случаях установления налоговым органом иного способа.
12. Налоговый орган в установленном законодательством порядке обеспечивает защиту и хранение данных отчетности, полученной электронным способом информационной системой, находящейся в ее ведении.”.
Статья 4. Закон дополнить Приложением 3 следующего содержания:
“Приложение 3
ПОРЯДОК ПРЕДСТАВЛЕНИЯ В НАЛОГОВЫЙ ОРГАН ПРЕДУСМОТРЕННЫХ НАЛОГОВЫМ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВОМ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОТЧЕТНОСТИ, РАСЧЕТОВ, ДРУГИХ ДОКУМЕНТОВ И СВЕДЕНИЙ ПО ПОЧТЕ
1. Настоящим Порядком устанавливается порядок представления в налоговый орган налогоплательщиками и налоговыми агентами (далее, по смыслу настоящего Порядка, - налогоплательщики) предусмотренных налоговым законодательством Республики Армения (далее - законодательство) отчетности, расчетов, других документов и сведений (далее - отчетность) по почте.
2. Налогоплательщики могут представлять отчетность в налоговый орган по почте только заказным письмом (далее - письмо).
Все расходы, связанные с представлением отчетности в налоговый орган по почте заказным письмом, производит налогоплательщик.
3. Налогоплательщики представляют отчетность по почте по адресу налоговой инспекции, где они состоят на учете. Отчетность, представленная налогоплательщиками вместо налоговой инспекции, где они состоят на учете, в другую налоговую инспекцию, в течение одного рабочего дня после получения этой отчетности с письменным отношением  имеющего соответствующие полномочия должностного лица налоговой инспекции возвращаются налоговой инспекцией налогоплательщику по почте или на руки за подписью налогоплательщика,  подтверждающей возврат отчетности.
4. Днем представления отчетности в налоговую инспекцию по почте считается оттиск календарного штемпеля почтового отделения в день приема. В случае отсутствия, или повреждения, или явной неразборчивости на конверте оттиска календарного штемпеля, удостоверяющего день приема письма почтовым отделением, такое письмо налоговой инспекцией не принимается. При этом, отчетность считается принятой, если она представлена до истечения установленного законодательством срока.
Днем возврата налоговой инспекцией отчетности налогоплательщику считается день принятия этой отчетности почтовым отделением.
5. На конверте письма в обязательном порядке должен быть указан обратный адрес места нахождения (места государственной регистрации) налогоплательщика. Конверты, на которых отсутствует обратный адрес, налоговой инспекцией не принимаются.
6. В письме наряду с отчетностью отдельно заполняется листок с описанием его содержания (далее - листок) – перечнем содержащейся в письме отчетности с указанием соответствующих наименований и количества страниц. Листок подписывается налогоплательщиком, заверяется его печатью и прилагается к представляемой отчетности. При  отсутствии листка вся представленная по почте отчетность в течение одного рабочего дня после получения этой отчетности с письменным отношением  имеющего соответствующие полномочия должностного лица налоговой инспекции с соответствующим обоснованием возвращается налоговой инспекцией налогоплательщику по почте или на руки. При этом, отчетность не считается возвращенной налогоплательщику, если в письме отсутствуют наименование налоговой инспекции, печать и дата.
7. При приеме налоговой инспекцией отчетности, представляемой по почте,  в обязательном порядке проверяются подлежащие обязательному заполнению в установленном законодательством порядке следующие данные:
1) полное наименование налогоплательщика;
2) учетный номер налогоплательщика;
3) отчетный период, для которого представляется отчетность;
4) подпись и (или) печать налогоплательщика и (или) бухгалтера – в случаях, установленных законодательством.
8. В случае отсутствия в отчетности, одного из данных, предусмотренных подпунктами 1, 2, 3 и 4 пункта 7 настоящего Порядка, или незаполнения отчетности на установленном законодательством бланке, или отсутствия указанного в листке какого-либо отчета или документа, составляющего неотъемлемую часть этого отчета, отчетность  считается непредставленной и налогоплательщик в течение двух рабочих дней после получения этой отчетности уведомляется об этом налоговой инспекцией по почте письменным отношением  имеющего соответствующие полномочия должностного лица налоговой инспекции.
9. Отчетность, представленная налоговому органу по настоящему Порядку, подшивается к налоговому делу налогоплательщика, а о непредставленной отчетности в налоговом деле совершается соответствующая отметка.”.