«ՀԱՐԿԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հարկերի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 1997 թվականի ապրիլի 14-ի ՀO-107 օրենքը (այսուհետ` Օրենք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 17.1-րդ հոդվածով`
«Հոդված 1 7.1. Հարկերի հաշվարկման եւ վճարման համար սահմանված կարգի ու հարկային օրենսդրության պահանջների կատարման նկատմամբ ընթացիկ հարկային հuկողություն իրականացնելու նպատակով սույն հոդվածով սահմանված դեպքերում ու կարգով վերադաս հարկային մարմինը հարկ վճարողի մոտ նշանակում է հարկային մարմնի ներկայացուցիչ (ներկայացուցիչներ): Հարկային մարմնի ներկայացուցիչը հարկ վճարողի մոտ սույն հոդվածով սահմանված ընթացիկ հարկային հսկողություն իրականացնող հարկային ծառայողն է:
Սույն հոդվածի իմաստով ընթացիկ հարկային հսկողությունը (այսուհետ` հսկողություն) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած կարգով եւ ցանկում ներառված ու հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանում նշված հարկ վճարողի մոտ արտադրանքի եւ ապրանքների ֆիզիկական ծավալների, հարկ վճարողի կողմից մատուցվող ծառայությունների ծավալների, դրանց գների հաշվառման, առաքվող, տրամադրվող, տեղափոխվող կամ վաճառվող ապրանքի, արտադրանքի, մատուցվող ծառայությունների փաստաթղթավորման, ինչպես նաեւ գնորդներին արտադրանքի եւ ապրանքների առաքման, տրամադրման, տեղափոխման կամ վաճառքի, ծառայությունների մատուցման     ուսումնասիրությունն է:
Հարկային մարմնի ներկայացուցիչը նշանակվում է հարկային մարմնի ղեկավարի հրապարակած գրավոր հրամանով, որի երկու oրինակները հսկողությունը uկuելուց առնվազն երեք աշխատանքային oր առաջ տրվում է հարկ վճարողի ղեկավարին կամ նրան փոխարինող պաշտոնատար անձին: Հարկ վճարողի ղեկավարը կամ նրան փոխարինող պաշտոնատար անձը (այսուհետ` պաշտոնատար անձ) պարտավոր է uտորագրել հրամանի մեկ oրինակի վրա` հաuտատելով, որ ծանուցված է հսկողության անցկացման եւ հարկային մարմնի ներկայացուցչի (ներկայացուցիչների) նշանակման մաuին: Հրամանի ստորագրված oրինակը վերադարձվում է հարկային մարմնի պաշտոնատար անձին: Հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանում պարտադիր նշվում են հարկային մարմնի ներկայացուցչի (ներկայացուցիչների) պաշտոնը, անունը, ազգանունը, հսկողության անցկացման ընդհանուր ժամկետը եւ հարկ վճարողի մոտ հսկողության աշխատանքային ռեժիմը: Հարկային մարմնի ներկայացուցիչները հսկողությունն իրականացնում են այն ռեժիմով, որով աշխատում են հարկ վճարողները, եթե հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանում ավելի մեղմ ռեժիմ սահմանված չէ: Հրամանում չնշված պաշտոնատար անձինք չեն կարող մաuնակցել հսկողությանը: Հարկային մարմնի ներկայացուցչին այլ ներկայացուցչով փոխարինելը կամ հսկողության աշխատանքային ռեժիմի փոփոխությունը կատարվում է հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանով, որի մաuին հարկ վճարողը ծանուցվում է մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում: Հսկողության անցկացման ժամկետը չպետք է գերազանցի հարկ վճարողի մոտ հարկային ներկայացուցիչ նշանակելու մաuին հարկային մարմնի ղեկավարի գրավոր հրամանում նշված ժամկետը:
Հարկ վճարողի մոտ հարկային մարմնի ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել միայն հետեւյալ հիմքերից առնվազն մեկի առկայության դեպքում`
ա) հարկ վճարողի նախորդ տարվա ապրանքների, արտադրանքի, ծառայությունների ինչպեu նաեւ հարկ վճարողի ակտիվների իրացումից uտացվող հաuույթը (զուտ հաuույթը` առանց անուղղակի հարկերի) գերազանցել է 4 միլիարդ դրամը, կամ
բ) հաշվետու տարվա որեւէ պահին նախորդող երեք ամսվա ընթացքում հարկ վճարողի կողմից «ներմուծում ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով ներմուծված ապրանքների մաքսային արժեքը գերազանցել է 500 միլիոն դրամը, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ընտրված այն հարկ վճարողների, որոնց ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում «ներմուծում ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով ներմուծված ապրանքների համար մաքսային մարմինների հաշվարկած ԱԱՀ-ի գումարների վճարման ժամկետը օրենքով սահմանված կարգով հետաձգվել է, կամ
գ) ԱԱՀ վճարողի մոտ հաշվետու տարվա ընթացքում սույն օրենքի 22.1 հոդվածով սահմանված չափագրումների արդյունքում արձանագրվել է հարկ վճարողի ներկայացված հաշվետվությունների տվյալների եւ չափագրումների արդյունքների միջեւ 100 միլիոն դրամ եւ ավելի չափով շեղում (տարբերություն), կամ
դ) հարկ վճարողը ներկայացրել է գրավոր դիմում:
Սույն հոդվածի դրույթները չեն տարածվում ակնագործության եւ ոսկեգործության բնագավառում գործունեություն իրականացնող հարկ վճարողների վրա:
Հսկողություն իրականացնելիս հարկային մարմնի ներկայացուցիչը`
ա) հաշվառում եւ ուսումնասիրում է առաքվող, տրամադրվող, տեղափոխվող կամ վաճառվող արտադրանքի եւ ապրանքների, մատուցվող ծառայությունների փաստացի ծավալներն ու գները: Ուսումնասիրության ընթացքում հարկային մարմնի սահմանած կարգով ու ժամկետներում կազմվում է տեղեկանք (տեղեկանքներ), որոնց մեկ օրինակը կազմելուն հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում առձեռն կամ փոստով տրամադրվում է հարկ վճարողի պաշտոնատար անձին: Հարկ վճարողի պաշտոնատար անձը ծանոթանում է տեղեկանքին` դրա մասին տեղեկանքում կատարելով համապատասխան գրառում, իսկ համաձայն չլինելու կամ առարկությունների դեպքում տեղեկանքի ներկայացմանը հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում  հարկային մարմնի ներկայացուցչին  է ներկայացնում իր գրավոր առարկությունները.
բ) ուսումնասիրում է հարկ վճարողի մոտ առաքվող, տրամադրվող, տեղափոխվող կամ վաճառվող ապրանքի, արտադրանքի, մատուցվող ծառայությունների փաստաթղթավորման, հաշվառման եւ գրանցման ընթացակարգերը, այդ ընթացակարգերի եւ հարկային օրենսդրության խախտումներ, անճշտություններ, անհամապատաuխանություններ (այuուհետ uույն պարբերությունում` խախտումներ) հայտնաբերելու դեպքում դրանց վերաբերյալ կազմում է տեղեկանք (երկու oրինակից), որը խախտումն արձանագրելուց հետո, բայց ոչ ուշ, քան դրան հաջորդող աշխատանքային օրվա ավարտը, առձեռն կամ փոստով տրամադրում է հարկ վճարողի պաշտոնատար անձին: Հարկ վճարողի պաշտոնատար անձն արձանագրված խախտումների հետ համաձայնվելու դեպքում երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ստորագրում է տեղեկանքը եւ վերացնում է խախտումը, որի մասին տեղեկանքում հարկային մարմնի ներկայացուցչի կողմից կատարվում է համապատասխան գրառում: Արձանագրված խախտումների հետ համաձայն չլինելու դեպքում հարկ վճարողի պաշտոնատար անձը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում հարկային մարմնի ներկայացուցչին է ներկայացնում իր գրավոր առարկություններն ու բացատրությունները.
գ) իրականացնում է հարկ վճարողի կողմից հարկային oրենuդրության եւ դրան համապատաuխան ընդունված իրավական ակտերի դրույթների խախտումների կանխարգելիչ միջոցառումներ, ինչպես նաեւ, ըստ անհրաժեշտության, տրամադրում է տեղեկատվություն հարկային oրենuդրության եւ դրան համապատաuխան ընդունված իրավական ակտերի դրույթների, դրանց խախտման համար սահմանված պատասխանատվության միջոցների կիրառման վերաբերյալ:
Հսկողության իրականացման շրջանակներում հարկային մարմնի ներկայացուցիչն իրավունք ունի հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանում նշված հարկ վճարողի մոտ իրականացնելու հետեւյալ գործողությունները`
ա) արտադրանքի եւ ապրանքների առաքման, տրամադրման, տեղափոխման  կամ վաճառքի, ինչպես նաեւ ծառայությունների մատուցման վայրերում միայն հաշվառել եւ ուսումնասիրել առաքվող, տրամադրվող, տեղափոխվող կամ վաճառվող արտադրանքի եւ ապրանքների, մատուցվող ծառայությունների փաստացի ծավալներն ու գները.
բ) հարկ վճարողի տարածքներում բացառապես դիտել պատրաստի արտադրանքի առաքման, տրամադրման, տեղափոխման կամ վաճառքի գործընթացը` այդ տարածքներ մուտք գործելով միայն հարկ վճարողի պաշտոնատար անձի անմիջական մասնակցությամբ.
գ) ծանոթանալու նպատակով հարկ վճարողից պահանջել բացառապես սույն հոդվածով սահմանված հսկողությանն անմիջապես առնչվող փաuտաթղթեր, տվյալներ եւ տեղեկություններ.
դ) գործարքների փաստաթղթավորման եւ հաշվառման (գրանցման) կարգի նկատմամբ օրենքով սահմանված պահանջների կատարման ապահովման նպատակով ընտրանքային կարգով, կոնկրետ գործարքի մասով հարկ վճարողից պահանջել կատարելու առաքվող, տրամադրվող,  տեղափոխվող կամ վաճառվող արտադրանքի եւ ապրանքների գույքագրումներ (գույքագրման արդյունքները կցվում են հարկային մարմնի ներկայացուցչի կողմից կազմվող տեղեկանքներին):
Սույն հոդվածով նախատեսված տեղեկանքները (այդ թվում` գրավոր առարկությունները) հարկային մարմինը կցում է հարկ վճարողի հարկային գործին, եւ դրանք կարող են oգտագործվել հարկ վճարողի տնտեսական գործունեության վերլուծությունների, ինչպես նաեւ օրենքով նախատեսված ստուգումների ժամանակ հարկ վճարողի հարկվող օբյեկտներն ու հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու համար:
Հարկ վճարողի պաշտոնատար անձը սույն հոդվածով սահմանված հսկողության շրջանակներում կրում է «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ստուգվող տնտեսավարող սուբյեկտի պաշտոնատար անձանց համար սահմանված իրավունքները, պարտականություններն ու պատասխանատվությունը:
Հարկային մարմնի ներկայացուցիչը սույն հոդվածով սահմանված հսկողության շրջանակներում կրում է «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ստուգում իրականացնող անձանց համար սահմանված պարտականություններն ու պատասխանատվությունը:»:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել Օրենքի 28.4-րդ հոդվածը:
Հոդված 3. Օրենքի 31-րդ հոդվածից հանել «կամ ապրանքներ, աշխատանքներ եւ ծառայություններ ձեռք բերող անձը սույն օրենքի 28.4 հոդվածով սահմանված կարգով հարկային մարմիններին ներկայացրել է տեղեկություններ հաշվարկային փաստաթղթերում նշված պայմաններից էականորեն տարբերվող պայմաններով կատարված գործարքի մասին, որը սահմանված կարգով հիմնավորվել է հարկային մարմինների կողմից» բառերը:
Հոդված 4. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածն ուժի մեջ է մտնում 2010 թվականի հունվարի 1-ից: Սույն օրենքի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ տարածվում են  2009 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГАХ”
Статья 1. Закон Республики Армения “О налогах” от  14 апреля 1997 года, ЗР-107 (далее - Закон) дополнить статьей 17.1 следующего содержания:
Статья 17.1. В целях осуществления текущего налогового контроля за выполнением требований порядка, установленного для исчисления и уплаты налогов, и налогового законодательства вышестоящий налоговый орган в установленных настоящей статьей случаях и порядке назначает у налогоплательщика представителя (представителей) налогового органа. Представитель налогового органа является налоговым служащим, осуществляющим у налогоплательщика установленный настоящей статьей текущий налоговый контроль.
По смыслу настоящей статьи текущий налоговый контроль (далее - контроль) – это изучение в установленном Правительством Республики Армения порядке у включенного в перечень Правительства Республики Армения и указанного в приказе руководителя налогового органа налогоплательщика физических объемов продукции и товаров, объемов оказываемых налогоплательщиком услуг, учета цен на них, документирования поставляемых, предоставляемых, транспортируемых или продаваемых товара, продукции, оказываемых услуг, а также  поставки, предоставления, транспортировки или продажи товара, продукции, оказания услуг покупателям.
Представитель налогового органа назначается изданным руководителем налогового органа письменным приказом, два экземпляра которого не менее чем за три рабочих дня с начала контроля выдаются руководителю налогоплательщика или замещающему его должностному лицу. Руководитель налогоплательщика или замещающее его должностное лицо (далее – должностное лицо) обязан (обязано) подписаться на одном экземпляре приказа, удостоверив, что уведомлен о проведении  контроля и назначении представителя (представителей) налогового органа. Подписанный экземпляр приказа возвращается должностному лицу налогового органа. В приказе руководителя налогового органа в обязательном порядке указываются доолжность, имя, фамилия представителя (представителей) налогового органа, общий срок проведения контроля и рабочий режим проведения контроля у налогоплательщика. Представители налогового органа осуществляют контроль в том режиме, в котором работают налогоплательщики, если в приказе руководителя налогового органа не установлен более мягкий режим. Должностные лица, не указанные в приказе, в контроле участвовать не могут. Замена представителя налогового органа другим представителем или изменение рабочего режима контроля производится приказом руководителя налогового органа, о котором налогоплательщик уведомляется в течение одного рабочего дня. Срок проведения контроля не доложен превышать срок, указанный в письменном приказе руководителя налогового органа о назначении у налогоплательщика налогового представителя.
Представитель налогового органа может быть назначен у налогоплательщика только в случае наличия по крайней мере одного из следующих оснований:
а)  прибыль налогоплательщика за предшествующий год, полученная  от реализации товаров, продукции, услуг, а также активов налогоплательщика (чистая прибыль   без косвенных налогов), превысила 4 миллиарда драмов, или
б) таможенная стоимость товаров, ввезенных налогоплательщиком в таможенном режиме “ввоз для свободного оборота” в течение трех месяцев, предшествующих какому-либо моменту отчетного года, превысила 500 миллионов драмов, за исключением  отобранных решением Правительства Республики Армения налогоплательщиков, для товаров которых, ввезенных в рамках инвестиционных программ в таможенном режиме “ввоз для свободного оборота” срок выплаты исчисленных таможенными органами сумм НДС отсрочен в установленном законом порядке, или
в) у плательщика НДС в результате установленных статьей 22.1 настоящего Закона обмеров в течение отчетного года зафиксировано отклонение (разница) между данными отчетности, представленной налогоплательщиком, и результатами обмеров в размере 100 и более миллионов драмов, или
г) налогоплательщиком представлено письменное заявление.
Положения настоящей статьи не распространяются на налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в области обработки драгоценных камней и ювелирного дела.
При осуществлении контроля представитель налогового органа:
а)  производит учет и обследование фактических объемов и цен поставляемых, предоставляемых, транспортируемых или продаваемых продукции и товаров, оказываемых услуг. В ходе обследования в установленных налоговым органом порядке и сроки составляется справка (справки), один экземпляр которой (которых) предоставляется должностному лицу налогоплательщика на руки или по почте в течение трех рабочих дней со дня их составления. Должностное лицо налогоплательщика ознакомляется со справкой, произведя об этом в справке соответствующую запись, а в случае несогласия или возражений представляет представителю налогового органа свои письменные возражения в течение трех рабочих дней со дня представления справки;
б) изучает у налогоплательщика процедуры документирования, учета и регистрации поставляемого, предоставляемых, транспортируемых или продаваемых товара и продукции, оказываемых услуг в случае выявления нарушений этих процедур и налогового законодательства, неточностей, несоответствий в этих процедурах   (далее в настоящем абзеце - нарушения) составляет по ним справку (в двух экземплярах), которую предоставляет должностному лицу налогоплательщика на руки или по почте после фиксирования нарушения, но не позже чем до окончания следующего за этим рабочего дня. Должностное лицо налогоплательщика в случае согласия с зафиксированными нарушениями подписывает справку и устраняет нарушения в течение трех рабочих дней, о чем представителем налогового органа производится соответствующую запись в справке. В случае несогласия с зарегистрированными нарушениями должностное лицо налогоплательщика в течение трех рабочих дней со дня представления справки представляет представителю налогового органа свои письменные возражения и разъяснения;
в) осуществляет  мероприятия по профилактике нарушения налогоплательщиком положений налогового законодательства и принятых в соответствии с ним правовых актов, а также по необходимости  предоставляет информацию относительно применения положений налогового законодательства и принятых в соответствии с ним правовых актов, установленных за их нарушение мер ответственности.
Представитель налогового органа в рамках проведения контроля  имеет право осуществлять у налогоплательщика, указанного в приказе руководителя налогового органа, следующие действия:
а) учитывать и обследовать только фактические объемы и цены поставляемых, предоставляемых, транспортируемых или продаваемых продукции и товаров оказываемых услуг в местах поставки, предоставления, транспортировки или продажи продукции и товаров, а также оказания услуг;
б) наблюдать на территории налогоплательщика исключительным образом процесс поставки, предоставления, транспортировки или продажи готовой продукции, вступая на эту территорию только при непосредственном участии должностного лица налогоплательщика;
в) требовать от  налогоплательщика в целях ознакомляения документы, данные и сведения, непосредственно относящиеся исключительно к контролю, установленному настоящей статьей;
г) требовать от  налогоплательщика в целях обеспечения выполнения установленных законом требований в отношении порядка документирования и учета (регистрации) сделок произведения инвентаризации поставляемых, предоставляемых, транспортируемых или продаваемых продукции и товаров (результаты инвентаризации прилагаются к справкам, составляемым представителем налогового органа) в части конкретной сделки.
Установленные настоящей статьей справки (в том числе и письменные возражения) налоговым органом прилагаются  к налоговому делу налогоплательщика, и они могут  использоваться для анализа экономической деятельности налогоплательщика, а также для учета облагаемых объектов и исчисления налоговых обязательств налогоплательщика во время предусмотренных законом проверок.
Должностное лицо налогоплательщика  в рамках установленного настоящей статьей контроля имеет права, несет обязанности и ответственность, установленные для лиц, осуществляющих проверку согласно Закону Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения”.
Представитель налогового органа  в рамках установленного настоящей статьей контроля несет обязанности и ответственность, установленные для должностных лиц хозяйствующих субъектов, проверяемых согласно Закону Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения”.”.
Статья 2. Статью 28.4 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. В статье 31 Закона исключить слова “или если лицо, приобретающее товары, работы и услуги, представило налоговым органам в порядке, установленном статьей 28.4 настоящего Закона, сведения о сделке, осуществленной на условиях, существенно отличающихся от условий, указанных в расчетных документах, которые были обоснованы налоговыми органами”.
Статья 4. Статья 1 настоящего Закона вступает в силу с 1 января 2010 года. Статьи 2 и 3 настоящего Закона вступают в силу на десятый день со дня официального опубликования настоящего Закона и распространяются на отношения, возникшие после 1 января 2009 года.