ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է զորահավաքային նախապատրաստության շրջանակներում խաղաղ եւ ռազմական դրության ժամանակ պաշտպանության ապահովման նպատակով պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, հիմնարկներին, կազմակերպություններին, անհատ ձեռնարկատերերին եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին պատկանող տրանսպորտային միջոցների օգտագործման (ռազմատրանսպորտային պարտականության) հետ կապված հարաբերությունները:
1) ռազմատրանսպորտային պարտականություն՝ զորահավաքային նախապատրաստության շրջանակներում խաղաղ եւ ռազմական դրության ժամանակ պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հիմնարկների, կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը եւ այլ զորքերը տրանսպորտային միջոցներով ապահովելու համար իրականացվող միջոցառումների համալիր.
2) տրանսպորտային միջոց՝ «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված` մարդկանց կամ բեռ կամ վրան տեղադրված սարքավորում փոխադրելու համար oգտագործվող մեխանիկական տրանuպորտային միջոցներ (այդ թվում՝ քարշակները, կցորդները, տրակտորներն ու ինքնագնաց մեխանիզմները, մոտոցիկլետները, հատուկ նշանակություն ունեցող ամբարձիչ, խողովակաշարային, ճանապարհաշինարարական տրանսպորտը եւ մեխանիզմները), բացառությամբ անձնական օգտագործման թեթեւ մարդատար ավտոմոբիլների.
3) պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հիմնարկների, կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների տրանսպորտային միջոցներ՝ պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, հիմնարկներին ամրացված, կազմակերպություններին (անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից), անհատ ձեռնարկատերերին սեփականության կամ օգտագործման իրավունքով պատկանող կամ հանձնված, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ սույն հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված տրանսպորտային միջոցներ:
Հոդված 3. Սույն օրենքի գործողության ոլորտը
1. Ռազմատրանսպորտային պարտականությունը խաղաղ եւ ռազմական դրության ժամանակ տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հիմնարկների, Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված կազմակերպությունների, ռազմական դրության ժամանակ՝ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ անհատ ձեռնարկատերերի նկատմամբ (այսուհետ՝ ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմիններ):
2. Սույն օրենքի գործողությունը չի տարածվում Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ հյուպատոսական հիմնարկների, միջազգային կազմակերպությունների ու նրանց ներկայացուցչությունների, օտարերկրյա քաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա:
Հոդված 4. Ռազմատրանսպորտային պարտականության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
1. Ռազմատրանսպորտային պարտականության բնագավառում Հայաuտանի Հանրապետության oրենuդրությունը բաղկացած է Հայաuտանի Հանրապետության Uահմանադրությունից, Հայաuտանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից, uույն oրենքից եւ այլ իրավական ակտերից:
ՌԱԶՄԱՏՐԱՆՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄԸ
Հոդված 5. Ռազմատրանսպորտային պարտականության իրականացումը
1. Զորահավաքային նախապատրաստության շրջանակներում ռազմատրանսպորտային պարտականության իրականացումը խաղաղ եւ ռազմական դրության ժամանակ ներառում է`
1) հաշվառված տրանսպորտային միջոցների մասին տեղեկատվության տրամադրման ապահովումը.
2) տրանսպորտային միջոցների ներգրավման ապահովումը:
Հոդված 6. Հաշվառված տրանսպորտային միջոցների տեղեկատվության տրամադրումը
1. Տրանսպորտային միջոցների պետական հաշվառում իրականացնող ոuտիկանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի իրավասու ծառայության տարածքային ստորաբաժանումները (այսուհետ՝ ոստիկանության մարմինները) սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված տրանսպորտային միջոցների հաշվառման (այդ թվում՝ վերահաշվառման, հաշվառումից հանելու կամ հաշվառման տվյալների փոփոխությամբ տրանսպորտային միջոցների վերասարքավորման թույլտվության) տվյալները ամիսը մեկ փոխանցում են համապատասխան տարածքային զինվորական կոմիսարիատներ:
2. Տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննություն իրականացնող կազմակերպությունները զննություն անցած տրանսպորտային միջոցների եւ դրանց տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ տվյալները յուրաքանչյուր կիսամյակի ավարտից հետո` մեկամսյա ժամկետում, փոխանցում են համապատասխան տարածքային զինվորական կոմիսարիատներ:
3. Տրանսպորտային միջոցների հաշվառման, տրանսպորտային միջոցների առկայության եւ տեխնիկական զննության վերաբերյալ տվյալների տրամադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 7. Տրանսպորտային միջոցների ներգրավումը
1. Խաղաղ ժամանակ տրանսպորտային միջոցների ներգրավումն իրականացվում է զինված ուժերի եւ այլ զորքերի պատրաստականության ապահովման նպատակով օրենքով սահմանված կարգով վարժական հավաքներ, հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային վարժանքներ, զորախաղեր անցկացնելու դեպքերում (այսուհետ՝ անցկացվող միջոցառում)՝ համաձայն անցկացվող միջոցառման ապահովման համար անհրաժեշտ տրանսպորտային միջոցների տեսակների եւ քանակների:
Անցկացվող միջոցառման շրջանակներում տրանսպորտային միջոցների ներգրավումն իրականացվում է ըստ ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների (բացառությամբ քաղաքացիների) գրանցման կամ տրանսպորտային միջոցի հաշվառման վայրի տարածքային զինվորական կոմիսարիատների ծանուցագրերի հիման վրա:
2. Ռազմական դրության ժամանակ տրանսպորտային միջոցների ներգրավումն իրականացվում է կենտրոնացված կարգով՝ այդ նպատակով ստեղծված տրանսպորտային միջոցների ընդունման-հանձնման կետերում՝ տարածքային զինվորական կոմիսարիատների ծանուցագրերի հիման վրա:
3. Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերում տրանսպորտային միջոցների ներգրավման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 8. Ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների իրավական երաշխիքները
1. Ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմիններին պատկանող տրանսպորտային միջոցների ներգրավման ժամանակահատվածում տրանսպորտային միջոցների օգտագործումը, տրանսպորտային միջոցներին հասցված նյութական վնասը, իսկ խաղաղ ժամանակ նաեւ բաց թողնված օգուտը համարժեք փոխհատուցվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով գույքի օգտագործման, պատճառած վնասի կամ բաց թողնված օգուտի փոխհատուցման համար նախատեսված չափերով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված միջոցառումներում ներգրավված տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական անսարքությունների ու շահագործմանը ոչ պիտանի լինելու համար պատասխանատվությունը կրում է պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմինը, եւ ներգրավված տրանսպորտային միջոցները ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմիններին վերադարձվում են տեխնիկապես սարքին ու շահագործման համար պիտանի վիճակում:
Հոդված 9. Սույն օրենքի պահանջների խախտման համար պատասխանատվությունը
Սույն օրենքով նախատեսված ռազմատրանսպորտային պարտականությունից խուսափելը կամ դրա իրականացմանը խոչընդոտելն առաջացնում է օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:

ОБ ИСПОЛЬЗОВАНИИ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ В ЦЕЛЯХ ОБОРОНЫ
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с использованием в целях обеспечения обороны принадлежащих государственным органам и органам местного самоуправления, учреждениям, организациям, индивидуальным предпринимателям и гражданам Республики Армения транспортных средств в рамках мобилизационной подготовки в мирное время и во время военного положения (военно-транспортная обязанность).
1) военно-транспортная обязанность – комплекс мероприятий, осуществляемых государственными органами и органами местного самоуправления, учреждениями, организациями, индивидуальными предпринимателями и гражданами Республики Армения в рамках мобилизационной подготовки в мирное время и во время военного положения для обеспечения Вооруженных сил и других войск Республики Армения транспортными средствами;
2) транспортное средство – предусмотренное Законом Республики Армения “Об обеспечении безопасности дорожного движения” механическое транспортное средство, используемое для перемещения людей или грузов, или установленного на нем оборудования (в том числе тягачи, прицепы, тракторы и самоходные механизмы, мотоциклеты, имеющий специальное назначение подъемный, трубопроводный и дорожно-строительный транспорт и механизмы), за исключением легковых пассажирских автомобилей личного пользования;
3) транспортные средства, принадлежащие государственным органам и органам местного самоуправления, учреждениям, организациям, индивидуальным предпринимателям и гражданам Республики Армения, - предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи транспортные средства, закрепленные за государственными органами и органами местного самоуправления, принадлежащие или переданные на праве собственности или пользования учреждениям, организациям (независимо от организационно-правовой формы), индивидуальным предпринимателям, принадлежащие на праве собственности гражданам Республики Армения.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
1. Военно-транспортная обязанность в мирное время и во время чрезвычайного положения распространяется на государственные органы, органы местного самоуправления, учреждения Республики Армения, зарегистрированные в Республике Армения организации, а во время военного положения также на граждан и индивидуальных предпринимателей Республики Армения (далее – органы, имеющие военно-транспортную обязанность).
2. Действие настоящего Закона не распространяется на дипломатические представительства и консульские учреждения иностранных государств в Республике Армения, международные организации и их представительства, иностранных граждан, лиц без гражданства.
Статья 4. Законодательство Республики Армения в сфере военно-транспортной обязанности
1. Законодательство Республики Армения в сфере военно-транспортной обязанности состоит из Конституции Республики Армения, международных договоров Республики Армения, настоящего Закона и иных правовых актов.
ОСУЩЕСТВЛЕНИЕ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ВОЕННО-ТРАНСПОРТНОЙ ОБЯЗАННОСТИ
Статья 5. Осуществление военно-транспортной обязанности
1. Осуществление военно-транспортной обязанности в рамках мобилизационной подготовки в мирное время и во время чрезвычайного положения включает в себя:
1) обеспечение предоставления информации о состоящих на учете транспортных средствах;
2) обеспечение привлечения транспортных средств.
Статья 6. Предоставление информации о состоящих на учете транспортных средствах
1. Осуществляющие государственный учет транспортных средств территориальные подразделения компетентной службы государственного уполномоченного органа в сфере полиции (далее – органы Полиции) раз в месяц передают в соответствующие территориальные военные комиссариаты учетные данные транспортных средств (в том числе о переучете, снятии с учета или о разрешении на переоборудование транспортных средств путем внесения изменения в учетные данные), предусмотренных пунктом 2 статьи 2 настоящего Закона.
2. Организации, осуществляющие технический осмотр транспортных средств, в месячный срок после окончания каждого полугодия передают в соответствующие территориальные военные комиссариаты данные о прошедших осмотр транспортных средствах и об их техническом состоянии.
3. Порядок предоставления данных об учете транспортных средств, наличии и техническом осмотре транспортных средств устанавливает Правительство Республики Армения.
Статья 7. Привлечение транспортных средств
1. Привлечение транспортных средств в мирное время осуществляется в целях обеспечения готовности Вооруженных сил и других войск при проведении в установленном законом порядке учебных сборов, командно-штабных или штабных учений, военных игр (далее - проводимое мероприятие) в соответствии с видами и количеством транспортных средств, необходимых для обеспечения проводимого мероприятия.
Привлечение транспортных средств в рамках проводимого мероприятия осуществляется по месту регистрации органов, имеющих военно-транспортную обязанность (за исключением граждан), или учета транспортного средства - на основании повесток территориальных военных комиссариатов.
2. Привлечение транспортных средств во время военного положения осуществляется в централизованном порядке в созданных с этой целью пунктах приема-сдачи транспортных средств – на основании повесток территориальных военных комиссариатов.
3. Порядок привлечения транспортных средств в предусмотренных настоящей статьей случаях устанавливает Правительство Республики Армения.
Статья 8. Правовые гарантии органов, имеющих военно-транспортную обязанность
1. Использование транспортных средств в период привлечения транспортных средств, принадлежащих органам, имеющим военно-транспортную обязанность, причиненный транспортным средствам материальный ущерб, а в мирное время также упущенная выгода равноценно возмещаются за счет средств государственного бюджета Республики Армения в порядке, установленном Правительством Республики Армения, и в размерах, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Армения для компенсации за использование имущества, причиненный имуществу вред или упущенную выгоду.
2. Ответственность за технические неисправности и непригодность к эксплуатации транспортных средств, привлеченных к предусмотренным частью 1 настоящей статьи мероприятиям, несет уполномоченный орган государственного управления в области обороны, и привлеченные транспортные средства возвращаются имеющим военно-транспортную обязанность органам в технически исправном и пригодном для эксплуатации состоянии.
Статья 9. Ответственность за нарушение требований настоящего Закона
Уклонение от предусмотренной настоящим Законом военно-транспортной обязанности или препятствование ее осуществлению влечет установленную законом ответственность.