«ՕՏԱՐԵՐԿՐԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 02.02.2010
Հոդված  1. «Օտարերկրացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-47-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ»  կետը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«բ) նա սույն օրենքը խախտելու համար ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության եւ չի կատարել վարչական ակտով իր վրա դրված պարտականությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու պահից անցել է մեկ տարի.»:
Հոդված  2. Օրենքի 15-րդ հոդվածում՝
1)  1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» կետով.
«զ)  ծագումով հայ լինելը:».
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ պարբերությունով.
«Ուսման նպատակով ժամանակավոր կացության կարգավիճակը երկարաձգելու դիմումը ներկայացնելու համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից կարող է սահմանվել ավելի կարճ ժամկետ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ի մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«Մշտական կացության կարգավիճակ կարող է տրվել նաեւ ծագումով  հայ օտարերկրացուն կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող օտարերկրացուն:»:
Հոդված 4. Օրենքի 19-րդ հոդվածի  «է» կետը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«է) նա սույն օրենքը խախտելու համար ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության եւ չի կատարել վարչական ակտով իր վրա դրված պարտականությունը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու պահից անցել է մեկ տարի:»:
Հոդված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ  պարբերությունով.
«Ուսման նպատակով ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստանալու համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից կարող է սահմանվել դիմելու ավելի կարճ ժամկետ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ИНОСТРАННЫХ ЛИЦАХ”
Статья 1. Пункт “б” части 1 статьи 8 Закона Республики Армения “Об иностранных лицах” от 25 декабря 2006 года, ЗР-47-Н (далее –Закон) изложить в следующей редакции:
“б) он был привлечен к административной ответственности за нарушение настоящего Закона и не исполнил возложенное на него административным актом обязательство, за исключением случаев, когда с момента привлечения к административной ответственности прошел один год; ”.
Статья 2. В статье 15 Закона:
1) часть 1 дополнить пунктом “е” следующего содержания:
“е) армянское происхождение.”;
2) часть 2 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
“Правительством Республики Армения может устанавливаться более короткий срок для подачи заявления на продление временного статуса пребывания в целях учебы.”.
Статья 3. Абзац второй части 1 статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
“Постоянный статус пребывания может быть предоставлен такжеиностранному лицу армянского происхождения или иностранному лицу, осуществляющему в Республике Армения предпринимательскую деятельность.”.
Статья 4. Пункт “ж” статьи 19 Закона изложить в следующей редакции:
“ж) он был привлечен к административной ответственности за нарушение настоящего Закона и не исполнил возложенное на него административным актом обязательство, за исключением случаев, когда с момента привлечения к административной ответственности прошел один год.”.
Статья 5. Часть 4 статьи 20 Закона дополнить абзацем вторым следующего содержания:
“Правительством Республики Армения может устанавливаться более короткий срок для получения временного статуса пребывания в целях учебы.”.