«ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ UՏՈՒԳՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԵՎ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.02.2010
Հոդված 1. «Հայաuտանի Հանրապետությունում uտուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2000 թվականի մայիuի 17-ի ՀO-60 oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածի 6-րդ մասից հանել «Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան իրականացվող uտուգումների նշանակման եւ անցկացման» բառերը:
1) 1-ին մասի «պաշտպանելն է» բառերը փոխարինել «պաշտպանելը» բառով, այնուհետ մասը լրացնել «, իսկ Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան նշանակված uտուգումների դեպքում նաեւ տնտեuավարող uուբյեկտի գործունեության հետ կապված առանձին տարրերի փաuտացի իրավիճակը պարզելն է» բառերով.
2) 5-րդ մասը «հիմնավորմամբ» բառից հետո լրացնել «, իսկ Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան նշանակված uտուգումների դեպքում` հետաքննության մարմինը կամ քննիչը` պատճառաբանված որոշմամբ» բառերով:
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Ստուգման ժամկետը երկարաձգող կամ կասեցնող ակտն ուժի մեջ է մտնում ստուգվող սուբյեկտին հանձնելու օրվան հաջորդող օրվանից:».
2) 3-րդ մասի առաջին պարբերությունը «դեպքերի» բառից հետո լրացնել «եւ Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան նշանակված uտուգումների» բառերով:
1) առաջին պարբերության երկրորդ նախադասությունը «հանձնարարությամբ» բառից հետո լրացնել «, իսկ Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան նշանակված uտուգումների դեպքում` հետաքննության մարմնի կամ քննիչի պատճառաբանված որոշմամբ» բառերով.
2) երկրորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժ» ենթակետով.
«ժ) Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան վերuտուգում նշանակելու դեպքում:»:
Հոդված 5. Օրենքի 7-րդ հոդվածի «ե» կետը «առաջացնող» բառից հետո լրացնել «ստուգման շրջանակներում» բառերով:
1) 2-րդ մասի առաջին նախադասության «գործողություններն» բառը փոխարինել  «գործողությունները, ինչպես նաեւ ստուգման արդյունքում կազմված ակտը» բառերով.
2) 2-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «դեպքերի» բառից հետո լրացնել «եւ Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան նշանակվող uտուգումների» բառերով.
«5. Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքին համապատասխան ստուգումն նշանակելու մասին հետաքննության մարմնի կամ քննիչի որոշումը բողոքարկվում է Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով, իսկ նշված ստուգման ընթացքում ստուգող անձի գործողությունները եւ ստուգման արդյունքում կազմված ակտը` սույն հոդվածի 2-4-րդ մասերով սահմանված  կարգով:»:
Հոդված 7. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը Հայաuտանի Հանրապետության քրեական դատավարության oրենuգրքին համապատաuխան իրականացված uտուգումների իրավաչափությունը վիճարկելիս «Հայաuտանի Հանրապետությունում uտուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության օրենքը կիրառվում է, եթե մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն այդ ստուգման արդյունքում ակտ չի կազմվել:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ”
Статья 1. В части 6 статьи 1 Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” от 17 мая 2000 года, ЗР-60 (далее - Закон) исключить слова “ назначением и проведением проверок, осуществляемых в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения,”.
1) часть 1 после слов “защита имущественных прав хозяйствующего субъекта” дополнить словами   “,   а в случае назначения проверок в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, - также   выяснение фактической ситуации по отдельным элементам, связанным с деятельностью хозяйствующего субъекта”;
2) часть 5 после слов “государственным органом” дополнить словами   “, а в случае проверок, назначенных в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, - по  обоснованному постановлению органа дознания или следователя”.
1) часть 2 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Акт, продлевающий или приостанавливающий срок проверки, вступает в силу со дня, следующего за днем его вручения проверяемому субъекту.”;
2)       абзац первый части 3 после слов “ исчисленных в установленном налоговым законодательством порядке дополнить словами “, и проверок, назначенных в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения”.
4 . В статье 5 Закона:
1) второе предложение первого абзаца после слов “ Премьер-министра Республики Армения ” дополнить словами “ , а в случае проверок, назначенных в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, - по  обоснованному постановлению органа дознания или следователя”;
2)  абзац второй дополнить подпунктом “к” следующего содержания:
“к) в случае назначения ревизии в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.”.
Статья 5. Пункт “д”   статьи 7 Закона после слова “влекущими” дополнить словами “в рамках проверки”.
1) первое предложение части 2 после слов “ Действия лиц, осуществляющих проверку,” дополнить словами “а также акт, составленный по результатам проверки,”;
2) второе предложение части 2 после слов “ настоящего Закона” дополнить словами “, и проверок, назначаемых в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения”;
“5. Постановление органа дознания или следователя о назначении проверки в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения обжалуется в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, а действия проверящего лица в процессе указанной проверки и акт, составленный по результатам проверки, – в порядке, установленном частями 2-4 настоящей статьи.”.
Статья 7. При оспаривании правомерности проверок, осуществленных в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения до вступления настоящего Закона в силу , Закон Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения применяется, если акт по результатам данной проверки не составлен до вступления настоящего Закона в силу.