«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2002 թվականի մայիսի 7-ի ՀO-337 oրենքի (այuուհետ` Օրենք) 16-րդ հոդվածի 18-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«18) օրենքով սահմանված դեպքերում սահմանում է տեղական հարկերի, տուրքերի եւ վճարների տեսակներն ու դրույքաչափերը.»:
Հոդված 2. Օրենքի 34-րդ հոդվածում`
1. 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ բովանդակությամբ`
«2) տեղական հարկերի, տուրքերի եւ վճարների` օրենքով սահմանված տեսակներն ու դրույքաչափերը uահմանելու վերաբերյալ որոշման նախագծերը ներկայացնում է ավագանու հաuտատմանը.
2.1) oրենքով uահմանված կարգով կազմակերպում է տեղական հարկերի, տուրքերի եւ վճարների, համայնքի վարչական uահմաններում գտնվող համայնքային եւ պետական uեփականություն համարվող հողերի, համայնքի uեփականություն համարվող գույքի վարձավճարների գանձումն ու վերահuկումը.
2.2) տեղական հարկերը, տուրքերը եւ վճարները չվճարող անձանց նկատմամբ oրենքով uահմանված կարգով կիրառում է համապատաuխան միջոցներ.»:
Հոդված 3. Օրենքի 57-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետում`
1) «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ա) տեղական հարկերից`
- հողի հարկ` համայնքի վարչական տարածքում գտնվող հողի համար,
- գույքահարկ` համայնքի վարչական տարածքում գտնվող գույքի համար,
- հյուրանոցային հարկ,
- տրանսպորտային միջոցների կայանատեղի հարկ.».
2)   «բ» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 67-րդ հոդվածի 1-ին մասի «Հողի հարկի, գույքահարկի, տեղական» բառերը փոխարինել «Տեղական հարկերի,» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Пункт 18 статьи 16 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” от 7 мая 2002 года, ЗР-337-Н (далее-Закон) изложить в следующей редакции:
“18) в установленных законом случаях определяет виды и ставки местных налогов, пошлин и сборов;”.
Статья 2. В статье 34 Закона:
1. пункт 2 части 1 изложить со следующим содержанием:
2) вносит на утвеждение муниципального совета проекты постановления об установлении видов и ставок местных налогов, пошлин и сборов, установленных законом;
2.1) в установленном законом порядке организует взимание местных налогов, пошлин и сборов, арендной платы за находящиеся в административных границах муниципалитета земли, считающиеся муниципальной и государственной собственностью, имущество, считающееся муниципальной собственностью, и контроль за ним;
2.2) в установленном законом порядке применяет соответствующие меры в отношении лиц, не уплачивающих налоги, пошлины и сборы;”.
2. Часть 2 признать утратившей силу.
Статья 3. В пункте 1 части 1 статьи 57 Закона:
1) подпункт “а” изложить в следующей редакции:
“а) из местных налогов:
- земельный налог – на землю, находящуюся на административной территории муниципалитета,
- налог на имущество – на имущество, находящееся на административной территории муниципалитета;
- гостиничный налог,
- налог на парковочное место транспортных средств;”;
2) подпункт “б” признать утратившим силу.
Статья 4. В части 1 статьи 67 Закона слова “ по земельному налогу, налогу на имущество, местных ” заменить словами “местных налогов,”.
Статья 5 . Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования.