Ընդունվել է 29.04.2010
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 970-րդ հոդվածի 3-րդ կետի առաջին նախադասության «համալիր թույլտվության պայմանագիրը» բառերը փոխարինել «համալիր թույլտվությունը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 1100-րդ հոդվածի 3-րդ կետի 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3) աշխարհագրական նշումները, ծագման տեղանունները եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանումները:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 1106-րդ հոդվածի 4-րդ կետում՝
1) 2-րդ ենթակետի «(բացառիկ լիցենզիա)» բառերը փոխարինել «(եզակի լիցենզիա)» բառերով.
2) 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3) մտավոր սեփականության օբյեկտի օգտագործման իրավունք՝ առանց լիցենզատուի կողմից այն օգտագործելու եւ այլ անձանց թույլտվություն տալու իրավունքի (բացառիկ լիցենզիա).».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ ենթակետով՝
«4) oրենքով թույլատրվող լիցենզիայի այլ տեuակներ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 1171-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին եւ 2-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Ապրանքային եւ սպասարկման նշանը (այսուհետ՝ ապրանքային նշան) այն նիշն է, որն օգտագործվում է մեկ անձի ապրանքները եւ (կամ) ծառայությունները այլ անձի ապրանքներից եւ (կամ) ծառայություններից տարբերելու համար։
2. Ապրանքային նշանին իրավական պահպանություն տրամադրվում է՝
1) օրենքով սահմանված կարգով դրա պետական գրանցման հիման վրա.
2) օրենքով սահմանված կարգով ապրանքային նշանը Հայաստանի Հանրապետությունում հանրահայտ ճանաչելու հիման վրա.
3) Հայաuտանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի համաձայն` միջազգային գրանցման հիման վրա:».
2) 4-րդ կետի «Ապրանքային եւ uպաuարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների մաuին» բառերը փոխարինել «Ապրանքային նշանների մասին» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 1172-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի «սեփականատերը» բառը փոխարինել «իրավատերը» բառով.
2) 2-րդ եւ 3-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«2. Գրանցված ապրանքային նշանի իրավատերը բացառիկ իրավունք ունի արգելելու երրորդ անձանց, առանց իր թույլտվության, առեւտրային գործունեության ընթացքում օգտագործել ցանկացած նիշ, որը՝
1) նույնական է գրանցված ապրանքային նշանին եւ օգտագործվում է այն ապրանքների եւ (կամ) ծառայությունների նկատմամբ, որոնց համար գրանցված է ապրանքային նշանը.
2) նույնական կամ նման է գրանցված ապրանքային նշանին եւ օգտագործվում է այնպիսի ապրանքների եւ (կամ) ծառայությունների նկատմամբ, որոնք նույնական կամ նույնատիպ են այն ապրանքներին եւ (կամ) ծառայություններին, որոնց համար գրանցված է ապրանքային նշանը, եթե այդ նշանի օգտագործումն սպառողների մոտ  շփոթություն առաջացնելու վտանգ է պարունակում, ներառյալ՝ գրանցված ապրանքային նշանին զուգորդումը.
3) նույնական կամ նման է ապրանքային նշանին, որը  գրանցված է այլ ապրանքների եւ (կամ) ծառայությունների համար, եթե վերջինս համբավ ունի (ճանաչված է) Հայաստանի Հանրապետությունում, եւ այդ նշանի օգտագործումն  անհիմն առավելությունների կբերի կամ վնաս կհասցնի ապրանքային նշանի տարբերակիչ բնույթին կամ համբավին (ճանաչվածությանը):
3. Ապրանքային նշանի օգտագործում է համարվում՝
1) այդ ապրանքային նշանի զետեղումն ապրանքների կամ դրանց փաթեթավորման վրա, ինչպես նաեւ դրա օգտագործումը որպես այդ ապրանքների փաթեթավորում՝ եռաչափ ապրանքային նշանի դեպքում.
2) այդ ապրանքային նշանով մակնշված ապրանքների վաճառքի առաջարկը, դրանց վաճառքը կամ այդ նպատակով պահեստավորումը կամ այդ ապրանքային նշանով ծառայության մատուցումը կամ դրա առաջարկը.
3) այդ ապրանքային նշանով մակնշված ապրանքների ներմուծումը կամ արտահանումը.
4) այդ նիշի կիրառումը փաստաթղթերի վրա կամ գովազդի նպատակով.
5) այդ ապրանքային նշանի օգտագործումն ինտերնետային կամ հեռահաղորդակցության համաշխարհային համակարգչային այլ ցանցերում, մասնավորապես հասցեագրման ցանկացած միջոցներում, այդ թվում՝ դոմեն անվանումներում.
6) սույն կետի 1-4-րդ ենթակետերում նշված նպատակներով ապրանքային նշանի բազմացումը, պահեստավորումը կամ վաճառքը։».
4) ուժը կորցրած ճանաչել  4-րդ կետը:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 1174-րդ հոդվածում «Ապրանքային եւ uպաuարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների մաuին» բառերը փոխարինել «Ապրանքային նշանների մասին» բառերով:
Հոդված 7.  Օրենսգրքի 1175-րդ հոդվածում 1-ին կետի «նշանի սեփականատերը» բառերը փոխարինել «ապրանքային նշանի  իրավատերը» բառերով։
Հոդված 8.  Օրենսգրքի 1176-րդ եւ 1178-րդ հոդվածներում 1-ին կետերի «սեփականատերը» բառը փոխարինել «իրավատերը» բառով։
Հոդված 9. Օրենսգրքի 69-րդ գլխի 3-րդ պարագրաֆում՝
1) վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«§ 3. ԱՇԽԱՐՀԱԳՐԱԿԱՆ ՆՇՈՒՄԸ, ԾԱԳՄԱՆ ՏԵՂԱՆՈՒՆԸ ԵՎ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ  ԱՎԱՆԴԱԿԱՆ  ԱՐՏԱԴՐԱՆՔԸ».
2) բոլոր հոդվածներում «ապրանքի ծագման» բառերը փոխարինել «ծագման» բառով.
Հոդված 10. Օրենսգրքի 1179-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Ծագման տեղանուն է համարվում տարածքի (բնակավայրի), որոշակի տեղանքի կամ բացառիկ դեպքերում երկրի աշխարհագրական անվանումը, որը ծառայում է այն  արտադրանքը  նշելու համար, որը ծագել է տվյալ տարածքից, որոշակի տեղանքից կամ երկրից, եւ որի յուրահատուկ որակը կամ այլ բնորոշ հատկանիշները գլխավորապես կամ բացառապես պայմանավորված են տվյալ աշխարհագրական բնապայմաններով (ներառյալ` բնական եւ մարդկային գործոնները), եւ որի արտադրությունը, վերամշակումը եւ պատրաստումը տեղի են ունենում տվյալ աշխարհագրական վայրում:».
2) 3-րդ կետի «Ապրանքային եւ սպասարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների մասին» բառերը փոխարինել «Աշխարհագրական նշումների մասին» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1179.1-րդ եւ 1179.2-րդ հոդվածներով՝
«Հոդված 1179.1. Աշխարհագրական նշման իրավական պահպանությունը
1. Աշխարհագրական նշում է համարվում տարածքի (բնակավայրի), որոշակի տեղանքի կամ բացառիկ դեպքերում երկրի անվանումը, որը ծառայում է այն  արտադրանքը  նշելու համար, որը ծագել է տվյալ տարածքից, որոշակի տեղանքից կամ երկրից, որի յուրահատուկ որակը, համբավը կամ այլ բնորոշ հատկանիշները հիմնականում պայմանավորված են տվյալ աշխարհագրական ծագմամբ, որը արտադրվել  եւ (կամ) վերամշակվել  եւ (կամ) պատրաստվել է տվյալ աշխարհագրական վայրում:
2. Աշխարհագրական նշմանն իրավական պահպանություն տրամադրվում է դրա գրանցման հիման վրա:
Գրանցման հիման վրա տրվում է աշխարհագրական անվանման օգտագործման վկայագիր:
3. Աշխարհագրական նշման գրանցման, օգտագործման վկայագիր տալու, գրանցումն ու վկայագրերն անվավեր ճանաչելու եւ դրանց գործողությունը դադարեցնելու կարգն ու պայմանները որոշվում են «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
4. Աշխարհագրական նշումների իրավական պահպանության հետ կապված եւ սույն պարագրաֆով չկարգավորված հարաբերությունների նկատմամբ կիրառվում է «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը։
Հոդված 1179.2.  Երաշխավորված ավանդական արտադրանքի իրավական պահպանությունը
1. Երաշխավորված ավանդական արտադրանք է համարվում գյուղատնտեսական արտադրանքը կամ սննդամթերքը, որի յուրահատկությունները ճանաչված են,  եւ որը գրանցված է օրենքով սահմանված կարգով:
2. Երաշխավորված ավանդական արտադրանքին իրավական պահպանություն տրամադրվում է դրա գրանցման հիման վրա:
3. Երաշխավորված ավանդական արտադրանքի գրանցման, օգտագործման իրավունքի ծագման, դրանց գործողությունը դադարեցնելու կարգն ու պայմանները որոշվում են  «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
4. Երաշխավորված ավանդական արտադրանքի իրավական պահպանության հետ կապված եւ սույն պարագրաֆով չկարգավորված հարաբերությունների նկատմամբ կիրառվում է «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքը։»։
Հոդված 12. Օրենսգրքի 1180-1182-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 1180. Աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանման օգտագործման իրավունքը
1. Գրանցված աշխարհագրական նշումը եւ ծագման տեղանունը կարող են օգտագործել  այն անձինք, որոնք «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ստացել են դրանց օգտագործման թույլտվություն:
2. Երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանումը կարող է օգտագործել ցանկացած անձ, եթե դա չի հակասում «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի դրույթներին:
3. Աշխարհագրական նշման ծագման տեղանվան եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանման oգտագործման իրավունք ունեցող անձը կարող է այդ նշումը կամ անվանումը զետեղել համապատասխան ապրանքի, դրա փաթեթավորման, գովազդի, ազդագրերի ու հաշիվների վրա կամ դա այլ կերպ oգտագործել` տվյալ ապրանքը քաղաքացիական շրջանառության մեջ մտցնելու կապակցությամբ:
Հոդված 1181. Աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի իրավական պահպանության ոլորտը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում իրավական պահպանություն է տրամադրվում Հայաստանի Հանրապետության ծագմամբ աշխարհագրական նշմանը եւ ծագման տեղանվանը, ինչպես նաեւ  Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող երաշխավորված ավանդական արտադրանքին:
2. Այլ պետության ծագմամբ աշխարհագրական նշմանը եւ ծագման տեղանվանը, ինչպես նաեւ այլ պետությունում արտադրվող  երաշխավորված ավանդական արտադրանքին Հայաuտանի Հանրապետությունում իրավական պահպանություն է տրամադրվում oրենքով նախատեuված դեպքերում եւ կարգով:
Հոդված 1182.  Աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանման օգտագործման իրավունքի վկայագրի գործողության ժամկետը
1. Գրանցված աշխարհագրական նշման եւ ծագման տեղանվան օգտագործման իրավունքի վկայագրերի գործողության ժամկետները սահմանվում են «Աշխարհագրական նշումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
2. Գրանցված երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանման օգտագործման իրավունքը գործում է անժամկետ՝ մինչեւ գրանցման գործողության դադարեցումը:»։
Հոդված 13. Օրենսգրքի 1182.1-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 14. Օրենսգրքի 1183-րդ  հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 1183. Պատասխանատվությունն աշխարհագրական նշման, ծագման տեղանվան եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանման ապօրինի օգտագործման համար
Աշխարհագրական նշումը, ծագման տեղանունը եւ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանումն օգտագործելու իրավունք ունեցող անձը, ինչպես նաեւ ցանկացած ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձ կարող են այդ աշխարհագրական նշումը, ծագման տեղանունը կամ երաշխավորված ավանդական արտադրանքի անվանումն ապօրինի օգտագործող անձից պահանջել դադարեցնել դրա կամ դրան շփոթելու աստիճան նման նշման կամ անվանման օգտագործումը, վերացնել դրանք ապրանքի, դրա փաթեթավորման վրայից, գովազդի, ազդագրերի, հաշիվների եւ ուղեկցող այլ փաստաթղթերից, իսկ եթե դա անհնար է՝ պահանջել օրենսդրությամբ սահմանված կարգով առգրավել եւ ոչնչացնել  փաթեթեթավորումը կամ ապրանքը:»:

Статья 2. Подпункт 3 пункта 3 статьи 1100 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3) географические указания, наименования мест происхождения и наименования гарантированного традиционного продукта.”.
Статья 3. В пункте 4 статьи 1106 Кодекса:
1) в подпункте 2 слова “(исключительная лицензия)” заменить словами “(единичная лицензия)”;
2) подпункт 3 изложить в следующей редакции:
“3) право использования объекта интеллектуальной собственности без права его использования лицензиаром и без права выдачи лицензии другим лицам (исключительная лицензия);”;
3) пункт дополнить подпунктом 4 следующего содержания:
“4) другие виды лицензии, допускаемые законом.”.
Статья 4. В статье 1171 Кодекса:
1) пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
“1. Товарный знак и знак обслуживания (далее – товарный знак) – это знак, используемый для отличия товаров и (или) услуг одного лица от товаров и (или) услуг другого лица.
2. Правовая охрана товарному знаку предоставляется:
1) на основании его государственной регистрации в установленном законом порядке;
2) на основании признания товарного знака общеизвестным в Республике Армения в установленном законом порядке;
3) согласно международным договорам Республики Армения на основании международной регистрации.”;
2) в пункте 4 слова “О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров” заменить словами “О товарных знаках”.
В статье 1172 Кодекса:
1) в пункте 1 слово “Собственник” заменить словом “Правообладатель”;
2) пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
“2. Правообладатель зарегистрированного товарного знака имеет исключительное право запрещать третьим лицам использование без его разрешения в ходе коммерческой деятельности любого знака, который:
1) идентичен с зарегистрированным товарным знаком и используется в отношении товаров и (или) услуг, для которых зарегистрирован товарный знак;
2) идентичен или схож с зарегистрированным товарным знаком и используется в отношении товаров и (или) услуг, идентичных или однородных с товарами и (или) услугами, для которых зарегистрирован товарный знак, если использование этого знака содержит для потребителей угрозу его смешения, включая ассоциирование с зарегистрированным товарным знаком;
3) идентичен или схож с товарным знаком, зарегистрированным для других товаров и (или) услуг, если последний имеет репутацию (известен) в Республике Армения, и использование этого знака приведет к необоснованным преимуществам или нанесет ущерб различительному характеру или репутации (известности) товарного знака.
3. Использованием товарного знака считается:
1) помещение этого товарного знака на товарах или их упаковке, а также его использование в качестве упаковки этих товаров в случае трехмерного товарного знака;
2) предложение к продаже товаров, маркированных этим товарным знаком, их продажа или складирование с этой целью, либо оказание услуги или ее предложение с этим товарным знаком;
3) ввоз или вывоз товаров, маркированных этим товарным знаком;
4) применение этого знака на документах или с целью рекламы;
5) использование этого товарного знака в сети Интернет или других мировых компьютерных коммуникационных сетях, в частности при любых способах адресации, в том числе в доменных именах;
6) размножение, хранение или продажа товарного знака в целях, указанных в подпунктах 1-4 настоящего пункта.”;
4) пункт 4 признать утратившим силу.
В статье 1174 Кодекса слова «“О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров”» заменить словами «“О товарных знаках”».
В пункте 1 статьи 1175 Кодекса слова “правообладателем знака” заменить словами “правообладателем товарного знака”.
В пункте 1 статьи 1176 Кодекса слова “обладателем права на товарный знак” заменить словами “правообладателем товарного знака” и в пункте 1 статьи 1178 Кодекса слово “владельцу” заменить словом “правообладателю”.
В параграфе 3 главы 69 Кодекса:
“§ 3. ГЕОГРАФИЧЕСКОЕ УКАЗАНИЕ, НАИМЕНОВАНИЕ МЕСТА ПРОИСХОЖДЕНИЯ И ГАРАНТИРОВАННЫЙ ТРАДИЦИОННЫЙ ПРОДУКТ”;
2) во всех статьях слова “происхождения товара” заменить словом “происхождения”.
В статье 1179 Кодекса:
“1. Наименованием места происхождения считается наименование территории (населенного пункта), определенной местности или в исключительных случаях географическое наименование страны, служащее для обозначения продукции, которая произошла из данной территории, определенной местности или страны, и специфическое качество или другие характерные свойства которой главным образом или исключительно обусловлены данными природно-географическими условиями (включая природный и человеческий факторы), и производство, переработка и изготовление которой происходит в данной географической местности.”;
2) в пункте 3 слова “О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров” заменить словами “О географических указаниях”.
Кодекс дополнить статьями 1179.1 и 1179.2 следующего содержания:
“Статья 1179.1. Правовая охрана географического указания
1. Географическим указанием считается наименование территории (населенного пункта), определенной местности или в исключительных случаях страны, служащее для обозначения продукции, которая происходит из данной территории, определенной местности или страны, специфическое качество, репутация или другие характерные свойства которой в основном обусловлены данным географическим происхождением, которая произведена и (или) переработана, и (или) изготовлена в данной географической местности.
2. Правовая охрана географическому указанию предоставляется на основании его регистрации.
На основании регистрации выдается свидетельство о пользовании географическим указанием.
3. Порядок и условия регистрации географического указания, выдачи свидетельства о пользовании им, признания недействительными регистрации и свидетельств и прекращения их действия определяются Законом Республики Армения “О географических указаниях”.
4. К отношениям, связанным с правовой охраной географических указаний и не урегулированным настоящим параграфом, применяется Закон Республики Армения “О географических указаниях”.
Статья 1179.2. Правовая охрана гарантированного традиционного продукта
1. Гарантированным традиционным продуктом считается сельскохозяйственная продукция или пищевые продукты, специфические свойства которых известны и которые зарегистрированы в установленном законом порядке.
2. Правовая охрана гарантированному традиционному продукту предоставляется на основании его регистрации.
3. Порядок и условия регистрации гарантированного традиционного продукта, возникновения права пользования им, прекращения их действия определяются Законом Республики Армения “О географических указаниях”.
4. К отношениям, связанным с правовой охраной гарантированного традиционного продукта и не урегулированным настоящим параграфом, применяется Закон Республики Армения “О географических указаниях”.”.
Статьи 1180-1182 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 1180. Право пользования географическим указанием, наименованием места происхождения и наименованием гарантированного традиционного продукта
1. Зарегистрированными географическим указанием и наименованием места происхожения могут пользоваться лица, получившие разрешение на пользование ими в порядке, установленном Законом Республики Армения “О географических указаниях”.
2. Наименованием гарантированного традиционного продукта может пользоваться любое лицо, если это не противоречит положениям Закона Республики Армения “О географических указаниях”.
3. Лицо, имеющее право пользования географическим указанием, наименованием места происхождения и наименованием гарантированного традиционного продукта, может помещать это указание или наименование на соответствующем товаре, его упаковке, в рекламе, проспектах и счетах или использовать его иным образом в связи в введением данного товара в гражданский оборот.
Статья 1181. Сфера действия правовой охраны географического указания, наименования места происхождения и гарантированного традиционного продукта
1. В Республике Армения правовая охрана предоставляется географическому указанию и наименованию места происхождения, происходящим из Республики Армения, а также гарантированному традиционному продукту, производимому в Республике Армения.
2. В Республике Армения правовая охрана географическому указанию и наименованию места происхождения, происходящим из другого государства, а также гарантированному традиционному продукту, производимому в другом государстве, предоставляется в случаях и порядке, предусмотренных законом.
Статья 1182. Срок действия свидетельства о праве пользования географическим указанием, наименованием места происхождения и наименованием гарантированного традиционного продукта
1. Сроки действия свидетельств о праве пользования зарегистрированными географическим указанием и наименованием места происхождения устанавливаются Законом Республики Армения “О географических указаниях”.
2. Право пользования наименованием зарегистрированного гарантированного традиционного продукта действует бессрочно - до прекращения действия регистрации.”.
Статью 1182.1 Кодекса признать утратившей силу.
Статью 1183 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 1183. Ответственность за незаконное пользование географическим указанием, наименованием места происхождения и наименованием гарантированного традиционного продукта
Лицо, имеющее право пользования географическим указанием, наименованием места происхождения и наименование гарантированного традиционного продукта, а также любое физическое и юридическое лицо могут потребовать от лица, незаконно использующего географическое указание, наименование места происхождения или наименование гарантированного традиционного продукта, прекращения использования его или сходного с ним до степени смешения указания или наименования, удаления их с товара, его упаковки, из рекламы, проспектов, счетов и иной сопровождающей документации, а если это невозможно, потребовать изъятия и уничтожения упаковки или товара в установленном законодательством порядке.”.