«ՍՆԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-51-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ մասերով.
«4. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված ֆոնդի կառավարման պայմանագրի կողմ համարվող եւ այդ ֆոնդի միջոցների սեփականատեր չհամարվող ֆոնդի կառավարչի համար ֆոնդի կառավարման հետ կապված գործարքներով նրա ստանձնած պարտավորությունները սույն օրենքի իմաստով համարվում են պարտավորություն, եթե համաձայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի դրույթների` դրանք ենթակա են կատարման նրա հաշվին` ամբողջությամբ կամ համապատասխան ֆոնդի ակտիվների անբավարարության դեպքում` վերջին դեպքում չբավարարող մասով:
5. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված ֆոնդի կառավարման պայմանագրի կողմ համարվող եւ այդ ֆոնդի միջոցների սեփականատեր համարվող ֆոնդի կառավարիչը համարվում է անվճարունակ նաեւ այն դեպքում, եթե իր կողմից կառավարվող ֆոնդի (ֆոնդերի) ակտիվների հաշվին կատարման ոչ ենթակա պարտավորությունները գերազանցում են ֆոնդի կառավարչի այն ակտիվների արժեքը, որոնք իր կողմից կառավարվող ֆոնդի ակտիվներ չեն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 71-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3-րդ մասով.
«3. Ֆոնդի  մասնակից պարտապանի` ֆոնդի ակտիվներում ունեցած բաժնի նկատմամբ արգելադրումն իրականացվում է նրան պատկանող այդ ֆոնդի փայի (փայերի) նկատմամբ արգելադրում իրականացնելու միջոցով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 82-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Ֆոնդի կառավարչի լուծարման դեպքում նրա կողմից կառավարվող եւ նրա սեփականությունը համարվող ֆոնդի (ֆոնդերի) ակտիվների հաշվին բավարարվում են միայն տվյալ ֆոնդի կառավարման հետ կապված այն պարտավորություններով պարտատերերի պահանջները, որոնք օրենքի համաձայն ենթակա են կատարման ֆոնդի ակտիվների հաշվին: Ֆոնդի մնացորդային ակտիվները օրենքով սահմանված կարգով փոխանցվում են այլ ֆոնդի կառավարչի:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О БАНКРОТСТВЕ”
тья 1. Статью 3 Закона Республики Армения “О банкротстве” от 25 декабря 2006 года, ЗР-51-Н (далее – Закон) дополнить частями 4 и 5 следующего содержания:
“4. Для управляющего фондом, являющегося стороной договора управления фондом, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Армения, и не считающегосясобственником средств этого фонда, обязательства, принятые им по сделкам, связанным с управлением фондом, по смыслу настоящего Закона считаются обязательством, если согласно положениям Гражданского кодекса Республики Армения они подлежат исполнению за его счет полностью или при недостаточности активов соответствующего фонда – в недостающей частив последнем случае.
5. Управляющий фондом, являющийся стороной договора управления фондом, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Армения, и считающийся собственником средств этого фонда, считается неплатежеспособным также в случае, если обязательства, не подлежащие исполнению за счет управляемых им активов фонда (фондов), превышают стомость активов управляющего фондом, не являющихся активами управляемого им фонда.”.
Статья 2. Статью 71 Закона дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Наложение ареста на долю должника-участника фонда, имеющуюся в активах фонда, осуществляется посредством наложения ареста на принадлежащий (принадлежащие) ему пай (паи) этого фонда.”.
Статья 3. Статью 82 Закона дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. При ликвидации управляющего фондом требования кредиторов удовлетворяются за счет управляемых им и считающихся его собственностью активов фонда (фондов) только по тем связанным с управлением фондом обязательствам, которые согласно закону подлежат исполнению за счет активов фонда. Остаточные активы фонда в установленном законом порядке переводятся управляющему другим фондом.”.