«ՀԱՐԿԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-107 օրենքի 33-րդ հոդվածը առաջին պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով`
«Պետական բյուջե հավաքագրվող հարկատեսակներին (բացառությամբ պետական բյուջե հավաքագրվող գույքահարկի եւ հողի հարկի) վերաբերող գերավճարների եւ (կամ) գերավճարից տարբերվող գումարների վերադարձն օրենքով սահմանված ժամկետից 90 օրվանից ավելի ուշացնելու դեպքում այդ ժամկետին հաջորդող յուրաքանչյուր ուշացված օրվա համար հարկ վճարողին վճարվում է տույժ` ժամանակին չվերադարձված` սույն հոդվածով սահմանված կարգով որոշվող գերավճարի եւ (կամ) գերավճարից տարբերվող գումարի նկատմամբ` Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած բանկային տոկոսի հաշվարկային դրույքի չափով (վերահաշվարկված օրական կտրվածքով): Տույժերի հաշվարկման, հաշվանցման եւ (կամ) վճարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Սույն հոդվածի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված` ժամանակին չվերադարձված գերավճարի եւ (կամ) գերավճարից տարբերվող գումարի մեծությունը որոշվում է պարտավորությունների եւ հաշվանցվող գումարների ժամանակագրական կարգով մարման արդյունքում` որպես տվյալ օրվա դրությամբ առկա` հարկ վճարողի` պետական բյուջե հավաքագրվող հարկերի եւ այլ պարտադիր վճարների մասով պարտավորությունների մարման պայմաններում չվերադարձված գումարի փաստացի մնացորդ: Տույժերի հաշվարկը դադարեցվում է գերավճարը եւ (կամ) գերավճարից տարբերվող գումարը պետական բյուջե հավաքագրվող հարկերի (բացառությամբ պետական բյուջե հավաքագրվող գույքահարկի եւ հողի հարկի) եւ այլ պարտադիր վճարների մասով պարտավորությունների դիմաց հաշվանցելու եւ (կամ) վերադարձնելու արդյունքում մարվելու պահից:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված տույժերը կիրառվում են 2010 թվականի հունվարի 1-ից հետո առաջացող գերավճարների եւ (կամ) գերավճարից տարբերվող գումարների նկատմամբ:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГАХ”
Статья 1. Статью 33 Закона Республики Армения “О налогах” от  14 апреля 1997 года, ЗР-107 после первого абзаца дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“В случае задержки возврата переплат и (или) отличных от перплат сумм, относящихся к собираемым в государственный бюджет видам налогов (за исключением собираемых в государственный бюджет налога на имущество и земельного налога), на более чем 90 дней от установленного законом срока за каждый следующий за этим сроком день задержки налогоплательщику   за своевременно невозвращение определяемых в установленном настоящей статьей порядке переплаты и (или) отличной от перплаты суммы выплачивается пеня в размере установленной Центральным банком Республики Армения расчетной ставки банковского процента (в разрезе поденного перерасчета). Порядок начисления, зачета и (или) выплаты пеней устанавливается Правительством Республики Армения.
Величина своевременно не возвращенных переплаты и (или) отличной от перплаты суммы, установленных абзацем вторым настоящей статьи, определяется как имеющийся по состоянию на данный день в результате погашения в хронологическом порядке обязательств и зачитываемых сумм фактический остаток суммы, не возвращенной в условиях погашения обязательств в части собираемых в государственный бюджет налогов и других обязательных платежей налогоплательщика. Начисление пеней прекращается с момента погашения переплаты и (или) отличной от перплаты суммы в результате зачета и (или) возврата в счет обязательств в части собираемых в государственный бюджет налогов (за исключением собираемых в государственный бюджет налога на имущество и земельного налога) и других обязательных платежей.”.
Пени, установленные статьей 1 настоящего Закона, применяются к переплатам и (или) отличным от перплаты суммам, возникшим после 1 января 2010 года.