«ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՀԱՏՈՒՑՈՒՄԸ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-142-Ն oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի բոլոր «երկու միլիոն» բառերը փոխարինել «չորս միլիոն» բառերով, իսկ բոլոր «մեկ միլիոն» բառերը` «երկու միլիոն» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «2.5 տոկոսը» բառերը փոխարինել «5 տոկոսը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժե.1» կետով`
«ժե.1) առնվազն հինգ տարին մեկ քննարկում է երաշխավորված ավանդի` սույն օրենքով սահմանված չափերի վերանայման հարցը` Հիմնադրամի կանոնադրությամբ սահմանված չափորոշիչներին համապատասխանության տեսանկյունից.»:
Հոդված 4. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ» կետում`
1) առաջին պարբերության «կենսաթոշակային հիմնադրամին մուծումներ» բառերը փոխարինել «պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներ» բառերով.
2) վերջին պարբերության «ծախuերը:» բառը փոխարինել «ծախսերը,» բառով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«- հիմնադրամի բնականոն գործունեության ապահովման համար անհրաժեշտ հարկերի, տուրքերի, պարտադիր այլ վճարների, վարձակալական վճարների, բանկային, կոմունալ ծառայություններից օգտվելու հետ կապված ծախսերը:»:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը, որպես միակ հիմնադիր, Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամում կարող է կատարել մինչեւ հինգ միլիարդ Հայաստանի Հանրապետության դրամի ներդրում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГАРАНТИРОВАНИИ ВОЗМЕЩЕНИЯ ПО БАНКОВСКИМ ВКЛАДАМ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ”
В статье 3 Закона Республики Армения “О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц” от 24 ноября 2004 года, ЗР-142-Н (далее – Закон) слова “два миллиона” в соответствующих падежных формах заменить словами “четыре миллиона” в соответствующих падежных формах, а слова “один миллион” в соответствующих падежных формах – словами “два миллиона” в соответствующих падежных формах.
В части 2 статьи 12 Закона слова “2,5 процента” заменить словами “5 процентов”.
Часть 4 статьи 19 Закона дополнить пунктом “п.1” следующего содержания:
“п.1) рассматривает не менее чем раз в пять лет вопрос о пересмотре установленных настоящим Законом размеров гарантированного вклада в аспекте их соответствия нормам, установленным уставом Фонда;”.
В пункте “б” части 1 статьи 23 Закона:
1) в абзаце первом слова “взносы в Пенсионный фонд” заменить словами “платежи обязательного социального обеспечения”;
2) в последнем абзаце слово “резервов.” заменить словом “резервов,”;
3) часть дополнить новым абзацем следующего содержания:
“ – расходы, связанные с налогами, пошлинами и другими обязательными платежами, арендными платежами, расходы за пользование банковскими, коммунальными услугами.”.
Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования.
Со дня вступления настоящего Закона в силу Центральный банк Республики Армения в качестве единственного учредителя может инвестировать в Фонд гарантирования возмещения по вкладам до пяти миллиардов драмов Республики Армения.