Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀO-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 15-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հյուպատոuական ծառայությունների կամ գործողությունների համար պետական տուրքը (հյուպատոսական գանձումը) գանձվում է հետեւյալ դրույքաչափերով.
Դրույքաչափերը գործակիցներով բազային տուրքի նկատմամբ
Դրույքաչափ | ||
1. | Անձնագրերի հետ կապված հյուպատոսական գործողություններ | |
ա) օտարերկրյա պետություններում վավերական Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր տալու կամ փոխանակելու համար | ||
բ) 16 տարին չլրացած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիրը փոխանակելու համար | ||
գ) կորցրածի փոխարեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր տալու համար, եթե անձնագիրը կորել է անձնագրի տիրոջ մեղքով | ||
դ) այլ դեպքերում կորցրածի փոխարեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր տալու համար | ||
ե) օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության անձնագրի վավերականության ժամկետը երկարաձգելու համար | ||
զ) Հայաստանի Հանրապետության անձնագրի վավերականության ընդհանուր ժամկետը եւ օտարերկրյա պետություններում վավերականության ժամկետը երկարաձգելու համար | ||
է) Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձի վկայական տալու համար, եթե անձնագիրը կորել է անձնագրի տիրոջ մեղքով | ||
ը) ժամկետանց կամ այլ պատճառով օգտագործման համար ոչ պիտանի անձնագրի հիմքով Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձի վկայական տալու համար | ||
թ) այլ դեպքերում Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձի վկայական տալու համար | ||
ժ) օտարերկրյա պետություններ մշտական բնակության ժամանողներին հյուպատոսական հաշվառման վերցնելու համար | ||
ժա) հյուպատոսական ժամանակավոր հաշվառման վերցնելու համար, օտարերկրյա պետություն ժամանելու օրվանից հետո` վեց ամսվա ընթացքում դիմելու դեպքում | ||
ժբ) հյուպատոսական ժամանակավոր հաշվառման վերցնելու համար, օտարերկրյա պետություն ժամանելու օրվանից հետո` վեց ամսից ավելի, բայց մեկ տարուց պակաս գտնվելու դեպքում | ||
ժգ) հյուպատոսական հաշվառման մեջ չլինելու դեպքում յուրաքանչյուր տարվա համար` լրացուցիչ | ||
2. | Միջնորդագրերի ձեւակերպում | |
ա) օտարերկրյա պետություններում մշտական բնակության թույլտվություն ստանալու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների միջնորդագրերը ձեւակերպելու համար | ||
3. | Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի արտոնագրերի ձեւակերպում | |
ա) Հայաստանի Հանրապետություն այցելության մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 21 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով) տալու համար | ||
բ) Հայաստանի Հանրապետություն այցելության մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 120 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով) տալու համար | ||
գ) Հայաստանի Հանրապետություն այցելության բազմակի մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 60 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով եւ մինչեւ վեց ամիս վավերականության ժամկետով) տալու համար | ||
դ) Հայաստանի Հանրապետություն այցելության բազմակի մուտքի արտոնագիր (մինչեւ 120 օր ժամկետով գտնվելու իրավունքով եւ մինչեւ մեկ տարի վավերականության ժամկետով) տալու համար | ||
ե) Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական մուտքի համար արտոնագիր տալու համար | ||
զ) Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական արտոնագիր տալու համար | ||
է) Հայաստանի Հանրապետություն մեկ մուտքի տարանցիկ արտոնագիր տալու համար | ||
ը) Հայաստանի Հանրապետություն բազմակի մուտքի տարանցիկ արտոնագիր (մեկ տարի վավերականության ժամկետով) տալու համար | ||
4. | Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցում | |
ա) մահվան պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
բ) ամուսնության մեջ չգտնվող մորից ծնված երեխայի ծննդի պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
գ) ամուսնության մեջ գտնվող ծնողներից ծնված երեխայի ծննդի պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
դ) ամուսնության, հայրության որոշման կամ որդեգրման պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
ե) ամուսինների համատեղ դիմումի կամ դատական կարգով ամուսնալուծության պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
զ) սահմանված կարգով անհայտ բացակայող կամ անգործունակ ճանաչված կամ երեք տարուց ոչ պակաս ժամկետով ազատազրկված անձի հետ ամուսնալուծության պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
է) ազգանվան, անվան եւ հայրանվան փոփոխության պետական գրանցման համար, ներառյալ` վկայական տալը | ||
ը) քաղաքացիական կացության ակտերի գրառումներում ուղղումներ կամ փոփոխություններ կատարելու համար | ||
թ) հյուպատոսական հիմնարկում պահվող ՔԿԱԳ ակտի հիման վրա կրկնակի վկայական տալու համար | ||
5. | Նոտարական գործողություններ | |
ա) անշարժ գույքի տիրապետման, օգտագործման եւ տնօրինման իրավունքի լիազորագրերի վավերացման համար | ||
բ) այլ լիազորագրերի վավերացման համար | ||
գ) պայմանագրերի նոտարական վավերացման համար | ||
դ) փաստաթղթերի պատճենների եւ փաստաթղթերից քաղվածքների հաստատման յուրաքանչյուր էջի համար | ||
ե) փաստաթղթերի` օտար լեզվից հայերեն թարգմանության եւ նոտարական վավերացման յուրաքանչյուր էջի համար | ||
զ) փաստաթղթերի (բացառությամբ անձնագրերի եւ քաղաքացիական կացության վկայականների)` հայերենից օտար լեզու թարգմանության եւ նոտարական վավերացման յուրաքանչյուր էջի համար | ||
է) անձնագրերի եւ քաղաքացիական կացության վկայականների` հայերենից օտար լեզու թարգմանության եւ նոտարական վավերացման յուրաքանչյուր էջի համար | ||
ը) քաղաքացու ողջ լինելու, որոշակի վայրում գտնվելու եւ այլ տեղեկանքների ձեւակերպման եւ հաստատման համար | ||
թ) ստորագրության իսկության վավերացման համար | ||
ժ) ժառանգական գույքի պահպանմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման համար | ||
ժա) կտակների վավերացման համար | ||
ժբ) ժառանգության իրավունքի վկայագիր տալու համար | ||
ժգ) ի պահ ընդունված փաստաթղթերը պահպանելու համար` ամսական | ||
ժդ) ի պահ ընդունված դրամը, արժեթղթերը եւ այլ արժեքները պահպանելու համար` ամսական | ||
ժե) այլ նոտարական ծառայությունների համար | ||
6. | Փաստաթղթերի հյուպատոսական վավերացում | |
ա) փաստաթղթերի վավերացման համար ֆիզիկական անձանցից | ||
բ) փաստաթղթերի վավերացման համար իրավաբանական անձանցից | ||
7. | Փաստաթղթեր պահանջելու հետ կապված հյուպատոսական գործողություններ | |
ա) փաստաթղթեր պահանջելու եւ դրանք դիմողին հանձնելու համար | ||
բ) փաստաթղթեր եւ (կամ) տեղեկատվություն պահանջելու եւ դրանց հիման վրա տեղեկանքներ ձեւակերպելու համար | ||
8. | Հյուպատոսական գործողությունները ոչ աշխատանքային ժամերին կատարելու համար` յուրաքանչյուր ժամի համար լրացուցիչ | |
ա) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից | ||
բ) օտարերկրյա քաղաքացիներից | ||
9. | Այլ ծառայությունների համար |
Սույն հոդվածով սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափերը չեն ներառում ծառայությունների կամ գործողությունների հետ կապված ծախսերը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «մատուցված ծառայությունների համար գանձված» բառերից հետո լրացնել«(այդ թվում` կանխիկ)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 36-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«Պետական տուրքի դրույքաչափն արտարժույթով հաշվարկելու ժամանակ տվյալ արտարժույթով ամբողջական թիվ ստանալու համար իրականացվում է դրույքաչափի կլորացում: Մինչեւ 0,5-ի դեպքում դրույքաչափը կլորացվում է դեպի փոքրացում, իսկ 0,5-ից ավելիի դեպքում` դեպի մեծացում:»:
Հոդված 4. Օրենքի 39-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս իրականացված ծառայությունների կամ գործողությունների համար գանձված պետական տուրքը վերադարձվում է գանձող մարմնի կողմից ընթացիկ ամսում գանձված պետական տուրքի այն գումարներից, որոնք օրենքով սահմանված կարգով դեռ չեն փոխանցվել պետբյուջե: Այս դեպքում կազմվում եւ վճարողի դիմումին է կցվում նաեւ ակտ, որի օրինակելի ձեւը եւ պետական տուրքի վերադարձի փաստաթղթավորման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը:»:

Статья 1. Текст статьи 15 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“Государственная пошлина (консульские сборы) за консульские услуги или действиявзимается (взимаются) по следующим ставкам:
Ставки с коэффициентами по отношению к базовой пошлине
Ставка |
Консульские действия, связанные с паспортами |
а) за выдачу или обмен паспорта гражданина Республики Армения, действительного в иностранных государствах |
65 |
б) за обмен паспорта гражданина Республики Армения, не достигшего 16 лет |
25 |
в) за выдачу паспорта гражданина Республики Армения взамен утерянного, если паспорт утерян по вине владельца паспорта; |
75 |
г) за выдачу паспорта гражданина Республики Армения взамен утерянного в других случаях |
35 |
д) за продление срока действия паспорта Республики Армения в иностранных государствах |
20 |
е) за продление общего срока действия паспорта Республики Армения и срока его действия в иностранных государствах |
ж) за выдачу свидетельства на возвращение в Республику Армения, если паспорт утерян по вине владельца паспорта |
з) за выдачу свидетельства на возвращение в Республику Армения на основании просроченного паспорта или паспорта, негодного к употреблению по другой причин е |
и) за выдачу свидетельства на возвращение в Республику Армения в других случаях |
0 |
к) за постановку на консульский учет лиц, прибывающих в иностранные государства на постоянное проживание |
л) за постановку на временный консульский учет в случае обращения в течение шести месяцев после дня прибытия в иностранное государство |
м) за постановку на временный консульский учетв случае нахождения виностранном государстве более шести месяцев, но менее одного года после дня прибытия |
н) в случае непостановки на консульский учет за каждый год-дополнительно |
2. |
Оформление ходатайств |
а) за оформление ходатайств граждан Республики Армения для получения разрешения на постоянное проживание в иностранных государствах |
60 |
3. |
Оформление въездных виз в Республику Армения |
а) за выдачу гостевой въездной визыв Республику Армения (с правом пребывания на срок до 21 дня) |
3 |
б) за выдачу гостевой въездной визы в Республику Армения (с правом пребывания сроком до 120 дней) |
в) за выдачу гостевой визы на многократный въезд в Республику Армения(с правом пребывания на срок до 60 дней исроком действия до шести месяцев) |
г) за выдачу гостевой визы на многократный въезд в Республику Армения(с правом пребывания на срок до 120 дней и сроком действия до одного года) |
40 |
д) за выдачу визы на официальный въезд в Республику Армения |
е) за выдачу дипломатической визы Республики Армения |
ж) за выдачу транзитной визы на разовый въезд в Республику Армения |
з) за выдачу транзитной визы на многократный въезд в Республику Армения (со сроком действия на один год) |
18 |
4. |
Государственная регистрация актов гражданского состояния |
а) за государственную регистрацию смерти, включая выдачу свидетельства |
б) за государственную регистрацию рождения ребенка, рожденного от матери, не состоящей в браке, включая выдачу свидетельства |
в) за государственную регистрацию рождения ребенка, рожденного от родителей, состоящих в браке, включая выдачу свидетельства |
г) за государственную регистрацию брака, определения отцовства или усыновления, включая выдачу свидетельства |
д) за государственную регистрацию расторжения брака по совместному заявлению супругов или в судебном порядке, включая выдачу свидетельства |
е) за государственную регистрацию расторжения брака с лицом, в установленном порядке признанным безвестно отсутствующим или недееспособным либо лишенным свободы на срок не менее трех лет, включая выдачу свидетельства |
ж) за государственную регистрацию изменения фамилии, имени и отчества, включая выдачу свидетельства |
45 |
з) за внесение исправлений или изменений в записях актов гражданского состояния |
30 |
и) за выдачу дубликата свидетельства на основании акта ЗАГС-а, хранящегося в консульском учреждении |
5. |
Нотариальные действия |
а) за удостоверение доверенностей на право владения, пользования и распоряжения недвижимым имуществом |
б) за удостоверение иных доверенностей |
в) за нотариальное удостоверение договоров |
г) за свидетельствование каждой страницы копий документов и выписок из документов |
д) за перевод документов с иностранного языка на армянский и нотариальное свидетельствование каждой страницы |
е) за перевод документов (за исключением паспортов и свидетельств гражданского состояния) с армянского на иностранный язык и нотариальное свидетельствование каждой страницы |
ж) за перевод паспортов и свидетельств гражданского состояния с армянского на иностранный язык и их нотариальное свидетельствование каждой страницы |
7 |
з) за оформление и удостоверение сведений о нахождении гражданина в живых и нахождении в определенном месте и других сведений |
и) за свидетельствование подлинности подписи |
к) за принятие мер к охране наследственного имущества |
л) за удостоверение завещаний |
м) за выдачу свидетельства о наследственном праве |
н) за хранение документов, принятых на хранение, -ежемесячно |
о) за хранение денег, ценных бумаг и прочих ценностей, принятых на хранение, - ежемесячно |
п) за другие нотариальные услуги |
6. |
Консульская легализация документов |
а) за легализацию документов – с физических лиц |
б) за легализацию документов – с юридических лиц |
7. |
Консульские действия, связанные с истребованием документов |
а) за истребование документов и вручение их заявителю |
б) за истребование документов и (или) информации и оформление справок на их основании |
8. |
За совершение консульских действий вне рабочего времени - за каждый час дополнительно |
а) с граждан Республики Армения |
б) с иностранных граждан |
14 |
9. |
За другие услуги |
Ставки государственной пошлины, установленные настоящей статьей, не включают расходы, связанные с услугами или действиями.”.
Статья 2. Часть 4 статьи 32 после слов “Суммы государственной пошлины, взысканные” дополнить словами “(в том числе наличными)”.
Статья 3. Статью 36 Закона дополнить частью 5 следующего содержания:
“При исчислении ставки государственной пошлины в иностранной валюте производится округление ставки для получения целого числа в данной иностранной валюте. В случае ставки до 0,5 она округляется в меньшую сторону, в случае более чем 0,5 – в большую сторону.”.
Статья 4. Статью 39 дополнить частью 3 следующего содержания:
“Государственная пошлина, взимаемая за услуги или действия, осуществленные за пределами территории Республики Армения, возвращается из тех сумм государственной пошлины, удержанных взимающим органом в текущем месяце, которые в установленном законом порядке еще не перечислены в госбюджет. В этом случае составляется и прилагается к заявлению плательщика также акт, примерная форма которого и порядок документирования возврата государственной пошлины по которому устанавливаются Министерством иностранных дел Республики Армения.”.