«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության  2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սույն օրենքի 9-րդ կամ 11-րդ հոդվածների պահանջները խախտելու դեպքում կազմակերպություններից գանձվում է տուգանք (նաեւ ստուգման ակտով)` կազմակերպությունների համար սույն օրենքով սահմանված հաշվարկների ներկայացման ժամկետին հաջորդող յուրաքանչյուր 15 օրվա համար համապատասխան բյուջե չվճարված գույքահարկի գումարի 5 տոկոսի չափով: Նշված տուգանքների հանրագումարը չպետք է գերազանցի այդ հարկի` օրենքով սահմանված վճարման ժամկետին չվճարված գումարը, իսկ 15-օրյա ժամկետը հաշվարկելիս ոչ աշխատանքային օրերը հաշվի են առնվում միայն առաջին տուգանքի հաշվարկման ժամանակ:
Սույն հոդվածով սահմանված տուգանքի հաշվարկումը դադարում է տվյալ գույքահարկի հաշվարկը հաշվառող մարմին ներկայացնելու պահից կամ գույքահարկի ստուգումը ներառող ստուգման ավարտից:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. Часть 3 статьи 17 Закона Республики Армения “О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года ЗР-491-Н изложить в следующей редакции:
“3. В случае нарушения требований статей 9 или 11 настоящего Закона с организаций взыскивается штраф (также по акту проверки) в размере 5 процентов невыплаченной в соответствующий бюджет суммы налога на имущество - за каждые 15 дней, следующие за установленным настоящим Законом для организаций сроком представления расчетов. Общая сумма указанных штрафов не должна превышать сумму этого налога, не выплаченную в установленный законом срок платежа,а при исчислении 15-дневного сроканерабочие дни учитываются только во время начисления первого штрафа.
Начисление установленного настоящей статьей штрафа прекращается с момента представления в учитывающий орган расчета данного налога на имущество либо завершения проверки, включающей проверку налога на имущество.”.