Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 26-րդ հոդվածի 2-րդ կետում «անհատ ձեռնարկատեր գրանցվելու» բառերը փոխարինել «անհատ ձեռնարկատեր հաշվառվելու» բառերով, իսկ նույն կետը «գրանցման» բառից հետո լրացնել «կամ հաշվառման» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետը «հիմնադիրների» բառից հետո լրացնել «(մասնակիցների) կամ կանոնադրությամբ դրա համար լիազորված մարմնի» բառերով, իսկ նույն կետի երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 2-րդ կետից հանել «իրավաբանական անձի կառավարման կարգը,» բառերը.
3) 2-րդ կետը «անձանց համար`» բառերից հետո լրացնել «սույն օրենսգրքով եւ (կամ)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածի 1-ին կետում «օրենքով եւ նրա» բառերը փոխարինել «սույն օրենսգրքով, օրենքով եւ (կամ) իրավաբանական անձի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 96-րդ հոդվածի 1-ին կետի երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Հակառակ դեպքում այն մեկ տարվա ընթացքում վերակազմավորվում է բաց բաժնետիրական ընկերության կամ առեւտրային կոոպերատիվի: Եթե նշված ժամկետում ընկերությունը չվերակազմավորվի, կամ նրա մաuնակիցների թիվը չպակաuի մինչեւ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով uահմանված քանակը, ապա ընկերությունը ենթակա է լուծարման:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 97-րդ հոդվածից հանել «նրանց ներդրած ավանդների կազմի եւ կարգի, ավանդները ներդնելու պարտականությունները խախտելու համար պատաuխանատվության, ընկերության կառավարման մարմինների կազմի եւ իրավաuության ու նրանց որոշումների ընդունման կարգի մաuին` ներառյալ այն հարցերով, որոնցով որոշումներն ընդունվում են միաձայն կամ ձայների որակյալ մեծամաuնությամբ,» բառերը:
Հոդված 6. «Օրենսգրքի 98-րդ հոդվածի 4-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը «ակտիվների արժեքը» բառերից հետո լրացնել «կազմում է բացասական մեծություն կամ» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 100-րդ հոդվածի 2-րդ կետը «բաժնետիրական ընկերության» բառերից հետո լրացնել «եւ առեւտրային կոոպերատիվի» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 101-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «նախապատվության իրավունքից» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ներդրումային ընկերությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների uնանկության մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված դեպքի)» բառերով:

Статья 1. В пункте 2 статьи 26 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) слова “регистрации в качестве индивидуального предпринимателя” заменить словами “учета в качестве индивидуального предпринимателя”, а этот же пункт после слов “государственной регистрации” дополнить словами “или государственного учета”.
Статья 2. В статье 55 Кодекса:
1) пункт 1 после слова “учредителями” дополнить словами “(участниками) или органом, уполномоченным на то уставом”, а абзац второй того же пункта признать утратившим силу;
2) в пункте 2 исключить слова “порядок управления юридческим лицом,”;
3) пункт 2 после слова “предусмотренные” дополнить словами “настоящим Кодексом и (или)”.
Статья 3. В пункте 1 статьи 57 Кодекса слова “законом и его уставом” заменить словами “настоящим Кодексом, законом и (или) уставом юридического лица”.
Статья 4. Второе предложение пункта 1 статьи 96 Кодекса изложить в следующей редакции: “В противном случае оно в течение одного года преобразуется в открытое акционерное общество или торговый кооператив. Если в указанный срок общество не преобразуется или число его участников не уменьшится до количества, установленного Законом Республики Армения “Об обществах с ограниченной ответственностью”, общество подлежит ликвидации.”.
Статья 5. В статье 97 Кодекса исключить слова “о составе и порядке внесенных ими вкладов, об ответственности участников за нарушение обязанностей по внесению вкладов, о составе и компетенции органов управления обществом и порядке принятия ими решений, в том числе о вопросах, решения по которым принимаются единогласно или квалифицированным большинством голосов,”.
Статья 6. Второе предложение пункта 4 статьи 98 Кодекса после слов “стоимость указанных активов общества” дополнить словами “составляет отрицательную величину или”.
Статья 7. Пункт 2 статьи 100 Кодекса после слов “в акционерное общество” дополнить словами ” и торговый кооператив”.
Статья 8. Пункт 3 статьи 101 Кодекса после слов “размерам своих долей” дополнить словами “(за исключением случая, установленного Законом Республики Армения “О банкротстве банков, кредитных организаций, инвестиционных компаний и стаховых компаний)”.