Հոդված 1. «Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-51-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ.1» կետով.
«զ.1) ներդրումային ֆոնդի կառավարչի.».
2) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը «ներդրումային ընկերություն» եւ «ներդրումային ընկերությունը» բառերից հետո լրացնել համապատասխանաբար «,ներդրումային ֆոնդի կառավարիչ» եւ «, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչը» բառերով.
3) 2-րդ մասի «բարեգործական, ներդրումային եւ կենսաթոշակային հիմնադրամների» բառերը փոխարինել «բարեգործական հիմնադրամների, ներդրումային եւ կենսաթոշակային ֆոնդերի» բառերով.
4) 5-րդ մասը «ներդրումային ընկերությունների» բառերից հետո լրացնել «, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 4-րդ մասից հանել «` ամբողջությամբ կամ համապատասխան պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի ակտիվների անբավարարության դեպքում` վերջին դեպքում չբավարարող մասով» բառերը եւ այն լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ընդ որում, այն պարտավորությունները, որոնք ենթակա են կատարման սույն մասով նախատեսված ֆոնդի կառավարչի հաշվին միայն ֆոնդի ակտիվների անբավարարության դեպքում, այդ կառավարչի համար սույն օրենքի իմաստով պարտավորություն են համարվում միայն ֆոնդի ակտիվների չբավարարող մասով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ներդրումային ֆոնդի սնանկության վերաբերյալ գործով սնանկության ժամանակավոր կառավարիչ չի նշանակվում, եւ ժամանակավոր կառավարչի` սույն օրենքով նախատեսված լիազորություններն իրականացնում է այդ ներդրումային ֆոնդի պահառուն` սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ պայմաններով, եթե այլ կարգավորում չի նախատեսված կամ չի բխում «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքից:»:
Հոդված 4. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետում «ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունները» բառերից հետո հանել միջակետը, եւ նույն կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «:Ներդրումային ֆոնդի սնանկության վերաբերյալ գործով կառավարիչ չի նշանակվում, եւ կառավարչի` սույն օրենքով նախատեսված լիազորություններն իրականացնում է այդ ներդրումային ֆոնդի պահառուն` սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ պայմաններով, եթե այլ կարգավորում չի նախատեսված կամ չի բխում «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքից.»:
Հոդված 5. Օրենքի 59-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Դատարանի կողմից ներդրումային ֆոնդի uնանկության վերաբերյալ գործի քննության ժամանակ կիրառվում է միայն լուծարային վարույթ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 71-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված ֆոնդի մասնակից պարտապանի` ֆոնդի ակտիվներում ունեցած բաժնի նկատմամբ արգելադրումն իրականացվում է նրան պատկանող այդ ֆոնդի (բացառությամբ պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի) փայի (փայերի) նկատմամբ արգելադրում իրականացնելու միջոցով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 75-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով նախատեսված ֆոնդի մասնակից պարտապանի` ֆոնդի ակտիվներում ունեցած բաժնի վաճառքն իրականացվում է նրան պատկանող այդ ֆոնդի (բացառությամբ պարտադիր կենսաթոշակային ֆոնդի) փայը (փայերը) օրենքով սահմանված կարգով օտարելու միջոցով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 82-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) «ա» կետի 2-րդ ենթակետը «վարչական աշխատողների աշխատավարձը» բառերից հետո լրացնել «, եկամտային հարկի վճարումները եւ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարումները» բառերով.
2) «ա» կետի 4-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«- պարտադիր կուտակային վճարները,».
3) «ա» կետի 5-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«- աշխատավարձի, եկամտային հարկի եւ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարումներին վերաբերող փաuտաթղթերի արխիվացման ծախuերը».
4) «գ» կետի «պարտադիր սոցիալական վճարումները» բառերը փոխարինել «եկամտային հարկի եւ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարումները» բառերով.
5) «է» կետը «ներառյալ`» բառից հետո լրացնել «պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարները եւ» բառերով:
Հոդված 9. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածով սահմանված դրույթների. եկամտային հարկին վերաբերող դրույթներն ուժի մեջ են մտնում 2013 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ պարտադիր կուտակային վճարներին վերաբերող դրույթները` 2014 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения “О банкротстве” от 25 декабря 2006 года, ЗР-51-Н (далее – Закон):
1) часть 1 дополнить пунктом “е.1” следующего содержания:
“е.1) управляющего инвестиционным фондом;”;
2) абзац второйчасти 1 после слов «“инвестиционная компания”» и “инвестиционную компанию” дополнить соответственно словами «,“управляющий инвестиционным фондом”» и “, управляющего инвестиционным фондом”;
3) часть 2 не влечет изменений в тексте русского перевода;
4) часть 5 после слов “инвестиционных компаний” дополнить словами “, управляющих инвестиционным фондом”.
Статья 2. В части 4 статьи 3 Закона исключить слова “полностью или при недостаточности активов соответствующего фонда – в недостающей части в последнем случае” идополнить часть новым предложением следующего содержания: “При этом для управляющего обязательства, которые подлежат исполнению за счет предусмотренного настоящей частью управляющего фондом только при недостаточности активов фонда, по смыслу настоящего Закона считаются обязательством только в неудовлетворяющей части активов фонда.”.
Статья 3. Часть 2 статьи 13 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Временный управляющий по делу о банкротстве инвестиционного фондане назначается и предусмотренные настоящим Законом полномочия временного управляющего осуществляются депозитарием этого инвестиционного фонда в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом, если иное регулирование не предусмотрено или не вытекает из Закона Республики Армения “Об инвестиционных фондах”.”.
Статья 4. В пункте “а” части 1 статьи 19 Закона в словосочетании “временного управляющего;” точку с запятой заменить точкой и этот же пункт дополнить новым предложением следующего содержания: “Управляющий по делу о банкротстве инвестиционного фонда не назначается и предусмотренные настоящим Законом полномочия управляющего осуществляются депозитарием этого фонда в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом, если иное регулирование не предусмотрено или не вытекает из Закона Республики Армения “Об инвестиционных фондах”;”.
Статья 5. Статью 59 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. При рассмотрении судом дела о банкротстве инвестиционного фонда применяется только ликвидационное производство.”.
Статья 6. Часть 3 статьи 71 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Наложение ареста на имеющуюся в активах фонда долю должника-участника фонда, предусмотренного Гражданским кодексом Республики Армения, осуществляется посредством наложения ареста на принадлежащий (принадлежащие) ему пай (паи) этого фонда (за исключением обязательного пенсионного фонда).”.
Статья 7. Статью 75 Закона дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Продажа имеющейся в активах фонда доли должника-участника фонда, предусмотренного Гражданским кодексом Республики Армения, осуществляется посредством отчуждения в установленном законом порядке принадлежащего (принадлежащих) ему пая (паев) этого фонда (за исключением обязательного пенсионного фонда).”.
Статья 8. В части 1 статьи 82 Закона:
1) 2-й подпунктпункта “а” после слов “заработная плата административных работников” дополнить словами “, платежи подоходного налога и обязательные накопительные пенсионные платежи,”;
2) 4-й подпунктпункта “а” изложить в следующей редакции:
“- обязательные накопительные платежи,”;
3) 5-й подпунктпункта “а” изложить в следующей редакции:
“- расходы на архивацию документов, относящихся к заработной плате, подоходному налогу и обязательным накопительным пенсионным платежам;”;
4) в пункте “в” слова “обязательные социальные платежи” заменить словами “платежи подоходного налога и обязательные накопительные пенсионные платежи”;
5) пункт “ж” после слова “включая” дополнить словами “обязательные накопительные пенсионные платежи и”.
Статья 9. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования, за исключением положений, установленных статьей 8 настоящего Закона , положения, касающиеся подоходного налога, вступают в силу с 1 января 2013 года, а положения, касающиеся обязательных накопительных платежей, - с 1 января 2014 года.