Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի նոյեմբերի 28-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 151-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 151. Դատական կարգով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին գործերի քննության կարգը
«Վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին գործերը հարուցվում են Հայաստանի Հանրապետության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 223-րդ հոդվածով նախատեսված անձանց հայցադիմումով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 152-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «Ֆիզիկական, պաշտոնատար կամ իրավաբանական անձին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին» բառերը փոխարինել «Անձին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի (պաշտոնատար անձի)» բառերով.
2) 2-րդ մասի «Դիմումին» բառը փոխարինել «Իրավասու պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի (պաշտոնատար անձի) դիմումին» բառերով.
«3. Անձին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի հայցադիմումը, ի լրումն սույն օրենսգրքի 72-րդ հոդվածով ներկայացվող պահանջների, պետք է նաեւ ներառի`
1) հայցադիմումը ներկայացնելու համար հիմք հանդիսացած գործողությունների կատարման վայրի եւ ժամանակի մասին տեղեկություններ.
2) հայցադիմումի համար հիմք հանդիսացած գործողությունների կատարման համար վարչական պատասխանատվություն նախատեսող օրենքի դրույթները.
3) դիմողի պահանջը վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին:»:
«1.1. Պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինը (պաշտոնատար անձը), որը կատարել է վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի հայցադիմումի համար հիմք հանդիսացած գործողություն կամ չի կատարել որեւէ հայցվող գործողություն, սակայն հայցվորի պնդմամբ պարտավոր էր այն կատարել, կրում է իր որոշման, գործողության կամ անգործության համար հիմք ծառայած փաստական հանգամանքների ապացուցման բեռը:».
«2. Վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին գործը քննելիս վարչական դատարանը պարզում է, թե տեղի է ունեցել արդյոք վարչական իրավախախտման դեպքը, եւ առկա է արդյոք հայցադիմումում նշված անձի կողմից դա կատարելու փաստը, նախատեսված է արդյոք օրենքով վարչական պատասխանատվություն տվյալ իրավախախտումը կատարելու համար, ինչպես նաեւ նշանակում է կամ մերժում է նշանակել վարչական տույժ:»:

Статью 151 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 28 ноября 2007 года (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
"Статья 151. Порядок рассмотрения дел о привлечении к административной ответственности в судебном порядке
Дела о привлечении к административной ответственности возбуждаются по исковым заявлениям лиц, предусмотренных статьей 223 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях.".
В статье 152 Кодекса:
1) в части 1 слова "Исковое заявление о привлечении к административной ответственности физического, должностного или юридического лица" заменить словами "Исковое заявление государственного органа или органа местного самоуправления (должностного лица) о привлечении лица к административной ответственности ";
2) часть 2 после слов "К заявлению" дополнить словами "компетентного государственного органа или органа местного самоуправления (должностного лица)";
"3. Исковое заявление физического или юридического лица о привлечении лица к административной ответственности в дополнение к требованиям, предъявляемым статьей 72 настоящего Кодекса, также должно включать:
1) сведения о месте и времени совершения действий, послуживших основанием для подачи искового заявления;
2) положения закона, предусмативающие административную ответственность за совершение действий, послуживших основанием для искового заявления;
3) требование заявителя о привлечении к административной ответственности.".
В статье 153 Кодекса:
"1.1. Государственный орган или орган местного самоуправления (должностное лицо), совершивший (совершившее) действие, послужившее основанием для искового заявления физического или юридического лица о привлечении к административной ответственности, либо не совершивший (совершившее) какое-либо заявленное действие, однако по утверждению заявителя обязан был его совершить, несет бремя доказывания фактических обстоятельств, послуживших основанием для его решения, действия или бездействия.";
"2. При рассмотрении дела о привлечении к административной ответственности Административный суд выясняет, действительно ли имел место случай административного правонарушения и имеется ли факт его совершения лицом, указанным в исковом заявлении, предусматривается ли законом административная ответственность за совершение данного правонарушения, а также назначает либо отказывает в назначении административного взыскания.".