«ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի հունիսի 1-ի ՀՕ-58-Ն օրենքի 50-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 50. Դատարանի կողմից կիրառվող սանկցիաները
«1. Դատարան ներկայանալուց չարամտորեն խուսափելու կամ դատավարական իրավունքներից անբարեխղճորեն օգտվելու կամ դատավարական պարտականություններն անհարգելի չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, դատավորի օրինական կարգադրությունները չկատարելու, դատական նիստի բնականոն ընթացքը խոչընդոտելու կամ նիստի կարգը խախտող այլ գործողություն կատարելու միջոցով դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելու դեպքում նիստը նախագահողն իրավունք ունի խախտում թույլ տված անձին նախազգուշացնելու, իսկ սահմանադրական դատարանը` անհրաժեշտության դեպքում նշանակելու տուգանք կամ կարգը խախտողին հեռացնելու նիստերի դահլիճից:
2. Սանկցիան պետք է համաչափ լինի արարքի ծանրությանը եւ դատարանի գործունեության բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակ հետապնդի:
Դատավարությանը մասնակցող անձանց նկատմամբ նիստերի դահլիճից հեռացումը կարող է կիրառվել ոչ ավելի, քան 36 ժամով, իսկ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձանց նկատմամբ` որոշակի ժամկետով կամ մինչեւ դատաքննության ավարտը:
Նիստերի դահլիճից հեռացումը չի կարող կիրառվել տվյալ պահին բացատրություն տվող վկայի նկատմամբ: Սահմանադրական դատարան դիմողի նկատմամբ նիստերի դահլիճից հեռացում կիրառվելու դեպքում նիստը հետաձգվում է սանկցիայի կիրառման ժամկետով:
Դատավարությանը մասնակցող` նիստերի դահլիճից հեռացված անձի փաստաբանի կամ այլ ներկայացուցչի հիմնավորված միջնորդությամբ դատարանն իրավունք ունի մինչեւ սանկցիայի կիրառման ժամկետի լրանալը վերականգնելու հեռացված անձի մասնակցությունը դատական նիստին:
3. Նիստերի դահլիճից հեռացնելու մասին որոշումն անհապաղ կամովին չկատարվելու դեպքում կատարվում է հարկադիր կարգով` դատական կարգադրիչների միջոցով:
4. Դատական տուգանքը կիրառվում է դատավարությանը մասնակցող անձանց նկատմամբ: Դատական տուգանքը կարող է կիրառվել մինչեւ 100.000 դրամի չափով: Դատական տուգանքի չափը որոշվում է դատարանի հայեցողությամբ, սակայն, բացի արարքի ծանրությունից, պետք է հաշվի առնվի նաեւ արարք կատարողի անձը: Դատական տուգանքը կիրառվում է նույն դատական նիստում կայացվող` դատարանի առանձին որոշմամբ: Դատական տուգանք կիրառելու մասին որոշումը ենթակա է հարկադիր կատարման «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
5. Եթե դատարանը գտնում է, որ դատավարությանը մասնակցող անձը կամ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձը դատարանի նկատմամբ դրսեւորել է անհարգալից վերաբերմունք, որն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն, ապա նախագահողը կարող է ընդմիջել դատական նիստը եւ դատարանի քննարկմանը դնել սույն հոդվածով սահմանված կարգով կարգազանց անձի նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառելու եւ քրեական գործ հարուցելու միջնորդությամբ դատախազին դիմելու հարցը: Այդ հարցով Սահմանադրական դատարանն ընդունում է աշխատակարգային որոշում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ”
Статья 1. Статью 50 Закона Республики Армения “О Конституционном Суде” от 1 июня 2006 года, ЗР-58-Н изложить в следующей редакции:
“Статья 50. Применяемые Судом санкции
1. В случае злостного уклонения от явки в суд или недобросовестного пользования процессуальными правами либо неуважительного неисполнения или ненадлежащего исполнения процессуальных обязанностей, неисполнения законных распоряжений судьи, препятствования нормальному ходу судебного заседания или проявления неуважительного отношения к суду путем совершения другого действия, нарушающего порядок заседания, председательствующий в заседании вправе сделать предупреждение лицу, допустившему нарушение, а Конституционный Суд – назначить в случае необходимости штраф или удалить нарушителя порядка из зала заседаний.
Удаление из зала заседаний может применяться в отношении участвующих в судебном процессе лиц не более чем на 36 часов, а в отношении других присутствующих на судебном заседании лиц – на определенный срок или до окончания судебного разбирательства.
Удаление из зала заседаний не может применяться в отношении свидетеля, дающего объяснение в данный момент. В случае применения удаления из зала заседаний в отношении лица - заявителя в Конституционный Суд заседание откладывается на срок применения санкции.
При обоснованном ходатайстве участвующего в судебном процессе адвоката или другого представителя лица, удаленного из зала заседаний, Суд вправе возобновить участие удаленного лица в судебном заседании до истечения срока применения санкции.
3. В случае неисполнения незамедлительно в добровольном порядке решения об удалении из зала заседаний оно исполняется при посредстве судебных приставов в принудительном порядке.
4. Судебный штраф применяется в отношении лиц, участвующих в судебном процессе. Судебный штраф может применяться в размере до 100000 драмов. Размер судебного штрафа определяется по усмотрению Суда, однако помимо тяжести деяния должна учитываться также личность лица, совершившего деяние. Судебный штраф применяется отдельным решением Суда, выносимым в том же судебном заседании. Решение о применении судебного штрафа подлежит принудительному исполнению в порядке, установленном Законом Республики Армения “О принудительном исполнении судебных актов”.
5. Если Суд находит, что лицо, участвующее в судебном процессе, или другое лицо, присутствующее в судебном заседании, проявило к суду неуважительное отношение, которое влечет уголовную ответственность, то председательствующий может прервать судебное заседание и внести на рассмотрение суда вопрос о применении к лицу - нарушителю порядка судебной санкции в порядке, установленном настоящей статьей, и об обращении к прокурору с ходатайством о возбуждении уголовного дела. По этому вопросу Конституционный Суд принимает процедурное решение.”.