«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2002 թվականի մայիuի 7-ի ՀO-337 oրենքի (այuուհետ` Oրենք) 33-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) կանոնակարգում է հավաքների անցկացումը` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ օրենքով սահմանված կարգով.»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  35.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 35.1. Համայնքի ղեկավարի գործառույթները հանրային միջոցառումների կանոնակարգման բնագավառում
1. Հանրային է հավաք չհանդիսացող այն միջոցառումը (տոնակատարություններ, մշակութային ու մարզական միջոցառումներ եւ այլն), որը տեղի է ունենում բացօթյա վայրում (փողոց, մայթ, հրապարակ, այգի, պուրակ եւ այլն), կամ որին կարող են մասնակցել անձինք, որոնց շրջանակը անհատապես որոշված չէ հանրային միջոցառման կազմակերպչի կողմից:
2. Ծիսակատարությունների կազմակերպման եւ անցկացման կարգը սահմանվում է «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
3. Եթե ակնկալվում է, որ հանրային միջոցառման մասնակիցների թիվը գերազանցելու է երեք հարյուրը, ապա այդ հանրային միջոցառումն անցկացվում է համայնքի ղեկավարի տեղեկացմամբ: Տեղեկացումն իրականացնում է հանրային միջոցառման կազմակերպիչը հանրային միջոցառման անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան 3 օր առաջ, կազմակերպչի նախընտրած հետեւյալ եղանակներից որեւէ մեկով` անձամբ, հեռախոսով կամ փոստի միջոցով:
4. Եթե ակնկալվում է, որ հանրային միջոցառման մասնակիցների թիվը չի գերազանցելու երեք հարյուրը, ապա տեղեկացում չի պահանջվում, սակայն հանրային միջոցառման կազմակերպիչը հանրային միջոցառման անվտանգությունն ու բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով կարող է հանրային միջոցառման անցկացման մասին տեղեկացնել համայնքի ղեկավարին:
5. Տեղեկացումը պետք է ներառի հետեւյալ տեղեկությունները.
1)  հանրային միջոցառման վայրը,
2)  հանրային միջոցառման սկզբի եւ ավարտի մոտավոր ժամանակը,
3) մասնակիցների սպասվող թիվը,
4) հանրային միջոցառման անցկացման համար օգտագործվելիք առարկաները կամ տեխնիկական միջոցները,
5) հանրային միջոցառման կազմակերպչի անունը, ազգանունը եւ առկայության դեպքում` հեռախոսահամարները։
6. Համայնքի ղեկավարը հանրային միջոցառումն անցկացնելու մասին տեղեկացումը քննարկում է հանրային միջոցառման մասին տեղեկացումը ստանալու պահից 24 ժամվա ընթացքում: Եթե պատասխանի ժամկետի վերջին օրը ոչ աշխատանքային օր է, ապա պատասխանը ներկայացվում է դրան հաջորդող աշխատանքային օրը:
7. Եթե համայնքի ղեկավարին ներկայացված տեղեկացումից կամ նրա տրամադրության տակ գտնվող այլ տեղեկություններից պարզ է դառնում, որ նախատեսված հանրային միջոցառման ժամանակը, վայրը կամ եղանակը անմիջականորեն կարող են հանգեցնել սույն հոդվածի 12-րդ մասում նշված վտանգների առաջացմանը, ապա լիազոր մարմինը հանրային միջոցառման անցկացման համար կարող է առաջադրել պայմաններ։ Դրանք կարող են վերաբերել բացառապես հանրային միջոցառման անցկացման ժամանակին, վայրին կամ եղանակին։
8. Պայմանների վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերվելու դեպքում դրանք արձանագրվում են եւ կցվում գործին։ Պայմանների վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք չբերվելու դեպքում լիազոր մարմինը որոշում է կայացնում հանրային միջոցառման ժամանակի, վայրի կամ եղանակի նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելու մասին։
9. Հանրային միջոցառման անցկացման համար սահմանվող սահմանափակումները չեն կարող աղավաղել հանրային միջոցառման նպատակը կամ հանրային միջոցառման մասնակիցների տարածքային մեկուսացման, ինչպես նաեւ հանրային միջոցառման անցկացման ժամանակի փոփոխության միջոցով էականորեն նվազեցնել դրա պոտենցիալ ներգործությունը կազմակերպիչների նախընտրած հանրային լսարանի վրա կամ որեւէ այլ ձեւով հանգեցնել հանրային միջոցառման փաստացի արգելմանը։
10. Այլ վայր առաջարկվելու դեպքում մասնավորապես պետք է ապահովվի տեղեկացման մեջ նշված՝ մաuնակիցների սպասվող թվով մաuնակցության հնարավորությունը, չպետք է առաջարկվեն կազմակերպիչների ընտրած համայնքի տարածքից դուրu վայրեր, իսկ առաջարկվող վայրը հնարավորինu պետք է մոտ լինի տեղեկացման մեջ նշված վայրին։
11. Հանրային միջոցառման մասին տեղեկացման մեջ հիշատակված ժամանակում եւ վայրում այլ հանրային միջոցառման անցկացումն ինքնին հիմք չէ հանրային միջոցառման նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելու համար, եթե չկա դրանց մասնակիցների բախման անմիջական վտանգ։ Հակառակ դեպքում տեղեկացումն ավելի ուշ ներկայացրած հանրային միջոցառման հանդեպ կիրառվում են սույն հոդվածով սահմանված սահմանափակումները:
12. Եթե ներկայացվել են միեւնույն օրը միեւնույն վայրում հանրային հավաք եւ հանրային միջոցառում անցկացնելու դիմումներ, ապա նախապատվությունը տրվում է հանրային հավաքին:
13. Եթե  միեւնույն օրը միեւնույն վայրում հանրային հավաք անցկացնելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացվել է ավելի ուշ, քան հանրային միջոցառում անցկացնելու վերաբերյալ դիմումը, ապա նախապատվությունը տրվում է հանրային հավաքին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ`
1)  հանրային միջոցառումն ակնկալվող մասնակիցների թվով էականորեն գերազանցելու է հանրային հավաքի մասնակիցների թիվը, կամ
2) հանրային միջոցառումը նախօրոք պլանավորված է եղել, եւ դրա տեղափոխումն այլ վայր կառաջացնի անհամարժեք բարդություններ կամ ծախսեր, եւ հանրային հավաքի անցկացման համար հնարավոր է առաջարկվել այլընտրանքային վայր, որը չի հանգեցնի  հավաքի նպատակի աղավաղման  կամ հավաքի մասնակիցների տարածքային մեկուսացման, ինչպես նաեւ հավաքի անցկացման ժամանակի կամ վայրի փոփոխության միջոցով էականորեն չի նվազեցնի դրա պոտենցիալ ներգործությունը կազմակերպիչների նախընտրած հանրային լսարանի վրա կամ որեւէ այլ ձեւով չի հանգեցնի հավաքի փաստացի արգելմանը։
14. Համայնքի ղեկավարը կարող է արգելել հանրային միջոցառման անցկացումը, եթե դա անհրաժեշտ է `
1) անձանց կյանքի, առողջության կամ սեփականության պաշտպանության համար.
2) hանրության համար առաջացող էական անհարմարությունները կանխելու համար.
3) շրջակա միջավայրին անմիջականորեն սպառնացող էական վտանգը կանխելու համար:
15. Համայնքի ղեկավարը չի կարող արգելել հանրային միջոցառման անցկացումը, եթե միջոցառման անցկացման սահմանափակումների միջոցով հնարավոր է կանխել սույն հոդվածի 14-րդ մասում նշված վտանգները:
16. Եթե չեն առաջանում սույն հոդվածով սահմանված հանրային միջոցառումն արգելելու հիմքերը, ապա տեղեկացումը համարվում է ի գիտություն ընդունված: Տեղեկացումն ի գիտություն ընդունելու մասին համայնքի ղեկավարն անհապաղ տեղեկացնում է կազմակերպիչներին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոuտիկանությանը, ինչպեu նաեւ դրա մասին գրություն է փակցնում տեղական ինքնակառավարման մարմնի վարչական շենքում` բոլորի համար մատչելի ու տեuանելի տեղում։
17. Հանրային միջոցառման կազմակերպիչը`
1) որոշում է հանրային միջոցառման ընթացքը,
2) պարտավոր է ներկա լինել հանրային միջոցառմանը եւ հասանելի լինել ոստիկանության ներկայացուցչի համար,
3) հանրային միջոցառման ընթացքում պարտավոր է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել   հանրային միջոցառման բնականոն ընթացքն ապահովելու համար, մասնավորապես հանրային միջոցառման մասնակիցների կողմից բռնի գործողությունները կանխելու, բռնությունից զերծ մնալու եւ ուժի կիրառմանը պատրաստ մասնակիցներից սահմանազատվելու կոչերի միջոցով,
4) իրավունք ունի դիմելու ոuտիկանության ծառայողներին` հանրային միջոցառման անցկացման վայրից հարկադիր դուրu բերելու այն անձանց, ովքեր կոպտորեն խախտում են հանրային միջոցառման բնականոն ընթացքը,
5) պարտավոր է հավաքի մաuնակիցներին անմիջապեu տեղեկացնել հանրային միջոցառման բնականոն ընթացքն ապահովելու վերաբերյալ ոuտիկանության ծառայողների պահանջների մասին։»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Пункт 6 части 1 статьи 33 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” от 7 мая 2002 года, ЗР-337-Н (далее-Закон) изложить в следующей редакции:
“6) регулирует проведение собраний в порядке, установленном Конституцией и законом Республики Армения;”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 35.1 следующего содержания:
Статья 35.1. Функции главы муниципалитета в сфере регулирования публичныхмероприятий
1. Публичным считается не являющееся собранием мероприятие (празднества, культурные и спортивные мероприятия и прочие), которое проводится на открытом пространстве (улица, тротуар, площадь, сад, парк и прочее) или в котором могут участвовать лица, круг которыхпоименно не определен организатором публичного мероприятия.
2. Порядок организации и проведения церемоний устанавливается в порядке, установленном статьей 7 Закона Республики Армения “О свободе совести и религиозных организациях”.
3. Если предполагается, что число участников публичного мероприятия превысит триста человек, то это публичное мероприятие проводится с уведомлением главы муниципалитета. Уведомление осуществляется организатором публичного мероприятия не позднее чем за 3 дня до проведения публичного мероприятия одним из следующих способов, предпочитаемых организатором, - лично, по телефону или через почтовую связь.
4. Если предполагается, что число участников публичного мероприятия не превысит триста человек, то уведомление не требуется, однако организатор публичного мероприятия в целях обеспечения безопасности и нормального хода публичного мероприятия может уведомить главу муниципалитета об организации публичного мероприятия.
5. Уведомление должно включать следующие сведения:
1) место публичного мероприятия,
2) приблизительное время начала и окончания публичного мероприятия,
3) ожидаемое число участников;
4) предметы или технические средства, используемые в ходе проведения публичного меропрятия,
5) имя, фамилию и номера телефонов организатора публичного мероприятия при их наличии.
6. Глава муниципалитета рассматривает уведомление о проведении публичного мероприятия в течение 24 часов с момента получения уведомления о публичном мероприятии. Если последним днем срокаответа является нерабочий день, то ответ представляется на следующий за ним рабочий день.
7. Если из представленного главе муниципалитета уведомления либо из других имеющихся у него сведений становится ясно, что время, место или ход предусмотренного публичного мероприятия могут непосредствено привести к возникновению угроз, указанных в части 12 настоящей статьи, то уполномоченный орган может выдвинуть условия к проведению публичного мероприятия. Они могут относиться исключительно к времени, месту или ходу проведения публичного мероприятия.
8. При достижении согласия относительно условий они протоколируются и прилагаются к делу. При недостижении согласия относительно условий уполномоченный орган выносит решение об установлении
ограничений в отношении времени, места или хода публичного мероприятия.
9. Ограничения, устанавливаемые на проведение публичного мероприятия, не могут искажать цель публичного мероприятия или существенным образом уменьшать его потенциальное воздействие на предпочитаемую организаторами общественную аудиторию посредством территориальной изоляции
участников публичного мероприятия, а также изменения времени или места проведения публичного мероприятия либо каким-либо иным образом приводить к фактическому запрету публичного мероприятия.
10. В случае предложения другого места, в частности, должна быть обеспечена возможность участия указанного в уведомлении ожидаемого числа участников, не должны предлагаться места, находящиеся за пределами территории муниципалитета, выбранной организаторами мероприятия, а предлагаемое место должно находиться по возможности близко к месту, указанному в уведомлении.
11.Проведение другого публичного мероприятия во время и в месте, которые указанны в уведомлении о публичном мероприятии, само по себе не является основанием для установления ограничений на публичное мероприятие, если не существует непосредственной угрозы столкновения между их участниками. В противном случае в отношении публичного мероприятия с более поздним представлением уведомления применяются ограничения, установленные настоящей статьей.
12. Если заявления о проведении публичного собрания и публичного мероприятия представлены на один и тот же день и на одно и то же место, то предпочтение отдается публичному собранию.
13. Если заявление о проведениеи публичного собрания в тот же день и втом же месте представлено позднее заявления о проведении публичного мероприятия, то предпочтение отдается публичному собранию, за исключением случаев, когда:
1) публичное мероприятие по ожидаемому числу участников будет существенным образом превосходить число участников публичного мероприятия, или
2) публичное мероприятие было запланировано заранее и его перенос в другое место приведет к неравноценным сложностям или расходам, и для проведения публичного собрания возможно предложить альтернативное место, которое не приведет к искажению целей собрания или не уменьшит существенным образом его потенциальное воздействие на предпочитаемую организаторами общественную аудиторию посредством территориальной изоляции участников собрания, а также изменения времени или места проведения публичного собрания либо каким-либо иным образом не приведет к фактическому запрету публичного собрания.
14. Глава муниципалитета может запретить проведение публичного мероприятия, если это необходимо:
1) для защиты жизни, здоровья или собственности лиц;
2) для предупреждения существенных неудобств, возникающих для общества;
3) для предупреждения существенной опасности, непосредственно угрожающей окружающей среде.
15. Глава муниципалитета не может запретить проведение публичного мероприятия, если опасности, указанные в части 14 настоящей статьи, возможно предупредить посредством ограничений на проведение мероприятия.
16. Если установленные настоящей статьей основания для запрета публичного мероприятия не возникают, то уведомление считается принятым к сведению. Глава муниципалитета незамедлительно уведомляет организаторов и Полицию Республики Армения при Правительстве Республики Армения о принятии уведомления к сведению, а также вывешивает письменную информацию об этом в административном здании органа местного самоуправления, в доступном и обозримом для всех месте.
17. Организатор публичного мероприятия:
1) определяет ход публичного мероприятия,
2) обязан присутствовать на публичном мероприятии и быть доступным для представителя полиции;
3) обязан в ходе публичного мероприятия принимать необходимые меры для обеспечения нормального хода публичного мероприятия, в частности посредством пресечения насильственных действий участников публичного мероприятия, призывов к воздержанию от насилия и дистанцированию от участников, готовых к применению силы.
4) вправе обращаться к служащим полиции для удаления с места проведения публичного мероприятия лиц, грубо нарушающих нормальный ход публичного мероприятия;
5) обязан незамедлительно доводить до сведения участников публичного мероприятия требования служащих полиции по обеспечению нормального хода публичного мероприятия.”.
Статья 3 . Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования.