ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆUԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. Հայաuտանի Հանրապետության 2007 թվականի նոյեմբերի 28-ի վարչական դատավարության oրենuգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 24.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 24.1
ՀԱՎԱՔԻ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ԻՐԱՎԱՉԱՓՈՒԹՅՈՒՆԸ ՎԻՃԱՐԿԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 142.1. Հավաքի անցկացման մասին համայնքի ղեկավարի որոշումների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը
1. Վարչական դատարանին ընդդատյա են հավաքի անցկացման մասին համայնքի ղեկավարի որոշումների վիճարկման վերաբերյալ հետեւյալ գործերը.
1) հավաքը սահմանափակումներով անցկացնելու մասին համայնքի ղեկավարի որոշման իրավաչափության վիճարկման վերաբերյալ գործերը.
2) հավաքն արգելելու մասին համայնքի ղեկավարի որոշման իրավաչափության վիճարկման վերաբերյալ գործերը.
3) հավաքի մասին իրազեկումն ի գիտություն ընդունելու վերաբերյալ համայնքի ղեկավարի որոշումը:
Հոդված 142.2. Վարչական դատարան դիմելու իրավունքը
1. Հավաքը սահմանափակումներով անցկացնելու մասին կամ հավաքն արգելելու մասին համայնքի ղեկավարի որոշումները վիճարկելու նպատակով վարչական դատարան կարող է դիմել հավաքի կազմակերպիչը, եթե գտնում է, որ այդ որոշումներով խախտվել է հավաքների ազատության իր իրավունքը:
2. Հավաքի մասին իրազեկումն ի գիտություն ընդունելու վերաբերյալ համայնքի ղեկավարի որոշումները կարող են վիճարկել նաեւ այն անձինք, որոնց` սեփականության կամ վարձակալության իրավունքով պատկանող տարածքում նախատեսվում է անցկացնել հավաքը, եթե գտնում են, որ այդ որոշումներով խախտվել են իրենց իրավունքները:
Հոդված 142.3. Հավաքի անցկացման մասին համայնքի ղեկավարի որոշումների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերով դատարանի կազմը
1. Հավաքի անցկացման մասին համայնքի ղեկավարի որոշումների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը քննում եւ լուծում է վարչական դատարանը կոլեգիալ` 3 դատավորի կազմով:
Հոդված 142.4. Վարչական դատարան դիմելը եւ հայցադիմումների քննության ժամկետները
1. Հավաքի անցկացման մասին համայնքի ղեկավարի որոշումների դեմ կազմակերպիչը կարող է հայց ներկայացնել դատարան որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո` 3-օրյա ժամկետում, իսկ եթե որոշումը կայացվել է իրազեկման մեջ նշված հավաքի օրվանից ոչ ուշ, քան 7 օր առաջ` 24 ժամվա ընթացքում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետներում ներկայացված հայցադիմումներն ընդունվում են վարույթ վարչական դատարան մուտքագրվելու օրը եւ քննվում են 2 օրացուցային օրվա ընթացքում:
3. Եթե սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերում նշված ժամկետների վերջին օրը ոչ աշխատանքային օր է, ապա հայցը ներկայացվում է դատարան, կամ դատական ակտը կայացվում է դրան հաջորդող աշխատանքային օրը:
Հոդված 142.5. Վարչական դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը
1. Հավաքի անցկացման մասին համայնքի ղեկավարի որոշումների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը քննելիս վարչական դատարանն ընդունում է հետեւյալ որոշումներից որեւէ մեկը.
1) համայնքի ղեկավարի որոշումը թողնել ուժի մեջ.
2) անվավեր ճանաչել համայնքի ղեկավարի որոշումը:
2. Վարչական դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը վերջնական է, վերանայման ենթակա չէ եւ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
3. Գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը սույն օրենսգրքի 62-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ուղարկվում է հայցվորին եւ համապատասխան համայնքի ղեկավարին:»:

Кодекс административного судопроизводства Республики Армения от 28 ноября 2007 года дополнить главой 24.1 следующего содержания:
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ ПРАВОМЕРНОСТИ РЕШЕНИЙ ГЛАВЫ МУНИЦИПАЛИТЕТА О ПРОВЕДЕНИИ СОБРАНИЯ
Статья 142.1. Дела об оспаривании правомерности решений главы муниципалитета о проведении собрания
1. Административному суду подсудны следующие дела об оспаривании решений главы муниципалитета о проведении собраний:
1) дела об оспаривании правомерности решения главы муниципалитета о проведении собрания с ограничениями;
2) дела об оспаривании правомерности решения главы муниципалитета о запрещении собрания;
3) решение главы муниципалитета о принятии к сведению уведомления о собрании.
Статья 142.2.
Право обращаться в Административный суд
1. С целью оспаривания решений главы муниципалитета о проведении собрания с ограничениями или запрещении собрания в Административный суд может обращаться организатор собрания, если сочтет, что этими решениями нарушено его право на свободу собраний.
2. Решения главы муниципалитета о принятии к сведению уведомления о собрании могут оспаривать также лица, на принадлежащей им на праве собственности или аренды территории которых предусматривается проведение собрания, если сочтут, что этими решениями нарушены их права.
Статья 142.3. Состав суда по делам об оспаривании правомерности решений главы муниципалитета о проведении собрания
1. Дела об оспаривании правомерности решений главы муниципалитета о проведении собрания рассматриваются и разрешаются Административным судом коллегиально в составе 3 судей.
Статья 142.4. Обращение в Административный суд и сроки рассмотрения исковых заявлений
1. Организатор может подавать в суд иск против решения главы муниципалитета о проведении собрания в 3-дневный срок после вступления решения в силу, а если решение вынесено не позднее чем за 7 дней до дня собрания, указанного в уведомлении, - в течение 24 часов.
2. Исковые заявления, поданные в установленные частью 1 настоящей статьи сроки, принимаются Административным судом к производству в день регистрации и рассматриваются в течение 2-х календарных дней.
3. Если последний день сроков, указанных в частях 1 и 2 настоящей статьи, является нерабочим, иск подается в суд или судебный акт выносится в следующий за ним рабочий день.
Статья 142.5. Судебный акт Административного суда, разрешающий дело по существу
1. Административный суд при рассмотрении дел об оспаривании правомерности решений главы муниципалитета о проведении собрания принимает одно из следующих определений:
1) об оставлении решения главы муниципалитета в силе;
2) о признании решения главы муниципалитета недействительным.
2. Судебный акт Административного суда, разрешающий дело по существу, является окончательным, не подлежит пересмотру и вступает в силу с момента его опубликования.
3. Судебный акт, разрешающий дело по существу, направляется истцу и главе соответствующего муниципалитета в порядке, установленном статьей 62 настоящего Кодекса.”.