«ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ԱՆԱՇԽԱՏՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՆՊԱՍՏՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ՀՕ-160-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունից հանել «եւ ոչ աշխատանքային» բառերը, իսկ 12-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «իրականացնող» բառից հետո լրացնել «այլ» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 22. Նպաստները եւ միջին ամսական աշխատավարձը (եկամուտը) հաշվարկելու կարգը
1. Նպաuտները հաշվարկվում են վարձու աշխատողի կամ ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի` սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված միջին ամuական աշխատավարձից (եկամտից):
Եթե ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի` սույն հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկված միջին ամuական աշխատավարձի չափը գերազանցում է ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու օրվա դրությամբ «Նվազագույն ամuական աշխատավարձի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքի 1-ին հոդվածով uահմանված չափի (այսուհետ` նվազագույն ամսական աշխատավարձ) հնգապատիկը, ապա նպաստը հաշվարկվում է ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու օրվա դրությամբ uահմանված նվազագույն ամuական աշխատավարձի հնգապատիկից` սույն հոդվածով սահմանված կարգով:
2. Վարձու աշխատողի միջին ամսական աշխատավարձը հաշվարկվում է ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու ամսվան նախորդող տասներկու հերթական օրացուցային ամիսների (այսուհետ` հաշվարկային ժամանակահատված) համար տվյալ գործատուի կողմից վարձու աշխատողին վճարված եկամուտը տասներկուսի բաժանելու միջոցով:
Սույն մասի իմաստով եկամուտ են համարվում uոցիալական վճարների հաշվարկման oբյեկտ համարվող աշխատավարձը եւ դրան հավասարեցված եկամուտները, ինչպես նաեւ սույն օրենքով սահմանված նպաստը:
Հաշվարկային ժամանակահատվածի այն ամիսների փոխարեն, որոնց ընթացքում վարձու աշխատողը եղել է մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում, հաշվի է առնվում մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդն սկսվելու ամսվան նախորդող` համապատասխան թվով հերթական օրացուցային ամիսների համար վճարված եկամուտը:
Ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու օրվա դրությամբ վարձու աշխատողի` տվյալ գործատուի մոտ աշխատելու ժամանակահատվածը տասներկու ամսից պակաս լինելու դեպքում վարձու աշխատողի միջին ամսական աշխատավարձը հաշվարկելիս հաշվի է առնվում նաեւ հաշվարկային ժամանակահատվածում այլ գործատուի` մինչեւ տվյալ գործատուի մոտ աշխատանքի անցնելը վճարված եկամուտը, եթե վարձու աշխատողը ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու օրվա դրությամբ այդ գործատուի հետ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ չէ: Ընդ որում, հաշվարկային ժամանակահատվածի մեկ ամսվա համար կարող է հաշվառվել մեկ գործատուի կողմից վարձու աշխատողին վճարված եկամուտը:
Սույն մասի չորրորդ պարբերությամբ սահմանված` այլ գործատուի վճարած եկամտի մասին տեղեկատվությունը ներկայացնում է վարձու աշխատողը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով լիազոր մարմնի տված տեղեկանքի հիման վրա:
3. Ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի միջին ամսական եկամուտը հաշվարկվում է ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքին նախորդող տարվա` oրենքով uահմանված uոցիալական վճարների հաշվարկման oբյեկտ համարվող եկամուտը, բացառությամբ վարձակալության պայմանագրի հիման վրա uտացած եկամտի, տասներկուսի բաժանելու միջոցով:
4. Վեցօրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում վարձու աշխատողի նպաuտի չափը հաշվարկելու համար միջին ամսական աշխատավարձը բաժանվում է 25-ի եւ բազմապատկվում ժամանակավոր անաշխատունակության ժամանակահատվածի երկրորդ աշխատանքային օրվանից սկսած աշխատանքային օրերի թվով, իսկ հղիության ու ծննդաբերության նպաuտի դեպքում` հղիության եւ ծննդաբերության արձակուրդի ժամանակահատվածի բոլոր աշխատանքային օրերի թվով:
Հնգօրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում վարձու աշխատողի նպաuտի չափը հաշվարկելու համար միջին ամսական աշխատավարձը բաժանվում է 21-ի եւ բազմապատկվում ժամանակավոր անաշխատունակության ժամանակահատվածի երկրորդ աշխատանքային օրվանից սկսած աշխատանքային օրերի թվով, իսկ հղիության ու ծննդաբերության նպաuտի դեպքում` հղիության եւ ծննդաբերության արձակուրդի ժամանակահատվածի բոլոր աշխատանքային օրերի թվով:
5. Ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի նպաuտի չափը հաշվարկելու համար հիմք ընդունվող միջին ամսական եկամուտը բաժանվում է 30,4-ի (մեկ ամuվա միջին oրերի) եւ բազմապատկվում ժամանակավոր անաշխատունակության oրացուցային oրերի թվով:
6. Նպաստը սույն հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկվում է ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու օրվա դրությամբ uահմանված նվազագույն ամuական աշխատավարձի չափից, եթե`
1) սույն հոդվածով սահմանված կարգով հաշվարկված միջին ամuական աշխատավարձի չափը պակաս է ժամանակավոր անաշխատունակությունը առաջանալու օրվա դրությամբ uահմանված նվազագույն ամuական աշխատավարձի չափից.
2) ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձը պետական գրանցում է ստացել տվյալ տարվա ընթացքում կամ ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքին նախորդող տարվա ընթացքում եկամուտ չի ունեցել, սակայն կատարել է ամսական նվազագույն սոցիալական վճարներ.
3) վարձու աշխատողը չունի սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված եկամուտ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 1-ին մասում «5-րդ» բառը փոխարինել «3-րդ» բառով, իսկ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Հարկային մարմինը սույն մասով սահմանված տեղեկանքը տրամադրում է անձի` տեղեկանքի համար դիմելու օրվա դրությամբ հարկային եւ սոցիալական վճարների գծով ունեցած պարտավորությունները կատարելուց հետո:»:
Հոդված 4. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասում «uխալը հայտնաբերելուց հետո`» բառերը փոխարինել «` uխալը հայտնաբերելուց հետո`» բառերով, իսկ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի` սույն օրենքի 25-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված տեղեկանքով ներկայացված եկամուտը ստուգման արդյունքում կամ ճշտված հաշվետվության հիման վրա փոփոխվելու դեպքում ավել վճարված նպաստի գումարի հետպահումը կատարում է հարկային մարմինը, իսկ պակաս վճարած նպաստի գումարը վճարում է լիազոր մարմինը:
Ավել վճարված նպաստի գումարի հետպահումը կատարվում է, եւ պակաս վճարած նպաստի գումարը վճարվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 28-րդ հոդվածում`
«1. Հարկային մարմինը`
1) uոցիալական վճարների ճշտությանն ուղղված դեպքերում oրենքով uահմանված կարգով իրականացվող uտուգումների ժամանակ հuկողություն է իրականացնում գործատուների կողմից վարձու աշխատողներին նպաuտների հաշվարկման, նշանակման եւ վճարման ճշտության նկատմամբ.
2) սույն օրենքով սահմանված դեպքերում իրականացնում է ավել վճարված նպաստի գումարի հետպահումը` այդ մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տեղեկատվություն տրամադրելով լիազոր մարմնին:».
2) 2-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) uույն oրենքով uահմանված կարգով հաշվարկում, նշանակում եւ վճարում է ինքնուրույնաբար իրենց աշխատանքով ապահոված անձանց նպաuտները, վարձու աշխատողին է տրամադրում սույն օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հինգերորդ պարբերությամբ սահմանված տեղեկանքը.».
«3. Առողջապահության ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով լիազոր մարմնին է տրամադրում անձնավորված տեղեկատվություն հղիության եւ ծննդաբերության պատճառով առաջացած ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքում տրամադրված անաշխատունակության թերթիկների մասին:»:
Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը Օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված եւ նշանակված (վճարված) հղիության եւ ծննդաբերության նպաստները մեկամսյա ժամկետում գործատուները եւ լիազոր մարմինը հաշվարկում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հղիության եւ ծննդաբերության նպաստները հաշվարկելու համար սահմանված կարգով:
Եթե սույն հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա հաշվարկված` հղիության եւ ծննդաբերության նպաստի չափը բարձր է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը Օրենքի հիման վրա հաշվարկված եւ նշանակված (վճարված) հղիության եւ ծննդաբերության նպաստի չափից, ապա տարբերությունը վճարվում է մեկամսյա ժամկետում` օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Եթե սույն հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա հաշվարկված` հղիության եւ ծննդաբերության նպաստի չափը ցածր է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը Օրենքի հիման վրա հաշվարկված եւ նշանակված (վճարված) հղիության եւ ծննդաբերության նպաստի չափից, ապա հաշվարկված եւ նշանակված (վճարված) հղիության եւ ծննդաբերության նպաստի վերահաշվարկ չի կատարվում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПОСОБИЯХ ПО ВРЕМЕННОЙ НЕТРУДОСПОСОБНОСТИ”
В абзаце втором
части 2 статьи 6 Закона Республики Армения ”О пособиях по временной нетрудоспособности” от 27 октября 2010 года, ЗР – 160-Н (далее – Закон) исключить слова ”и нерабочими”, а
часть 2 статьи 12 перед словами ”наемному работнику” дополнить словом ”другому”.
Статью 22 Закона изложить в следующей редакции:
”Статья 22. Порядок исчисления пособий и средней месячной заработной
платы (дохода)
1. Пособия исчисляются из средней месячной заработной платы (дохода) наемного работника или лица, самостоятельно обеспечившего себя работой, исчисленной (исчисленного) в порядке,
установленном настоящим Законом.
Если размер средней месячной заработной платы лица, самостоятельно обеспечившего себя работой, исчисленной в порядке, установленном настоящей статьей, по состоянию на день возникновения временной нетрудоспособности превышает пятикратный размер, установленный статьей 1 Закона Республики Армения
“О минимальной месячной заработной плате”
(далее – минимальная месячная заработная плата), то пособие в установленном настоящей статьей порядке исчисляется
из пятикратного размера минимальной заработной платы, установленной по состоянию на день возникновения временной нетрудоспособности.
2. Средняя месячная
заработная плата наемного работника исчисляется путем деления на двенадцать дохода, выплаченного данным работодателем наемному работнику за очередные двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу возникновения временной нетрудоспособности (далее – расчетный период).
По смыслу настоящей части доходом считаются заработная плата и приравненные к ней доходы, а также установленные настоящим Законом пособия,
считающиеся объектом исчисления социальных платежей.
Вместо тех месяцев расчетного периода, в течение которых наемный работник находился в отпуске по уходу за ребенком до трех лет, в расчет берется доход, выплаченный за соответствующее количество очередных календарных месяцев, предшествующих началу отпуска по уходу за ребенком до трех лет.
В случае, когда по состоянию на день возникновения временной нетрудоспособности период работы наемного работника у данного работодателя составляет менее двенадцати месяцев, при расчете средней месячной заработной платы наемного работника учитывается также доход, выплаченный ему за расчетный период другим работодателем
до перехода на работу к данному работодателю, если наемный работник по состоянию на день возникновения временной нетрудоспособности
не находится в трудовых отношениях с этим работодателем. При этом, за один месяц расчетного периода может исчисляться доход, выплаченный наемному работнику одним работодателем.
Наемный работник представляет информацию о выплаченном другим работодателем доходе, установленном абзацем четвертым настоящей статьи,
на основании справки, выданной уполномоченным органом в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
3. Средний месячный доход лица, самостоятельно обеспечившего себя работой, исчисляется путем деления
на двенадцать
считающегося объектом исчисления установленных законом социальных платежей дохода за год, предшествующий случаю временной нетрудоспособности, за исключением дохода, полученного на основе
договора аренды.
4. Для исчисления размера пособия наемного работника при шестидневной рабочей неделе средняя месячная заработная плата делится на 25 и умножается на число рабочих дней начиная со второго рабочего дня периода временной нетрудоспособности, а в случае пособия по беременности и родам – на число всех рабочих дней
периода отпуска по беременности и родам.
Для исчисления размера пособия наемного работника при пятидневной рабочей неделе
средняя месячная заработная плата делится на 21 и умножается на число рабочих дней начиная со второго рабочего дня периода временной нетрудоспособности, а в случае пособия по беременности и родам – на число всех рабочих дней
5. Для исчисления размера пособия лица, самостоятельно обеспечившего себя работой, принятый за основу средний месячный доход делится на 30.4 (среднее количество дней одного месяца) и умножается на число календарных дней временной нетрудоспособности.
6. Пособие в установленном настоящей статьей порядке исчисляется из размера минимальной месячной заработной платы, установленной по состоянию на день возникновения временной нетрудоспособности, если:
1) исчисленный в установленном настоящей статьей порядке размер средней месячной заработной платы меньше
размера минимальной месячной заработной платы, установленной по состоянию на день возникновения временной нетрудоспособности;
2) лицо, самостоятельно обеспечившее себя работой, получило государственную регистрацию
в течение данного года или в течение года, предшестующего случаю временной нетрудоспособности, не имело дохода, однако произвело минимальные месячные социальные платежи;
3) наемный работник не имеет установленного частью 2 настоящей статьи дохода.
В части 1 статьи 25 Закона слова ”
установленных частью 5
заменить словами
установленных частью 3
”, а часть дополнить новым абзацем следующего содержания:
”Справка, установленная настоящей частью, предоставляется налоговым органом после выполнения лицом обязательств, имеющихся у него по линии налоговых и социальных платежей по состоянию на день обращения за справкой.”.
Изменение в части 1 статьи 27 Закона не влечет изменения в русском тексте, и статью дополнить частью 6 следующего содержания:
”6. При изменении представленного справкой, установленной частью 1 статьи 25 настоящего Закона, дохода лица,
самостоятельно обеспечившего себя работой,
в
результате проверки или на основе уточнения отчетности
удержание излишне выплаченной суммы пособия производится налоговым органом, а недовыплаченная сумма пособия выплачивается уполномоченным органом.
Удержание излишне выплаченной суммы пособия производится и недовыплаченная сумма пособия выплачивается в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
В статье 28 Закона:
1)
часть 1 изложить в следующей редакции:
”1. Налоговый орган:
в случаях проведения в установленном законом порядке проверок правильности социальных платежей осуществляет надзор за правильностью исчисления, назначения и выплаты работодателями пособий наемным работникам;
2)
в установленных настоящим Законом случаях осуществляет
удержание излишне выплаченной суммы пособия, предоставляя информацию об этом уполномоченному органу в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”;
2) пункт 1 части 2 изложить в следующей редакции:
“1)
в установленном настоящим Законом порядке исчисляет, назначает и выплачивает пособия лицам, самостоятельно обеспечившим себя работой, выдает наемному работнику справку, установленную абзацем пятым части 2 статьи 22 настоящего Закона.”
;
“3. Государственный уполномоченный орган управления в сфере здравоохранения
в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет уполномоченному органу персонифицированную информацию о листках нетрудоспособности, предоставленных в случае возникновения временной нетрудоспособности по беременности и родам.”.
Пособия по беременности и родам, исчисленные и назначенные (выплаченные) в установленном Законом порядке до вступления настоящего Закона в силу,
исчисляются работодателями и уполномоченным органом в месячный срок в порядке, установленном для исчисления пособий по беременности и родам после вступления настоящего Закона в силу.
Если размер исчисленного на основании части 2 настоящей статьи пособия по беременности и родам выше размера пособия по беременности и родам, исчисленного и назначенного (выплаченного) на основании Закона до вступления в силу настоящего Закона, то разница выплачивается в месячный срок в порядке, установленном законодательством.
Если размер исчисленного на основании части 2 настоящей статьи пособия по беременности и родам ниже размера пособия по беременности и родам, исчисленного и назначенного (выплаченного) на основании Закона до вступления в силу настоящего Закона, то перерасчет исчисленного и назначенного (выплаченного) пособия по беременности и родам не производится.