«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի  մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետն «առաջանում է» բառերից հետո լրացնել «(նախկին սեփականատիրոջ համար դադարում է)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 9. Կազմակերպությունների գույքահարկի հաշվարկման կարգը
1. Կազմակերպությունների համար գույքահարկի հաշվետու ժամանակաշրջան է համարվում հաշվետու տարվա կիսամյակը:
2. Գույքահարկ վճարող կազմակերպությունները հարկային մարմնի հաստատած ձեւով գույքահարկի կիսամյակային հաշվարկը մինչեւ հաշվետու կիսամյակին հաջորդող ամuվա 20-ը (ներառյալ) «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 15-րդ հոդվածի «գ» կետով սահմանված եղանակներով ներկայացնում են`
1) հարկվող oբյեկտ համարվող շինությունների մաuով` շինության գտնվելու վայրի համապատաuխան հաշվառող մարմին.
2) հարկվող oբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցների մաuով` իրենց գտնվելու վայրի համապատասխան հաշվառող մարմին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասում «եռամսյակ» բառը փոխարինել «կիսամյակ» բառով, իսկ «եռամսյակին հաջորդող երկրորդ ամսվա 1-ը» բառերը` «կիսամյակին հաջորդող ամսվա 20-ը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 18-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 18. Օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերը
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ վերապահված իրավասությունների սահմաններում սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն` համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման նախարարության հետ, իսկ սույն օրենքի հավելվածի վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերը` անշարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմինը` համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման նախարարության եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի հետ:»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2011 թվականի հուլիսի 1-ից: Սույն օրենքի 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածների դրույթները տարածվում են 2011 թվականի երկրորդ կիսամյակի եւ դրան հաջորդող հաշվետու ժամանակաշրջանների վրա: 2011 թվականի երկրորդ եռամսյակի գույքահարկի վճարման ժամկետն այդ եռամսյակին հաջորդող երկրորդ ամսվա 1-ն է (ներառյալ):

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. Пункт 2 части 2 статьи 8 Закона Республики Армения “О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года ЗР-491-Н (далее – Закон) после слова “возникает” дополнить словами “(для прежнего собственника прекращается)”.
“ Статья 9. Порядок исчисления налога на имущество организаций
1. Отчетным периодом по налогу на имущество для организаций является полугодие отчетного года.
2. Организации–плательщики налога на имущество представляют способом, установленным пунктом “в” статьи 15 Закона Республики Армения “О налогах”,полугодовые отчеты по налогу на имущество до 25 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным полугодием:
1) в части строений, считающихся объектом налогообложения - в соответствующий орган учета по месту нахождения строения:
2) в части транспортных средств, считающихся объектом налогообложения - в соответствующий орган учета по их месту нахождения.”.
Статья 3. В части 1 статьи 13 Закона слово “квартал” заменить словом “полугодие”, а слова “ до 1-го числа (включительно) второго месяца, следующего за отчетным кварталом. ” – словами “ до 20-го числа (включительно) месяца, следующего за отчетным полугодием. ”.
Статья 4. Статью 18 Закона изложить в следующей редакции:
“ Статья 18. Ведомственные нормативные акты по применению Закона
Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимает Комитет государственных доходов при Правительстве Республики Армения в пределах полномочий, отведенных ему законодательством Республики Армения, по согласованию с Министерством финансов Республики Армения и Министерством территориального управления Республики Армения, а ведомственные нормативные акты по приложению к настоящему Закону – уполномоченный орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, по согласованию с Министерством финансов Республики Армения, Министерством территориального управления Республики Армения и Комитетом государственных доходов при Правительстве Республики Армения.”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го июля 2011 года. Положения статьей 2 и 3 настоящего Закона распространяются на отчетный период второго полугодия 2011 года и следующие за ним отчетные периоды. Срок платежа налога на имущества за второй квартал 2011 года – 1-е число (включительно)второго месяца, следующего за ним квартала.Президент Республики Армения С. САРГСЯН