«ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ի ՀՕ-232 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 59-րդ հոդվածում`
«2. Գույքի շուկայական արժեքը սահմանվում է խորհրդի որոշմամբ, բացառությամբ`
ա) Ընկերության բնականոն գործունեության հետ կապված այն դեպքերի, երբ գործարքը կնքվում է Ընկերության ծախսերի եւ եկամուտների նախահաշվի շրջանակներում.
բ) սույն օրենքով սահմանված դեպքերի, երբ շուկայական արժեքը որոշվում է դատարանի, այլ մարմնի կամ անձի կողմից:».
2) 4-րդ մասը «հետգնման» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ 64-րդ հոդվածի 3-րդ մասին համապատասխան գործարք կնքելու» բառերով:
Հոդված  2.  Օրենքի 62-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված  62. Ընկերության գործարքներում շահագրգռվածությունը
1. Ընկերության գործարքներում շահագրգիռ անձ է համարվում Ընկերության փոխկապակցված անձը, որը`
ա)  հանդիսանում է գործարքի կողմ կամ մասնակցում է գործարքին որպես միջնորդ կամ ներկայացուցիչ.
բ) գործարքի կողմ, միջնորդ կամ ներկայացուցիչ հանդիսացող անձին փոխկապակցված անձ  է:
2. Սույն օրենքի իմաստով փոխկապակցված են համարվում Ընկերության խորհրդի անդամները, գործադիր մարմնի անդամները, գործադիր մարմնի իրավասություններ իրականացնող իրավաբանական անձը կամ դրա տնօրենը կամ դրա խորհրդի անդամները կամ դրա կանոնադրությամբ կամ պայմանագրով նախատեսված՝ ղեկավարման գործառույթներ իրականացնող այլ անձինք,   վերստուգող հանձնաժողովի անդամները (վերստուգողը), Ընկերության անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող այլ անձինք եւ «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով փոխկապակցված ճանաչվող այլ անձինք:»:
Հոդված 3. Օրենքի 63-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 63.  Ընկերության գործարքներում շահագրգռվածության վերաբերյալ տեղեկատվությունը
1. Ընկերության փոխկապակցված անձինք պարտավոր են Ընկերության գործադիր մարմնին կամ կանոնադրությամբ սահմանված այլ մարմնի տրամադրել տեղեկատվություն`
ա) այն մասին, որ իրենք հանդիսանում են գործարքի կողմ, միջնորդ կամ ներկայացուցիչ`  մինչեւ գործարքը կնքելը.
բ) կնքված կամ կնքման նախատեսված իրենց հայտնի գործարքների մասին, որոնցում իրենք կարող են համարվել շահագրգիռ անձ` սույն կետով նախատեսված տեղեկատվությունն իրենց հայտնի դառնալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:
2. Շահագրգռվածության առկայությամբ Ընկերության ցանկացած գործարք ներկայացվում է Ընկերության տարեկան հաշվետվության մեջ` բացահայտելով ամբողջական եւ համապարփակ տեղեկատվություն գործարքի կողմերի, պայմանների, շահագրգռվածության բնույթի ու շրջանակների վերաբերյալ եւ կցելով անկախ գնահատողի եզրակացությունը շուկայական արժեքին գործարքի համապատասխանության վերաբերյալ:
3. Ընկերության գործադիր մարմինը կամ կանոնադրությամբ նախատեսված այլ մարմին պարտավոր է սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված տեղեկությունների հիման վրա վարել Ընկերության փոխկապակցված անձանց ռեեստր:»:
Հոդված 4.  Օրենքի 64-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի «ա» կետում «2 տոկոսը» բառերը փոխարինել «10 տոկոսը» բառերով.
«4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված հատկանիշներին համապատասխանող գործարքը կարող է կնքվել խորհրդի որոշմամբ, եթե  այդ գործարքն Ընկերությանը տրամադրվող փոխառություն է:»:
Հոդված 5. Օրենքի 65-րդ հոդվածում`
«Շահագրգռվածության առկայությամբ գործարքների հետեւանքները».
2) 1-ին եւ 2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Գործարքում շահագրգիռ ճանաչված անձն Ընկերության առջեւ պատասխանատվություն է կրում սույն օրենքի խախտմամբ կնքված շահագրգռվածության առկայությամբ գործարքի հետեւանքով Ընկերությանը պատճառված վնասների չափով:
Գործարքում շահագրգիռ ճանաչված անձը պարտավոր է նաեւ Ընկերությանը վերադարձնել ցանկացած շահույթ, որ ստացել է սույն օրենքի խախտմամբ կնքված շահագրգռվածության առկայությամբ գործարքներից:
Սույն օրենքի 63-րդ հոդվածի պահանջները խախտող անձինք պատասխանատվություն են կրում խախտման հետեւանքով Ընկերությանը կամ այլ անձանց պատճառված վնասի համար:
2. Եթե պատասխանատվության ենթակա է մի քանի անձ, ապա նրանք Ընկերության եւ այլ շահագրգիռ անձանց առջեւ կրում են համապարտ պատասխանատվություն:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  6-րդ եւ 7-րդ մասերով.
«6. Ընկերության բաժնետերերն իրավունք ունեն պահանջելու`
- անվավեր ճանաչել սույն օրենքի խախտմամբ կնքված շահագրգռվածության առկայությամբ գործարքը,
- գործարքում շահագրգիռ ճանաչված անձանց կողմից գործարքի հետեւանքով պատճառված վնասի հատուցում,
-  գործարքից ստացված շահույթի վերադարձ Ընկերությանը:
7. Ընկերության բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի կողմից  շահագրգռվածության առկայությամբ կնքված գործարքի հաստատումը գործարքում խախտում կատարած անձին չի ազատում սույն օրենքի խախտմամբ կնքված գործարքի հետեւանքով Ընկերությանը կամ բաժնետերերին պատճառված վնասը հատուցելու պարտականությունից:»:
Հոդված 6. Օրենքի 90-րդ հոդվածի 1-ին մասը «կերպով» բառից հետո լրացնել «, խուսափեն անձնական եւ Ընկերության շահերի միջեւ իրական եւ հնարավոր բախումներից» բառերով, ինչպես նաեւ լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Ընկերության կանոնադրական կապիտալում մասնակցության կամ այլ հանգամանքների ուժով Ընկերության որոշումների վրա էականորեն ազդելու հնարավություն ունեցող անձը չպետք է դրդի խորհրդի անդամներին, Ընկերության տնօրենին (գլխավոր տնօրենին), վարչության ու տնօրինության անդամներին, ինչպես նաեւ կառավարիչ կազմակերպությանը եւ կառավարչին` կայացնելու այնպիսի որոշումներ, որոնք հակասում են Ընկերության շահերին կամ այն բաժնետերերի օրինական շահերին, որոնք էական ազդեցություն չեն կարող ունենալ Ընկերության որոշումների վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВАХ”
Статья 1. В статье 59 Закона Республики Армения "Об акционерных обществах" от 25 сентября 2001 года ЗР – 232 (далее – Закон):
1) абзац первый части 2 изложить в следующей редакции:
“2. Рыночная стоимость имущества устанавливается решением Совета, за исключением:
а) случаев, связанных с нормальной деятельностью Общества, когда сделка заключается в рамках сметы расходов и доходов общества;
б) случаев, установленных настоящим Законом, когда рыночная стоимость определяется судом, иным органом или лицом.”;
2) часть 4 после слов “принадлежащих акционерам общества акций” дополнить словами “, а также в случае заключения сделки в соответствии с частью 3 статьи 64 настоящего Закона”.
Статья 2. Статью 62 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 62. Заинтересованность в сделках Общества
1. Лицом, заинтересованным в сделках Общества, считается аффилированное с обществом лицо, которое:
а) является стороной сделки или участвует в сделке в качестве посредника или представителя;
б) является аффилированным лицом с лицом, которое является стороной сделки, посредником или представителем.
2. По смыслу настоящего Закона аффилированными лицами считаются: член Совета Общества, член его исполнительного органа; юридическое лицо, осуществляющее правомочия члена Совета, либо его директор, либо члены его Совета, либо предусмотренные его уставом или договором иные лица, осуществляющие функции руководства; члены ревизионной комиссии (ревизор), другие лица, имеющие правомочие выступать от имени Общества, и иные лица, признаваемые аффилированными согласно Закону Республики Армения “О рынке ценных бумаг”.՚
Статья 3. Статью 63 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 63. Сведения о заинтересованности в сделках Общества
1. Аффилированные с Обществом лица обязаны предоставить исполнительному органу Общества или другому установленному его Уставом органу сведения:
а) о том, что они являются стороной сделки, посредником или представителем – до заключения сделки;
б) об известных им заключенных или намечаемых к заключению сделках, в которых они могут считаться заинтересованными лицами, – в трехдневный срок после того, как им стала известна предусмотренная настоящим пунктом информация.
2. Любая сделка Общества, в которой есть наличие заинтересованности, представляется в годовом отчете Общества - с раскрытием полной и исчерпывающей информации о сторонах, условиях, характере и объеме заинтересованности сделки и с приложением заключения независимого оценщика о соответствии сделки рыночной стоимости.
3. Исполнительный орган Общества или другой предусмотренный уставом орган обязан вести реестр аффилированных лиц Общества на основании сведений, предусмотренных частью 1 настоящей статьи.”.
Статья 4. В статье 64 Закона:
1) в пункте “а” части 3 слова “2 процента ” заменить словами “10 процетов”;
“4. Сделка, соответствующая критериям, установленным частью 3 настоящей статьи, может быть заключена по решению Совета, если сделка является предоставляемым Обществу заемом.”.
Статья 5. В статье 65 Закона:
“Последствия сделок при наличии заинтересованности”;
2) части 1 и 2 изложить в следующей редакции:
“1. Лицо, признанное заинтересованным в сделке, несет перед Обществом ответственность в размере убытков, причиненных обществу вследствие заключенной с нарушением настоящего Закона сделки при наличии заинтересованности.
Лицо, признанное заинтересованным в сделке, также обязано также вернуть Обществу любую прибыль, полученную им от сделок при наличии заинтересованности, заключенных с нарушением настоящего Закона.
Лица, нарушающие требования статьи 63 настоящего Закона, несут ответственность за убыток, причиненный Обществу или другим лицам вследствие нарушения.
2. Если привлечению к ответственности подлежат несколько лиц, они несут солидарную ответственность перед Обществом и другими заинтересованными сторонами.”;
3) статью дополнить частями 6 и 7 следующего содержания:
“6. Акционеры Общества вправе требовать:
- признания недействительной сделки при наличии заинтересованности, заключенной с нарушением настоящего Закона;
- возмещения убытка, причиненного вследствие сделки лиц, признанных заинтересованными в сделке,
- возврата Обществу прибыли, полученной от сделки.
7. Утверждение общим собранием акционеров Общества сделки, совершенной при наличии заинтересованности, не освобождает лицо, допустившее нарушение в сделке, от обязанности возместить убыток, причиненный Обществу или акционерам в результате заключения сделки с нарушением настоящего Закона.”.
Статья 6. Часть 1 статьи 90 Закона после слов “добросовестно и разумно” дополнить словами “, избегать реальных и возможных конфликтов между личными интересами и интересами Общества”, а также добавить новый абзац следующего содержания:
“Лицо, имеющее возможность существенно влиять на решения Общества в силу его участия в уставном капитале Общества или других обстоятельств, не должно склонять членов Совета, Директора (Генерального директора), членов Совета и дирекции, а также управляющую организацию и ее управляющего к принятию решений, которые противоречат интересам Общества или законным интересам акционеров, которые не могут иметь существенного влияния на решения Общества.”.