«ՄԱՐԴՈՒՆ ՕՐԳԱՆՆԵՐ ԵՎ (ԿԱՄ) ՀՅՈՒՍՎԱԾՔՆԵՐ ՓՈԽՊԱՏՎԱՍՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մարդուն օրգաններ եւ (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի ապրիլի 16-ի ՀՕ-324 օրենքի 11-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «դ» կետը «վայրում» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ, եթե ռեցիպիենտն ազատազրկված անձի մերձավոր ազգականն է (ծնող, զավակ, ամուսին, քույր, եղբայր)» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Ազատազրկման վայրում գտնվող անձից փոխպատվաստման նպատակով օրգաններ եւ (կամ) հյուսվածքներ վերցնելու պայմանները, ինչպես նաեւ օրգանը եւ (կամ) հյուսվածքը վերցնելուց հետո ազատազրկման վայրում գտնվող անձի բժշկական օգնության եւ խնամքի մատուցման պայմանները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О ТРАНСПЛАНТАЦИИ ОРГАНОВ И (ИЛИ) ТКАНЕЙ ЧЕЛОВЕКА»
Статья 1. В статье 11 Закона Республики Армения «О трансплантации органов и (или) тканей человека» от 16 апреля 2002 года ЗР – 324:
1) пункт «г» части 1 после слова «свободы» дополнить словами «, за исключением случая, когда рецепиентом является близкий родственник (родитель, ребенок, супруг, сестра, брат) лица, лишенного свободы»;
2) статью дополнить новой частью следующего содержания:
«Условия изъятия в целях трансплантации органов и (или) тканей у лица, находящегося в месте лишения свободы, а также условия предоставления лицу, находящемуся в месте лишения свободы, медицинской помощи и ухода после изъятия у него органа и (или) тканей устанавливаются Правительством Республики Армения.».