ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ հասկացություններով.
«ջրաղբյուր` Հայաստանի Հանրապետության գետերի ջրերը, ստորերկրյա ջրերը, մակերեսային տեղական հոսքի ջրերը, որոնք հավաքվում են բնական կամ արհեստական ջրամբարներում, չորացման համակարգի ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրերը.
ոռոգման ջուր` ոռոգման նպատակով օգտագործվող եւ ոռոգման ջրի ստանդարտներին համապատասխանող ջրային ռեսուրս, որը կարող է լինել ինչպես մակերեւութային, այնպես էլ ստորերկրյա.
ոռոգման համակարգ` Հայաստանի Հանրապետության ջրային համակարգի մի մասը, որն ընդգրկում է ոռոգման եւ ցամաքուրդային (դրենաժային) ջրատարներ, ջրանցքներ, ջրանցույցներ, դյուկերներ, ստորասրահներ, արագահոսներ, թունելներ, ջրանկումներ, հեղեղատարներ, խողովակաշարեր, հիդրոտեխնիկական կառուցվածքներ, արտեզյան եւ շատրվանող հորեր, պոմպակայաններ, ջրամբարներ, լճակներ` ծառայողական ճանապարհներն իրենց օտարման գոտիներով, շենք-շինություններով, էլեկտրահաղորդման գծերով եւ այլ ենթակառուցվածքներով, այդ թվում` ջրաէկոհամակարգերի պահպանման գոտիներ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածում «օրենքով» բառը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«Կարգավորող հանձնաժողովը չի կարգավորում (ջրային համակարգերի օգտագործման թույլտվություններ չի տրամադրում եւ սակագներ չի սահմանում) «Ջրօգտագործողների ընկերությունների եւ ջրօգտագործողների ընկերությունների միությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն ստեղծված ջրօգտագործողների ընկերությունների եւ ջրօգտագործողների ընկերությունների միությունների գործունեությունը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագրով:»:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 55.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 55.1. Գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագրի միջոցով ջրային համակարգի օգտագործման իրավունքի փոխանցումը
Ջրային համակարգի օգտագործման իրավունքի փոխանցումը կարող է իրականացվել գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագրով:
Գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագրով կարող է տրամադրվել ջրային համակարգը կամ դրա մի մասը` անհատույց ժամանակավոր օգտագործման նպատակով, այդ գույքը նույն վիճակում` հաշվի առնելով դրա բնական մաշվածքը, կամ պայմանագրով որոշված վիճակը` վերադարձնելու պայմանով:
Գույքի անհատույց օգտագործման պայմանագիրը կնքվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 61.1. Պետական եւ համայնքային սեփականություն համարվող ոռոգման համակարգը
Ոռոգման համակարգը ըստ ֆունկցիոնալ նշանակության դասակարգվում է`
1) մայրուղային ոռոգման համակարգ` ջրային աղբյուրից սկիզբ առնող միջհամայնքային, տնտեսային կամ ներտնտեսային ոռոգման համակարգերին ոռոգման ջուր մատակարարող համակարգ (առաջին կարգի (հիմնական) ջրատարներ եւ պոմպակայաններ, մայր ջրանցքներ).
2) ոռոգման միջհամայնքային (միջտնտեսային) համակարգ` մայրուղային ոռոգման համակարգից սկիզբ առնող մեկից ավելի համայնքների ոռոգելի հողերին ոռոգման ջուր մատակարարող համակարգ (երկրորդ կարգի ջրանցքներ եւ պոմպակայաններ).
3) ոռոգման տնտեսային համակարգ` մայրուղային կամ միջտնտեսային ոռոգման համակարգերից սկիզբ առնող եւ միայն մեկ համայնքի ոռոգելի հողերին ոռոգման ջուր մատակարարող համակարգ (երրորդ կարգի ջրանցքներ).
4) ոռոգման ներտնտեսային համակարգ` տնտեսային ոռոգման համակարգերից, ինչպես նաեւ տեղական ջրաղբյուրներից սկիզբ առնող եւ միայն մեկ համայնքի ոռոգելի հողատարածքներին ոռոգման ջուր բաշխող համակարգ (չորրորդ կարգի ջրանցքներ կամ բաշխիչ ցանցեր):
Պետական սեփականություն համարվող առաջին եւ երկրորդ կարգի ոռոգման համակարգերը մասնավորեցման ենթակա չեն: Դրանք կարող են փոխանցվել միայն օգտագործման իրավունքով ջրամատակարարներին` սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Պետական սեփականություն համարվող երրորդ կարգի ոռոգման համակարգերը, որոնք չեն կառուցվել մասնավոր ներդրումների միջոցով, կարող են սեփականության իրավունքով փոխանցվել համայնքին:
Պետական սեփականություն համարվող չորրորդ կարգի ոռոգման համակարգերը, որոնք չեն կառուցվել մասնավոր ներդրումների միջոցով, կարող են սեփականության իրավունքով տրվել համայնքին, ջրամատակարարներին` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 61.2. Ոռոգման համակարգի կառավարումը
Ոռոգման ջրամատակարարման հարաբերությունների սուբյեկտներն են ջրօգտագործողը եւ ջրամատակարարը, որոնց լիազորությունների ցանկը եւ գործունեության կարգը սահմանվում են օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումներով:
Ոռոգման ջրամատակարարման կառավարումը կարող է իրականացվել Ջրային համակարգերի կառավարման մարմնի եւ(կամ) մասնավոր կառավարման միջոցով:
Ոռոգման ջրամատակարարման մասնավոր կառավարումը կարող է իրականացվել մասնակցային կառավարման միջոցով Ջրօգտագործողների ընկերությունների եւ (կամ) Ջրօգտագործողների ընկերությունների միությունների կողմից` օրենքով սահմանված կարգով:
Ջրային համակարգերի կառավարման մարմնի կողմից ոռոգման ջրամատակարարման մասնավոր կառավարման դեպքում ոռոգման համակարգերի օգտագործման իրավունքը կարող է փոխանցվել սույն օրենսգրքի 6-րդ գլխով սահմանված դեպքերում եւ կարգով:
Մասնակցային կառավարումն իրականացնող իրավաբանական անձինք ունեն ոռոգման համակարգի օգտագործման նախապատվության իրավունք :»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 9-րդ գլխի վերնագրում «ՋՐՕԳՏԱԳՈՐԾՈՂՆԵՐԻ ՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ» բառերը փոխարինել «ՈՌՈԳՄԱՆ ՄԱՍՆԱԿՑԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸ» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 71-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 11. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 71.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 71.1. Ոռոգման համակարգի մասնակցային կառավարումը
Ոռոգման ջրամատակարարման մասնակցային կառավարումն իրականացվում է Ջրօգտագործողների ընկերությունների եւ (կամ) Ջրօգտագործողների ընկերությունների միությունների միջոցով:
Ջրօգտագործողները կարող են միավորվել` օրենքով սահմանված կարգով հիմնադրելով Ջրօգտագործողների ընկերություններ, իսկ Ջրօգտագործողների ընկերությունները` Ջրօգտագործողների ընկերությունների միություններ:»:

Статья 1. Статью 1 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее - Кодекс) дополнить следующими понятиями:
''водный источник – речные воды, подземные воды, поверхностные местные проточные воды Республики Армения, которые собираются в естественных или искусственных водоемах, дренажные воды осушительной системы;
oросительная вода – водный ресурс, используемый в целях орошения и соответствующий стандартам оросительной воды, который может быть как поверхностным, так и подземным;
оросительная система - часть водной системы Республики Армения, которая включает оросительные и дренажные трубопроводы, каналы, акведуки, дюкеры, водоносные горизонты, водотоки, туннели, перепады, ливневые стоки, трубопроводы, гидротехнические сооружения, артезианские и фонтанирующие колодцы, насосные станции, водохранилища, пруды -  служебные автодороги с их полосами отчуждения, зданиями, сооружениями, линиями электропередач и прочими инфраструктурами, в том числе охранные зоны водных экосистем.''.
Статья 2.  В статье 13 Кодекса слово ''законом'' заменить словами ''постановлением Правительства Республики Армения''.
Статья 3. Статью 14 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
''Регулирующая комиссия не регулирует деятельность обществ водопользователей и ассоциаций обществ водопользователей, созданных согласно Закону Республики Армения ''Об обществах водопользователей и ассоциациях обществ водопользователей'' (не предоставляет им разрешения на использование водных систем и не устанавливает для них тарифы).''.
Статья 4. Часть 1 статьи 49 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
''5) по договору безвозмездного пользования имуществом.''.
Статья 5. Кодекс дополнить статьей 55.1 следующего содержания:
''Статья 55.1. Передача права пользования водной системой по договору безвозмездного пользования имуществом
Передача права пользования водной системой может осуществляться по договору безвозмездного пользования имуществом.
По договору безвозмездного пользования имуществом может предоставляться водная система или ее часть - в целях безвозмездного временного пользования, это имущество в таком же состоянии - с учетом его естественного износа или в определенном договором состоянии, с условием возврата.
Договор безвозмездного пользования имуществом заключается в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Армения.''.
Статья 6. Статью 61 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 7. Кодекс дополнить статьей 61.1 следующего содержания:
''Статья 61.1. Оросительная система, считающаяся государственной и  муниципальной собственностью
По функциональному назначению оросительная система классифицируется следующим образом:
1) магистральная оросительная система – система, берущая начало из водного источника, подающая оросительную воду в межмуниципальные, хозяйственные или внутрихозяйственные оросительные системы (водопроводные трубы и насосные станции первой категории (основные), магистральные каналы);
2) межмуниципальная (межхозяйственная) оросительная система – система, берущая начало из магистральной оросительной системы, подающая  оросительную воду на орошаемые земли более чем одного муниципалитета (каналы и насосные станции второй категории);
3) хозяйственная оросительная система – система, берущая начало из магистральной или межхозяйственной оросительных систем и подающая оросительную  воду на орошаемые земли только одного муниципалитета (каналы третьей категории);
4) внутрихозяйственная оросительная система – система, берущая начало из хозяйственных оросительных систем, а также из местных водных источников и распределяющая оросительную воду на земельных территориях только одного муниципалитета (каналы или распределительные сети четвертой категории).
Считающиеся государственной собственностью оросительные системы первой и второй категорий не подлежат приватизации. Они могут передаваться поставщикам воды только на праве пользования - в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Считающиеся государственной собственностью оросительные системы третьей категории, не построенные за счет частных инвестиций, могут передаваться муниципалитету на праве пользования.
Считающиеся государственной собственностью оросительные системы четвертой категории, не построенные за счет частных инвестиций, могут передаваться муниципалитету, поставщикам воды на праве пользования постановлением Правительства Республики Армения.''.
Статья 8. Кодекс дополнить статьей 61.2 следующего содержания:
''Статья 61.2. Управление оросительной системой
Субъектами отношений оросительного водоснабжения являются водопользователь и поставщик воды, перечень полномочий и порядок деятельности которых устанавливаются законом и постановлениями Правительства Республики Армения.
Управление оросительным водоснабжением может осуществляться посредством органа управления водными системами и (или) частного управления.
Частное управление оросительным водоснабжением может осуществляться обществами водопользователей и (или) ассоциациями обществ водопользователей посредством партисипативного управления - в порядке, установленном законом.
В случае частного управления оросительным водоснабжением орган управления оросительными системами может передавать право пользования оросительными системами в случаях и порядке, установленных главой 6 настоящего Кодекса.
Юридические лица, осуществляющие партисипативное управление, имеют преимущественное право пользования оросительной системой.''.
Статья 9. В названии главы 9 Кодекса слова ''АССОЦИАЦИИ ВОДОПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ'' заменить словами ''ПАРТИСИПАТИВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ОРОШЕНИЕМ''.
Статья 10. Статью 71 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 11. Кодекс дополнить статьей 71.1 следующего содержания:
''71.1. Партисипативное управление оросительной системой
Партисипативное управление оросительным водоснабжением осуществляется посредством обществ водопользователей и (или) ассоциаций обществ водопользователей.
Водопользователи могут объединяться, учреждая в установленном законом порядке общества водопользователей, а общества водопользователей - ассоциации обществ водопользователей.''.
Статья 12. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.