ՆՈՒՅՆԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՔԱՐՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն նույնականացման քարտ (այսուհետ` նույնականացման քարտ) տրամադրելու, փոխանակելու, անվավեր ճանաչելու, վերցնելու հիմքերը եւ դրանց հետ կապված այլ իրավահարաբերությունների կարգավորման հիմունքները:
1. Uույն oրենքում oգտագործվում են հետեւյալ հիմնական հաuկացությունները.
1) նույնականացման քարտ ` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու (այսուհետ` քաղաքացի) ինքնությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը հավաստող փաստաթուղթ, որը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օգտագործելու համար.
2) տվյալների էլեկտրոնային պահոց ` նույնականացման քարտի տեխնիկական կառուցվածքային մաս, որը ներառում է քաղաքացու` սույն օրենքով նախատեսված տվյալները, տվյալների պաշտպանվածությունն ապահովող` քարտին հատուկ անհատական կրիպտոգրաֆիկ բանալի, էլեկտրոնային թվային ստորագրության համար հավաստագիր:
Հոդված 3. Նույնականացման քարտ ստանալը եւ նույնականացման քարտի վավերականության ժամկետը
1. Քաղաքացին նույնականացման քարտ ստանում է կամավոր` 16 տարին լրանալու օրվանից:
2. Քաղաքացին նույնականացման քարտ ստանալու մասին դիմումը ներկայացնում է ոստիկանության մարմին:
3. Գործունակ քաղաքացին նույնականացման քարտ ստանալու մասին դիմումը ներկայացնում է անձամբ:
4. Անգործունակ ճանաչված քաղաքացուն նույնականացման քարտը տրամադրվում է խնամակալի դիմումի հիման վրա: Սահմանափակ գործունակ ճանաչված քաղաքացուն նույնականացման քարտը տրամադրվում է իր դիմումի հիման վրա: Սահմանափակ գործունակ ճանաչված քաղաքացուն սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 9-րդ մասով նախատեսված առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց, նույնականացման քարտը տրամադրվում է հոգաբարձուի համաձայնությամբ:
5. Առաջին խմբի հաշմանդամները նույնականացման քարտ իրավունք ունեն ստանալու ներկայացուցիչների դիմումի հիման վրա: Այս դեպքում դիմումին կցվում է քաղաքացու հաշմանդամության վկայականը կամ վկայականի նոտարական կարգով վավերացված պատճենը:
6. Նույնականացման քարտը տրվում է 10 տարի վավերականության ժամկետով:
Հոդված 4. Նույնականացման քարտի բովանդակությունը, ձեւը, տրամադրելու (փոխանակելու) կարգը եւ ժամկետները, տրամադրելու (փոխանակելու) մերժման հիմքերը
1. Նույնականացման քարտը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է: Գտնված նույնականացման քարտերը Հայաստանի Հանրապետությունում ենթակա են հանձնման Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանություն, իսկ օտարերկրյա պետությունում` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
2. Նույնականացման քարտում հայերենով եւ անգլերենով ամրագրվում են քաղաքացու հետեւյալ անհատական տվյալները.
1) ազգանունը, անունը, ինչպես նաեւ հայրանունը` միայն հայերեն տարբերակում.
2) ծննդյան վայրը, օրը, ամիսը, տարեթիվը.
5) ազգությունը` քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ.
6) բնակության վայրը (նշվում է միայն երկիրը):
3. Տվյալների էլեկտրոնային պահոցում միայն հայերենով կարող է նշվել բնակչության պետական ռեգիստրում առկա մշտական բնակության վայրի (կացարանի) հասցեն: Նույնականացման քարտում ամրագրվում են նաեւ հանրային ծառայությունների համարանիշը, քաղաքացու լուսանկարը, քաղաքացու ստորագրությունը, ինչպես նաեւ արյան խումբը եւ ռեզուսը (քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ): Նույնականացման քարտը ներառում է այն տրամադրած ոստիկանության ստորաբաժանման ծածկագիրը, ինչպես նաեւ նույնականացման քարտի տրամադրման եւ վավերականության ժամկետները, նույնականացման քարտի համարը:
4. Նույնականացման քարտը ներառում է տեխնիկական մաս` տվյալների էլեկտրոնային պահոց, որտեղ ամրագրվում են սույն հոդվածի 2-3-րդ մասերով նախատեսված տվյալները, տվյալների պաշտպանվածությունն ապահովող` քարտին հատուկ անհատական կրիպտոգրաֆիկ բանալի, էլեկտրոնային թվային ստորագրության համար հավաստագիր:
5. Եթե նույնականացման քարտի վրա քաղաքացու ստորագրության բացակայությունը պայմանավորված է քաղաքացու ֆիզիոլոգիական առանձնահատկություններով, ապա այդ մասին նույնականացման քարտում կատարվում է համապատասխան նշում:
6. Նույնականացման քարտ ստանալու համար քաղաքացին ներկայացնում է`
2) անձնագիր կամ ծննդյան վկայական.
3) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսված` ինքնությունը հավաստող այլ փաuտաթղթեր` uույն մասի 2-րդ կետով նշված փաuտաթղթերը ներկայացնելու անհնարինության դեպքում.
4) զինվորական կցագրման վկայական կամ զինվորական գրքույկ կամ զինվորական հաշվառման փաստը հավաստող տեղեկանք (զինապարտները).
5) բժշկական բնույթի համապատասխան փաստաթուղթ` քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ նույնականացման քարտում արյան խմբի եւ ռեզուսի վերաբերյալ տվյալներն առաջին անգամ ամրագրելու դեպքում.
6) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
7. Նույնականացման քարտը փոխանակելու համար քաղաքացին ներկայացնում է`
2) փոխանակման ենթակա նույնականացման քարտը.
3) բժշկական բնույթի համապատասխան փաստաթուղթ` քաղաքացու կամ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` ներկայացուցչի ցանկությամբ նույնականացման քարտում արյան խմբի եւ ռեզուսի վերաբերյալ տվյալներն առաջին անգամ ամրագրելու դեպքում.
4) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
8. Նույնականացման քարտ ստանալու (փոխանակելու) համար քաղաքացին լուսանկարվում է ոստիկանության մարմնում: Անհատական տվյալների տեղեկատվական բազաներում անձի նույնականացումն ապահովելու նպատակով նույնականացման քարտ ստանալիս քաղաքացին ոստիկանության մարմնում հանձնում է աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները: Աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները ստանալը ֆիզիոլոգիապես անհնարին լինելու դեպքում վերցվում են աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմները:
9. Նույնականացման քարտը տրամադրվում (փոխանակվում) է դիմում ներկայացնելու օրվան հաջորդող 15-րդ աշխատանքային օրը կամ քաղաքացու ցանկությամբ առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց: Գանձվող վճարի չափը եւ դրա դիմաց նույնականացման քարտ տրամադրելու (փոխանակելու) ժամկետը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
10. Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցրած անձը նույնականացման քարտը Հայաuտանի Հանրապետությունում հանձնում է Հայաuտանի Հանրապետության ոuտիկանություն, իuկ oտարերկրյա պետություններում` Հայաuտանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոuական հիմնարկ: Անձի ցանկությամբ հին նույնականացման քարտը վերադարձվում է դակելուց հետո:
11. Եթե դիմումին կից ներկայացված փաuտաթղթերի ցանկն ամբողջական չէ, կամ քաղաքացին հաշվառված չէ բնակչության պետական ռեգիստրում, ապա դիմումն ընդունվում է եւ դիմումատուին առաջարկվում 5-oրյա ժամկետում համալրել այդ ցանկը եւ (կամ) հաշվառվել բնակչության պետական ռեգիստրում:
12. Նույնականացման քարտ տրամադրելը (փոխանակելը) մերժվում է, եթե`
1) դիմումատուն 5-օրյա ժամկետում չի ներկայացրել սույն օրենքով պահանջվող փաստաթղթերը.
2) դիմումատուն 5-օրյա ժամկետում չի հաշվառվել բնակչության պետական ռեգիստրում:
13. Նույնականացման քարտը փոխանակելու դիմում ներկայացնելիս քաղաքացին պարտավոր է ներկայացնել փոխանակվող նույնականացման քարտը: Դրանում ամրագրված տվյալները ոստիկանության մարմնում տվյալ անձի վերաբերյալ առկա տվյալների հետ համեմատելուց հետո քարտն անմիջապես վերադարձվում է քաղաքացուն, բացառությամբ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 5-րդ եւ 6-րդ կետերով նախատեսված դեպքերի: Նոր նույնականացման քարտը տրամադրվում է հին նույնականացման քարտը վերցնելուց հետո: Քաղաքացու ցանկությամբ հին նույնականացման քարտը վերադարձվում է դակելուց հետո:
14. Նույնականացման քարտը տրամադրելիս քաղաքացուն վերադարձվում են ծննդյան վկայականը, մինչեւ 16 տարին լրանալը ստացած ,Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասինե Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված անձնագիրը, սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, սույն հոդվածի 6-րդ մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, տրամադրելը մերժելիս` սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, սույն հոդվածի 6-րդ մասի 2-5-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, փոխանակելը մերժելիս` սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, սույն հոդվածի 7-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված փաստաթղթերը:
15. Նույնականացման քարտի ձեւը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ, իսկ սույն հոդվածի 6-րդ եւ 7-րդ մասերով նախատեսված դիմումների ձեւերը` Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի նորմատիվ հրամանով:
Հոդված 5. Նույնականացման քարտը փոխանակելու հիմքերը
1. Նույնականացման քարտը փոխանակվում է հետեւյալ հիմքերի առկայության դեպքում.
1) քաղաքացին փոխել է բնակչության պետական ռեգիստրում իր վերաբերյալ գոյություն ունեցող այն տվյալները, որոնք սույն օրենքի ուժով ենթակա են ամրագրման նույնականացման քարտում (բացառությամբ բնակչության պետական ռեգիստրում առկա մշտական բնակության վայրի (կացարանի) հասցեի).
2) լրացել է վավերականության ժամկետը.
3) նույնականացման քարտում առկա են ոչ ճիշտ տվյալներ.
4) քաղաքացին նման ցանկություն է հայտնել:
Հոդված 6. Նույնականացման քարտն անվավեր ճանաչելու հիմքերը, ժամանակավոր վկայականներ տրամադրելը
1. Նույնականացման քարտը անվավեր է ճանաչվում հետեւյալ հիմքերի առկայության դեպքում.
1) լրացել է դրա վավերականության ժամկետը.
2) անձը դադարել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի լինելուց.
3) նույնականացման քարտը կորել է.
4) նույնականացման քարտը փոխանակվել է սույն օրենքով սահմանված կարգով.
5) նույնականացման քարտը կեղծվել է.
6) նույնականացման քարտը ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտմամբ.
7) քաղաքացին նույնականացման քարտը չի վերցրել այն ստանալու մասին դիմում տալու օրվանից հետո` մեկ տարվա ընթացքում.
8) անձը մահացել է:
2. Նույնականացման քարտը կորցրած քաղաքացին այդ մասին հայտնում է ոստիկանության մարմին կամ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ: Այս դեպքում, ինչպես նաեւ վավերականության ժամկետը լրացած նույնականացման քարտը փոխանակման ներկայացնելիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող քաղաքացուն իր ցանկությամբ մինչեւ նոր նույնականացման քարտի տրամադրումը տրվում է ժամանակավոր վկայական: Ժամանակավոր վկայական կարող է տրվել նաեւ ազատազրկման դատապարտված քաղաքացուն քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի միջոցով, իսկ կարճաժամկետ մեկնում ստացած դատապարտյալին` ընդհանուր հիմունքներով: Ժամանակավոր վկայականի ձեւը եւ տրամադրման կարգը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
3. Եթե օրենքով սահմանված հիմքերով քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմը ազատազրկման դատապարտված քաղաքացուց վերցրել է ժամանակավոր վկայականը կամ նույնականացման քարտը, ապա, դատապարտյալի կողմից քաղաքացիաիրավական գործարքներ կնքելու խնդրանքով պայմանավորված, պարտավոր է ժամանակավոր վկայականը կամ նույնականացման քարտը տրամադրել դատապարտյալին:
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 4-րդ եւ 8-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում նույնականացման քարտը համարվում է անվավեր, իսկ 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում անվավեր է ճանաչվում ոստիկանության մարմնի որոշմամբ:
5. Մահացած քաղաքացու նույնականացման քարտը հանձնվում է մահվան պետական գրանցումն իրականացնող մարմնին:
Հոդված 7. Նույնականացման քարտը վերցնելը
1. Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները իրենց վերապահված լիազորություններն իրականացնելիս պարտավոր են նույնականացման քարտը վերցնել, եթե առկա են նույնականացման քարտը անվավեր ճանաչելու` սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-2-րդ եւ 5-6-րդ կետերով նախատեսված հիմքերը, կամ քաղաքացին օգտագործում է այլ քաղաքացուն պատկանող նույնականացման քարտ: Նույնականացման քարտը վերցնելուց հետո անմիջապես քաղաքացուն տրվում է նույնականացման քարտը վերցնելու փաստը հավաստող տեղեկանք: Տեղեկանքի ձեւը հաստատվում է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի հրամանով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում օտարերկրյա պետությունում գտնվող քաղաքացու նույնականացման քարտը վերցնում է Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկը:
3. Վերցված նույնականացման քարտը հնարավոր սեղմ ժամկետում փոխանցվում է ոստիկանության մարմին:
4. Արգելվում է նույնականացման քարտը վերցնելը (բացառությամբ uույն հոդվածում նշված դեպքերի) կամ գրավ ընդունելը:
Հոդված 8. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Uույն oրենքն ուժի մեջ է մտնում 2012 թվականի հունիսի 1-ից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո քաղաքացիներն իրավունք ունեն ստանալու կամ փոխանակելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագրերը, եթե սույն օրենքով սահմանված կարգով չեն դիմել նույնականացման քարտեր ստանալու համար կամ նույնականացման քարտեր չեն ստացել:
3. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը եւ ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշման համաձայն ստացված (փոխանակված) անձնագրերը համարվում են վավերական Հայաստանի Հանրապետության տարածքում եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս:
4. Մինչեւ անձնագրի վավերականության ժամկետը լրանալը անձնագիրը քաղաքացու ցանկությամբ կարող է փոխարինվել նույնականացման քարտով` սույն օրենքով սահմանված կարգով: Նույնականացման քարտը տրամադրվում է սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված անձնագիրը վերցնելուց հետո: Քաղաքացու ցանկությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված անձնագիրը վերադարձվում է դակելուց հետո:
5. Նույնականացման քարտը կամ դրանում ամրագրված տվյալները կարող են օգտագործվել որպես վավերական փաստաթուղթ եւ տվյալներ այնպիսի իրավահարաբերություններում, որոնց կարգավորմանն ուղղված իրավական ակտերով նախատեսվում է անձնագրի կամ անձնագրային տվյալների կամ սոցիալական ապահովության քարտի օգտագործումը:
6. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 9-րդ եւ 15-րդ մասերով, 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 7-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքի ընդունումից հետո` եռամսյա ժամկետում:

ON IDENTIFICATION CARDS
1. This Law defines the bases of issuing identification card (hereinafter, identification card) to citizen of the Republic of Armenia, its exchange, invalidation, withdrawal and the principles of the regulation of other legal relations related thereto.
Article 2. The main concepts used in this Law
1. The following main concepts are used in this Law:
1) identification card –document certifying the identity of the citizen of the Republic of Armenia (hereinafter, citizen) and the citizenship of the Republic of Armenia, which is issued for use in the territory of the Republic of Armenia.
2) electronic data storage –part of the technical structure of identification card, which incorporates citizen’s data provided for under this Law, individual cryptographic key ensuring the data security and the certificate for the electronic digital signature.
Article 3. Issue of identification card and the term of validation of identification card
1. Citizen shall receive identification card on a voluntary basis from the date of becoming 16.
2. Citizen shall file an application on issue of identification card to the Police Authority.
3. Capable citizen shall submit the application on issue of identification card in person.
4. The citizen recognized as incapable shall be issued identification card on the basis of the application filed by the guardian. Citizen recognized as limited capable shall be issued identification card on the basis of own application. Citizen recognized as limited capable shall be issued identification card within a shorter time period referred to in Point 9 of Article 4 of this Law by consent of trustee, for a fee charged.
5. The disabled of the first degree shall be eligible for issue of identification card on the basis of application filed by representatives. In this case, the disability certificate or the notarized copy of the certificate shall be attached to the application.
6. Identification card shall be issued for the term of validity of 10 years.
Article 4. Content, form, procedure of issue (exchange) and terms of identification card and the bases of rejection (exchange) of its issue
1. Identification card is the property of the Republic of Armenia. In the Republic of Armenia, lost and found identification cards shall be subject to handing over to the Police of the Republic of Armenia, and in a foreign country – to the Diplomatic Mission or the Consular Post of the Republic of Armenia.
2. The following individual data of citizen shall be prescribed in identification card, in Armenian and English languages:
1) surname, name, as well as the patronymic only in the Armenian version;
2) Place, day, month and year of birth;
3) Sex;
4) Citizenship;
5) Nationality – at option of citizen or his/her representative in cases provided for under this Law;
6) Place of residence (only the county shall be stated).
3. In the electronic data storage, address of the permanent place of residence (domicile) available in the State Register of Population can be indicated, only in Armenian language. Identification card shall also specify the series of public services, citizen’s photo, citizen’s signature, as well as the blood group and rhesus (at option of citizen or his/her representative in cases provided for under this Law). Identification card shall incorporate the code of the police subdivision that has issued it, as well as the date of issue and the term of validity of identification card, and the number of identification card.
4. Identification card shall include technical part – electronic data storage, where the data provided for under Points 2-3 of this Article, the card specific individual cryptographic key ensuring data protection and certificate for the electronic digital signature shall be prescribed.
5. If the absence of citizen’s signature on identification card is accountable for by the physiological features of the citizen, an appropriate note on it shall be made in the identification card.
6. To receive an identification card, citizen shall submit:
1) Application;
2) Passport or birth certificate;
3) Other identification documents as provided for under Decree of the Government of the Republic of Armenia, provided the submission of the documents stated under Point 2 of this Part is infeasible;
4) Military service registration certificate or military service record card or a certificate verifying the fact of military registration (conscripts);
5) Appropriate medical document – where prescribing, in identification card, the data on blood group and rhesus for the first time, at option of citizen or his/her representative in cases provided for under this Law;
6) State duty payment receipt.
7. To replace the identification card, citizen shall submit:
1) application;
2) the identification card subject to replacement;
3) Appropriate medical document – where prescribing the data on blood group and rhesus in identification card for the first time, at option of citizen or his/her representative in cases provided for under this Law;
4) State duty payment receipt;
8. To receive (replace) identification card, citizen shall be photographed in the Police Authority. To ensure the identification of person in the database for individual information, when receiving identification card, citizen shall give fingerprints of index fingers of left and right hands. Where giving the index finger prints of right and left hands is physiologically impossible, the fingerprints of any finger of right and left hands shall be taken.
9. Identification card shall be issued (replaced) on the 15th day following the day of submission of application or in a shorter period of time at option of citizen for a charged fee. The amount of charged fee and the time period of issuing (replacing) identification card shall be defined by Decree of the Government of the Republic of Armenia.
10. Person given up the citizenship of the Republic of Armenia shall hand over the identification card in the Republic of Armenia to the Police of the Republic of Armenia, and in foreign countries – to the Diplomatic Mission or Consular Post. At option of person, the old identification card shall be returned after being punched.
11. If the list of the submitted documents enclosed in the application is not complete or, if citizen is not registered in the State Register of Population, the application shall be accepted, and the applicant shall be proposed to complete the list within 5-day period and (or) be registered in the State Register of Population.
12. Issue (replacement) of identification card shall be rejected, if
1) the applicant fails to submit, within 5-day period, the documents required by this Law;
2) the applicant has not been registered in the State Register of Population within 5-day period.
13. When filing an application on replacing identification card, citizen must submit the identification card to be replaced. The card shall be immediately returned to the citizen after comparing the data prescribed therein with the data on the person available in the Police Authority, except for cases referred to in Points 1, 5 and 6 of Part 1 of Article 6 of this Law. The new identification card shall be issued after taking away the old identification card. At option of citizen, the old identification card shall be returned after being punched.
14. When issuing the identification card, the certificate of birth, the passport provided for under the Law of the Republic of Armenia on citizen’s passport of the Republic of Armenia issued prior to turning 16, the documents provided for under Part 5 of Article 3 of this Law; Points 3 and 4 of Part 6 of this Article shall be returned to citizen; when rejecting the issue – the documents referred to in Part 5 of Article 3 of this Law, Points 2-5 of Part 6 of this Article and when rejecting replacement – the documents referred to in Part 5 of Article 3 and Point 3 of Article 7 of this Article of this Law shall be returned to citizen.
15. The form of identification card shall be defined by Decree of the Government of the Republic of Armenia, and the forms of applications referred to in Parts 6 and 7 of this Article – by normative order of the Head of Police of the Republic of Armenia.
Article 5. The bases of replacement of identification card
1. Identification card shall be replaced, when the following bases are available:
1) Citizen has changed the data relating to him/her that is available in the state register of population, which, by virtue of this Law, shall be subject to prescription in the identification card (except for the address of the place of permanent residence (domicile);
2) The term of validity has been expired;
3) Inaccurate data are available in identification card;
4) Citizen has expressed such wish.
Article 6. Bases for recognizing identification card invalid; issue of temporary certificates
1. Identification card shall be recognized as invalid, when the following bases are available:
1) its term of validity has expired;
2) person has stopped being the citizen of the Republic of Armenia;
3) identification card has been lost;
4) identification card has been replaced by the procedure defined under this Law;
5) identification card has been falsified;
6) identification card has been acquired by violation of the legislation of the Republic of Armenia;
7) citizen has not taken identification card within one year period after filing application on its issue;
8) person is deceased.
2. Person, who has lost the identification card, shall notify of it to the Police Authority or to the Diplomatic Mission or Consular Post of the Republic of Armenia. In this case, as well as when submitting the identification card with the term of validity expired for replacement, citizen being in the territory of the Republic of Armenia shall be issued, at his/he option, a temporary certificate until the issue of new identification card. Temporary certificate can be issued to citizen sentenced to imprisonment also through the administration of criminal-executive institution and to the convict authorized to have short-term departure, by general principles. The form and the procedure of issue of temporary certificate shall be defined by Decree of the Government of the Republic of Armenia.
3. If, as per the grounds defined by the Law, the administration of criminal-executive institution has taken from citizen, being sentenced to imprisonment, the temporary certificate or identification card, it shall be obliged to provide the temporary certificate or identification card to the convict in connection with a request on concluding civil-legal transaction.
4. In cases referred to in Points 4 and 8 of Part 1 of this Article, identification card shall be considered invalid, and in cased referred to in Points 2, 3, 5, 6 and 7 it shall be recognized as invalid by the decision of the Police Authority.
5. Identification card of deceased citizen shall be handed over to the body conducting state registration of death.
Article 7. Withdrawal of identification card
1. When exercising the powers reserved to them, the state and local state-government bodies of the Republic of Armenia must withdraw the identification card, if the bases referred to in Points 1-2 and 5-6 of Part 1 of Article 6 of this Law are available or, if citizen is using an identification card belonging to another citizen. After withdrawal of the identification card, citizen shall be immediately issued a reference certifying the fact of the withdrawal of the identification card. The form of the reference shall be approved by the order by the Head of Police of the Republic of Armenia.
2. In cases referred to in Part 1 of this Article, identification card of citizen being in a foreign country shall be withdrawn by the Diplomatic Mission or Consular Post of the Republic of Armenia.
3. The withdrawn identification card shall be transferred to the Police Authority in the shortest possible period.
4. Withdrawal of identification card (except for cased stated under this Article) or accepting it as a pledge shall be prohibited.
Article 8. Conclusive part and transitional provisions
1. This Law shall enter into force from June 1, 2012.
2. Following entry into force of this Law, citizens shall have the right to receive or replace the passports provided for under Decree No. 821 of the Government of the Republic of Armenia, dated December 25, 1998, unless they have applied, by the procedure defined under this Law, to receive identification cards or have received identification cards.
3. Before entry into force and after the entry into force of this Law, the passports issued (replaced) in compliance with Decree No. 821 of the Government of the Republic of Armenia, dated December 25, 1998, shall be considered valid in the territory of the Republic of Armenia and outside the territory of the Republic of Armenia.
4. Prior to the date of expiry of the passport, at option of citizen, the passport can be replaced by identification card by the procedure defined under this Law. Identification card shall be issued after withdrawal of the passport referred to in Part 3 of this Article. At option of citizen, the passport provided for under Part 3 of this article shall be returned after being punched.
5. Identification card or the data prescribed therein may be used as a valid document and data in such legal relations, which regulating legal acts provide for the use of passport or passport data or social security card.
6. The legal acts provided for under parts 9 and 15 of Article 4, part 2 of Article 6 and part 1 of Article 7 shall be adopted within three-month period following the adoption of this Law.