«Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին եւ 1.2-րդ կետերով`
| «1.1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կենսաչափական տվյալներ պարունակող էլեկտրոնային անձնագիր տալու համար |
բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով |
| 1.2. Նույնականացման քարտի տրամադրման համար | բազային տուրքի 3-ապատիկի չափով»: |
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածի «15. Տրանսպորտի բնագավառ» բաժնի 15.4-րդ կետի «բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով» բառերը փոխարինել «բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով» բառերով:
Օրենքի 20-րդ հոդվածի 15-րդ կետի «բազային տուրքի տասնապատիկի չափով» եւ «բազային տուրքի 20-պատիկի չափով» բառերը փոխարինել համապատասխանաբար «բազային տուրքի 30-պատիկի չափով» եւ «բազային տուրքի 60-պատիկի չափով» բառերով, իսկ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 44-47-րդ կետերով`
| «44. Թվային տախոգրաֆի` | |
| ա) վարորդի քարտը տալու համար | բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով |
| բ) կազմակերպության քարտը տալու համար | բազային տուրքի 70-ապատիկի չափով |
| գ) արհեստանոցի քարտը տալու համար | բազային տուրքի 70-ապատիկի չափով |
| 45. Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ կամ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու թույլտվություն տալու համար |
բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով |
| 46. Հայաստանի Հանրապետության բեռնափոխադողներին Տրանսպորտի նախարարների եվրոպական կոնֆերանսի անդամ պետությունների միջեւ անսահմանափակ քանակով երթեր կատարելու իրավունք տալու համար` |
| ա) 6 շաբաթ ժամկետով | բազային տուրքի 5-ապատիկի չափով |
| բ) 1 տարի ժամկետով | բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով |
| 47. Հայաստանի Հանրապետության բեռնափոխադրողներին ավտոմոբիլային փոխադրումների մասին միջազգային համաձայնագրերով սահմանված մեկանգամյա փոխադրման իրավունք տալու համար |
բազային տուրքի 5-ապատիկի չափով»: |
Հոդված 4. Օրենքի 20-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-ին կետով`
«15.1. ԱՏԳ ԱԱ 26 ապրանքային ծածկագրերին դասվող հանքաքարերի արտահանման սերտիֆիկատ տալու համար
յուրաքանչյուր անգամ արտահանվող հանքաքարի տվյալ ծավալում մետաղի պարունակության եւ դրա միջազգային շուկայական միջին գնի հիման վրա հաշվարկված արժեքի 3 տոկոսի չափով»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2012 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ 2-րդ հոդվածը տարածվում է 2011 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Статью 14 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 (далее – Закон) дополнить пунктами 1.1 и 1.2 следующего содержания:
1.1. За выдачу электронного паспорта гражданина Республики Армения, содержащего биометрические данные
1.2. За предоставление идентификационной карты
в 3-кратном размере базовой пошлины”.
Статья 2. В пункте 15.4 раздела “15. Область транспорта” статьи 19 Закона слова “в 5000-кратном размере базовой пошлины” заменить словами “ в 1000-кратном размере базовой пошлины”.
Статья 3. В пункте 15 статьи 20 Закона слова “в десятикратном размере базовой пошлины” и “в 20-кратном размере базовой пошлины” заменить соответственно словами “в 30-кратном размере базовой пошлины” и “в 60-кратном размере базовой пошлины”, а статью дополнить пунктами 44-47 следующего содержания:
“44. За выдачу :
а) карты водителя для цифрового тахографа
б) карты организации для цифрового тахографа
в 70-кратном размере базовой пошлины
в) карты мастерской для цифрового тахографа
45. За выдачу разрешения на перевозку автомобильным транспортом опасных грузов или необезвреженной тары
46. За предоставление грузоперевозчикам Республики Арменияправа на совершение неограниченного количества поездок между государствами-членами Европейской конференции министров транспорта:
а) срок ом на 6 недель
в 5-кратном размере базовой пошлины
б) сроком на 1 год
47. За предоставление грузоперевозчикам Республики Арменияустановленного международными соглашениями об автомобильных перевозках права на разовую перевозку
в 5-кратном размере базовой пошлины”.
Статья 4. Статью 20 Закона дополнить пунктом 15.1 следующего содержания:
“15.1. За выдачу сертификата на вывоз руд, классифицируемых подтоварным кодом 26 ТН ВЭД
в размере 3 процентов стоимости, исчисленной на основании содержания металла в данном объеме руды и его средней цены на международном рынке - за каждый вывоз ”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2012 года, а статья 2 распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2011 года.