«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի 15-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Գույքահարկից ազատվում են նաեւ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն (Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնին) սեփականության իրավունքով պատկանող` հուշարձանի կարգավիճակ չունեցող եկեղեցիները, հոգեւոր?մշակութային, կրթադաստիարակչական, եկեղեցական եւ ծիսական պարագաների արտադրության եւ իրացման համար օգտագործվող շենքերն ու շինությունները, որոնց ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:».
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին կետով.
«3.1) Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ազատվում է նաեւ իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող` սույն մասի 3-րդ կետում նշված շենքերի եւ շինությունների համար 2011 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվարկված գույքահարկի, ինչպես նաեւ այդ գումարները օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում չվճարելու համար հաշվարկված՝ հարկային օրենսդրությամբ սահմանված տույժերի եւ տուգանքների գումարների վճարումից: Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն սեփականության իրավունքով պատկանող` սույն կետում նշված շենքերի եւ շինությունների մասով սահմանված հարկային արտոնությունների տրամադրման հետեւանքով համայնքների եկամուտների նվազեցումը պետության կողմից փոխհատուցման ենթակա չէ:»:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ կետով սահմանվող արտոնությունը տարածվում է նաեւ 2011 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В   статье 15 Закона Республики Армения “О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года ЗР-491-Н:
1) пункт 3 части 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
От налога на имущество освобождаются также принадлежащие Армянской Апостольской Святой Церкви ( Первопрестольному Святому Эчмиадзину ) на праве собственности церкви, не имеющие статуса памятника, здания и строения, используемые для производства и реализации  духовных, культурных, образовательно-воспитательных церковных и ритуальных предметов, перечень которых устанавливается Правительством Республики Армения.”;
2) часть 2 дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1. Армянская Апостольская   Святая Церковь освобождается также от уплаты исчисленного по состоянию на 1 января 2011 года налога на имущество за принадлежащие ей на праве соственности здания и строения, указанные в пункте 3 настоящей части, а также от выплаты установленных налоговым законодательством сумм штрафов и пеней, начисленных за неуплату этих сумм в установленные законодательством сроки. Уменьшение доходов муниципалитетов вследствие предоставления налоговых льгот в части установленных настоящим пунктом зданий и строений, принадлежащих Армянской Апостольской   Святой Церкви на праве собственности, компенсации государством не подлежит.”.
Льгота, установленная пунктом 2 статьи 1 настоящего Закона, распространяется также на отношения, возникшие в период с 1-го января 2011 года до вступления в силу настоящего Закона.