Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 69-րդ հոդվածի 1-ին մասում «իրավաբանական անձի պետական գրանցման մասին տվյալները հրապարակող մամուլում» բառերը փոխարինել «http://www.azdarar.am հասցեում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 68-րդ գլուխը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1166.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 1166.1. Ֆիրմային անվանումը
1. Ֆիրմային անվանումն այն անվանումն է, որի ներքո առեւտրային կազմակերպությունը իրականացնում է իր գործունեությունը եւ տարբերվում այլ իրավաբանական անձանցից։
2. Ֆիրմային անվանումը պետք է բովանդակի իրավաբանական անձի կազմակերպական-իրավական ձեւը բնորոշող բառեր եւ տարբերակող նշանակության առնվազն մեկ անուն՝ հատուկ անուն (անձնանուն, տեղանքի կամ խորհրդանշական անվանում), հասարակ կամ մտացածին անուն կամ տառերի հերթականություն։
3. Տնտեսական ընկերակցության ֆիրմային անվանումը պետք է պարունակի «լիակատար ընկերակցություն» կամ «վստահության վրա հիմնված ընկերակցություն» բառերը եւ ընկերակցության բոլոր մասնակիցների (լիակատար ընկերների) անունները (անվանումները) կամ ընկերակցության մասնակիցներից (լիակատար ընկերներից) առնվազն մեկի անունը (անվանումը)՝ ավելացրած «եւ ընկերներ» ու «լիակատար ընկերակցություն» կամ «վստահության վրա հիմնված ընկերակցություն» բառերը։
4. Առեւտրային կազմակերպությունը պարտավոր է իր անվանման մեջ օգտագործել նաեւ օրենքով նախատեսված համապատասխան բառեր:
5. Առեւտրային կոոպերատիվի ֆիրմային անվանումը պետք է ցուցում պարունակի նրա գործունեության հիմնական նպատակի մասին։
6. Իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանումը որոշվում է իրավաբանական անձը հիմնադրելիս կամ վերակազմակերպման ժամանակ եւ գրանցվում (փոփոխվում) է օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 1167-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 1167. Ֆիրմային անվանման նկատմամբ բացառիկ իրավունքը
1. Ֆիրմային անվանման նկատմամբ բացառիկ իրավունքը ծագում է տվյալ անվանումով իրավաբանական անձի պետական գրանցման օրվանից կամ գրանցված իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանման փոփոխության մասին իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանում գրառում կատարելու օրվանից, պատկանում է տվյալ իրավաբանական անձին (այսուհետ նաեւ՝ ֆիրմային անվանման իրավատեր)։
2.Ֆիրմային անվանման իրավատերը բացառիկ իրավունք ունի`
1) օգտագործելու իր ֆիրմային անվանումը.
2) արգելելու երրորդ անձանց օգտագործել իր ֆիրմային անվանումը կամ դրան շփոթելու աստիճան նման անվանում կամ իր ֆիրմային անվանմանը շփոթելու աստիճան նման ապրանքային նշան, եթե դա կարող է սպառողին մոլորության մեջ գցել եւ պատճառ դառնալ դրանց միջեւ կապ ենթադրելու` հաշվի առնելով, որ դա կարող է վնաս հասցնել ֆիրմային անվանման իրավատիրոջը։
3. Ֆիրմային անվանումն այլ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց կողմից ապօրինի օգտագործելու, այդ թվում՝ տվյալ ֆիրմային անվանմամբ նրանց կողմից իրավունքներ եւ պարտականություններ ձեռք բերելու դեպքում իրավաբանական անձն իր իրավունքները կարող է պաշտպանել դատական կարգով։»։
Հոդված 4. Օրենսգրքի  1168-րդ  հոդվածը  շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 1168. Ֆիրմային անվանման օգտագործումը
1. Ֆիրմային անվանման օգտագործում է համարվում իրավաբանական անձի կողմից այդ անվանման ներքո իրավունքներ եւ պարտավորություններ ձեռք բերելը, ապրանքներ արտադրելը, ծառայություններ մատուցելը եւ ֆինանսական գործառնություններ կատարելը։
2. Ֆիրմային անվանման օգտագործում է համարվում նաեւ տվյալ իրավաբանական անձը նշելու նպատակով ֆիրմային անվանման կիրառումը ցուցանակների, ձեւաթղթերի, ազդագրերի, ապրանքների, դրանց փաթեթավորման վրա, ինչպես նաեւ օրենքով չարգելված այլ կիրառումներ։
3. Իրավաբանական անձի առանձնացված ստորաբաժանումներն օգտագործում են իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանումը՝ ավելացնելով ստորաբաժանման գործունեության բնույթը բնորոշող բառեր կամ գտնվելու վայրի անվանումը։
4. Ֆիրմային անվանումն օգտագործվում է միայն այնպես, ինչպես այն գրանցված է, պայմանով, որ սպառողի կողմից այն չընկալվի որպես ապրանքային նշան։
5. Ֆիրմային անվանումը կամ դրա տարբերակող անունը կարող է օգտագործվել տվյալ իրավաբանական անձի ապրանքների եւ (կամ) ծառայությունների անհատականացման նպատակով միայն այն դեպքում, եթե տվյալ ապրանքի (կամ) ծառայությունների համար դա օրենքով սահմանված կարգով գրանցվել է որպես ապրանքային նշան կամ ներառվել եւ պահպանություն է ստացել որպես այդպիսի ապրանքային նշանի տարր։
6. Ֆիրմային անվանման հետ կարող են օգտագործվել նաեւ դրա օտարալեզու թարգմանությունները։ Այդ դեպքում ֆիրմային անվանման մեջ պարունակվող տարբերակող նշանակության անունը չի թարգմանվում:
7. Ֆիրմային անվանումների մեջ տարբերակող նշանակության անուններում «հայ», «Հայաստան», «հայկական» բառերը եւ դրանց թարգմանությունները, Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային միավորների անվանումները, ինչպես նաեւ ֆիրմային անվանումների մեջ հանրահայտ անձի լրիվ կամ կրճատ անունը՝ նրա մահվան եւ ժառանգներ չունենալու դեպքում, կարող են օգտագործվել միայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։
8. Որպես ֆիրմային անվանում` արգելվում է օգտագործել այն անվանումը, որի տարբերակող նշանակության անունը՝
1) համընդհանուր օգտագործման մեջ է մտել որպես որոշակի տեսակի ապրանքի, ծառայության կամ հաստատության անվանում.
2) համընդհանուր ճանաչում ստացած խորհրդանիշ կամ տերմին է.
3)  նշում է ապրանքի կամ ծառայության տեսակը, որակը, քանակը, հատկությունը, արժեքը, ստեղծման նպատակը կամ գովազդում է դա.
4) վերարտադրում է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան պահպանվող միջազգային կազմակերպությունների լրիվ կամ կրճատ անվանումը կամ շփոթելու աստիճան նման է դրան: Միջազգային կազմակերպության լրիվ կամ կրճատ անվանմանը շփոթելու աստիճան նման անվանումը կարող է օգտագործվել որպես ֆիրմային անվանում միայն տվյալ կազմակերպության համաձայնությամբ.
5) հանդիսանում կամ պարունակում է կեղծ կամ մոլորության մեջ գցող տեղեկություն.
6) հակասում է հասարակության շահերին, մարդասիրության եւ բարոյականության սկզբունքներին, անհարիր է ազգային կամ հոգեւոր արժեքներին, առաջացնում է կամ կարող է առաջացնել անբարեխիղճ մրցակցության գործողություն:
9. Որպես ֆիրմային անվանում` չեն կարող օգտագործվել այն անվանումները, որոնք նույնական կամ շփոթելու աստիճան նման են՝
1) սույն օրենքի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետությունում պահպանվող այլ իրավաբանական անձի ֆիրմային անվանմանը.
2) Հայաստանի Հանրապետությունում պահպանվող ավելի վաղ առաջնությամբ որեւէ ապրանքային նշանի, պայմանով, որ նշված ֆիրմային անվանման օգտագործումը կարող է սպառողին մոլորության մեջ գցել եւ պատճառ դառնալ դրանց միջեւ կապ ենթադրելու` հաշվի առնելով, որ դա կարող է վնաս հասցնել ապրանքային նշանի իրավատիրոջը.
3) պարունակում են օրենքով նախատեսված բառեր, անվանումներ, որոնց օգտագործման համար անհրաժեշտ է համապատասխան կարգավիճակի, արտոնագրի, թույլտվության կամ այլ հիմքի առկայությունը, եւ նման հիմքեր բացակայում են:
10. Ֆիրմային անվանումները համարվում են շփոթելու աստիճան նման, եթե նրանց տարբերակող անունները նույնական կամ շփոթելու աստիճան  նման են:
11. Ֆիրմային անվանումը համարվում է ապրանքային նշանին շփոթելու աստիճան նման, եթե նրա տարբերակող անունը համընկնում կամ շփոթելու աստիճան նման է ապրանքային նշանին կամ նրա մաս կազմող բառային կամ ձայնային տարրին:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 1169-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Ֆիրմային անվանման գրանցման գործողությունը դադարեցվում է, եւ իրավաբանական անձը զրկվում է ֆիրմային անվանման բացառիկ իրավունքից, եթե՝
1) դատարանի որոշմամբ նրան արգելվել է օգտագործել տվյալ ֆիրմային անվանումը.
2) դատարանն անվավեր է ճանաչել ֆիրմային անվանման գրանցումը.
3) իրավաբանական անձը փոխել է իր ֆիրմային անվանումը.
4) իրավաբանական անձը լուծարվել է։»։
Հոդված 6. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը Հայաստանի Հանրապետությունում իրավական պահպանություն ստացած ֆիրմային անվանումները շարունակում են պահպանվել սույն օրենքով նախատեսված դրույթներին համապատասխան։
Հոդված 7. Ուժը կորցրած ճանաչել «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի հունիսի 10-ին ընդունված ՀՕ-114-Ն օրենքը։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ГРАЖДАНСКИЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
1. Фирменное наименование – это наименование, под которым коммерческая организация осуществляет свою деятельность и которым отличается от других юридических лиц.
2. Фирменное наименование должно содержать слова, характеризующие организационно-правовую форму юридического лица, и по меньшей мере одно обозначение различительного значения – специальное обозначение (имя собственное, наименование местности или символическое наименование), нарицательное или вымышленное имя либо очередность букв.
3. Фирменное наименование хозяйственного товарищества должно содержать слова “полное товарищество” или “товарищество, основанное на доверии” и имена всех участников (полных товарищей) товарищества либо по меньшей мере имя (наименование) одного из участников (полных товарищей) товарищества с добавлением слов “и товарищи” и “полное товарищество” или “товарищество, основанное на доверии”.
4. Коммерческая организация обязана использовать в своем наименовании также предусмотренные законом соответствующие слова.
5. Фирменное наименование торгового кооператива должно содержать указание об основной цели его деятельности.
6. Фирменное наименование юридического лица определяется при учреждении или реорганизации юридического лица и регистрируется (изменяется) в установленном законом порядке.”.
Статья 3. Статью 1167 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 1167. Исключительное право на фирменное наименование
1. Исключительное право на фирменное наименование возникает со дня государственной регистрации юридического лица с данным наименованием или со дня произведения записи об изменении фирменного наименования зарегистрированного юридического лица в едином государственном реестре юридических лиц, принадлежит данному юридическому лицу (далее также – правообладатель фирменного наименования).
2. Правообладатель фирменного наименования имеет исключительное право:
1) использовать свое фирменное наименование;
2) запрещать третьим лицам использовать свое фирменное наименование или наименование, сходное с ним до степени смешения, или товарный знак, сходный с фирменным наименованием до степени смешения, если это может ввести в заблуждение потребителя и стать причиной предположения о связи между ними, учитывая, что это может причинить вред правообладателю фирменного наименования.
3. Юридическое лицо в случае незаконного использования фирменного наименования другими юридическими и физическими лицами, в том числе приобретения ими прав и обязанностей с данным фирменным наименованием, может защитить свои права в судебном порядке.”.
Статья 4. Статью 1168 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 1168. Использование фирменного наименования
1. Использованием фирменного наименования считается приобретение прав и обязанностей, производство товаров, оказание услуг и совершение финансовых операций юридическим лицом под этим наименованием.
2. Использованием фирменного наименования считается также применение фирменного наименования на вывесках, бланках, в рекламе, на товарах, их упаковках с целью указания на данное юридическое лицо, а также не запрещенное законом другое его применение.
3. Выделенные подразделения юридического лица используют фирменное наименование юридического лица с добавлением слов, определяющих характер деятельности подразделения, либо названия его местонахождения.
4. Фирменное наименование используется только так, как оно зарегистрировано, с условием, что оно не будет воспринято потребителем в качестве товарного знака.
5. Фирменное наименование или его различительное обозначение может использоваться с целью индивидуализации товаров и (или) услуг данного юридического лица только в случае, если для данного товара (или) данных услуг оно в установленном законом порядке зарегистрировано в качестве товарного знака или включено и получило охрану в качестве элемента такого товарного знака.
6. Вместе с фирменным наименованием могут использоваться также его переводы на иностранные языки. В этом случае обозначение различительного значения, содержащееся в фирменном наименовании, не переводится.
7. Слова “
հայ
”, “
Հայաստան
հայկական
и их переводы в обозначениях различительного значения фирменных наименований, наименования административно-территориальных единиц Республики Армения, а также полное или краткое имя общеизвестного лица в фирменных наименованиях в случае его смерти и отсутствия наследников могут использоваться только в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
8. В качестве фирменного наименования запрещается использовать такое наименование, обозначение различительного значения которого:
1) вошло во всеобщее употребление в качестве наименования определенного вида товара, услуги или заведения;
2) является символом или термином, получившим всеобщую известность;
3) указывает на вид, качество, количество, свойство, стоимость, цель создания товара или услуги либо рекламирует их;
4) воспроизводит полное или краткое наименование международных организаций, охраняемое в соответствии с международными договорами Республики Армения, или схоже с ним до степени смешения. Наименование, сходное до степени смешения с полным или кратким наименованием международной организации, может использоваться в качестве фирменного наименования только с согласия данной организации;
5) является ложным или вводящим в заблуждение сведением или содержит такое сведение;
6) противоречит общественным интересам, принципам гуманности и морали, не сообразуется с национальными или духовными ценностями, влечет или может повлечь действие, связанное с недобросовестной конкуренцией.
9. В качестве фирменного наименования не могут использоваться наименования, тождественные или сходные до степени смешения:
1) с фирменным наименованием другого юридического лица, охраняемым в Республике Армения согласно настоящему Закону;
2) с охраняемым в Республике Армения каким-либо товарным знаком, имеющим более ранний приоритет, с условием, что использование указанного фирменного наименования может ввести в заблуждение потребителя и стать причиной предположения о связи между ними, учитывая, что это может причинить вред правообладателю товарного знака;
3) содержащие предусмотренные законом слова, наименования, для использования которых необходимо наличие соответствующего статуса, патента, разрешения или другого основания, и такие основания отсутствуют.
10. Фирменные наименования считаются сходными до степени смешения, если их различительные обозначения тождественны или сходны до степени смешения.
11. Фирменное наименование считается сходным до степени смешения с товарным знаком, если его различительное обозначение совпадает или сходно до степени смешения с товарным знаком либо со словесным или звуковым элементом, составляющим его часть.”.
Часть 3 статьи 1169 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. Действие регистрации фирменного наименования прекращается и юридическое лицо лишается исключительного права на фирменное наименование, если:
1) решением суда ему запрещено использование данного фирменного наименования;
2) суд признал регистрацию фирменного наименования недействительной;
3) юридическое лицо изменило свое фирменное наименование;
4) юридическое лицо ликвидировано.”.
Фирменные наименования, получившие правовую охрану в Республике Армения до вступления настоящего Закона в силу, продолжают охраняться в соответствии с положениями, предусмотренными настоящим Законом.
Закон Республики Армения “О фирменных наименованиях”, принятый 10 июня 2008 года, ЗР-114-Н, признать утратившим силу.