Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 16-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «ա» ենթակետը, 1.2-րդ, 1.5-րդ, 1.9-րդ, 2.2-րդ, 4-րդ եւ 4.1-ին կետերը ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 1.1-ին կետը «համար» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն տեղեկությունների, որոնք ինքնաշխատ կերպով արդիականանում են պետական ռեգիստրի տվյալների բազայում՝ առանց անձի հավելյալ դիմումի կամ պահանջի» բառերով, իսկ «վեցապատիկի» բառը փոխարինել «տասնապատիկի» բառով.
3) 1.4-րդ կետը «բացառությամբ» բառից հետո լրացնել «այն տեղեկությունների, որոնք ինքնաշխատ կերպով արդիականանում են պետական ռեգիստրի տվյալների բազայում՝ առանց անձի հավելյալ դիմումի կամ պահանջի, ինչպես նաեւ» բառերով.
4) 1.8-րդ կետը «համար» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն տեղեկությունների, որոնք ինքնաշխատ կերպով արդիականանում են պետական ռեգիստրի տվյալների բազայում՝ առանց անձի հավելյալ դիմումի կամ պահանջի» բառերով.
5) 2.1-ին կետը «համար» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն տեղեկությունների, որոնք ինքնաշխատ կերպով արդիականանում են պետական ռեգիստրի տվյալների բազայում՝ առանց անձի հավելյալ դիմումի կամ պահանջի» բառերով.
6) 3.1-ին կետը «համար» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն տեղեկությունների, որոնք ինքնաշխատ կերպով արդիականանում են պետական ռեգիստրի տվյալների բազայում՝ առանց անձի հավելյալ դիմումի կամ պահանջի» բառերով, իսկ «50 տոկոսի» բառերը հանել:
Հոդված 2. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 32.1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«32.1. պետական ռեգիստրի կողմից առեւտրային կազմակերպության ֆիրմային անվանման գրանցումը մերժելու մասին առանձին որոշման տրամադրման համար բազային տուրքի տասնապատիկի չափով.»:
Հոդված 3. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Հայաստանի Հանրապետության պետական ռեգիստրում պահվող եւ ինտերնետային կայքում տեղադրված ամբողջական տեղեկությունների տրամադրման համար պետական տուրքի վճարումից ազատվում են նաեւ դատական իշխանության մարմինները, նոտարները, բանկերը եւ այլ կազմակերպություններ` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:

Статья 1. В статье 16 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 (далее – Закон):
1) подпункт “а” пункта 1, пункты 1.2, 1.5, 1.9, 2.2, 4 и 4.1 признать утратившими силу;
2) пункт 1.1 после слов “подлежащих записи в Государственном реестре” дополнить словами “, за исключением других сведений, автоматически обновляемых в базе данных Государственного регистра, без дополнительного заявления или требования лица”, а слово “шестикратном” заменить словом “десятикратном”;
3) пункт 1.4 после слов “за исключением” дополнить словами “сведений, автоматически обновляемых в базе данных Государственного регистра, без дополнительного заявления или требования лица, а также”;
4)  пункт 1.8 после слов “исполнительного органа” дополнить словами “, за исключением сведений, автоматически обновляемых в базе данных Государственного регистра, без дополнительного заявления или требования лица”;
5)  пункт 2.1 после слов “предпринимателей ” дополнить словами “, за исключением сведений, автоматически обновляемых в базе данных Государственного регистра, без дополнительного заявления или требования лица”;
6) пункт 3.1 после слов “в Государственном реестре” дополнить словами “, за исключением сведений, автоматически обновляемых в базе данных Государственного регистра, без дополнительного заявления или требования лица”, а слова “50 процентов”  исключить.
Статья 2. Пункт 32.1 статьи 20 Закона изложить в следующей редакции:
“32.1. за предоставление Государственным регистром отдельного решения об отказе в регистрации фирменного наименования коммерческой организации – в десятикратном размере  базовой пошлины;”.
Статья 3. Часть 2 статьи 29 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “От уплаты государственной пошлины за предоставление полных сведений, хранящихся в Государственном регистре Республики Армения и размещенных на его интернет-сайте, освобождаются также органы судебной власти, нотариусы, банки и другие организации – в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу через три месяца после дня его официального опубликования.