ՀՀ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 905-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Այն դեպքերում, երբ ցպահանջ չհանդիսացող ավանդը ավանդատուի պահանջով վերադարձվում է մինչեւ ժամկետի ավարտը (կուտակային կենսաթոշակային ավանդի դեպքում` մինչեւ կենսաթոշակային տարիքը լրանալը) կամ մինչեւ բանկային ավանդի պայմանագրում նշված հանգամանքների վրա հասնելը, ավանդատուին տոկոսները վճարվում են բանկի կողմից ցպահանջ ավանդների համար սահմանված չափերով, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով, եւ տոկոսների այլ չափ նախատեսված չէ պայմանագրով:»:
Հոդված 2 . Օրենսգրքի 968.9-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով. «Ֆոնդի կառավարչի կողմից սույն մասով նախատեսված հատուցումն իրականացվում է ֆոնդի (բացառությամբ կենսաթոշակային ֆոնդի) համապատասխան մասնակիցներին ֆոնդի կառավարչի հաշվին ֆոնդի համապատասխան քանակի փայեր տեղաբաշխելու միջոցով, բացառությամբ հատուցման վճարման պահին տվյալ ֆոնդի մասնակից չհանդիսացող անձանց պատճառած վնասի, որի հատուցումն իրականացվում է համապատասխան գումար վճարելու միջոցով: Կենսաթոշակային ֆոնդի մասնակիցներին պատճառած վնասները հատուցվում են օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգով:».
2) 2-րդ մասի «ֆոնդի ակտիվների կազմում ներառման ենթակա» բառերը փոխարինել «կարգով» բառով:
Հոդված 3 . Օրենսգրքի 1014-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ մասով.
«11. Կամավոր կուտակային կենսաթոշակային ապահովագրության պայմանագրի վաղաժամկետ դադարեցման առանձնահատկությունները սահմանվում են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:

“3. В случаях, когда вклад, не являющийся вкладом до востребования, возвращается по требованию вкладчика до истечения срока (в случае накопительного пенсионного вклада – до истечения пенсионного возраста) или до возникновения обстоятельств, указанных в договоре банковского вклада, проценты вкладчику выплачиваются в размерах, установленных банком по вкладам до востребования, если законом не предусмотрено иное и договором не предусмотрены иные размеры процентов.”.
В статье 968.9 Кодекса:
1) часть 1 дополнить новыми предложениями следующего содержания: “Предусмотренная настоящей частью компенсация соответствующим участникам фонда (за исключением пенсионного фонда) производится управляющим фондом за счет управляющего фондом посредством распределения соответствующего количества паев, за исключением ущерба, причиненного на момент выплаты компенсации лицам, не являющимся участниками данного фонда, возмещение которого производится путем выплаты соответствующей суммы. Убытки, причиненные участникам пенсионного фонда, возмещаются в порядке, установленном законом и иными правовыми актами.”;
2) слова части 2 “предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи компенсации, подлежащей включению в состав активов фонда” заменить словами “компенсации в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи”.
Статью 1014 Кодекса дополнить частью 11 следующего содержания:
“11. Особенности досрочного прекращения договора добровольного накопительного пенсионного страхования устанавливаются Законом Республики Армения “О накопительных пенсиях”.”.