«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ «ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 27-Ի ՀՕ-55-Ն ՕՐԵՆՔԸ ՉԵՂՅԱԼ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 06.12.2012
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 19-րդ հոդվածի «14. ՎԻՃԱԿԱԽԱՂԵՐԻ, ՇԱՀՈՒՄՆԵՐՈՎ ԽԱՂԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ» բաժնում`
1) 14.2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«14.2 յուրաքանչյուր վայրում մինչեւ 100 մեքենայացված շահումներով խաղերի սարքավորումների շահագործմամբ շահումներով խաղերի կազմակերպման համար` այդ թվում`
14.2.1 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններում գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 250000-ապատիկի չափով
14.2.2 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով մինչեւ 15 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 150000-ապատիկի չափով
14.2.3 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 15 կիլոմետրից մինչեւ 80 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 90000-ապատիկի չափով
14.2.4 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 80 (ներառյալ) կիլոմետրից ավելի հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 50000-ապատիկի չափով».
2) 14.3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«14.3 յուրաքանչյուր վայրում մինչեւ 40 խաղասեղան շահագործող խաղատան կազմակերպման համար, այդ թվում`
14.3.1 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններում գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 2000000-ապատիկի չափով
14.3.2 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով մինչեւ 15 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 1200000-ապատիկի չափով
14.3.3 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 15 կիլոմետրից մինչեւ 80 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 700000-ապատիկի չափով
14.3.4 Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից ուղիղ գծով 80 (ներառյալ) կիլոմետրից ավելի հեռավորության վրա գտնվող տարածքներում` տարեկան բազային տուրքի 400000-ապատիկի չափով»:
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Յուրաքանչյուր վայրում շահումով խաղերի կազմակերպիչների կողմից 100 եւ ավելի շահումով մեքենայացված խաղերի սարքավորումներ շահագործելու դեպքում նրանց կողմից վճարվող տարեկան պետական տուրքը սահմանվում է ըստ գործունեության իրականացման վայրի` համապատասխանաբար` սույն հոդվածի 14-րդ բաժնի 14.2.1-ին, 14.2.2-րդ, 14.2.3-րդ եւ 14.2.4-րդ կետերով սահմանված տարեկան պետական տուրքերի 1.3-ապատիկը: Յուրաքանչյուր վայրում խաղատների կողմից 40 եւ ավելի խաղասեղան շահագործելու դեպքում նրանց կողմից վճարվող տարեկան պետական տուրքը սահմանվում է ըստ գործունեության իրականացման վայրի` համապատասխանաբար` սույն հոդվածի 14-րդ բաժնի 14.3.1-ին, 14.3.2-րդ, 14.3.3-րդ եւ 14.3.4-րդ կետերով սահմանված տարեկան պետական տուրքերի 1.3-ապատիկը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ բաժնի 14.2.1-14.2.4-րդ, ինչպես նաեւ 14.3.1-14.3.4-րդ կետերով սահմանված պետական տուրքի տարեկան գումարի մեկ քառորդ մասը պետական բյուջե է վճարվում յուրաքանչյուր եռամսյակ` մինչեւ տվյալ եռամսյակի սկզբին նախորդող ամսվա 25-ը ներառյալ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 43-րդ հոդվածի երրորդ պարբերությունում`
1) «2012 թվականի» բառերը փոխարինել «2013 թվականի» բառերով.
2) «2013 թվականի» բառերը փոխարինել «2014 թվականի» բառերով:
Հոդված 5. 2012 թվականի ընթացքում Օրենքի 43-րդ հոդվածի երրորդ պարբերության համաձայն վճարված տուրքերը մինչեւ 2013 թվականի հունվարի 1-ը ենթակա են լրավճարման` Օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ բաժնի 14.2.1-14.2.4-րդ եւ 14.3.1-14.3.4-րդ կետերով սահմանված չափի եւ մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը 2012 թվականի ընթացքում վճարված տարեկան պետական տուրքի տարբերության չափով:
Հոդված 6. Այն լիցենզիաները, որոնց համար սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն չի իրականացվում պետական տուրքի լրավճարում, 2013 թվականի հունվարի 1-ից համարվում են կասեցված, եւ նրանց նկատմամբ կիրառվում են «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի 34-րդ հոդվածի 7-րդ, 36-րդ հոդվածի 7-րդ եւ 10-րդ մասերով սահմանված դրույթները:
Հոդված 7. Չեղյալ ճանաչել «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի ապրիլի 27-ի ՀՕ-55-Ն օրենքը:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:
Հոդված 9. Սույն օրենքի 1-3-րդ հոդվածների գործողությունը տարածվում է 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ” И ПРИЗНАНИИ НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ՙО ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”՚ ОТ 27 АПРЕЛЯ 2010 ГОДА, ЗР-55-Н
Статья 1. В р азделе “14. ОБЛАСТЬ ЛОТОРЕЙ, ИГР С ВЫИГРЫШЕМ” статьи 19 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 (далее – Закон):
1) пункт 14.2 изложить в следующей редакции:
“14.2 За организацию в каждом месте игр с выигрышем с эксплуатацией до 100 механизированных устройств игр с выигрышем, в том числе:
14.2.1 |
на территориях, находящихся в административных границах города Еревана, - ежегодно |
в 250000-кратном размере базовой пошлины |
14.2.2 |
на территориях, находящихся на расстоянии до 15 километров по прямой от административных границ города Еревана, - ежегодно |
в 150000-кратном размере базовой пошлины |
14.2.3 |
на территориях, находящихся на расстоянии от 15 до 80 километров по прямой от административных границ города Еревана, - ежегодно |
в 90000-кратном размере базовой пошлины |
14.2.4 |
на территориях, находящихся на расстоянии более 80 километров (включительно) по прямой от административных границ города Еревана, - ежегодно |
в 50000-кратном размере базовой пошлины”; |
2)пункт 14.3 изложить в следующей редакции:
“14.3 за организацию в каждом месте игорного дома, эксплуатирующего до 40 игорных столов, в том числе:
14.3.1 |
в 2000000-кратном размере базовой пошлины |
14.3.2 |
в 1200000-кратном размере базовой пошлины |
14.3.3 |
в 700000-кратном размере базовой пошлины |
14.3.4 |
в 400000-кратном размере базовой пошлины”. |
“В случае эксплуатации организаторами игр с выигрышем в каждом месте 100 и более механизированных устройств игр с выигрышем уплачиваемая ими годовая государственная пошлина устанавливается по месту осуществления деятельности, 1.3-кратном размере годовой государственной пошлины, установленной соответственно пунктами 14.2.1, 14.2.2, 14.2.3 и 14.2.4 раздела 14 настоящей статьи. В случае эксплуатации игорными домами в каждом месте 40 и более игорных столов уплачиваемая ими годовая государственная пошлина устанавливается по месту осуществления деятельности, в 1.3-кратном размере годовой государственной пошлины, установленной соответственно пунктами 14.3.1, 14.3.2, 14.3.3 и 14.3.4 раздела 14 настоящей статьи.
Статья 3. Статью 32 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Одна четвертая часть суммы годовой государственной пошлины, установленной пунктами 14.2.1 - 14.2.4, а также 14.3.1-14.3.4 раздела 14 статьи 19 Закона, уплачивается в государственный бюджет каждый квартал – до 25 числа (включительно) месяца, предшествующего началу данного квартала.”.
Статья 4. В абзаце третьем статьи 43 Закона:
1) слова “2012 года” заменить словами “2013 года”;
2) слова “2013 года” заменить словами “2014 года”.
Статья 5. Пошлины, уплаченные в течение 2012 года в соответствии с абзацем третьим статьи 43 Закона, подлежат доплате до 1 января 2013 года в размере разницы между размером, установленным пунктами 14.2 и 14.3 раздела 14 статьи 19 Закона, и размером годовойгосударственной пошлины, уплаченной в течение 2012 года до вступления настоящего Закона в силу.
Статья 6. Лицензии, за которые согласно статье 5 настоящего Закона не производится доплата государственной пошлины, считаются приостановленными с 1 января 2013 года и к ним применяются положения, установленные частью 7 статьи 34, частями 7 и 10 статьи 36 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года, ЗР – 193.
Статья 7. Признать недействительным Закон Республики Армения ՙ О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственной пошлине” ՚ от 27 апреля 2010 года, ЗР-55-Н.
Статья 9. Действие статей 1-3 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2014 года.