«ՍՏԱՆԴԱՐՏԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ստանդարտացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2012 թվականի փետրվարի 8-ի ՀՕ-21-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին կետով.
«7.1) կազմակերպության ստանդարտ` իրավաբանական անձանց եւ (կամ) անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ընդունված ստանդարտ.»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) հաստատում եւ պետական գրանցման է ներկայացնում տեխնիկատնտեսական եւ սոցիալական տեղեկատվության դասակարգիչներն ու դրանց փոփոխությունները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ կետերով.
«5) տեխնիկատնտեսական եւ սոցիալական տեղեկատվության դասակարգիչները.
6) կազմակերպության ստանդարտները:»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-ին եւ 15.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 15.1. Տեխնիկատնտեսական եւ սոցիալական տեղեկատվության դասակարգիչները
1. Տեխնիկատնտեսական եւ սոցիալական տեղեկատվության դասակարգիչների մշակումը, հաստատումը, վարումը եւ կիրառումն իրականացվում են ստանդարտացման ազգային համակարգի պահանջներին համապատասխան:
2. Միջազգային, միջպետական կամ այլ պետությունների դասակարգիչները կարող են կիրառվել Հայաստանի Հանրապետությունում` ստանդարտացման ազգային համակարգի պահանջներին համապատասխան:
3. Տեխնիկատնտեսական եւ սոցիալական տեղեկատվության դասակարգիչներն ու դրանց փոփոխությունները ենթակա են լիազորված պետական մարմնի կողմից հաստատման եւ պետական գրանցման:
Հոդված 15.2. Կազմակերպության ստանդարտները
1. Կազմակերպության ստանդարտները մշակում, ընդունում, դրանցում փոփոխություններ կատարում, չեղյալ հայտարարում եւ հաշվառում են իրավաբանական անձինք եւ (կամ) անհատ ձեռնարկատերերը: Կազմակերպության ստանդարտները մշակվում են արտադրանքի տեխնիկական պահանջների եւ նորմերի սահմանման, ինչպես նաեւ արտադրության կազմակերպման եւ կատարելագործման նպատակով:
2. Կազմակերպության ստանդարտները չպետք է հակասեն տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջներին:»:
Հոդված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. «Ստանդարտացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1999 թվականի նոյեմբերի 9-ի ՀՕ-18 օրենքի համաձայն կամ ի կատարումն դրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերը շարունակում են գործել այնքանով, որքանով չեն հակասում սույն օրենքին եւ «Տեխնիկական կանոնակարգման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СТАНДАРТИЗАЦИИ”
“7.1) стандарт организации – стандарт, принятый юридическими лицами и (или) индивидуальными предпринимателями;”.
Статья 2. Часть 1 статьи 9 Закона дополниить пунктом 4 следующего содержания:
“4) утверждает и представляет на государственную регистрацию классификаторы технико-экономической и социальной информации и изменения в них.”.
Статья 3. Часть 1 статьи 13 Закона дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
“5) классификаторы технико-экономической и социальной информации;
6) стандарты организации.”.
Статья 4. Закон дополнить статьями 15.1 и 15.2 следующего содержания:
“Статья 15.1. Классификаторы технико-экономической и социальной информации
1. Разработка, утверждение, ведение и применение классификаторов технико-экономической и социальной информации осуществляется в соответствии с требованиями Национальной системы стандартизации.
2. Международные, межгосударственные классификаторы или классификаторы других государств могут применяться в Республике Армения в соответствии с требованиями Национальной системы стандартизации.
3. Классификаторы технико-экономической и социальной информации и изменения в них подлежат утверждению уполномоченным государственным органом и государственной регистрации.
Статья 15.2. Стандарты организации
1. Стандарты организации разрабатывают, принимают, вносят в них изменения, объявляют их недействительными и ставят на учет юридические лица и (или) индивидуальные предприниматели. Стандарты организации разрабатываются в целях установления технических требований и норм продкуции, а также организации и совершенствования производства.
2. Стандарты организации не должны противоречить требованиям, установленным техническими регламентами.”.
Статья 5. Статью 20 Закона дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Нормативные правовые акты, принятые согласно Закону Республики Армения “О стандартизации” от 9 ноября 1999 года, ЗР-18 или во исполнении его, продолжают действовать постольку, поскольку они не противоречат настоящему Закону и Закону Республики Армения “О техническом регулировании.”.