Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը «հիմնավորող փաստաթղթերը» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ պետական տուրքը վճարվում է լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու համար» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 9-րդ կետում՝
1) 9.1-ին ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 9.2-րդ եւ 9.5-րդ ենթակետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) հանել «Սույն կետի 9.2.-9.5.-րդ ենթակետերով սահմանված գործունեության տեսակներից յուրաքանչյուրը 9.1.-րդ ենթակետով սահմանված գործունեության տեսակի հետ միաժամանակ իրականացվելու դեպքում կիրառվում է դրանց համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափերից առավելագույնը:» նախադասությունը:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու համար պետական տուրք սահմանված լինելու դեպքում համապատասխան ծառայության մատուցում կամ գործողության իրականացում է համարվում լիցենզիան, լիցենզիայի կրկնօրինակը, ժամկետը երկարաձգված լիցենզիան, վերաձեւակերպված լիցենզիան, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու լիցենզիան, ինչպես նաեւ դրանց վերաբերյալ համապատասխան որոշումները հայտատուին պատշաճ ձեւով ուղարկելը կամ հանձնելը:»:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 2-րդ հոդվածի 1-ին կետի, որն ուժի մեջ է մտնում 2015 թվականի հունվարի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ“О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Абзац второй части 1 статьи 5 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 (далее – Закон) после слов “обосновывающие уплату государственной пошлины” дополнить словами “, за исключением случаев, когда государственная пошлина уплачивается за выдачу лицензии или ее дубликата, продление срока действия лицензии, переоформление лицензии, занятие также подлежащей лицензированию той же деятельностью в другом месте”.
Статья 2. В пункте 9 статьи 19 Закона:
1) подпункт 9.1 признать утратившим силу;
2) подпункты 9.2 и 9.5 признать утратившими силу;
3) исключить предложение “В случае одновременного осуществления каждого из видов деятельности, установленной подпунктами 9.2. – 9.5. настоящего пункта, с видом деятельности, установленной подпунктом 9.1. настоящего пункта, применяется максимальная ставка установленной для них государственной пошлины.” .
Статья 3. Абзац первый статьи 32 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае установления государственной пошлины за выдачу лицензии или ее дубликата, продление срока действия лицензии, переоформление лицензии, занятие также подлежащей лицензированию той же деятельностью в другом месте, оказанием соответствующей услуги или осуществлением соответствующей деятельности считается направление или вручение надлежащим образом заявителю лицензии, дубликата лицензии, лицензии с продленным сроком, переоформленной лицензии, лицензии на занятие также подлежащей лицензированию той же деятельностью в другом месте, а также соответствующих решений о них.”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования, за исключением пункта 1 статьи 2, который вступает в силу с 1 января 2015 года.